Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek gnide – kaj je z njimi?

gnide – kaj je z njimi?

Prosim za malce pomoči glede gnid (uši). Po 10 letih vrtcev in šole in pri 3 otrocih je skoraj čudež, da jih dosedaj še nismo imeli, no zdaj pa smo le prišli na vrsto 🙁
Ko sem uši opazila v nedeljo, sem hčerki takoj umila lase s šamponom za lase (sem ga imela doma). S tem smo pobili aktivno populacijo uši, ob pregledovanju ne najdem nobene več. Ne vem pa, kaj je zdaj z gnidami. Na šamponu piše, da pobija tako uši kot gnide, na forumih pa vsi po vrsti pišejo, da gnide se s šamponom ne pobije in da jih je treba ročno obirat, potem pa spet s šamponom po 7 dneh in če se le da preventivno še enkrat čez 7 dni. Ko hčekri prečesavam lase, gnide vidim, ampak to niso take kot se jih sicer opisuje, torej take, da bi se jih dalo počit (in s tem ubit). So res čisto čisto majhne (od belih do črnih), kot bi bile zakrnele ter suhe. Je možno, da jih je šampon res pofental in so zato take “nikakršne” ali pa gnide enostavno take so in imam samo jaz eno čudno predstavo o njih? (bodo morda še zrasle in se jih bo dalo potem počit, spreminjajo obliko in velikost po dneh?). Ker jih je res težko detektirat, skorajda las po las ter potem dol vlečt.

Prosim za kako izkušeno, izvedensko mnenje o gnidnih zadevah 🙂 hvala…

Niso vsi šamponi enaki, lahko da jih je pobilo. Jaz bi vseeno odstranjevala in še naprej redno pregledovala lasišče.

v vsakem primeru jih moraš spraviti z las

nova
Uredništvo priporoča

Hvala oba. Saj jih dajem dol, kar najdem, samo ob tem se neumno počutim, ker ne vem ali mrtvo ali živo dol vlecem 🙂

Večina gnid preživi še hujše tretmaje kot so “bogi” šamponi proti ušem. Predlagam, da se usedeš na balkon ali vrt in trebiš gnide z las (ne smeš imeti postriženih nohtov, ker jih moraš z obema nohtoma zvlečt dol z lasu). Naj ti ne padajo po tleh v stanovanju. Ko jih boš odstranila dol ene 50, boš tudi vedela kako se jih poči (med dvema nohtoma).
Pri nas z vsem lahko preživimo, samo, ko pa kdo omeni uši, smo pa (cela familija) obupani. Jih ima pa zagotovo vsaj eden enkrat letno.

Pri nas je šampon (Parasidose) pobil večino gnid. Večino pravim zato, ker sem med obilico mrtvih pobrala tu in tam tudi kako živo – lepa debela rjava gnida, ki poči ob stisku.
Potem sem vsak večer vse lase še en teden prečesavala po dolgem in počez. In vsakokrat našla še gnid, večino mrtvih, kakšno živo ali 2 pa tudi še vmes.
Po enem tednu ponovila šampon in vso preoblačenje posteljnine in pranje.
Lase še enkrat pogledala. In še naslednji dan.
Potem jih ni bilo več.

Lase sem pregledovala zvečer, med risanko (da so mi sploh dovolili tako dolgotrajno mukotrpno prečesavanje), pod močno namizno lučko.

Sedaj glave zjutraj čisto malo pošpricam z lakom za utrjevanje. Baje ušem to smrdi in od takrat res ni še bilo uši. HB 🙂

Želim ti, da se jih uspešno znebite.

Imam tri otroke, zdaj je nevarnost ušivosti že minimalna. In v vseh vrtčevskih in oš letih so imele uši 3x, enkrat še jaz zraven. Vedno sem na lase nanesla paranit olje, pustila 40 minut, oprala lase in to je bilo to. Nisem nobenih gnid vlekla dol, pri treh dolgolasih kodrolaskah si tega niti ne predstavljam. Gnide so bile uničene in po pranju ali dveh jih niti na laseh več ni bilo. Pa nisem terapij nič ponavljala.

Hvala vsem. Bom še naprej preverjala in vlekla dol karkoli že najdem. Zaenkrat se mi ne zdi nič kaj živo vse skupaj (se ne da nič pocit), ampak bolje preventiva kot kurativa 🙂 v resnici pa, samo da se jih znebimo.

Koliko pomaga, ne vem, ampak ko sem bila otrok, mi je mama vedno med spiranjem las na koncu sprala lase z mešanico kisa in vode. Nisem imela nikoli uši. Isto sem jaz prakticirala pri hčerki in ne vem, mogoče je pa res pomagalo.


Bod no pametna, kje ti bo uš šla na tako strupeno glavo.:-)))

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Ja, vidiš, očitno je vsaj za nekaj dobra :p


NIkoli rekel, da ni.:-)

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Priporocam da po pranju lase posudis s a ni nato pa po pol cm pramen po pramen prelikaj z likalnikom za lase,ce jekolikor toliko dolgolaska dolgolasec. Gnide bojo skurjene sto posto. Pojma nimam zakaj pr nas v vrtcu in v prvi triadi se ze najmanj dve leti borijo z usmi….

Jaz sem šampon na glavi pustila kakih 20 minut. Posledično je pobilo vse uši in posušilo vse gnide. Do novega udara uši v vrtcu je bil potem mir.

Tudi mi se sedaj ukvarjamo s tem, glavo dvakrat oprala s šamponom, razčesavam z priloženim glavnikom, ampak razmišljam, kaj posteljnino lahko vsak dan potemtakem preoblačim, saj uši ni videt, so pa pomrle gnide in mogoče kakšni dve živi…torej? Kaj naj vsak dan vse preperem? Koce, posteljnino, pojštre…
Naša 85. letna babica je rekla, da so tega imeli včasih ogromno, ampak da na tekstil pa ne gredo…

Ja, seveda ne gredo. Zato pa so jih imeli polno in zato se ušivost tudi danes pojavlja in ponavlja, ker se uši nekateri znebite samo na pol.

hehehe, niso vse gnide že debele in rjave- tiste srebrno prozorne luske so najbolj zahrbtne – jih ne vidiš pri luči, razen naglavna usmerjena pohodniška svetilka ali pa pri belem dnevu zunaj. IN če jih danes ne pobereš dol, bo jutri že nova mlada uš na glavi 🙂

jaz vlečem dol z nohti, pa pobiram v posodo z vodo z malo vodikovega peroksida, jih ne pokam in ne mečem po tleh nikjer. Ker nikoli ne veš, kdaj hudič oživi 🙂

Se pa že 3 leta uspešno borimo proti naskakovanju glav s sprejem,ki vsebuje olje geranije ( naravni repelent) jim smrdi, pa še spolzko je, da se ne morejo zahaklat na kutikulo lasu.

Nam lak za lase ni pomagal, prej kak silikonski pripravek za nego las, lasnih konic – da so lasje drseči, ne pa mastno obteženi, ker jim drsi, se ne morejo gor zahaklat.

tole je pa popolnoma res :-)..uši ne gredo na tekstil..zato pa je bilo tega ves čas polno..ker tistim na tekstilu niso priznavali obstoja 🙂

Menda pomaga mešanica kisa in vode – se odebelijo in jih je lažje videti in spraviti dol. Na srečo še ni bilo potrebe, da bi to vedela iz lastne izkušnje.

To res drži. Če bo še kakšen izbruh prosite v lekarni za Nitolic. Vsebuje posebej odstranjevalec za uši in za odstranjevanje gnid, pa še sredstvo za pranje, ki pomaga prepričiti ponovno okužbo. Baje da deluje.

Pojedi gnide hahah

New Report

Close