Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ginekolog in obsojanje

ginekolog in obsojanje

V petek sem peljala svojo 15 letno hci prvic h ginekologu. Razlog. Ima fanta, s katerim sta skupaj ze 8 mesecev, vendar se nista spolno aktivna. Hci mi zelo zaupa. Imava lep odnos. Tako je beseda nanesla tudi na spolnost. Pogovarjali sva se o zasciti. Odlocila se je za kt. Ok. Priznam, da nisem najbolj navdusena. Ampak tako se je odlocila in jo podpirm. Danes pa se v sluzbi pogovarjamo in sodelavke so me zacele napadat ena za drugo. Ces, da sem 15 letno hci peljala ze h ginekologu (ginekolosko ni bila pregledana, ker se ni imela spolnih odnosov) in sploh kaj mi je, da ji dovolim jemat kt. Zdaj sem sodec po njihovem mnenju najslabsa mama. Sem res? Je res posvet in jemanje kt pri 15 letih tak bum?


Mogoče bi se res najprej ti natančno podučila kaj pomeni s tabletkami delat zmedo v ženskem telesu nasploh, kaj šele v otroškem telesu (ker 15 let odrasla pač še ni), ki še raste in se razvija. Jaz osebno bi se tudi vprašala ali je 15 let res že primerna starost za sex.
Posvet sam po sebi ni slaba stvar. V bistvu pa si ti, mama, deklico porinila v stvari, ki jim ni dorasla. Neke vrste zloraba otroka. Žal.

Za moje pojme si hčerko zelo zelo slabo vzgojila. Ker pri 15 letih je pač še otrok in bi ji sex moral biti zadnja skrb!!!

nova
Uredništvo priporoča

Ja, meni osebno se zdi spolnost pri 15 prezgodaj, ampak po drugi strani je zgleda punca odgovorna in tudi nista kar takoj skočila med rjuhe. Tako da je vse skupaj malo dvorezno. Če pa se je odločila, da bo začela seksat, verjetno proti temu ne moreš kaj dosti, upaj le, da bosta s fantom skupaj dolgo časa in da ne bo neželene nosečnosti, spolnih bolezni (in zlomljenega srca).
Drugače pa je moj pomislek, kaj se imaš o tem pogovarjati s sodelavkami, tudi tvoji hčeri verjetno ne bi bilo prav, da se pogovarjaš o skorajšnjem začetku njenega spolnega življenja. Če bi jaz kot hči to zvedela, bi se mi “snelo” in ne bi mami nič več zaupala intimnih osebnih stvari. Kaj hudiča rabiš mnenje nekih sodelavk?????!!!


Takih komentarjev pa res ni treba. 15-letnica ni več otrok, je adolescentka in prav je, da jo mati pripravlja na odgovorno spolnost. Ampak ravno kt pa…

Zelo lepo , da imata s hčerjo lep in odprt odnos. To, da si jo peljala na posvet je pohvalno, ampak glede KT se pa strinjam s sodelavkami. Nihče pri zdravi pameti ne bi smel 15 letnici svetovati uporabo KT. Tudi zdravniki to počnejo zgolj, da imajo neko kontrolo nad ženskami, ker če ne bi bilo toliko splavov in toliko nezaželjenih nosečnosti, da je joj.


Takih komentarjev pa res ni treba. 15-letnica ni več otrok, je adolescentka in prav je, da jo mati pripravlja na odgovorno spolnost. Ampak ravno kt pa…[/quote]
A temu se reče priprava na odgovorno spolnost? Hm…

Ne, nisi slaba mama, daleč od tega. Vesela sem, da imata s hčero tako dober odnos. A bi bilo bolje, da bi se tvoja hčera, ko pride do “tistega” potem tresla, če ni slučajno zanosila, ali pa še večja skrajnost – razmišljala o splavu?? Bedarija. Tudi mi je čisto mimo, ko eni enačijo kotracepcijo s splavom. A je bolje splav, kot predhodna zaščita?! Res je petnajst let malce zgodaj, a je škoda, da si zatiskamo oči.. naši mladostniki so danes aktivni prej kot smo bili mi, oz. zagotovo jih je večji procent, ki začnejo s spolno aktivnostjo prej. Vejamem, da je tvoja hčera tudi seznanjena glede jemanja kt in vpliva le-teh na telo… Zato bodi kar mirna – storila si to, kar se ti je zdelo v dani situaciji najbolje, tisti pa, ki obsojajo, imajo pred svojim pragom največ za pomest!


Takih komentarjev pa res ni treba. 15-letnica ni več otrok, je adolescentka in prav je, da jo mati pripravlja na odgovorno spolnost. Ampak ravno kt pa…[/quote]
A temu se reče priprava na odgovorno spolnost? Hm…[/quote]
Kakšna pa je/bi bila tvoja priprava? Nič seksa pred poroko? No, good luck.

Ne, nisi slaba mama, si le odgovorna mama in hči prav tako, zato ne poslušaj drugih, je bilo pri nas enako. Le o temu ti ni treba razpravljati z drugimi, to je osebna zadeva, ki se tiče le vaju s hčerko.


Ampak res, kaj imaš o tem za debatirati s sodelavkami? To so zasebne stvari tvoje hčere!


A temu se reče priprava na odgovorno spolnost? Hm…[/quote]
Kakšna pa je/bi bila tvoja priprava? Nič seksa pred poroko? No, good luck.[/quote]
Ti pa res ne ločiš nič razen črnega in belega, kaj? 15 let je stara punca v 9 razredu ali v prvem letniku. Imam eno tako in točno vem o kakšnih dekletih je govora. In ja, pri 15 so dekleta premlada za sex, kaj šele za tabletke. Pa dajte malo prebrat drobni tisk in stranske učinke. Včasih se splača iti tudi na net in recimo prebrati ameriška navodila, ne samo slovenskih, za neko zdravilo oz. tabletke. So namreč natančnejša. Pa kaj res nimate rade niti sebe, niti svojih otrok?
Samo, da je sex “varen”. Ha.


Kakšna pa je/bi bila tvoja priprava? Nič seksa pred poroko? No, good luck.[/quote]
Ti pa res ne ločiš nič razen črnega in belega, kaj? 15 let je stara punca v 9 razredu ali v prvem letniku. Imam eno tako in točno vem o kakšnih dekletih je govora. In ja, pri 15 so dekleta premlada za sex, kaj šele za tabletke. Pa dajte malo prebrat drobni tisk in stranske učinke. Včasih se splača iti tudi na net in recimo prebrati ameriška navodila, ne samo slovenskih, za neko zdravilo oz. tabletke. So namreč natančnejša. Pa kaj res nimate rade niti sebe, niti svojih otrok?
Samo, da je sex “varen”. Ha.[/quote]

Ti imaš izgleda tudi težave z branjem. Ne zagovarjam kt.


Kakšna pa je/bi bila tvoja priprava? Nič seksa pred poroko? No, good luck.[/quote]
Ti pa res ne ločiš nič razen črnega in belega, kaj? 15 let je stara punca v 9 razredu ali v prvem letniku. Imam eno tako in točno vem o kakšnih dekletih je govora. In ja, pri 15 so dekleta premlada za sex, kaj šele za tabletke. Pa dajte malo prebrat drobni tisk in stranske učinke. Včasih se splača iti tudi na net in recimo prebrati ameriška navodila, ne samo slovenskih, za neko zdravilo oz. tabletke. So namreč natančnejša. Pa kaj res nimate rade niti sebe, niti svojih otrok?
Samo, da je sex “varen”. Ha.[/quote]
Ti lahko tako misliš, ampak realnost je, da se sliši da že 12, 13 letnice seksajo. Tiščanje glave v pesek nikomur ne koristi.


Ti pa res ne ločiš nič razen črnega in belega, kaj? 15 let je stara punca v 9 razredu ali v prvem letniku. Imam eno tako in točno vem o kakšnih dekletih je govora. In ja, pri 15 so dekleta premlada za sex, kaj šele za tabletke. Pa dajte malo prebrat drobni tisk in stranske učinke. Včasih se splača iti tudi na net in recimo prebrati ameriška navodila, ne samo slovenskih, za neko zdravilo oz. tabletke. So namreč natančnejša. Pa kaj res nimate rade niti sebe, niti svojih otrok?
Samo, da je sex “varen”. Ha.[/quote]

Ti imaš izgleda tudi težave z branjem. Ne zagovarjam kt.[/quote]
Glede na tvoje klamfanje nickov pač ne morem ločiti katera si ti, katera je kdo drug. Nimam pojma kaj TI zagovarjaš.

Ti imaš izgleda tudi težave z branjem. Ne zagovarjam kt.[/quote]
Glede na tvoje klamfanje nickov pač ne morem ločiti katera si ti, katera je kdo drug. Nimam pojma kaj TI zagovarjaš.[/quote]

Jah poglej pač kaj si citirala.

Drage mame,

vašim hčeram se pri 15-ih že meša, verjemite mi! Ne moremo sicer generalno posploševati, ker je vsak zgodba zase, ampak ob nekem normalnem telesnem razvoju, so pri teh letih že ready za sex, pa če si to priznate ali ne. Tiste, ki ste se sedajle pokrižale in si rekle – “moja pa že ni taka”, se hitro vgriznite v jezik – ker te so najhuše. Za živo glavo ne bodo mami povedale kaj jim dogaja v glavi in hlačkah, kajti to je pri vas tabu….zgodbico bi lahko nadaljevala, pa se mi ne da….

mama avtorica ima razčiščeno – razčiščeno v svoji glavi in razčiščeno v odnosu s hčerko. Ona sigurno ne bo v prihodnje pisala o tem, kako je najstniško hčerko peljala na splav…

Kljub temu, da mislite da svoje otroke poznate v nulo in da imate roko nad njihovimi dejanji – žal temu vedno ni tako.


Kakšna pa je/bi bila tvoja priprava? Nič seksa pred poroko? No, good luck.[/quote]
Ti pa res ne ločiš nič razen črnega in belega, kaj? 15 let je stara punca v 9 razredu ali v prvem letniku. Imam eno tako in točno vem o kakšnih dekletih je govora. In ja, pri 15 so dekleta premlada za sex, kaj šele za tabletke. Pa dajte malo prebrat drobni tisk in stranske učinke. Včasih se splača iti tudi na net in recimo prebrati ameriška navodila, ne samo slovenskih, za neko zdravilo oz. tabletke. So namreč natančnejša. Pa kaj res nimate rade niti sebe, niti svojih otrok?
Samo, da je sex “varen”. Ha.[/quote]
Ce tvoja najstnica ni odgovorna in zrela se ne pomeni da pa od avtorice ni. Poznam veliko zelo umsko zrelih in odgovornih 15 letnic. In ocitno je njena hci zelo odgovorna in zrela da se je sploh pogovorila in zaupala taksne stvari mami.
Danes obstajajo ze taksne KT, ki imajo zelo malo hormonske vsebine. In niso vec tako skodljive kot pred 20 leti. Cas gre naprej draga moja. Ampak zgleda da se je pri tebi ustavil v 90-tih


Ti pa res ne ločiš nič razen črnega in belega, kaj? 15 let je stara punca v 9 razredu ali v prvem letniku. Imam eno tako in točno vem o kakšnih dekletih je govora. In ja, pri 15 so dekleta premlada za sex, kaj šele za tabletke. Pa dajte malo prebrat drobni tisk in stranske učinke. Včasih se splača iti tudi na net in recimo prebrati ameriška navodila, ne samo slovenskih, za neko zdravilo oz. tabletke. So namreč natančnejša. Pa kaj res nimate rade niti sebe, niti svojih otrok?
Samo, da je sex “varen”. Ha.[/quote]
Ti lahko tako misliš, ampak realnost je, da se sliši da že 12, 13 letnice seksajo. Tiščanje glave v pesek nikomur ne koristi.[/quote]
Ampak tukaj imamo baje opraviti z DOBRO mamo, ki je stiku s svojo deklico. Toliko pa že imam izkušenj, da se točno ve katere punce pri 12,13 letih sexajo. Je bilo tako že skoraj 30 let nazaj, ko sem bila sama toliko stara, zdaj je pa isto.
In ne, če je mama dobra, če je družina porihtana, otroci pri 13 letih ne sexajo. In če tudi bi – vsak se ima pravico in dolžnost odločiti kako bo vzgajal svoje otroke. Oz. ali jih bo sploh vzgajal, ali pustil, da gredo s tokom.


Ti pa res ne ločiš nič razen črnega in belega, kaj? 15 let je stara punca v 9 razredu ali v prvem letniku. Imam eno tako in točno vem o kakšnih dekletih je govora. In ja, pri 15 so dekleta premlada za sex, kaj šele za tabletke. Pa dajte malo prebrat drobni tisk in stranske učinke. Včasih se splača iti tudi na net in recimo prebrati ameriška navodila, ne samo slovenskih, za neko zdravilo oz. tabletke. So namreč natančnejša. Pa kaj res nimate rade niti sebe, niti svojih otrok?
Samo, da je sex “varen”. Ha.[/quote]
Ce tvoja najstnica ni odgovorna in zrela se ne pomeni da pa od avtorice ni. Poznam veliko zelo umsko zrelih in odgovornih 15 letnic. In ocitno je njena hci zelo odgovorna in zrela da se je sploh pogovorila in zaupala taksne stvari mami.
Danes obstajajo ze taksne KT, ki imajo zelo malo hormonske vsebine. In niso vec tako skodljive kot pred 20 leti. Cas gre naprej draga moja. Ampak zgleda da se je pri tebi ustavil v 90-tih[/quote]

Moja hči je v zadnjem letniku srednje, s sošolkami seveda debatirajo tudi o zaščiti, ampak večina jih ima zaradi KT stranske učinke. Še zdaleč niso nedolžne. Povečanje teže, celulit, to je še najmanj.

Moja hči in njen fant uporabljata kondome. Tako sem jima zabičala z grožnjo giljotine 🙂 In nobenih igračkanj z varnimi dnevi, sem jima tudi razložila zakaj.

Edini problem, ki ga vidim je, da o tem čvekaš naokoli. Če bo tvoja hčerka hotela, bo že sama prišla povedat tvojim sodelavkam in nam.

No, to je pa tudi res.

In točno tako, kot pišeš, je.

Še dobro, da te “pametne” mamice ne vedo, kakšna je povprečna starost deklet, ki hodijo na mini splave. Po drugi strani pa je žalostno, da mlada rešujejo nezaželeno nosečnost na tak način ravno zaradi mamic, ki jih imajo pri teh letih še za otroke, ki se igrajo v peskovniku. Še bolj žalostno pa je, da zaradi odnosov doma takšne zadeve pred temi materami ostanejo prikrite… za vse življenje.

In zakaj potem zdravnik, ki je strokovnjak, predpiše kt? Ne zna svetovati nič boljšega? Obsojate mamo, ki ni hčerki predpisala tablet, ampak jih je ginekolog. Kaj bi pa ve, ki ste tako pametne, svetovale? Naj se vzdrži spolnosti? Kaj a potem, ko bo nezaželjena nosečnost?

Meni se zdi problematično edino to, da ste se o osebnih zdravstvenih zadevah vaše hčere pogovarjali s sodelavkami v službi. Vse skupaj se jih namreč prav nič ne tiče. Razmišljam, kako bi se počutila, če bi se moja mati s tujci pogovarjala o moji kontracepciji, o mojem odnosu s fantom in spolnem življenju – brez moje vednosti, soglasja in prisotnosti. Vem, da mi niti malo ne bi bilo všeč.
Če ste presodili, da je vaša hči dovolj zrela, da začne vstopati v svet odraslih in spolnosti, je primerno, da jo tudi sami tretirate kot mladostnico. Torej kot osebo s svojo zasebnostjo in intimo, ki ju je potrebno spoštovati.

Oprostite, če sem preveč grobo napisala. Enako se opravičujem, če vaša hči ve, da se o vsem tem pogovarjate z drugimi in je to ne moti (torej vam je sama, z lastnimi besedami dala iskreno vedeti, da je to ok). Na žalost poznam preveč staršev, ki ne spoštujejo osnovne zasebnosti svojih otrok (tudi partnerjev, drugih družinskih članov in prijateljev) in sem zato ob vašem pisanju pomislila tudi na to možnost.

Kar se tiče KT. Ni nas malo, ki smo zaradi KT občutile negativne stranske učinke. Med drugim lahko tudi suho nožnico in upad libida. Dekle, ki še nikoli ni imelo spolnih odnosov, jemlje pa KT in občuti katerega od teh dveh stranskih učinkov, morda sploh ne bo zaznalo, da je kaj narobe. In tu bi znal biti problem.

Na drugi strani so KT super za preprečevanje nezaželene nosečnosti – sploh med manj odgovornimi najstnicami.

Če ima punca resnega fanta in dejansko namen začeti s spolnimi odnosi, bi jaz na njenem mestu najprej začela s kondomi in šele nato po želji začela z uporabo KT. Na ta način bo videla razliko med eno in drugo kontracepcijsko metodo ter lažje zaznala morebitne stranske učinke. So dekleta, ki zaradi KT nimajo težav in jim ta metoda bolj ustreza. Obstajamo pa tudi ženske, ki nam hormonska kontracepcija ne odgovarja. V katero skupino sodi vaša hči, je seveda nemogoče vedeti kar tako, na pamet. Ugotovila bo sama, na osnovi lastnih izkušenj.

Predvsem se z njo pogovorite o pravilni rabi kondoma – torej o tem, da tudi predsemenska tekočina lahko vsebuje semenčice in je kondom potrebno natakniti pred začetkom spolnega odnosa. In seveda o spolno prenosljivih boleznih, o jutranji tabletki, itd. Pač o vsem, kar naj bi dekle vedelo, preden se poda v svet spolnosti.

Zdi se mi, da ste z obiskom pri ginekologu in s pogovorom o tej temi ravnali zelo odgovorno in primerno. Kot sem že zgoraj napisala, bi jaz sicer z začetkom jemanja KT še malce počakala – sploh, če jemlje KT samo kot kontracepcijo in ne tudi iz katerega drugega razloga (npr. za ureditev menstruacijskega ciklusa).
Srečno!

New Report

Close