Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Iti na CT glave ali ne

Iti na CT glave ali ne

Rabim vaš nasvet. Pred novim letom sem imela težave z vidom v smislu dvojnega vida, omotice in splošnega slabega počutja. Nevrolog je postavil diagnozo, da imam migrensko auro brez glavobola. Kljub temu mi je izstavil napotnico za CT in MR glave. Za MR mi je svetoval, da naj nujno grem, ker pa so čakalne dobe cca 3 mesece kljub stopnji nujnosti na napotnici “hitro” pa mi je dal še napotnico za CT, vendar naj se sama odločim ali bom šla ali ne, ker bi bila izpostavljena veliki količini sevanja. To napotnico mi je izstavil z razlogom, da bom prej na vrsti in da bom pomirjena, vendar ni pa nujno, da grem na to slikanje. Zdaj sem pa v dilemi kaj narest. Po eni strani me skrbi kaj me matra, po drugi strani se pa ne bi po nepotrebnem izpostavljala sevanju, ker ga že tako veliko dobimo od drugih stvari. Na MR glave sem naročena konec februarja, CT imam lahko že v prihodnjem tednu. Kakšno je vaše mnenje glede tega? Če me sam nevrolog ne bi na to tako opozoril sploh ne bi razmišljala zdaj sem pa v diemi.

…jst bi sigurno šla na CT.

jaz biverjetno počakala do MRI..sama imam probleme s sinusi in sem imela par mesecev nazaj CT, zdaj pa pravi zdravnik, da bi morala it na konotrolo, spet na CT..verjeno ne bom šla..sem pa naročena tudi pri nevrologu, ker imam migrene, in verjetno bo nekaj takega tudi pr meni, kot pri tebi..se pravi slikanje MRI, za katerega bom čakala..ali pa možnost CT, za katerega ne vem, če bom šla, glede na to, da sem zdaj 2x slikala že sinuse..v zadnjem letu in pol…jaz sem imela zelo močan glavobol, ki je trajal 6 dni, pred novim letom…nikoli me ni še tako dolgo bolela glava..zato grem zdaj na pregled, samoplačniško..

nova
Uredništvo priporoča

Jaz bi čakala na MR.

če bi bila bolna, ne.

Če si zdaj ok, jaz ne bi šla na CT.

Saj to je to. Zdaj sem bolje, teh težav nimam več, sem pa že cca 2 leti precej pod stresom, v službi delam nonstop, poleti imam 10 dni dopusta, ostalo delam in je živa norišnica. In ne vem ali sem tako utrujena in skurjena, da se mi to dogaja ali se mi v glavi kaj paca. Osebna zdravnica mi je rekla, da naj grem na oboje, homeopatinja pa mi je rekla naj ne grem.

Jaz bi brez debate sla na oboje.

Kolikor vem gre pri MR za močno magnetno polje in pri CT za šibko rentgensko sevanje.
Magnetno polje pri MR ti načeloma ne bi smelo povzročati težav, razen, če imaš kakšne kovinske (ali na magnet občutljive) vsadke.
CT je v bistvu rentgensko slikanje, torej gre za rentgesko sevanje (elektromagnetno – ionizirajoče). Mi smo danes res močno izpostavljni dodatnemu elektromagnetnemu sevanju, ki pa je večinoma neionizirajoče (tv, radio, wifi, mobitel, fen,tudi sonce,…). Gre za dve različni kategoriji sevanj, ki povzročata drugačne učinke na telo.

Sedaj pa tehtaš, kaj je manjša škoda, ali greš na CT in se s tam malce obsevaš, ali pa ne greš in tvegaš, da se neko nevarno stanje ne odkrije.

Drugače pa sevanje pri CT glave ni tako veliko, če pogledaš tabelo vidiš, da dobiš dozo podobno kot 8 mesecev naravnega sevanja in tveganje označuje kot zelo nizko:
http://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=safety-xray

Lahko pa poslušaš tudi homeopata, ki pa ti je verjetno svetoval tudi izogibanje stresu.
Homeopat bi ti verjetno svetoval tudi izogibanje ostalim sevanjem, zdravo hrano, neoporečno vodo, ampak kot vemo je to v današnjem svetu skoraj nemogoče.
Ni samo črno in belo, je več odtenkov sivine zmes.
Odločitev je tvoja, saj se verjetno najbolje poznaš. Če te bo ta negotovost pri čakanju do MR najedala, in boš zato še pod dodatnim stresom, bi jaz vsekakor šel.

Dvojni vid, vrtoglavica sta zelo tipična znaka multiple sleroze. Če je poleg se kako mravljinčenje pa sploh. Predvsem zdravnika skrbi dvojni vid. Multiplo sklerozo se da prikazati z magnetno resonanco, s ctjem pa ne.
Ct bo pokazal, če imaš mogoče kak tumor ali kaj drugega, ko bo vse to izključeno in verjamem, da bo, ker drugih težav nimaš, bo ostalo samo še vprašanje multiple skleroze. Sicer pa se z magnetom dobro prikaže vso patologijo, zato bi jaz, poskušala čimprej priti na preiskavo mr. Bolnic po Sloveniji, ki imajo mr je nešteto. Če greš samoplačniško pa nujno reči, da potrebuješ preiskavo zaradi dvojnega vida, pa da ta skrbi za Multiplo. Ker se navadno glavo na mrju dela drugače kot glavo s sumom na Multiplo.
Jaz bi šla na oboje. Doza sevanja me v tvojem primeru ne bi skrbela. Spet ni taka stala.
Torej da, opravi ct in nato še mr. Homeopatinja, če ni zdravnica nima pojma ( očitno) o vzrokih za napotitev na preiskavo. Poslušaj svojo splošno zdravnico. Pusti homeopatinjo trenutno pri miru. Glede znanja se ni izkazala.
Nič lepega ti nisem napisala. Ampak za tolažbo ti povem še tole – ko sem bila stara enih 20 let, sem imela vrtoglavice, dvojni vid na trenutke in mravljince. Pa nimam multiple. Je bilo zaradi stresa. Ne moreš pa bit sigurna. Za bit sigurna, moraš it na ct in mr. Če te se kaj zanima, vprašaj. Sem iz foha. 😉

Najlepša hvala vsem za mnenja in izkušnje. Ja, ste mi pomagali. Grem na oboje. Homeopatinji sicer zelo zaupam, je tudi zdravnica po poklicu in mi je že večkrat pomagala. Ampak ja, dvom ubija.

New Report

Close