Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Lahko učenje v zameno za učenje?

Lahko učenje v zameno za učenje?

Zadnjič je nekdo ponujal učenje ruščine v zameno za to, da ti njega učiš slovenščino. A se lahko kakšna inšpekcija usede na to? Saj po zdravi pameti bi rekla, da ne, ampak dan današnji, nič ni gotovo. Je treba registrirat osebno dopolnilno delo, če se nič denarja ne pretaka?
Zanima me, ker poznam eno Francozinjo, ki se tudi želi naučiti slovenščine in sem razmišljala, da bi ji lahko predlagala, da v zameno uči francoščino.

Če sta znanki, ki hodita skupaj na kavo in klepetata, je to le klepet.

Če pa ena drugo učita, pa je to plačano delo (le da način plačila pač ni denar).

Se pravi, se ne sme.
Kako pa sploh prijaviš kaj takega in kakšen davek plačuješ, če ne prejemaš dohodka?

ne moreš verjet.
no ja, u bistvu lahko.

kakšna je pa kazen, če te “dobijo”?

Kjer gre za izmenjavo uslug, ni osnove za odmero davka. Delo na črno, kjer je plačilo na roke, je seveda druga pesem. Podoben princip je Časovna banka, kjer se merijo enote v času in je ura enaka uri, čeprav nekdo kida sneg in drugi poučuje kvantno fiziko.

__________________________________________________________ 1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

OK, zdaj sem zmedena.
Gre za plačano delo, vendar pa ker ni denarja zraven, ne plačaš davka?
A prijavit pa moraš?

Časovna banka je organizirana kot društvo, kjer si medsebojno pomagajo člani društva (mimogrede, stran ČBS je ukinjena).

Pri izmenjavi storitev pa se da vsaka posamezna storitev denarno ovrednotiti in to je osnova za davke.

Kaj pa preko prostovoljnega dela?

Kakšna je pa res kazen, če te kdo prijavi? In kako ti sploh kaj dokažejo?

Časovna banka je organizirana kot društvo, kjer si medsebojno pomagajo člani društva (mimogrede, stran ČBS je ukinjena).

Pri izmenjavi storitev pa se da vsaka posamezna storitev denarno ovrednotiti in to je osnova za davke.[/quote]

Ukinjena je samo enota v Ljubljani, ČB Šetnjur dela naprej. Če me spomin ne vara, naj bi si bivši minister Gaber prizadeval, da bi bili izzveti iz zakonov (je šlo za zakon o malem delu? ne spomin se natančno) Podoben sistem ima Borza znanja,[/url] kjer tudi nisem še slišala, da bi imeli težave z davkarijo. Res pa so samo posredniki, za način kompenzacije se člani dogovorijo sami. Če je koga strah dacarjev, se lahko včlani, da ima vsaj neko zakonsko kritje. IMHO je obdavčitev te oblike skregana z zdravo pametjo.

__________________________________________________________ 1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

Aha, hvala, bom preverila na Borzi znanja in če bi se potem obe včlanili in se tako učili.
Ma jaz tudi ne razumem. Drugo je, da bi imela kakršen koli dobiček, to razumem, ampak takole pa… ajej.

Časovna banka je organizirana kot društvo, kjer si medsebojno pomagajo člani društva (mimogrede, stran ČBS je ukinjena).

Pri izmenjavi storitev pa se da vsaka posamezna storitev denarno ovrednotiti in to je osnova za davke.[/quote]

Ukinjena je samo enota v Ljubljani, ČB Šetnjur dela naprej. Če me spomin ne vara, naj bi si bivši minister Gaber prizadeval, da bi bili izzveti iz zakonov (je šlo za zakon o malem delu? ne spomin se natančno) Podoben sistem ima Borza znanja,[/url] kjer tudi nisem še slišala, da bi imeli težave z davkarijo. Res pa so samo posredniki, za način kompenzacije se člani dogovorijo sami. Če je koga strah dacarjev, se lahko včlani, da ima vsaj neko zakonsko kritje. IMHO je obdavčitev te oblike skregana z zdravo pametjo.[/quote]

Časovna banka je precej sivo območje http://www.delo.si/novice/slovenija/casovne-banke-ura-peke-piskotov-za-uro-ucenja-anglescine.html, http://www.siol.net/trendi/ustvarimo_boljsi_svet/2014/09/ko{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20je{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8Das{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20denar{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20dobesedno.aspx

Borza znanja pa je prav tako informacijsko središče, kjer se podatki brezplačno zbirajo in posredujejo in ne organizator dela.

Skratka, če ne želi plačevati za izmenjavo znanja, ne bo možno?

Kr glava me je začela bolet.

Glej, stvari niso dorečene, z zakoni pa sploh ne. Stopi v kontakt in začni izmenjevati znanje. V tem primeru popolnoma podpiram “delo na sivo”! 🙂

Barca, če mi kdo na kafetu sporoči informacijo, na podlagi katere sklenem dober posel, sem mu dolžna izplačati provizijo? 😀

__________________________________________________________ 1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

Glej, stvari niso dorečene, z zakoni pa sploh ne. Stopi v kontakt in začni izmenjevati znanje. V tem primeru popolnoma podpiram “delo na sivo”! 🙂

Barca, če mi kdo na kafetu sporoči informacijo, na podlagi katere sklenem dober posel, sem mu dolžna izplačati provizijo? :D[/quote]

Pošteno bi bilo, da ga vsaj na še eno kavo povabiš 🙂

Ja, ji bom rekla. Problem je samo, ker nikoli ne veš, na koga naletiš. In če te kdo prijavi, so potem še kazni… Je za premislit.

New Report

Close