Najdi forum

Premalo mleka

Pozdravljena!
Sem mamica 16 dni starega fantka. Rojen s carskim rezom. Imela sva vse tezave, ki so mogoce v zvezi z dojenjem: naval mleka zdravljen z nekimi hormonskimi injekcijami, hkrati sem postala lastnica nastavkov, posledica premalo mleka in z nastavki ni mozno pravilno pristavljanje, nato sva opustila nastavke in zacela normalno. Dojil se je revez tudi po dve uri in nato od utrujenosti za 4-5 ur zaspal. Morala sem ga zaceti zbujati in ga pristavljati na vsaj 3 ure. Potem je bil vzorec sledec:2 uri spanja, 1,5 ure dojenja…. Posledica tako vnete bradavice, da se jih tudi sama nisem smela dotakniti, Pred vsakim dojenjem sem jokala zaradi strahu pred bolecino tako, da je bil tudi tamali ves cuden. Prav bala sem se dojenja. Morala sem nekaj spremeniti in odlocila sem se da si pozdravim bradavice. Zacela sem si izstiskati mleko in ga dajati po flaski. Sem spet jokala, ker nisem hotela dajati flaske- sem se morala sprijaznit, ker otrok ni napredoval. Sedaj izstiskam mleko, pa ga ni dovolj za njegove potrebe Popije pribl. 100ml, na 3 ure. Sama si izstiskam mleko podnevi na 1-2 uri, kakor mi znese, pa ne pridem na vec kot na 50ml, ampak je lahko naslednjic samo 30ml. So skozi nihanja. Veliko pijem, pocivala bi vec, pa kaj ko skozi gledam na uro, kdaj bom sla izstiskat in sem potem vsa napeta. Ponoci pa si izstiskam na 3 ure, ko se tamali zbudi. Sem tudi poskusila ko je bil otrok sit na manj boleco dojko in je ze bolje, zaboli samo ko se pristavi, potem pa bolecine ni vec. Druga pa je se tako vneta, da ne bom niti poskusala. Bom najpraj do konca pozdravila in se nato ponovno lotila dojenja – brez paranoje pred bolecino. Vem da ce si veckrat izstiskam, vec mleka bo nastalo, ampak pri meni ni cisto tako, ali pa sem prevec neucakana. Prosim, svetujte mi Kaksen casovni vzorec naj uporabim, da bi se laktacija povecala.
Najlepsa hvala za odgovor!

Draga Irena,
dobrodošli na forumu za doejnje in v svetu mladih staršev!

Navedli ste,da so naval mleka zdravili z nekimi hormonskimi injekcijami. Žal mi ta podatek pove premalo, prosim, če lahko bolj natančno obrazložite! Prvič namreč slišim, da se naval mleka zdravi z injekcijami. Predvidevam, da ste verjetno dobivali injekcije za krčenje maternice ali injekcije za kakšno drugo medicinsko stanje.

Vzorec hranjenja in spanja vašega novorojenčka je popolnoma normalen. Redki so otroci, ki se dojijo in zbujajo točno po urnikih. Večina dojenčkov se doji pogosto, različno dolgo in ma med podoji različne intervale. Mame, tete (iz nedoječe generacije), včasih še kakšna patronažna sestra stare šole nam sugerirajo, da se mora dojenček hraniti točno na 3-4 ure, vmes pa spati, to pa absolutno en drži. Ta red o 3-4 urah velja namreč za otroke, ki so hranjeni po steklenički. Hrana v steklenički je res samo HRANA. Dojenje pa ni samo hranjenje. Poleg hranjenja se dojeni otroci doojijo tudi za odžejat, za povrnitev nazaj v “maternico” – v mamino naročje, kjer vonjajo vonj njene kože, pijejo toplo mleko, slišijo bitje maminega srca in zvoke črevesja, počutijo se varne.

O vnetih bradavicah si prosim preberite na povezavi:

Kako lahko povečamo proizvodnjo mleka?
Mati, ki želi povečati količino mleka, mora predvsem povečati število podojev, oz. dojiti dojenčka kadar on to želi, dojenje mora biti PRAVILNO (nekateri otroci samo cucljajo), mati mora veliko počivati in mora biti kar najbolj sproščena, mati naj doji pogosto in tako dolgo, dokler dojenček to želi, izmenično dojenje (ob vsakem dojenju otroka dva do trikrat prestavljajte z ene dojke na drugo. Tako so prsi bolj stimulirane, ob vsakem dojenju ponudite obe dojki vsaj dvakrat), sesanje le pri prsih, ne uporabljajte dude, če morate dodajati prilagojeno mleko ga dodajajte s kapalko ali po žlički, stimulacija z iztiskavanjem z ročnim ali mehanskim črpanjem mleka, dojenček naj dobiva le materino mleko

Prilagam tudi povezavo na članek “Relaktacija in stimulacija materinega mleka”:

Draga Irena, tudi iztiskanje mleka je priučena veščina. Na začetku iztiskamo zelo majhne količine, s časom pa se mamice v tem početju bolje znajdejo. Dojenček izmolze veliko več mleka kakor ga iztisnemo s prsno črpalko. Mleko se tvori nepretrgoma, zato se lahko dojenje ali iztiskanje nadaljuje neomejeno, le tok mleka je počasnejši. Zato iztisk mleka s prsno črpalko absolutno ne more biti merilo, koliko mleka ima mati, saj je iztiskanje tudi priučena veščina ki potrebuje nekaj tednov vaje, močno je odvisna tudi od tehnike iztiskanja in vrste črpalke, ki jo uporablja mati oz. ali ta vrsta črpalke materi sploh ustreza. Torej na kratko: dojenček z dojenjem dobi VEČ mleka zaradi oksitokcinske stimulacije in ker dojenček enostavneje učinkovitejše molze mleko, kakor katerakoli prsna črpalka.

Težko vam predpišem časovni vzorec črpanja mleka, to je namreč odvisno od vas in vašega dojenčka. Najbolje je, da vedno dojenčka najprej podojite, nato mleko še izčrpate. Če dojenček spi več kot tri ure, mleko medtem tudi izčrpajte. Če dojenček ponoči spi, počivajte tudi vi, mleko črpajte le pred odhodom v posteljo, če greste spat kasneje kot otroček.

Kako vemo, da dojenček dobiva dovolj mleka:
– štejemo polulane plenice
– štejemo pokakane plenice
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g, povprečno pa 200g na teden. Pridobljeno težo računamo od najnižje teže, ne od porodne.
– dojenček se pogosto in pravilno doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven

Vedno lahko pokličete tudi katero od svetovalk za dojenje, rade se bomo pogovorile z vami!

Irena,
zelo na hitro: pred dvema mesecema sem bila v podobni godlji tudi jaz, le da je bila še podvojena… Ne verjameš? Ja, imam dvojčka! Ko smo odhajali iz porodnišnice, je na odpustnici pisalo: Ne doji. Kar je bila čista resnica. Zdaj imata mala dva 2,5 meseca in sta skoraj polno dojena. Le zvečer spijeta vsak po pol obroka po steklenički. Če te zanimajo moje izkušnje in če bi ti pomagala moja podpora, mi lahko pišeš na moj e-naslov.

p.s.: Mislim, da vem, kako ti je…

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!

Tudi mene muci podobno pa naj zacnem z osnovnimi podatki:

Deklica rojena 22.5, z 3260, odpustna 3030 kar je edina znana nanizja teza,bila je mejno zlatencna ob odpustu a je nismo tehtali do njenega 17 dne ko je imela 3300 potem pa na prvi posvetovalnici 3420-22.6. torej za tocno 1m. Rojena cez rok, porod kratek, ea, deklica pa precej zatecena- krvave ucke in popkovina okoli vratu..

Seveda naju je pediatrinja takoj usmerila na am ker je premalo pridobila na tezi. Naj povem da sem v14 dneh pred kotnrolo prebolela res bolec mastits kar se mi je zdel vzrok slabsega pridobivanja saj prvo tehtanje ni pokazalo slabe rasti …

Ker je bila torej teza tako nizka smo zaceli ponoci po medela calma flaski dodajata infatrini namesto am po vsakem podoju. Od takrat teza lepo narasca in ima danes recimo 3800 g… Ker pa si kljub prepricevanju p ne zelim stalno dodajati necesa in bi rada samo polno dojila vas naprosam za pomoc. Skrbi me namrec ce ji teh 100 ml dnevno ukinem, da ji bo moje mleko premalo in bo zacela izgubljati oz premalo pridobivati.

Deklica je drugace bolj sibek sesalec, na zacetku podoja ko ie izcejali refleks dober sesa lepo in se slisi goltanje, potem pa pocasi to pojenja po max 10 min samo se seslja in spi..jo spodbujam , dramim itd. Sva poskusalo vse gnezdenje, bili cel dan prakticno pristavljeni druga na drugo a se teza brez dodatka ni dvigovala kot je treba…Mleko naj nebi bil problem saj mi po toplem tusiranju kar samo tece in med dojenjem druga dojka laktira precej. Ali je mogoce da zato ker ne pride do zadnjega mleka? Sprva sem jo dojila do pol ure na eni in menjala stran sedaj dojim manj casa ko zaspi oz se sama odstavi po cca 15 min… Dojim jo na njeno pobudo in ponoci na 4 ure zbujam da dodam ta dodatek.

Opazam tudi, da ko je dojka polna rada in lepo sesa in golta; proti veceru, ko pa je manjsi naval mleka in dojka mehkejsa od vseh podojev na dan se pa jezi, brca in jokca ko takoj ne sprica mleko… Pomagam si tudi s crpanjem in syntocinonom da ji tako na dan dodam vsaj 40 ml svojega mleka( s crpanjem res malo pridobim prav tako pa tezko najdem cas za crpanje med vsemi podoji).

Skratka prosim za nasvet kako povecati kolicino mleka oz malo vspodbuditi da bo bolj vstrajno sesala, saj tudi ko je stalno priklopljena se vedno protestira ce ne tece-sprica “med in mleko”, in se mi ne zdi da je posledicno vec mleka, ceprav naj bi ga bilo. Mislite da bo morda lepse sesala ko se malo pridobi teze- je smiselo vstrajati z dodatkom vsaj do dobrih 4 kg?Poskusala sem tudi tehtati podoje ampak je le slabo vplivalo saj se je zgodilo da je kdaj spila le 20 spet drugic 50 in me je posledicno samo skrbelo..Sem pod precejsnim stresom in tudi iz okolice bliznje nisem delezna prevec vzpodbude ko se tako cele dneve trudim da stalno dojim ko zeli, ko crkljam pa padajo ocitki da smo cisto nedruzabni in za nikamor.. Seveda mi je bistvo moja deklica in vse bom naredila da se spet izkljucno dojiva.

Hvala za pomoc in lp

New Report

Close