Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Porod v medenični vstavi

Porod v medenični vstavi

Pozdravljeni,
prosim za vaš nasvet, napotke, tolažbo, kar koli. 🙂 V enem trenutku sem že odločena in prepričana vase, v drugem se prestrašim.

Sem tri tedne pred predvidenim datumom poroda in otroček je v medenični vstavi. Menda ima zelo malo možnosti, da se obrne, ker nima prav veliko plodovnice. Danes sem bila na pregledu v porodnišnici (Postojna).

Sama sem kar velika zagovornica naravnega poroda, zato sem se po pogovoru z ginekologinjo nekako odločila, da poskusim najprej roditi vaginalno. Zdravnica ni nič kaj posebej ugovarjala. Opravila je UZ in meritve in povedala, da imam v redu izhodišče, ker otrok ni prevelik (trenutno ocenjena teža 2700 g) in ker bo to moj drugi porod. (Prvi je potekal gladko, brez posebnosti.) Vendar pa me je opozorila, da so pri takem porodu malo bolj strogi kot sicer.

Moje vprašanje je sledeče: Zanima me, kaj mi lahko svetujete za pripravo na tovrsten porod. Kakršnih koli napotkov bi bila zelo vesela. Trenutno pijem malinov čaj, ki naj bi pomagal pri odpiranju, ravnokar sem prebrala tudi temo o senenem drobirju.

Čisto praktično me tudi zanima, kako tak porod poteka. Pride najprej ven ritka, nato noge? Porodničar pri tem kaj pomaga? Pridejo noge skupaj z glavo? Ali lahko babica/porodničar pomaga izvleči otroka? Malo smešno vprašanje, ampak ne predstavljam si čisto, kaj gre kam, pa tudi ne vem, če si želim videti kakšen video na to temo.

Za konec pa še tole: Kakšna so najpogostejša tveganja/možni zapleti in ali imate kakšno statistiko, kako pogosto do teh zapletov pride?

Najlepša hvala že vnaprej.

Malo sem razočarana nad odzivnostjo na tem forumu zadnje čase. :/ Sem vseeno upala na kakšno besedo podpore.

Lp, Poppy.

Kota

Spoštovana Samara,

iskreno se opravičujem za pozen odziv in hvala, ker ste me z novim obvestilom spomnili, da potrebujete odgovor.

Sprašujete, kaj vam lahko svetujetem za pripravo na porod v medenični vstavi?

Predvsem menim, da se je dobro informirati, kako poteka porod v medenični vstavi v različnih porodnišnicah, da si izberete tisto, kjer se način dela najbolj sklada z vašimi potrebami.

Ne vem, če potrebujete sicer kakšne dodatne priprave, bolj se mi zdi pomembno, da veste, da (vsaj kakor je meni znano) porodi v medenični vstavi v Sloveniji potekajo v ležečem položaju, da je epiziotomija skoraj obvezni del poroda in da se za iztis otroka vsaj na koncu praviloma uporablja syntocinon, torej “umetne popadke”.

Pri čisti zadnjični vstavi pride najprej ven ritka, nogice, ki so stegnjene ob telesu, pa pridejo ven sočasno s trupom. Če je vstava zadnjično nožna (poleg ritke je v medenici ženske še ena ali obe nogi), pa pride noga ali obe skupaj z ritko.

Medenični porodi so v Sloveniji vodeni s strani porodničarja/ke, ki pri tem aktivno pomaga poroditi otroka.

Glede ogleda filmov… morebiti je res bolje nič vedeti… po drugi strani pa morda lahko šele takrat, ko vemo, kako vse lahko stvari potekajo, aktivno soodločamo o izkušnji, ki se nam bo zgodila – vključno z izbiro porodnega okolja.

Če govorimo o tveganjih nasplošno, jih lahko naštejemo precej – od poškodb živčevja do zlomov in poškodb organov, hipoksije, asfiksije in smrti. Vsa ta tveganja seveda obstajajo tudi pri vaginalnem porodu v glavični vstavi, le da so manjša. Kako manjša, je težko reči, ker raziskave niso enotne.

Ampak, ko takole preberemo napisana tveganja, do katerih lahko pride, nas lahko samo še stisne pri srcu in zato se danes tako veliko žensk (po mojem mnenju žal) odloči za carski rez. Včasih tudi zato, ker pozabijo pogledati v prihodnost in videti, da bodo naslednjič, tudi če bodo rojevale otroka v glavični vstavi, zelo verjetno ponovno imele carski rez – samo zaradi predhodnega carskega reza.

Za statistiko, ki je najbolj relevantna za vas, menim, da se je najbolje obrniti na porodnišnice o katerih razzmišljate, da bi v njih lahko rodili in jih vprašate za število porodov v medenični vstavi in vrsto ter delež zapletov, do katerih je pri njih prišlo.

Želim vam lahkoten zaključek nosečnosti in čudovit porod!

Nina Radin, dipl. bab. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Samostojna babica Nina Radin Osebna babica pri porodu doma & spremljevalka (doula) pri porodu v porodnišnici Babiške storitve v času nosečnosti, poroda in po porodu Svetovanje in priprave za nemedikaliziran porod in nežno rojstvo [email protected]
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
se opravičujem za zmedo z vzdevki. Gre seveda za isto osebo.
Hvala za odgovor.

Medtem sem si vseeno pogledala nekaj videov poroda v medenični vstavi in povedati moram, da sploh ni izgledalo nič posebnega in me je kar malo pomirilo. V Postojni so mi tudi razložili, kako tovrsten porod poteka pri njih (na žalost se kar razlikuje od tistih, ki sem jih gledala na YouTube-u, kjer je šlo večinoma za porode doma).

Samo upam lahko, da bo šlo vse gladko in bo potrebno minimalno “intervencij”, da se bom lahko tudi jaz čim bolj sprostila in bo porod prijetna izkušnja.

Poročam kmalu.

lp, Poppy

Poppy99, seveda, poročajte! Se veselimo novic! 🙂

Nina Radin, dipl. bab. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Samostojna babica Nina Radin Osebna babica pri porodu doma & spremljevalka (doula) pri porodu v porodnišnici Babiške storitve v času nosečnosti, poroda in po porodu Svetovanje in priprave za nemedikaliziran porod in nežno rojstvo [email protected]

Pozdravljeni,
Porod je za mano in že smo doma.
Rečem lahko, da je šlo kar lepo skozi, porod je bil dokaj hiter in brez kakršnih koli zapletov, punčka je prišla na ta svet malo kljukasta 🙂 ampak to se že po nekaj dneh ne pozna več. vsekakor veliko bolje kot CR.

Pohvaliti moram babico, ki mi je stala ob strani, malo manj pa porodničarja, ki je kar na hitro urgiral z vsemi klasičnimi sredstvi ( umetni popadki kljub lastnim na 2 minuti, kateter, čeprav mu je babica povedala, da sem že odvajala vodo …). Porod je sicer po mojem mnenju v redu izpeljal, kar se strokovne plati tiče, vendar pa so bile ene reči po mojem mnenju in tudi po mnenju babice odveč.

Ena velika neprijetnost je epiziotomija, vendar se šivi lepo celijo, tako da bomo preboleli tudi to.

Ženske v podobni situaciji bi torej spodbudila, naj najprej poskusijo roditi vaginalno, če so pogoji za to. To je bil moj drugi porod tako da je šlo temu primerno gladko skozi. Moja izkušnja je pozitivna.

Lp

Draga Poppy99,

hvala, da ste se oglasili in podelili z nami svojo izkušnjo. Verjamem, da katero nagovori ali opogumi.

Čestitke in veliko lepih trenutkov!

Nina Radin, dipl. bab. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Samostojna babica Nina Radin Osebna babica pri porodu doma & spremljevalka (doula) pri porodu v porodnišnici Babiške storitve v času nosečnosti, poroda in po porodu Svetovanje in priprave za nemedikaliziran porod in nežno rojstvo [email protected]

New Report

Close