Starši, učitelji in učenci

Forum za starše, ki se srečujejo z vzgojnimi dilemami v kontekstu šolanja, za učitelje, ki bi radi delili svoje dvome in podali svoje predloge, ter za učence, ki želijo izmenjati mnenja ali dobiti nasvete o šolski problematiki.
Zaupajte svoje težave, predloge, pomisleke in pohvale.

NOVA TEMA Izberi forum
X
Zdravstvene posvetovalnice    Darovanje organov    Dermatologija    Družinska medicina (mapa)       Družinska medicina       ED - želiva si spolnosti       Prva pomoč       Urgenca    Farmacija (mapa)       Zdravila in zakonodaja       Farmacevt svetuje    Fizioterapija (mapa)       Elektromagnetna terapija       ARTHRON - fizioterapija       Fizioterapija in masaže    Genetska posvetovalnica    Ginekologija in porodništvo (mapa)       ABC ginekologije in porodništva       Bioidentični hormoni       Darovanje spolnih celic       Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb       Fetalna kardiologija       Klimakterij       Matične celice       Kontracepcija       Neplodnost    Hujšanje    Interna medicina (mapa)       Alergije       Astma in druge pljučne bolezni       Bolečine v križu       Bolezni prebavil (gastroenterologija)       Bolezni ledvic       Hormonske motnje       Inkontinenca       Kako živeti z boleznijo ščitnice - Metuljčica       Kardiologija       Proktologija       Revma       Sladkorna bolezen       Srčno popuščanje    Kirurgija (mapa)       Radiologija       Klinika dr. Fabjana       Urologija       Žilna kirurgija       Estetsko preoblikovanje telesa       Abdominalna kirurgija       Estetska in plastična kirurgija    Manualna medicina - zdravljenje gibalnega sistema    Nevrologija (mapa)       Multipla skleroza       Kronična utrujenost    Onkologija (mapa)       Pravna pomoč bolnikom z rakom       Limfom in levkemija       Kako živeti z rakom?    Optika    Ortopedija in travmatologija (mapa)       ARTHRON - Sklepne in športne poškodbe       ARTHRON - Zdravstveno svetovanje v športu       Nevrokirurgija       Ortopedija       Zdravljenje obolenj in deformacij stopala    Otorinolaringologija in ustna higiena    Pediatrija (mapa)       Pediatrija       Neonatologija    Prehrana in varnost živil    Preventivna medicina (mapa)       Cepljenja       Oksidativni stres       Kajenje    Psihiatrija in terapevtska pomoč (mapa)       Demenca       Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje       Psihoterapija       Psihiatrija    Stomatologija (mapa)       Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija       Ustno zdravje in higiena       Maksilofacialna in oralna kirurgija       Zobna protetika       Otroško in mladinsko zobozdravstvo       Endodontija       Parodontologija       Splošna stomatologija    ARHIV - zdravstvo Zdravo življenje in alternativne vede (mapa)    Duhovnost, meditacija in joga    Homeopatija    Medex – zdravi z naravo    Preventivni pregled dojk    Prehrana in kulinarika    Masaža    Zdravilstvo    Prehrana, rekreacija in oblikovanje telesa    ARHIV - alternativa in zdravo življenje Starševstvo in medsebojni odnosi (mapa)    Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi    Enostarševske družine    Obporodno obdobje    Ljubezenski nasveti    Ločitev, nezvestoba in varanje    Mejna osebnostna motnja    Mejna in narcistična osebnostna motnja - svojci    Mladi, ljubezen in spolnost    Nosečnost    Partnerska in družinska posvetovalnica    Sex v mestu    Starši, učitelji in učenci    Starševski čvek    Starejši so modrejši    Starši in otroci    Vrnitev k sebi    Vrtci in varstvo otrok    Vzgoja otrok in družine    Ženski in Moški čvek    Življenje, ah to življenje Sociala, delo, izobraževanje in pravo (mapa)    Bolni otroci - svetovanje    Delovno pravo in zaposlitev    Iščete delo, delavca?    Motnje hranjenja    Duševno zdravje    Otroci s posebnimi potrebami    Pomoč starejšim in bolnim    Posvojitev otroka in rejništvo    Pravni nasveti    Stres    Varna hiša    V svetu tišine    Zasvojenost in pomoč    Za ženske v stiski    Žalovanje in slovo    Žensko podjetništvo    Arhiv - sociala Dom, tehnika in prosti čas (mapa)    Al' prav se piše ...?    Domače živali in veterina    Glasba, film in fotografija    Gradimo, opremljamo in urejamo dom    Knjižni molji    Nepremičnine    Politični čvek    Računalništvo, telefonija, internet in televizija    Skrinjica idej!    Slovenci po svetu    Vrtičkarstvo, zelišča in urejanje okolice    Arhiv - prosti čas Mali oglasi    Vse za malčke in mamice    Ostali oglasi    Menjave Zavarovanja in finance (mapa)    Financiranje    Računovodstvo    Pokojninsko zavarovanje    Poravnave in odškodnine    Prostovoljna zdravstvena zavarovanja    Zavarovanja Avto.Over.Net: Avtomobilizem (mapa)    Avtomobilizem in F1    Avtomobilska zavarovanja    Pomoč voznikom v prometu Style.Over.Net: Moda, ličenje in nega    Poroka in poročno potovanje    Nega, ličenje in style Travel.Over.Net: Počitnice in potovanja (mapa)    Izleti po Sloveniji    Praktični nasveti in popotovanja    Kam in kako na počitnice O omrežju Over.Net (mapa)    O omrežju Over.Net    Tehnična podpora    Zdravstvo pri nas?    TEST - Testni forum 3 (148)    TEST - Minister za zdravje obvešča       Podforum - TEST    TEST - Testni Forum 2 (153)    TEST - Testni forum 4 (62)    TEST - Testni forum 5 (127)    Varna pot    Estetska dermatologija
Odgovori

Slovenščina - 5 razred, test

Default avatar 22 Dec 2004 21:21

Pozdravljeni!

Prosim za vaše mnenje. Se vam zdi naslednje primerno, pravično, zakonsko sprejemljivo?

5. razred osemletke. Test-SLO-pravopis.

Primer naloge:
Iz korena -del- zapiši 5 besed, ki sodijo v isto besedno družino. Možna 1 točka!!!
Učenec napisal: delo, delavec, delovnik, deloven, delnice
Učiteljica delnice prečrta, napiše, da bi bilo pravilno delomrznež in O točk.

Primer naloge:
Podčrtaj pravilno zapisane besede:
decembrski ali decemberski, raztrgan ali rastrgan, gorenski ali gorenjski, polž ali polš. Možni 2 točki.
Učenec podčrtal 3 pravilno 1 narobe. 1 točka.

Primer naloge:
Vpiši t ali d, s ali z, k ali g, p ali b, š ali ž. 3 možne točke.
Vse pravilno, le da učiteljica pravi, da je učenčev š kot ž in s kot z.
Če bi pogledala po testu bi videla, da so vsi s-ji enaki in vsi š enaki in da z in ž piše drugače. 2 točki.

Ne moti me ocena (4 pdb) temveč način točkovanja pri nalogah. Torej 5 možnih odgovorov, štiri učenec odgovori, peti narobe in zato nič točk.

Zdi se mi, da išče neznanje in ne znanje.

Kaj vi mislite in kaj bi storili, če sploh bi kaj?

Hvala in lepe praznike želim vsem.

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar Lizika 23 Dec 2004 19:29

Morda bi delila po pol točke...

Drugače pa se zdi OK.

Default avatar 25 Dec 2004 08:29

Hvala za mnenje.

Menim, da bi bilo pravično, da bi za 5,3 ali 2 odgovora bilo možnih 5,3 ali 2 točki. Tako ne bi bilo dvoma in jeze.

Če bi bila jaz profesorica in bi nekomu vzela 2 točki samo zato, ker ni napisal takšnega s in š kot ga pišejo ostali in bi bilo v testu jasno, da otrok tako piše, ne bi mogla mirno spat.
In potem nam v oči pade njen z, ki je pravzaprav napisan kot s?!

Lp

Default avatar dapi 25 Dec 2004 15:39

V osnovni šoli (6.r) smo tudi imeli pri slovenščini take in drugačne probleme. Kar nekajkrat sem bila pri učiteljici, ker mi je otroka vzela dobesedno na piko. Lahko se je trudil kolikor se je mogel, pa mu ni dala nobene vzpodbudne besede, do konca osemletke.
Pri vpisu v sredjo šolo so nam dejali, da res iščejo neznanje, ker hočejo. da se naučijo še tisto kar ne znajo.
Moj sin je sedaj v zadjem letniku in moram ga pohvalit, vse smo zvozili tudi s slovenščino nima težav, saj na sredji šoli, ne boste verjeli, dijake tudi POHVALIJO: to je pa veliko vredno.
Vzpodbudo in pohvalo dajte otroku doma in ga poskušajte potolažiti zaradi krivic v osnovni šoli.

Vesele praznike
LP

Default avatar 27 Dec 2004 11:04

Nikakor mi ne gre v glavo, da se moramo s tem sprijazniti.

Bomo starši res dovolili, da počnejo z otroci kar hočejo?!

Hvala za menja!

Default avatar Neja 04 Jan 2005 10:24

Takšen način točkovanja je v zadnjem času zelo popularen in je prišel iz najvišjih krogov. V vseh testih na tekmovanjih so naloge tako točkovane in tudi naprej na mali maturi. Se pa sama strinjam s tem, da je velikokrat takšen način nepravičen.

Mislim, da se ne morete pritožit, ker je ravnala v skladu z novin načinom preverjanja znanja. Glede odnosa učenec -učitelj, pa se je potrebno velikokrat vprašati kaj se zares dogaja. Učitelji skoraj v 90% nimajo nobenega otroka na piki. Ko pa ima otrok slabe ocene, pa prva stvar, ki jo reče doma je ta, da ga imajo na piki. Tako se on reši krivde in v očeh starša je kriv učitelj. Mislim, da je na takšne stvari potrebno manj nasedati.

Neja

Default avatar dapi 04 Jan 2005 20:22

Neja

Dvakrat smo šli skozi osemletko in dvakrat skozi srednjo šolo, pa nikoli nismo imeli nobenih problemov z učitelji ali profesorji, razen s to učiteljico slovenščine (staro približno 60 let), ki je mojega otroka imela na piki oz. ga ni marala. Nikoli ga ni pohvalila tudi, če se je potrudil.

LP

Default avatar Neja 05 Jan 2005 07:44

Samo pravim, da ima medalja zmeraj dve plati. Povedal je kdaj se je potrudil, ni pa povedal kaj je napravil, da ga ne mara.

Neja

Default avatar dapi 05 Jan 2005 17:31

Čisto nič ni naredil narobe ,da ga ne bi marala. Samo ko je zvedela čigav vnuk je, takrat se je pa začelo dobesedno izživljanje.

LP

Default avatar Neja 06 Jan 2005 09:30

Ja,

tukaj pa je res lahko problem. Učitelji smo iz mesa in krvi, tako kot drugi ljudje in lahko podzavestno počnemo stvari, ki jih zaradi svoje službe naj ne bi.

Neja

Default avatar dapi 06 Jan 2005 10:52

Se mi je kar zdelo, da ste učiteljica. Želim vam veliko uspeha v poklicu in, da otroka, tudi če vam ni simpatičen, pohvalite.

LP

Default avatar Neja 07 Jan 2005 13:34

Glede pohvale se kar trudim kolikor se le da. Imam pa sama slabe izkušnje s takšnimi otroci, ki seveda, ko je slabša ocena krivijo mene in rečejo, da jih imam na piki. Zadnji primer je bil, da je to zato, ker niso Slovenci. Če otrok nikoli nič ne zna in je potrebno iz njega izvleči vsako besedico, mu postavljati najlažja vprašanja. V takem primeru nimam kaj pohvaliti, žal. Razen, da je lušten fant-to je pa tudi vse.

Neja

Default avatar nastja jagarinec 28 Okt 2009 10:01

pri matematiki se trudim po najboljših močeh ampak mi nekatere naloge še vseeno ne gredo[b

Default avatar varjanka 28 Okt 2009 21:43

Tak način točkovanja zahtevajo pri NPZjih in učiteljica se drži priporočil najvišje strokovne inštance.

JA vem, da zdrava pamet drugače pravi!

Default avatar U% 29 Okt 2009 11:59

Če so taka pravila - sama jih sicer ne poznam, pa sem učiteljica, so res kar stroga.

Ima pripombo samo glede š in s - sama pri učencih opažam, da se jim ne ljubi napisat, tako kot je treba. Zato jaz za take napake odbijam točke, ter točkujem tako, kot jaz vidim, da piše. Če tu popustiš, se stvari ponavljajo v nedogled, drugače pa je to prvič in zadnjič.

Mislim, da sem kar precej stroga učiteljica, kar se tiče točkovanja in za slovnične napake kar precej odbijam točke... Učence tudi opozorim na to, ko dobijo test nazaj, jih tudi okaram, ampak znam jih tudi pohvaliti. Med otroki so tudi učenci, kjer je pozitivna ocena že uspeh. Marsikdaj pa opozorim kakega nadarjenega učenca, ker je pisal 4, ker pač vem, da zmorejo več, ampak na primeren način. Učenci me imajo res zelo radi, nikoli si nisem mislila, da bo tako, ker vem kakšne zahteve imam :) Prav tako pa me starši res zelo podpirajo, tako da očitno mi je uspelo najti en res precej pravičen način.

Default avatar Sisi 11 Nov 2009 17:40

Imate pa res srečo, da vam otroka v srednji šoli pohvalijo. No, saj ne morem reči, da so vsi profesorji takšni. Moj sin ima namreč v srednji šoli profesorico, pri kateri ni možno dobiti višje ocene kot tri, ker zahteva dobesedno vse tisto, kar si ona upikne v glavo. Žalostno. Popolnoma jim zbijajo samozavest.

Default avatar anipipi 11 Nov 2009 19:27

Dapi, to, da učiteljica ne bi marala otroka od trenutka, ko je izvedela, čigav vnuk je, je pa noro. Pa menda ja ne mislite, da bo vas kdo jemal resno. Taki argumenti in to, da ima učitelj učenca na piki, so argumenti staršev, ki se nezavedno postavljajo v obrambni položaj, ker imajo slabo vest. Zakaj? Najti morajo v sebi. Če moram v razredu nekoga v uri nekajkrat opozoriti, ne pomeni, da ga imam na piki, ampak da s svojimi dejanji zahteva, da ga bodisi umirim, spodbudim itd. Učenca, ki sledi navodilom in dela, učitelj nagovori manjkrat. Seveda se da vsako vedenje interpretirati tako in drugače, kot je zapisala že Neja, vsaka medalja ima dve plati. Mislim pa, da s svojim odnosom do učiteljice, sebi in otroku bolj škodite kot koristite.

Sestavljanje testov pa že dolgo ni ena kljukica je ena točka. Pri sestavljanju testa učitelj upošteva vedenje o tipih nalog, o taksonomskih stopnjah, o standardih znanja in še. Vse to temelji na znanstvenih spoznanjih, ki jih mora učitelj upoštevati in tudi jih. Malo bolj verjemite v strokovnost učiteljice in ne iščite dlake v jajcu. Otrok pa naj z nekaj vajami ponovi pisanje šumnikov in sičnikov tako, da bo zapis pravilen in nedvoumen. Če pa tega ne zmore, poiščite pomoč strokovnjaka. ; )

Default avatar NINIKA 01 Jun 2010 16:56

IN RES JE ZELO NE PRAVIČNO DA OTROK NE MORE RAZUMETI NALOGE, KO UČITELJICI POVE KAKO JE MISLIL PA MU DA PDB NAMESTO PET ČE ZGREŠI 0,25 TOČKE

Default avatar Beda 08 Jun 2010 17:29

vedno bolj imam občutek, da učiteljice učijo samo zato, ker je to njihova služba. Veliko več so nas naučili v osemletki, kot pa sedaj. Ko bi se tako prizadevali za otroke kot se za dnarsko, bi bili vsi odlični.

Default avatar katja renic 30 Sep 2011 16:08

kr neki!

Default avatar ER 01 Okt 2011 16:11

Meni se pa ta način ocenjavanja ne zdi slab. Tako je tudi na maturi, pri geografiji. In nas je profsor tudi vsa 4 leta gimnazije na ta točkovnik privajal tako, da je preprosto točkoval po njem. Rezultat :uspešno opravljena matura.

Default avatar mimica0402 12 Maj 2015 17:01

pozdravljeni!

Na internetu ne najdem testu.
Prosim, če mi pomagate in poveste naslov, kjer so napisani vsi testi za osnovno šolo.

Hvala za razumevanje!

mimica0402
OPOZORILO!
Prosimo vas, da vsak čim prej odgovori!!!
Ko odgovorite osebi mimica0402, vas prosimo, da napišete njeno ime, da se ve komu ste poslali.

Stran 1 od 1
Na vrh