Forum: Slovenci po svetu

Domotožje, različne navade, težave z integracijo? Povsod je lepo, a najlepše doma. Prostor, namenjen izmenjavi izkušenj o bivanju onkraj meja naše države.

selitev na Švedsko

Nova tema
Default avatar adriana83 02 Jun 2010 19:05

Ker je zadnje čase v naši ljubi državici vse hujše, razmišljam o sestričninem predlogu da se s partnerjem odseliva na Švedsko. Obljubila je da mi bo veliko pomagala, vendar sem malo v dilemi, jezika itak ne znava (vendar je ona rekla da se bova že naučila). Jaz imam končano srednjo poklicno šolo- prodajalka, partner je gimnazijski maturant. Zaenkrat bova živela pri njih, ampak malo se pa bojim kako bova zmogla, finančno najbolj, sicer bova tuki prodala avto tko da pokrijeva kredit zanj in po novem letu bi odšla če ne prej. Naj povem da mi bo zrihtala zaposlitev v neki proizvodnji, za partnerja pa bojo probali za voznika kamiona, ali pa tudi njega dat v proizvodnjo. Sestrična mi pravi da v začetku ne bo lahko, dokler se ne naučim jezika, potem bo pa le bolje, ker je standard boljši kot pri nas.

Sedaj pa vsaka izkušnja oz. nasvet je dobrodošel. Dejte mal povedat tisti ki živite gor, kako ste se znašli. Sej ne pričakujem vse tip top, samo dost imam tega da se komaj prebijem iz meseca v mesec.
lp

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar adriana83 04 Jun 2010 18:03

Vidim, da ni nobenega odziva, sem pa vseeno danes zvedela veliko zanimivih informacij, tako da z novim letom potujem gor. V našo državo se pa le lahko vrnem ko bom hotela.

lp

Default avatar zaala 08 Jun 2010 11:35

Cudno, da ni nihce komentiral....Jaz bi ti rekla, da sploh ne razmisljajta prevec. Prednosti:
gresta skupaj, gresta k znancem, imela bosta streho nad glavo, obeta se ti zaposlitev, imela bosta nasvete iz prve roke...wtf sploh se hoces?! (receno v pozitivnem smislu)
Srecno!

Default avatar adriana83 09 Jun 2010 16:08

Sej odločitev je padla, greva gor. Gospa na zavodu mi je veliko povedala, sedaj samo čakam na odgovor iz švedske iz njihovega zavoda. Sicer pa imam sedaj do novega leta čas, da tukaj vse stvari uredim, će pa prej uredim, grem prej gor.

lp

Avatar Lakotnik 11 Jun 2010 23:58

Kolikor vem Svedska zahteva znanje jezika? Je pa odvisno od delovnega mesta.

Default avatar Dkoren 16 Jun 2010 10:28

Midva s punco imava tudi vsega dovolj pri nas in tudi načrtujeva odhod na Švedsko nekje oktobra ali novembra. Nebi bilo slabo, če bi poskusili združit moči, da prebijemo led. Jaz imam teto v Borasu in tudi pravi, da je na začetku težko. Jaz sem sicer končal strojno fakulteto, punca bo kmalu diplomirala iz likovne pedagogike in kolikor sem zasledil, brez jezika očitno nimaš šans, razen v redkih primerih, ko imajo v firmi mednarodni kolektiv, tako, da tudi upam na kakšno proizvodnjo ali kaj podobnega za začetek. V kateri kraj pa se selita?

Default avatar adriana83 16 Jun 2010 19:24

Potem bomo nekak v istem času odšli gor. Me veseli. Res je na začetku težko, ampak bomo. Sej gor imamo itak brezplačen tečaj jezika, pa tudi jaz sem že nekaj linkov dobila za učenje.Jaz imam žlahto v kraju VÄRNAMO in GISLAVED. Planirava pa za začetek iz v Varnamo k sestrični potem pa iskati zaposlitev nekje v mestu Malmo, bova še videla ko gor prideva. Moj se bo zaposlil v gradbeništvu jaz pa v proizvodnji. Sicer pa bi jaz rada prišla gor preko zavoda za zaposlovanje, saj bom svoje nadomestilo iz zavoda prenesla gor. Trenutno sem pisala na njihov zavod za zaposlitev, in sedaj že teden dni čakam odgovor. Sem pa kr nekaj informacij dobila in linkov dobila.

Ti pa lahko posredujem nekaj strani, k isem jih dobila na našem zavodu za zaposlitev.

lp, lahko se oglasiš na moj privatni mail:

[email protected]

Default avatar mitjaba 05 Okt 2010 14:26

ojla vsem skupaj
kot kaže nas je švedska vse prevzela. jaz sem bil s partnerico in dvemaa otrokoma julija na dopustu na švedskem. že od nekdaj mi je država in njihova ureditev zelo všeč. takrat sva se nekako odločila da greva gor. in odločitev je dokončna. jaz sem elektrotehnik, 34 let, 13 delovne dobe, moja je mag. pravnih ved, 32, 10 let delovne dobe. otroci se pa itak jezika naučijo v parih dneh :). septembra sva začela v ljubljani s tečajem švedščine in ne boste verjeli jezik je dokaj enostaven. nekoliko težja je izgovorjava. pa daleč od tega, da sem talent za jezike. da o moji boljši polovici ne govorim, ker govori nemško ima še manj težav kot jaz. glede na to da ima partnerka v slo odlično službo odhajam na začetku sam (nekako bi potrpel v sloveniji do januarja). upam, pa da se mi vsaj do septembra 2011 priključi še ona in otroci. jaz sem se veliko že pozanimal na raznih zavodih na švedskem in jezik je problem - nekako zahtevajo vsaj osnovno znanje. je pa res, da je veliko odvisno od samega kolektiva. službo si bom iskal direktno tam, denarja bom vzel za cca 3 mesece in računam, da si v tem času najdem službo. na švedskem imaš možnost tečaja švedščine za priseljence tako, da je v teh treh mesecih kar nekaj časa. prosil bi, da se mi javite vsi tisti kateri imate plan zapustiti slovenijo in iti na švedsko. javite se mi na moj mail [email protected]

Vi ses!!
Mitja

Default avatar mi tudi pakiramo 06 Okt 2010 09:04

Mitjaba, naša zgodba je identična, samo da mi pokamo na Dansko. Imam malo starejše otroke kot ti, zato gre na Dansko mož s starejšim sinom, oba sta dobila delo preko agencije, ki jima nudi stanovanje in takojšen tečaj jezika. Mlajši sin in jaz se jima pridruživa junija prihodnje leto. Na žalost ne vidim perspektive v naši državi, in nas nič ne veže da bi ostali tukaj.
Srečno in naj vam uspe!

Avatar Kensington 06 Okt 2010 20:57

Pa na Svedskem so vsi v izi pa ne da se jim prevec delat, denar pa zapravijo, ko ga vidijo. Vse bi pa najrajsi imeli zastonj.

フォロー
Powered by: Toucan internet services and Shibe tech support doge!

...

Explicit expert, the highly exalted
I exercise dancefloors, leave 'em exhausted
Exploring apex, sound expedition
Filled with excess demons ya'll can bring the exorcism

I exert stress when I export beats
That exhilarate the hard and exterminate the weak
Execution level next, no way to explain it
I'm XXX bitch, triple X-rated
...
Trance <3

Drop bears are vicious creatures. Preying on trees for you to pass by and drop on you. Then they scratch you and possibly eat you.

Visit Australia where everything wants to kill you. :)

Default avatar petra73slo 16 Nov 2010 22:08

Ciao !
Jaz bi se tudi rada kmalu preselila , jezik me skrbi ... nisem se ga niti prav začela učiti ..
Mitja , oglasi se kaj ..
LP
[email protected]

Default avatar Tea76 22 Nov 2010 11:05

mi tudi pakiramo napisal:Mitjaba, naša zgodba je identična, samo da mi pokamo na Dansko. Imam malo starejše otroke kot ti, zato gre na Dansko mož s starejšim sinom, oba sta dobila delo preko agencije, ki jima nudi stanovanje in takojšen tečaj jezika. Mlajši sin in jaz se jima pridruživa junija prihodnje leto. Na žalost ne vidim perspektive v naši državi, in nas nič ne veže da bi ostali tukaj.
Srečno in naj vam uspe!

Pozdravljena, če ni skrivnost za katero agencijo pa gre?

Hvala in lep pozdrav,
Tea

Default avatar mi tudi pakiramo 22 Nov 2010 19:11

Tea76 napisal:
mi tudi pakiramo napisal:Mitjaba, naša zgodba je identična, samo da mi pokamo na Dansko. Imam malo starejše otroke kot ti, zato gre na Dansko mož s starejšim sinom, oba sta dobila delo preko agencije, ki jima nudi stanovanje in takojšen tečaj jezika. Mlajši sin in jaz se jima pridruživa junija prihodnje leto. Na žalost ne vidim perspektive v naši državi, in nas nič ne veže da bi ostali tukaj.
Srečno in naj vam uspe!

Hvala in lep pozdrav,
Tea

www.workforce.dk

Default avatar Tea76 23 Nov 2010 10:31

Pozdravljeni,

evo tudi pri nas je padla odločitev. Naslednje leto pakiramo na Švedsko. Sploh ne vem kje se me glava drži toliko stvari imam v njej, hehhee. Skratka, plan je, da bi šli na sever. Fant bo šel maja, me s hčero pa nekje septembra. Najbolj me je strah, da jaz ne bi dobila zaposlitve. Imam res eno čudno izobrazbo (srednja ekonomska, dipl. ing. agronomije in mag državnih in eu študij). Skratka, vesela sem vsake informacije o delu in življenju na Švedskem... Jezik se bomo pa začeli prav kmalu učit. Ni druge. Lepo se imejte...

Tea

Default avatar Tea76 23 Nov 2010 10:39

mi tudi pakiramo napisal:
Tea76 napisal:
Srečno in naj vam uspe!

Hvala in lep pozdrav,
Tea

www.workforce.dk

Najlepša hvala za info :). Lp, Tea

Default avatar lojz-alojz 31 Dec 2010 19:25

Za primerjavo, a veste da na švedskem v trgovini city gross trgovka zasluži okoli1800 do 2000 eur na mesec...
Da je hrana cenovno primerljiva z slovenijo...
Da na švedskem nimaš občutka, da si kao tujec....
Da če nekaj ne znaš te to naučijo, in se nikakor ne delajo norca iz tvojega neznanja....
Da greš na začetku v šolo za njihov jezik-plača država-
Da se na zavodu za zaposlovanje ( arbetsformedlingen ) ne čudijo če si star 50 let in bi rad delal, ampak ti pomagajo....
Da je na AC omejitev 110 km in se vsi tega držijo.....
Da nihče od slovencev ne razmišlja, da bi se za vedno vrnil v slo....
Da je trava tudi pri njih zelena.....
Zato vsi ki greste gor, pogumno in vam bo uspelo.... pa srečno, god nitt ar 2011

Default avatar Nightcrawler 03 Jan 2011 12:35

Vsi boste po kakšnem letu ali dveh pribluzili nazaj!

Default avatar karlsson 12 Jan 2011 12:57

Za primerjavo, a veste da na švedskem v trgovini city gross trgovka zasluži okoli1800 do 2000 eur na mesec...
Da je hrana cenovno primerljiva z slovenijo...
Da na švedskem nimaš občutka, da si kao tujec....
Da če nekaj ne znaš te to naučijo, in se nikakor ne delajo norca iz tvojega neznanja....
Da greš na začetku v šolo za njihov jezik-plača država-
Da se na zavodu za zaposlovanje ( arbetsformedlingen ) ne čudijo če si star 50 let in bi rad delal, ampak ti pomagajo....
Da je na AC omejitev 110 km in se vsi tega držijo.....
Da nihče od slovencev ne razmišlja, da bi se za vedno vrnil v slo....
Da je trava tudi pri njih zelena.....
Zato vsi ki greste gor, pogumno in vam bo uspelo.... pa srečno, god nitt ar 2011

Živel in delal sem sem na Švedskem več let in vem da ni tako kot pravi Lojz..posebno sedaj
ko je toliko priseljencev zato če želite živeti gor morate imeti zelo trdo kožo in zato vzamite z rezervacijo pod1,2,3,4,8,9...kaj je g.lojz napisal..Gott Nytt År....

Default avatar inesineska1 12 Jan 2011 19:09

evo da se javim tudi jaz!! Prvo lep pozdrav iz Švedske. Sm se kr malo nasmejala ob besedah k jih je napisal g. lojz-alojz.;)čista resnica hehe
Res da je življenje tukaj zelooo umirjeno in varno po drugi strani je pa začetek prokleto težak!!Sploh pri jeziku in če ne poznaš nobenga je zelo težko prebiti led. Ampak ni nemogoče. Tako da kar pogumno, glavo gor in verjeti v to da bo prihodnost nam tukaj izredno lepša;)
Pa srečno;)
hejdå

Default avatar karlsson 19 Jan 2011 11:28

Živel in delal sem na Švedskem več let in vem da ni tako kot pravi Lojz..posebno sedaj
ko je toliko priseljencev zato če želite živeti gor morate imeti zelo zelo trdo kožo in zato vzamite z rezervacijo pod1,2,3,4,8,9...kaj je g.lojz napisal. .Gott Nytt År...

Vam pa priporočam posebno družinam z otroci,da naj prej gre mož in najde stanovanje,ker tam
ne delijo stanovanj kar tako.(in če neznaš jezika ti izobrazba zelo malo pomeni glede službe )....priseljencev je pa toliko da te boli glava...

pa srečno

Default avatar Martha 02 Mar 2011 20:03

Pozdravljeni

Tudi mi si želimo oditi na Švedsko v letu dni se bomo potrudili naučiti vsaj pasivno govoriti švedščino, ker verjamem da brez znanja jezika je kar malo teško. Teško je prebiti led to je jasno v sloveniji ga prebijamo že vseskozi, tako da smo že navajeni skromnosti in delavnosti. Želimo si boljšo prihodnost za naše otroke ( starejša 17 let, mlajša 8 let ), za nas pa vsaj spodobno življenje na starost. Vseeno mi je kakšno delo dobim, enako tudi mož pripravljena pa sma kupiti tudi skromno hišo ali stanovanje, da bi bilo lažje, če se seveda splača za enkrat. Čeprav sedaj opravljam delo ki me veseli in niti ni slabo plačano, nikoli pa ne veš kaj bo jutri saj se sistem v sloveniji hitro ruši. Ker je odločitev o preselitvi trdna si želimo spoznati nekoga, ki že živi na Švedskem, da ga lahko povprašamo za kakšen nasvet. Vsakdo išče boljšo prihodnost če ne zase sigurno za svoje otroke.

Vsem veliko sreče pri iskanju sreče, pa kontaktirajte:

[email protected]

Default avatar karlsson 06 Mar 2011 18:18

maartha

Imate 2... otroka ..svetujem da gre eden od staršev prej in poišče stanovanje,posebno če
imate tukaj vredu službo in tam poskuša dobiti informacije od -arbetsformedlingen-
(borze dela)...ne verjet rekla kazala...V časopisu DAGENS NYHETER,pod rubliko BOSTAD..najdete vse informacije o hišah in stanovanjih na švedskem.
.V GOOGLE...prevajalniku ..lahko prevedete iz švedščine v
(kolko tolko razumljivo slovenščino),malo raziskave pa bo.

Srečno

Kriza je po celem svetu ne samo tukaj...ampak stvari se bodo počasi uredile,brez panike...

Default avatar Martha 19 Mar 2011 22:54

g.Karlsson,

zanimivo!

Trenutno čakamo družino, ki živi na šv. in bo prišla na kratek obisk v slo., da se malo okrepimo z informacijami. Drugače pa se ne spodobi, ampak Vas lahko vprašam zakaj ste prišli nazaj ...? Kakšno službo ste opravljali ? Ali niste našli sreče, ali je domtožje tisto, ki Vas je premamilo ?

L.p. :)

Default avatar karlsson 24 Mar 2011 07:51

G. MARTA
Švedska je zanimiva dežela vse je bolj urejeno kot pri nas tudi zaslužek je dober
poletja so lepa ,dosti svetlobe pozimi pa dosti teme in zelooo hladno,do dobre službe ....
(če ne govorite jezika je skoraj nemogoče priti)-
Kaj sta po poklicu in kaj dela starejša hčerka???
Pogovorite se malo bolj z družino ki živi na švedskem,da boste boljše informirani.
-Na švedskem sem živel ( V STOCKHOLMU) več let in vrnil sem se ker mi tukaj bolj odgovarja in
se boljše počutim.
L.P.

[i]svetujem da gre eden od staršev prej in poišče stanovanje,posebno če
imate tukaj vredu službo in tam poskuša dobiti informacije od -arbetsformedlingen-[/
i]

Default avatar Luka1 24 Mar 2011 09:42

Teja zivjo.

Kako je s pakiranjem za Švedsko? Kam na sever pa ste mislili it? Jaz imam izkusnje iz Ostersunda, kjer sem pred 2 leti delal 6 mesecev, sedaj pa sem ponovno tukaj ze skoraj 4 mesece, moje delo se sicer malo razlikuje od običajnega pa vseeno lahko povem, da sem z okoljem, ljudmi, in pogoji zelo zadovoljen. Tudi midva s partnerko razmišljava o selitvi za vsaj nekaj let...Tukaj so tudi poslovne možnosti (priložnosti) malo lažje kot v Sloveniji. Bomo videli kako se bo obneslo. Imam pa tukaj ze kar nekaj zvez in poznanstev, ki upam da bodo lahko pomagal...

Upam da vam uspe z selitvijo!

Srečno!

Default avatar karlsson 24 Mar 2011 15:23

Za vas ki se hočete izseliti iz Slovenije

This Blog Favorite Sites
This Blog
Favorite Sites
.
Monday, January 31, 2011
Best Places to Live in the World

1digg
diggOver the past few weeks we have reviewed the Top 5 Best Places to Live in the World according to International Living Magazine's Quality of Life Index. It's time for a bit of a recap and perhaps a Big Picture view of this list.

First the recap -

The Top 5 Leading Countries for Quality of Life in 2011 are -

#1 - The United States
#2 - New Zealand
#3 - Malta
#4 - France
#5 - Monaco

Now let's back up and take a look at the 'Big Picture' meaning the top 20 countries -

The Top 20 Countries for Quality of Life in 2011 -

#6 Belgium
#7 Japan
#8 The United Kingdom (UK)
#9 Austria
#10 Germany
#11 Netherlands
#12 Portugal
#13 Australia
#14 Andorra
#15 Italy
#16 Norway
#17 Argentina
#18 Hungary
#19 Slovenia
#20 Spain

Default avatar ahoj- 02 Maj 2011 21:21

Men je ta lista za lase privlečena. ZDA nikakor ne morejo biti najboljša država za življenje. To me ne bo nihče prepričal! Mogoče je za tist procent bogatih to sanjska država ..mogoče ja ampak za večino ljudi bi pa težko to rekel. Pri ZDA je treba vedet, da imajo slab zdravstveni sistem saj ti navržejo nepotrebna draga zdravila, ki drugod stanejo tudi po dvakrat manj. Vse je plačljivo! Če vlagaš v pokojninski sklad, ki propade se lahko pod nos obrišeš! Da ne govorim o hrani. Oni rečejo nizkokalorična hrana takrat ko je vsebnost tudi po 400-500 kalorij!! Ogromno je vidikov ki govorijo proti ZDA tako da ne razumem na podlagi česa naj bi bila ZDA najboljša za življenje? To da je ZDA najboljša za življenje je totalna izmišljotina! Morda v kakšni državi ZDA da so kaki zakoni drugače urejeni in da je zato kaj bolje kot drugje ampak ....celotna združena država? Močno dvomim da je to narejeno na kakšni smiselni osnovi!

Default avatar AMC 03 Maj 2011 01:53

ahoj- napisal:Men je ta lista za lase privlečena. ZDA nikakor ne morejo biti najboljša država za življenje. To me ne bo nihče prepričal! Mogoče je za tist procent bogatih to sanjska država ..mogoče ja ampak za večino ljudi bi pa težko to rekel. Pri ZDA je treba vedet, da imajo slab zdravstveni sistem saj ti navržejo nepotrebna draga zdravila, ki drugod stanejo tudi po dvakrat manj. Vse je plačljivo! Če vlagaš v pokojninski sklad, ki propade se lahko pod nos obrišeš! Da ne govorim o hrani. Oni rečejo nizkokalorična hrana takrat ko je vsebnost tudi po 400-500 kalorij!! Ogromno je vidikov ki govorijo proti ZDA tako da ne razumem na podlagi česa naj bi bila ZDA najboljša za življenje? To da je ZDA najboljša za življenje je totalna izmišljotina! Morda v kakšni državi ZDA da so kaki zakoni drugače urejeni in da je zato kaj bolje kot drugje ampak ....celotna združena država? Močno dvomim da je to narejeno na kakšni smiselni osnovi!

Bo ze drzalo ce ti to napises.

P: Zivel v v Sloveniji, Nizozemskem in zdaj v ZDA.

Default avatar mitjaba 29 Maj 2011 18:10

Ojla vsem skupaj

Kot sem rekel - mi smo na Švedskem! Če so kakšna vprašanja ali kdo rabi kakšno pomoč sem na voljo. Povem vam poa samo to - glavo pokonci, naredite plan in bo šlo! Stanovanje je težko najti - vendatr smo ga mi v 14 dneh, službo je najti lažje kot stanovanje zato sem jo jaz našel v manjk kot tednu. Pa bo nekdo rekel, da je to samo sreča - ****** sreča, sreča bi bila, če bi sedeli doma in bi nas nekdo poklical za službo! Res, da nisem izbirčen ampak potrebno se je zavedati, da si mi tukaj postavljamo temelje in začenajamo iz nule!!! S to razliko, da bomo tukaj nekam prilezni v Sloveniji pa bomo vedno na nuli!!

Še enkrat glavo pokonci, plan in bo šlo. Ni lahko lahko ampak gre, se da. Komaj čakam, da pridejo mulci v začetku junija gor!!!

Mitja

Default avatar Undine 02 Jun 2011 12:50

Hej vsem!
Iskreno čestitam vsem, ki se vam je uspelo preseliti v deželo pod Severno zvezdo in držim pesti za vse, ki to še načrtujete...Sama sem občudovalka te dežele odkar vem zase, in ne občudujem le njihove človeku in naravi prijazne ureditve temveč tudi vse, kar ljudje tam ustvarijo, saj so ekstremno inteligenten narod in geniji tako na področju znanosti kot tudi umetnosti in športa...
Sebe vidim tam šele v daljni prihodnosti, saj me družina zaenkrat žal ni pripravljena spremljati na tuje, pa tudi na žalost nimamo imetja, ki bi ga lahko prodali, da bi pokrili stroške poti tja gor in najema strehe nad glavo...Ampak vidim se tam, in svojih sanj ne menjam in ne predajam!!! Švedščino znam že zdaj - naučila sem se je kar sama, doma,z veliko entuziazma in trdega dela!
Če bi kdo rad delil svoje izkušnje z menoj in mi podaril kak nasvet naj mi piše na [email protected] ; vesela bom vsakega maila!
Varma vännliga kramar,
Undine

Na vrh