Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost Izostanek menstruacije, kaj bi lahko bil vzrok?

Izostanek menstruacije, kaj bi lahko bil vzrok?

Imam težave z zanositvijo, cel kup vzrokov, ne samo en. Zato z nekdanjim fantom nisva uporabljala nobene zaščite in ničesar. In še takrat on ni imel nič proti, če bi se karkoli zgodilo. To je bilo pa sicer 3 mesece nazaj. Vmes sem imela 3x M in imam dokaj močne. Se mi je pa sicer zdelo (ali pa se mi zdaj vse tako zdi), da ni bilo sluzi in je bila samo svetla in res tekoča in redka kri. In zadnja je trajala presenetljivo manj dni, mislim da 3 (z dokaj močno krvavitvijo), potem pa kar naenkrat nič, mogoče res minimalni izcedki. Zdaj mi menstruacija zamuja, sploh je nisem dobila. Boli me nič ne, nimam nobenih znakov nosečnosti, počutim se kot da sem polna energije. Slabo mi je pa bilo na treningu ob večjem naporu, proti koncu treninga in ko sem se vozila zadaj v avtu, tisto pa že po nekaj metrih vožnje, da sem bila res zelena in je trajalo vsaj pol ure, da sem si opomogla. Edina malo nenavadna stvar zame je, da nimam preveč apetita, zato res malo jem, ampak še vedno dovolj, da nisem izgubila več kot mogoče 2 kg, pa še to sem verjetno rekla veliko. Moja teža je mogoče celo nekaj kg nad idealno. Skrbi me, kaj bi lahko bilo – ker sem imela vsa leta redne menstruacije, skoraj do ure natančno. Stara sem 35. Problem pri meni je pa bila endometrioza, ki je bila dokaj huda, to tkivo so mi zrezali pri laparoskopski operaciji. Bolečine so izginile in zdaj me boli spet mogoče samo prvi dan nekoliko. Pri zadnji M me je manj kot običajno. Imam tudi zamašen en jajcevod, pa najprej so mislili, da imam dvorogo maternico, pa menda to ni bilo res. Izrezali so mi samo blokado. Pustili so pa dva manjša mioma. So lahko npr. taki miomi mogoče vzrok za kaj takega? Amapk do sedaj je več let bilo vse OK. Po pravici povedano, testa še nisem šla delat, sem na poti do lekarne da kupim tudi tega. Med brskanjem na spletu sem naletela na informacije o vrsti nosečnnosti – cryptic pregnancy je angleški izraz, žal slovenskega ne poznam, kjer menda ženske zaradi pomanjkanja nosečniškega hormona sploh do zadnjega ne vedo, da so noseče. In da se to lahko zgodi ženskam z določenimi težavami, tudi endometrioza je med njimi. Urinski in krvni testi pa ne pokažejo nosečnosti, ravno zaradi pomanjkanja hormona. Jaz si predstavljam sicer, da je bolj malo možnosti, da se ti ptem plod ohrani do konca, te so najbrž imele izredno srečo – če je res kaj na tem? In zanima me tudi, če je lahko endometrioza vzrok za krvavitve v nosečnosti – mislim, da je meni celo niso popolnoma odstranili, ker niso vedeli, če se prirašča tudi na črevesje.

Na tem forumu sicer ne odgovarjajo zdravniki, zato bom jaz napisala, kar mislim, da bi med drugim napisal zdravnik: naredite test nosečnosti. Če se vam ja sedaj po naključju res prvič pojavila slabost, bi pa to mogoče res lahko bil en znak nosečnosti. Sporoči nam kako se bo končala ta zgodba. Tu si namreč pišemo ženske svoje izkušnje
… In mnenja… Navkljub vsem težavam in smoli, pa se vam je mogoče tokrat nasmehnila sreča in boste lahko mamica. Lp lana

Pozdravljeni.
Navadno najdem odgovore na svoja vprašanja pri drugih zapisih, tokrat pa ga iščem zaman, zato sem se odločila zapisati svojo težavo. Stara sem 40 let in še nisem rodila. Zadnje leto in pol sicer ne uporabljava več nobene zaščite, vendar je mož veliko odsoten, zato ne bi rada trdila, da zares delava na otroku. Če bi pa zanosila, bi bilo super.
Pred letom in pol mi je ginekologinja na rednem pregledu potrdila, da je z mano vse ok, je pa na ultrazvoku v maternici videla manjšo cisto. Ravno pred tem pregledom sem imela izjemoma tudi krajši ciklus in sem menstruacijo dobila na 21 dan. Ginekologinja mi je predpisala Dabroston tablete za 3 mesece in potem ponovni pregled. To naj bi namreč pomagalo odpraviti cisto, kar se je tudi zgodilo. Na naslednjem pregledu čez 4 mesece ciste ni bilo več, ginekologinja mi je pa predpisala dabroston še naprej, spremenila je samo dneve jemanja, in sicer sem ga v nadaljevanju jemala od 11 do 24 dneva. Pojasnila je, da bova tako ohranjali ciklus (glede na to, da sem ji omenila, da če bi zanosila, bi bila oba z možem vesela).
Naslednje mesece sem tako jemala Dabroston, vmes sem ga za nekaj mesecev (3 ali 4) prenehala jemati, potem sem nadaljevala do letos poleti. Z julijskim ciklusom sem prenehala z jemanjem. Zanosila nisem, kljub temu pa sem vmes postala na nek način prav obsedena s to zanostivijo in plodnimi dnevi, čeprav ne želim iz tega delati “projekta”. Nakar sem se začela spraševati, zakaj sploh jemljem te hormonske tabelete, če pa je moj ciklus že leta super natančen (na 28 ali 29 dni) in nikoli nisem imela nikakršnih težav. Menstrualne krvavitve so dolge 4-5 dni, 2-3 dan nekoliko močnejše, vendar v mejah normale.
Od kar pa sem prekinila z jemanjem Dabrostona, se je moj sicer super natančen ciklus postavil na glavo. Ko sem v začetku leta prenehala z jemanjem Dabrostona za 3 ali 4 mesece, sem imela vseeno menstruacijo na 28 dni. Ko sem prenehala julija z jemanjem, pa sem najprej v juliju dobila mesntruacijo po samo 22 dneh, sledila je naslednja v avgustu po 27 dneh, ki je bila tik za tem, ko je mož za več mesecev odpotoval. Torej že glede na to ni veliko možnosti za nosečnost (po tej avgustovski menstruaciji z možem nisva imela več odnosov, ker je trenutno v tujini).
Do tukaj je bilo še vse ok, sledi pa tisto, kar me frustrira, saj se je zatem moj cikel podaljšal in prvič tako odstopa. Namreč – v septembru sem dobila menstruacijo na 36 dan. Ko je prišla, je bila normalna, kot po navadi. Danes pa je že ponovno 36. dan od zadnje menstruacije, pa je še vedno nisem dobila.
Naj povem še, da sem vmes opravila tudi že 2 testa. In sicer po avgustovski menstruaciji, ker sem imela občutek, da je nekaj “drugače” in ker me je tik po menstruaicji še vedno zbadalo v levem jajčniku. Test je bil negativen. Naslednji test sem naredila, ko mi je septembrska menstruacija zamujala že 4 dni (na 32. dan cikla) in je bil prav tako negativen.
Nosečnost torej izključujem.
V vsem tem času opažam precej “dogajanja” v mojih jajčnikih, saj me večkrat “špika”, včasih v levem, včasih v desnem. Sicer pa nimam nobenih drugih težav, tudi nožnični izcedki so brez posebnosti. Zdaj tudi že vsaj en teden čutim, da se menstruacija pripravlja, vendar je še ni.
Zanima me torej, če je možno, da je na spremembo v ciklusu vplivalo prenehanje jemanja Dabrostona? Kljub vsemu namreč menim, da sem za začetek menopavze nekoliko premlada in še vedno upam, da bi mi v bližnji prihodnosti uspelo zanositi.
Za vsak odgovor ali podobno izkušnjo bom hvaležna.

New Report

Close