Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Opravičilo zaradi bolezni v OŠ

Opravičilo zaradi bolezni v OŠ

Ker imamo prvošolčka, nam še marsikaj ni jasno, pa bi rada vaše izkušnje. Na roditeljskem nam je učiteljica povedala, da če otrok manjka do 5 dni, mu lahko sami napišemo opravičilo, če pa več, pa MORA prinesti opravičilo od zdravnika. Takrat sem pač mislila, tako je in se v to nisem vpikovala. No, pa je prejšnji teden zbolel in sem videla, da v praksi pa to le ni tako samoumevno. Zvečer je namreč zakuhal in naslednji dan je ostal doma, čeprav je bil samo malo vroč, potem naslednji dan je začel malo kašljati in smrkati in to se je prav počasi stopnjevalo, vročino je imel pa vedno samo ponoči, pa še to ne preveč. Za v šolo seveda ni bil, za k zdravniku pa tudi ne. Ker je bil vmes vikend, vseeno ni prekoračil tistih petih dni in sem mu sama napisala opravičilo. Ampak ker se mi je zdelo malo neumno, da bi ga morala zaradi takšne virozice peljati k zdravniku, da bi dobil opravičilo, sem začela po internetu iskati kakšen zakon ali pravilnik okoli tega. Našla sem PRAVILNIK o pravicah in dolžnostih učencev v osnovni šoli, kjer v 12. členu (opravičevanje odsotnosti) med drugim piše: Kadar učenec izostane zaradi bolezni več kot 5 šolskih dni, LAHKO razrednik zahteva uradno zdravniško potrdilo o opravičenosti izostanka.
Saj se mislim z učiteljico na prvem sestanku pogovoriti okoli tega, ali otrok MORA prinesti opravičilo, ali ga ona LAHKO zahteva. Me pa zanima, kako to v praksi zgleda pri vas. Morajo otroci res vedno za več kot 5 dni prinesti opravičilo?

in v čem je sedaj problem. Pač napišeš opravičilo in konec debate. Če pa iščeš pravilnike v prvem razredu in zaradi takih malenkosti? meni se zdi tudi normalno, da v kolikor je otrok bolan cel šolski teden, vmes pa še vikend in ne ozdravi ga pa ja pelješ k zdravniku.

Učiteljice niso utelešenje zakonov. 🙂 Če je bil dlje časa bolan pa niste šli k zdravniku lahko to pripišete v opravičilu. Če se bo to enkrat, dvakrat zgodilo v celem šolskem letu vam ne bo nihče postavil zanko okrog vratu, če bo pa to praksa pa bi odgovorna učiteljica že malo pofirbcala kaj se dogaja.

nova
Uredništvo priporoča

ti,kar sama napiši opravičilo,nebo nič narobe

Načeloma ja. Če je bolan več kot 5 dni ( torej 1 delovni teden) , potem je pač tudi bolezen taka, da potrebuje obisk zdravnika. Če sešteješ ima za zdravljenje ene virozice vsaj 7 dni ( 5 dni pouka+ 2 dni vikenda), v tem času se virozica običajno pozdravi. Vse ostalo pa paše v domeno zdravnika.
Je pa res, da pri nas tudi za 6 dni učiteljica sprejme opravičilo od staršev, kar je pa več pa res ne. Ma se mi tudi zdi logično. Saj opravičuješ samo pouka obvezne dni, ne pa tudi dni vikenda.

Lep pozdrav !

Ne kompliciraj. Sploh pa ne, za vsak slučaj, če se nam bo to zgodilo.
Če bo do situacije v resnici prišlo, boš to takrat reševala. Ne zganjaj panike vnaprej in ne mori učiteljice z nekimi pravilniki in obešanjem na besedico mora in lahko.
Se strinjam s tamaro v., če je otrok bolan cel teden (7 dni), verjetno ne gre samo za virozico in ga pelješ k zdravniku. No, vsaj jaz ga.

pri nas v praksi velja tudi, da osebno stopiš do učiteljice(npr. ko zjutraj pripelješ otroka) in opravičiš izostanek.

ker učiteljica LAHKO zahteva opravičilo zdravnika, ga ti MORAŠ priskrbeti.
pravila vam je razložila že na začetku leta. ona dela v okviru svojih pooblastil. ni ji sicer potrebno zahtevati zdravniškega potrdila, ampak, ker se je za to odločila, jo morate upoštevati.

No, pri nas so uvedli neko čudno pravilo, da če gre za odsotnost na šprotnem dnevu, kulturnem dnevu ipd, tudi če je otrok odsoten samo dan ali dva moraš prinesti zdravniško opravičilo.
Tako se je naša lani en četrtek v šoli bruhala in se slabo počutila in jo je učitljica poslala domov. Ker so imeli naslednji dan športni dan, seveda ni šla. In potem so me klicali, da naj prinesem zdravniško opravičilo?
Sem rekla, da če ne zadošča moje opravičilo, naj ji pa kar neopravičene napišejo!

No, jaz pa na razredni stopnji nisem nikoli nosila zdravniškega opravičila, čeprav sva bila vsakič pri zdravniku in bi ga brez problema dobila. Verjetno so malo pogledali skozi prste, ali pa se to ni zgodilo tako velikokrat. Sem pa že itak prvi dan odsotnosti poklicala učiteljico in ji povedala kaj in kako je z otrokom. Zdaj na predmetni stopnji je pa za izostanek nad pet dni treba prinesti zdravniško opravičilo. V pravilnike in te stvari pa se ne spuščam zaradi banalnosti.

Se strinjam, da tole je pa res bedno. jaz bi naredila enako kot ti.

Če je otrok zelo bolan, greš k zdravniku z njim in ti tako pove, kako dolgo bo odsoten, če moraš na kontrolo in ti potem sam napiše opravičilo.

Če je manj, pa ga sama napišeš in to je to.

Dalj časa bo hodil v šolo, več stvari boš spoznala.

Vse je odvisno od učiteljice.Prosim vas, dragi starši, ne komplicirajte.

Hči je bila operirana (slepič), v bolnici je bila pet dni in še 14 dni doma. V šoli je zadostovalo moje opravičilo, čeprav bi lahko prinesla tudi od zdravnika, ampak se tudi spomnila nisem na to.

Mislim, da ne kompliciram in seveda učiteljici ne mislim težim, ampak jo lepo vprašat.
A zdravnik pa lahko da opravičilo za nazaj? Ker takoj pač ne morem vedeti, kako in kako dolgo bo otrok bolan. Dokler je bil v vrtcu in se zaradi opravičila nisem “obremenjevala”, sem poklicala zdravnika, če mu vročina, pa precej visoka, ni padla po štirih dneh, pa mi je tudi rekel, da naj ne paničarim, da zdaj so pač viroze takšne, da ima otrok lahko visoko vročino tudi 5 dni, da mu on ne more nič dati, naj mu pač dajemo čaje in sirupe (za kašelj, vročino) in naj ostane doma, dokler ne bo zdrav. In to vse skupaj nanese več kot en teden, včasih je bil tudi 2 tedna doma samo zaradi viroze in nisva šla k zdravniku. Prve dni sem vzela dopust, potem je bil v varstvu pri mami. Ja in neumno se mi zdi vlačil otroka k zdravniku samo zaradi birokracije (moje bolniške oz. nege, opravičila).

Kar se pa odsotnosti na športnih in podobnih dnevih tiče, je pa pri nas takole. Na te dneve je osip otrok izjemno velik, starši jim pač napišejo opravičila, ker jih otroci prosijo, da se jim ne da in ne bi šli. Se je zgodilo že nekajkrat, da so naročili dva avtobusa, otrok se je pa nabralo za komaj enega. V takih primerih potem prevoz za OBA abvtobusa plačajo samo starši, katerih otroci so šli na izlet… Menim, da bi se starši lahko zamislili nad takim opravičevanjem. Zato so tudi na naši šoli rekli, da za te dneve želijo zdr. opravičilo.

pri nas opravičim izostanek za 2 tedna,potem zdravnica.javim kuharci za odjavo šolske prehrane in v tajništvo,da je otrok bolan.

No jaz mislim, da otroci v 1. in tudi v 2. triadi še z veseljem hodijo na takšne dneve. Vsaj naši dve.

Še enkrat, ne debatiraj in ne spravljaj se v konflikt vnaprej zaradi možne hipotetične situacije, ki se bo morda zgodila, morda pa tudi ne.
Ker je tudi čisto možno, da boš ti čisto lepo vprašala, učiteljica pa se bo čutila napadeno, še en starš, ki kr neki tečnari.

Da, pravilnik pravi, da razrednik pri odsotnosti nad pet dni LAHKO zahteva zdravniško opravičilo. Če vam je razredničarka povedala, da za odsotnost nad pet dni MORA biti zdravniško opravičilo, se je odločila zahtevati zdravniško opravičilo, kar je v njeni pristojnosti, saj ji to pravico daje pravilnik.

n

New Report

Close