Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza neredna menstruacija

neredna menstruacija

Pozdravljeni

Pred kratkim sem dopolnila štirideset let in “v cvetu mladosti” so se mi prej zelo redni menstrualni ciklusi začeli nesramno podaljševati.

Že pred približno tremi leti, mi je ciklus nekoliko ponagajal (3. mesece sem imela menstruacijo na 14 dni), vendar se je naknadno zadeva sama od sebe uredila. Lani sem bila po predhodnem obdobju rednim menstruacij tri mesece brez menstruacije, ampak sem vse skupaj pripisovala stresu. Lahko rečem, da mi od 37. leta naprej menstruacija enkrat letno ponagaja, naknadno pa se sama od sebe uredi.

Letos pa opažam, da po vsej verjetnosti ne gre več le za naključja, vse boj sem prepričana, da postaja problem moj emšo. Menstruacija se mi namreč pojavlja na 35 – 60 dni (prej sem jo imela vsa leta na cca. 25-27 dni), od marca do konca maja letos sem bila celo brez menstruacije.

Oglasila sem se že pri moji ginekologinji (v maju), ki mi je predpisala tablete Primolut nor, vendar jih nisem jemala, ker se mi je prej pojavila menstruacija. Moram še povedati, da so moje zadnje menstruacije bolj blage kot običajno. Na zadnjem pregledu (konec maja) je bilo stanje mojih rodil brez bolezenskih sprememb.

Sprašujem se ali je možno, da se mi je že pojavilo hormonsko neravnovesje, ki je značilno za obdobje pred menopavzo. Občutek imam tudi zelo suhe nožnice, drugih težav pa ne opažam. Še najbolj me v bistvu moti odsotnost in nerednost menstruacij. Kdo bi si mislil, da jih bom kdaj v življenju tako nestrpno in z veseljem pričakovala. Lepo vas prosim za nasvet in prisrčno pozdravljam.

Vita

Pozdravljeni gospa Vita!

Edina diagnoza, ki je res ne poznam je EMŠO. Sem jo pa tudi jaz že slišala kot pacient.

Če so vzrok nerednih menstruacij hormoni, se da ugotoviti s pregledom in laboratorijem.

Redne ciklične krvavitve lahko dosežemo z dodajanjem hormonov, Včasih pa je dobro prej ugotoviti vzrok.

Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovana,

najlepše se vam zahvaljujem za tako hiter odgovor. Res ste zelo prijazna, da si ob tako pozni uri vzamete čas še za naša vprašanja.

Odločila sem se, da se oglasim pri svoji ginekologinji s prošnjo naj mi pregleda hormonsko stanje.

Če so problem res hormoni, menite, da bi bilo glede na mojo starost res priporočljivo dodajanje le-teh. Kot sem vam že omenila drugih večjih težav nimam in hormonske terapije se kar malo bojim (še kontracepcijskih tablet nisem nikoli jemala).

Pa še nekaj me zanima:

– kakšen bi lahko še bil vzrok nerednih menstruacij poleg hormonskega neravnovesja
– ali lahko neuravnoteženo hormonsko stanje v daljšem obdobju privede do kakšnih resnejših sprememb na rodilih ali drugih organih.

V naprej se vam zahvaljujem za odgovor in prisrčno pozdravljam.

Vita

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Napisali ste, da imate neredne menstruacije od 37. leta, ne vem pa koliko let je že to (saj starosti niste razkrili).
Če je nerednost menstruacije edina težava, hormonske terapije ne potrebujete. Če se samo ozrete okrog sebe, boste videli barvno raznolikost ljudi okrog sebe. Vsakdo je poseben, vsakdo je drugačen. Vsaka od nas ima svoj ritem menstruacijskega ciklusa. Če se ob tem počutite zdravo in brez telesnih težav, ne potrebujete nobene terapije.
Priporočam vam le redne kontrole pri izbranem ginekologu, ultrazvočni pregled rodil in morebiten pregled hormonov.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni!

Imam majhno težavico s svojo menstruacijo. Stara sem 20 let in imam zelo neredno menstruacijo. Včasih mi zamuja tudi po 4 mesece, v večini pa je ni od 2 do 3 mesecev. Pred dvema letoma sem bila že na obisku pri ginekologinji in mi je predpisala kontracepcijske tablete Diana. Te sem približno eno leto jemala in menstruacija je bila takrat seveda redna (mogoče je zamujala dan ali dva). Nato sem jih opustila, zaradi strahu pred kakšnimi neželenimi učinki, ki bi lahko nastali z leti in tudi zato ker sem bila stara 18 let in se mi je zdelo malo preveč, da bi jih morala jemati skozi, celo življenje.

Sedaj ko imam spet neredno menstruacijo vem da nekaj ni v redu. Nisem pod velikim stresom, ki vpliva na rednost menstruacije, nisem niti veliko shujšala ali veliko pridobila na teži in ne vem kaj bi bil lahko še vzrok za neredno menstruacijo.

Ko bom starejša si zelo želim imeti otroka in se bojim, da lahko moja neredna menstruacija ali kontracepcijske tablete vplivajo na kasnejšo zanositev.

Prosim za pomoč, ker ne vem kaj bi naredila.

Lep pozdrav

Pozdravljeni!
Ko berem vaša pisma, sem presenečena, da se z vašimi skrbmi in vprašanji ne obrnete na zdravnika, ki vas pozna, vas je pregledal in priporočil določeno terapijo.
Vsakdo od nas ima pravico do razumljive zdravnikove razlage o tem, zakaj naj bo deležen določene terapije ter dobrih in stranskih učinkih terapije.
Nikoli si ne laskam, da bi vam jaz zmogla nadomestiti pogovor z osebnim zdravnikom.
Neredne menstruacije si zaslužijo vsaj osnovno diagnostiko (ultazvok, ev. laboratorij).
Lp., Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Živijo! Nekaj me zanima. stara sem 18 let, in že nekaj časa nimam redne menstruacije. Dobim jo, jo imam en teden potem pa jo po 3 mesece ali več nimam, nato jo spet dobim. ali mogoče veste kaj naj bi to pomenilo ! hvalaaa že vnaprej ..

Pozdravljeni!
Nerada dajem površne izjave na forumu o možnih običajnih ali manj običajnih simptomih.
Pri 18 letnem dekletu je možno prav vse, najverjetneje pa gre za uravnavanje ciklusa, letom primerno.
Forum je kot film brez slike, zvoka in okrnjeno vsebino. Zdravniki tako ne znamo in ne smemo obravnavati ljudi.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

pozdravljeni
zadnje case mi se pojavlja problem pri menstruaciji in pac nazadnje je to da sam men.dobila cez 14 dni od prvega dneva zadnje.in je kolicinski srednje mocna, do zdaj sm zmeri mela redno in to 26ti dan od prvega dne zadnje.drugac februarja bom napolnila 30let in sam rodila pred 5mi leti. kaj je temu lahko razlog in ali je to razlog za skrb?
vnaprej hvala!

Pozdravljeni!
Mislim, da ni razloga za skrbi zaradi enkratnega dogodka v spremembi menstruacijskega ciklusa.
Lp., Sabina Senčar,

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,
stara sem 22 let in pred enim letom in pol sem prenehala jemati KT Cerazette (jemala sem jih skoraj dve leti). med jemanjem KT nisem nikoli imela mentruacije, kar naj bi bilo običajno pri teh KT. takoj ko sem jih prenehala jemati sem dobila zelo močno menstruacijo nato pa je 6 mesecev nisem imela, ravno ko sem imela namen oditi h ginekologiji, saj so mi po telefonu rekli, da uravnavanje ciklusa lahko traja tudi pol leta, sem jo ponovno dobila. od takrat jo imam približno na 3 mesece, včasih malo hitreje včasih malo kasneje. naj povem da sem imela menstruacijo pred jemanjem KT redno vsak mesec, vsaj 3 leta. zanima me ali je to normalno ali pa lahko vzrok tiči kje drugje? nekje sem brala da je lahko vzrok tudi sindrom policističnih jajčnikov in me zanima kako se lahko to zdravi, oziroma omili situacijo? nekako odlašam obisk pri ginekologiji saj mi je malenkost neprijetno, pa tudi njen odnos me odvrača od obiska pri njej.

Pozdravljeni!
Eden od simptomov sindroma policističnih ovarijev je neredna menstruacija, kar pa ne pomeni, da lahko diagnozo postavimo izključno na enem samem simptomu. Za potrditev diagnoze je potrebno veliko več. Pomembni so še drugi znaki ali simptomi, laboratorijski izvid in UZ izvid.

Če vas odvrača odnos vašega zdravnika do vas je morda bolje zamenjati zdravnika, kot da opustite nadaljne postopke pri reševanju vaših težav.

Sindrom policističnih ovarijev je kronična bolezen in njeno zdravljenje je usmerjeno predvsem na odpravljanje simptomov. Če bi imeli npr. težave z zanositvijo, bi zdravili neplodnost. Če je težava poraščenost, je zdravljenje usmerjeno na zmanjševanje poraščenosti, itd. Zdravljenje je lahko medikamentozno (tudi hormoni) ali operativno.
Kje tiči vzrok vaših težav, pa lahko ugotovi vaš lečeči zdravnik.
Lp., Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Lepo pozdravljeni!
Stara sem 23 let in že kar pol leta imam težave z neredno menstruacijo…Ponavadi mi zamuja 3-5 dni, se mi je pa sedaj že drugič zgodilo, da mi zamuja več ko 10 dni.. Poleg tega imam zelo močne menstrualne krče. V zadnjem času opažam tudi mozolje in prhljaj na lasišču… Prav tako imam zelo “napihnjen” trebuh, saj zgleda, kot bi bila noseča.. Ker je moj ginekolog zelo zaseden, sem dobila datum šele 27.2. (pa sem se naročala že pred več kot dvema mescema)..Zato me zanima, če mi lahko prosim glede na dane simptome pojasnite za kaj gre.. Najlepša hvala. LP!

Pozdravljeni!
Normalen menstruacijski cikel lahko traja od 23-40 dni. Pri vas menstruacija pride v statistično normalnem časovnem intervalu. Redke ženske imajo menstruacijo redno na 28 dni.

Prav je, da se z ginekologom pogovorite o vaših težavah.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovana ga. Senčar,

zopet se obračam na vas, zaradi težav z menstruacijo. Imam 41 let in že kar nekaj let (3) opažam bolj ali manj neredne menstruacije. V mesecu februarju in marcu sem bila brez menstruacije, kasneje sem imela dve normalni menstruaciji, zadnja menstruacija je bila 28.4. – nestrpno jo pričakujem že dva meseca, vendar zaman. V zadnjih dveh mesecih opažam tudi nekakšne vročinske valove parkrat dnevno ter enkrat ponoči. Sumim, da sem v klimakteriju, čeprav se mi zdi za moja leta to še prezgodaj. Ostalih večjih težav sicer nimam, bi pa rada razčistila zadeve in ugotovila kako je z mojim hormonskim stanjem.

Na pregledu pri ginekologinji sem bila v začetku marca (naredila mi je UZ rodil – vsako leto opravim tak pregled samoplačniško) pa še na povabilo Zore v sredini junija – vzeli so mi bris. Na obeh pregledih je bilo vse Ok. Ko sem ginekologinji omenila težave s ciklusom, mi je rekla, da se le-to da urediti s nadomestnimi hormoni. Bila sem tudi na pregledu ščitničnih hormonov, kjer je vse brez posebnosti.

Zanima me sledeče:
– katere hormone bi bilo smiselno testirati ter kdaj glede na to, da imam cikluse zelo neredne
– glede na to, da sem od konca aprila brez menstruacije predlagate sprožitev z primolut nor (jih imam doma že eno leto, vendar jih nisem jemala, ker je prej prišla menstruacija)
– ali lahko dalj časa trajajoče hormonsko neravnovesje privede do kakšnega rakavega obolenja rodil (npr. maternice, jajčnikov ali dojk)

Priznati moram, da me ta odsotnost menstruacije zelo skrbi. Pred slabim letom mi je namreč umrla sestrična (po očetovi strani) za rakom na jajčnikih in od takrat na vsak, še tako majhen ginekološki problem zelo čustveno odreagiram.

Glede na to, da sem toliko lepega prebrala na forumu o vašem delu razmišljam, da bi se naročila na pregled v vaši ambulanti. Zanima me kakšne so čakalne dobe, pa tudi kje imate ordinacijo. Sem iz primorskega konca.

V naprej se vam zahvaljujem za odgovor ter prisrčno pozdravljam.

Vita

Pozdravljeni! Stara sem 25 let in do lanskega leta sem imela redno menstruacijo, kontracepcije nisem nikoli imela, lansko leto so se cikli podaljšali na mesec in pou, menstruacija pa dva tri dni in konec, pri pregledu je ginekologinja rekla da ne vidi nobenega problema. Tako so bile moje menstruacije na mesec in pol nekaj običajnega. Sedaj je prvi dan moje zadnje menstruacije 2.4.2013 in ni nobenih znakov da bi kaj kmalu prišla, sedaj sem šla v Adria lab in moji rezultati so FSH 8.33 LH 18.67 in Prolaktin 23.14….so te vrednosti normalne? Leto in pou se tudi trudim zanositi vendar brez uspeha, imam pa močne redne glavobole (enkrat tedensko najmanj) je lahko to kakorkoli povezano z težavami nerednega ciklusa?

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje. Stara sem 16 let in pol, prvo mestruacijo sem dobila nekaj mesecev pred 16. rojstnim dnevom. Sklepam, da sem jo dobila bolj pozno zaradi motenj hranjenja (anoreksija). Po prvi menstruaciji sem naslednjo dobila šele zdaj (čez deset mesecev). Zanima me, kaj so razlogi za neredno menstruacijo in ali to pomeni, da je z mano kaj narobe. Za vse odgovore in nasvete se že vnaprej zahvaljujem. 🙂

Pozdravljeni Elenore!
Če imate motnje hranjenja, vam svetujem, da se čimprej obrnete na svojega zdravnika. Ni ogrožena samo vaša reproduktivna sposobnost, ampak samo zdravje in lahko tudi življenje. Hvala za vaše vprašanje in želim vam, da čim bolj uspešno rešite svojo težavo.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdavljeni,

imam eno vprašanje. Stara sem 16 let nisem se imela spolnih odnosov, KT pa nisem nikoli jemala. Menstruacijo sem dobila približno 11 mesecov nazaj ampak je nisem imela že 3 mesece. Skrbi me zakaj mi menstruacija zamuja kar 3 mesece brez konkretnega razloga. Prosim za pomoč in odgovore, in pa če se to nadaljuje se 2 meseca bi bilo najboljše da obiščem ginekologa, kajne?

Hvala.

Pozdravljeni Ariana1233!
Menstruacije so lahko 2 leti po menarhi (prvi menstruaciji) zelo neredne. Neredna menstruacija v tem obdobju le redko nakazuje bolezensko stanje. Predlagam, da počakate še kakšno leto preden obiščete ginekologa (če nimate drugih težav ali nimate potrebe po kontracepciji).
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close