Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija popek, prehlad in D3 kapljice

popek, prehlad in D3 kapljice

Spoštovani.
Imamo 14 dni staro dojenčico,ki je že 10.dan svojega življenja zbolela za prehladom.Blažjo virozo je starejša sestrica prinesla domov iz vrtca. K sreči kakih zapletov do danes, ko prehlad traja 4. dan, ni.Deklica se dobro doji, ni slabo razpoložena, dobro spi. Nosek čistimo z aspiratorjem, s katerim z usti srkaš zrak iz nosnic, mukus prej zmehčamo s fiziološko.nosek čistimo po potrebi, ko se nabere toliko sluzi, da ta moti dihanje.Kljub temu smo se 3.dan prehlada za vsak slučaj šli pokazat pediatrinji, ki je predlagala,da preprečimo nadaljnje okužbe vsaj do 3.meseca dekličine starosti tako, da starejšo za to obdobje vzamemo iz vrtca. Zanima me vaše mnenje o tem predlogu. Zanima me tudi vaše mnenje o uporabi aspiratorja- pediatrinja je rekla,da prav ta aspirator priporočajo celo na ORL,patronažna pa me je danes skušala prepričati, da naj čistim le z vato z izzivanjem kihanja pri otroku. Glede na količine sluzi se mi tak predlog ne zdi ok.

Druga stvar, o kateri sem želela povprašati, je celjenje popka.Krn je s popka odpadel 5.dan po obisku patronažne, ki je popek na novo podvezala. Čeprav ga vestno čistim-patronažna je predlagala čiščenje z alkoholom,najprej ob vsakem previjanju, nato 2 x dnevno,zdaj le še1 xdnevno,se popek celi počasi.občasno še steče iz njega kaka kaplja krvi. Danes je patronažna ocenila, da bo čez teden dni,če se popek ne uredi, potreben pregled.Kako dolgo se lahko popek celi/ še krvavi, da je to še normalno? Nad popkom je od rojstva rahlo ugreznjeno področje- recimo v površini grahovega zrna- je to kaj narobe? Gre morda za kako kilo?

tretje vprašanje pa se nanaša na Plivit D3 kapljice. Navodilo,da naj jih začnem dajati otroku7. dan, semdobilaže v porodnišnici. Spomnim se,da sem priprvi hčeri z njimi začela šele v starosti 1mesec. Zakaj naj bi zdaj kapljice dajali toliko prej? Na čem temelji ta nova doktrina? Tudi o tej temi ima moja patronažna drugačno mnenje.- kapljice naj bi bile nepotrebne, za tako mlad organizem pa celo škodljive. Kakšno je vaše mnenje o kapljicah? Ali bi veliko pogrešila,če bi jih začela dajati rpi dopolnjenem 1mesecu?
hvala za vaše odgovore in lep večer.
mamica

O izključevanju starejših sorojencev iz vrtca, ko je doma novorojenček in mali dojenček, je že toliko zapisanega, da je skoraj nemogoče kar naprej ponavljati. Seveda, ko date starejšega iz vrtca, dojenček neha obolevati.
Prehlajenemu otroku drugače kot z aspiratorjem (kakršnimkoli, le prevelik vlek ne sme biti) sluzi iz nosa ne morete očistiti. Patronažna morda zamenjuje običajno čiščenje pri neprehlajenem otroku, prehaljene in bolne pa naj raje prepusti strokovnjakom.

Popek se zaceli v prvem mesecu, nekaterim po 2 tednih, drugim po 4. Pomembno je, da ni znakov vnetja (gnojen izcedek, rdečina), krvavitev ali krvave sledi pa čistimo s fiziološko in alkoholom.Kila vedno pomeni izbočenje. Ne predstavljam si, kaj mislite z nekakšnim ugreznjenim področjem. Ali je to na popku, nad popkom?
Strokovne smernice so spremenile navodilo o začetnem uvajanju vitamina D, torej ga uvedemo takoj po rojstvu. morda bi se vaša patronažna kaj izobrazila, kajti izgleda, da zadnje leto ne sledi ravno novostim v stroki:=( Ne vidim razloga, da bi začeli z zakasnitvijo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani, hvala za vaše odgovore.
V splošnem so navodila patronažne v popolnem navzkrižju z navodili pediatra, imam neprijeten občutek, da vsiljuje svoje poglede na stvari in ji ne zaupam.
Imam pa še dve vprašanji, za kateri bi vas prosila za vaše mnenje.
Danes je 8. dan prehlada, deklica je stara18 dni. Izcedek iz nosu ni več zelen- sluz je gosta, belkasta, se ji pa nosek spet nekoliko bolj paca, kak dan prej je bilo že bolje. Nosek čistimo večkat dnevno, ko deklica daje znake, da jo to moti pri spanju ali hranjenju. Kolikokrat sploh smemo nos čistiti z aspiratorjem brez škode za sluznico?
Zanima me, kdaj bi lahko začeli s sprehodi zunaj? En dan pred prehladom sva bili na prvem sprehodu,temperature sobile takrat 12-15 stopinj, potem pa je zbolela.
Glede na prehlad in zdaj nižje temperature – kdaj smemo ven? Ali je potrebno postopno podaljševanje časa zunaj? Prosim za vaš nasvet.

Imela bi še vprašanje glede ritma dojenja. Otroka pristavljam, kadar kaže znake lakote- išče bradavico,sesta pest ipd. Prve dni se je dojila nekako 10-12 x v 24 urah, zadnje 3dni pa je njeno hranjenje postalo nervozno- sesa le nekaj minut,čez pol ure hoče ponovno, nato želi dojko spet čez ¸5 minut,vsakokorat ko je vznemirjena, duda le redko zaleže.
Najin vzorec hranjenja danes je bil takle: ob 1:40,ob 2:45,ob 3:30, potem je do 4:40 šeenkrat dotankala, nato 7:30, 8: 30 in repete ob 9:15, spet nato ob 10:30 in repete ob 10:50, nazadnje spet kratko dojenje ob 12:30…
vsakokrat pije le po nekaj minut,še najdlje vztraja ponoči… Skrbi me, da s tem ne dobiva ustreznega mastnejšega mleka, da pije le manj kaloričnega,tudi kaka pogosto (vsaj 6-7 x in zelo vodeno), blato je sicer zlatorumeno, ne smrdi. Seveda bi želela tudi nekoliko bolj normalen ritem hranjenja- sploh ponoči, ko ima kar 3-4 podoje na noč,najtrdneje pa spi med 19h in 24h.kako normalizirati ritem hranjenja, da se bo deklica najedla ob podoju in da se bo najedla čez dan, ne ponoči? Ponoči se zaradi pogostega hranjenja tudi 1-2 x pokaka, previjanje pa jo popolnoma zbudi… Previti jo moramo, ker sicer blato pride čez obleko.
hvala
mamica

nova
Uredništvo priporoča

Ali mi lahko na zasebno sporočilo napšete ali gre za patronažno v Ljubljani oz. okolici in če gre za zasebno patronažno?
Nosek čistite tolikokrat, kolikor je potrebno. Pri tem se spomnite, kolikorat si sami izpihate nos, ko ste prehlajeni. Po moej vsaj vsake četrt ali pol ure. Seveda to ne pomeni, da bomo na pol ure otroku brizgali fiziološko in vlekli smrklje, zagotovo pa je to potrebno narediti večkrat dnevno.
Če je dojenček bvrez vročine in ker je minilo že več dni, pa ni prišlo do komplikacij, lahko predvidevate, da gre na bolje. Ven lahko greste, dojenček naj bo primerno oblečen in zaščiten. Zunaj ste npr. 15 minut, potem pol ure, nekako do uro bo po prvem tednu povsem zadsotovalo.
Ritem dojenja je v prvem mesecu povsem neurejen. Ne moremo pričakovati niti popolne laktacije (tisto prednje pa zadnje-hranilno mleko), saj je dojenje šele vzpostavlja. Otroka pristavimo po njegovih potrebah. Šele med 2. in 3. mesecem, ko tudi dojenje steče in se tvori zrelo mleko, začne otrok podaljševati razmake med dojenjem in se hrani na 2-2,5-3 ure, kasneje tudi na 4ure. Sedaj pa tega ni mogoče pričakovati. Verjetno pa ni vedno lačna, pač pa inma potrebo po sesanju, da se umiri, da ji je ugodno in lepo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

prejšnji ponedeljek sva imela s sinom prvi pregled v vaši posvetovalnici. Nisem vas čisto dobro razumela glede težav s popkom pri sinu. Ker se očitno ne celi oz. se paca (ali raste divje tkivo), ste naročili, da še malo počakamo, preden bi odšli na Pediatrično kliniko zadevo požgat. Nismo pa nič govorili o točnem času – torej kako dolgo lahko še čakamo, če bo bolje oz. se bo samo uredilo? Sin težav sicer nima, gnoji se ne, rdečine ni oz. je samo takrat, ko pač popek umijem s fiziološko in alkoholom.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Mateja

Če je popek v redu, potem samo vsak večer obrišite s paličico, anomčeno v fiziološko, 1-2x tedensko pa v alkohol. Rosenje, gnojenje, rdečino, neko novo tkivo, ki bi raslo, pa bi bilo potrebno videti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani.
Tudi sama imam nekaj vprašanj, pa bi jih dodala kar v tole temo.

Doma imam 4 tedne starega fantka, ki sem mu 1 teden nazaj začela dajati Oleovit kapljice, 1 na dan. Po nasvetu patronažne sem kapljico stisnila na žličko mojega mleka in v usta. Sem pa zasledila, da naj bi se slabše absorbiral ce se ga da v mleko, ali to velja le za adaptirano mleko?
Ker vode po žlički res ne mara, nasplošno ne mara žličke, me zanima, ali mu lahko to majhno kaplico stisnem direktno na jeziček. Ali se bo absorbirala? Zanima me tudi, kako se pravzaprav kapljica absorbira, preko sluznice v ustih ali mora priti do želodčka…..? Ker včasih tudi polije in me skrbi, da kapljico izbruhne.
Zanima me tudi, kako in na kakšen način naj toliko starega fantka izpostavim tudi naravnemu vitaminu d…soncu. ali je ok, ce smo del dneva v senci,…..bo to zaleglo, ali štejejo le direktni sončni žarki?

Vprašanje 2.
Do 3 tednov ni nič polival, je pa sedaj zacel polivati po skoraj vsakem obroku. Naj povem, da mu podiranje kupčkov dela velike težave, vendar se trudimo, včasih mu uspe, včasih ne, predvsem kadar zaspi nikakor ne podre kupcka, četudi ga pol ure nosimo pokonci. Zanima me, kako nevarno je to nepodiranje kupčkov, predvsem ko ga odlozim v posteljico, me skrbi, kako bo. In pa ali je zelo nevarno(zadusitev,…) če po hranjenju ponoči dobi dudo, ker drugače bi se v nedogled crkljal na dojki, potem spet podiranje kupčkov,…začaran krog. Kaj se zgodi, ce ima v ustih dudo in potem malo bruhne?

Najlepša hvala za pomoč.

Vitamin D se slabše vsrka iz črevesja ob prisotnosti kravjega mleka. Dobro vsrkanje dosežemo tudi, če kanemo kapjlico na jeziček.
Če date vitamin D med dvema obrokoma, potem je izbruhanje manj verjetno.
Za naravno tvorbo vitamina D je potrebno osončenje, zadostuje v priporočenih urah (do 10:00 dopoldne in po 17:00 popoldne).
Mnogo manjših znakov ali težav, ki pa so pogoste in nenevarne, se pojavi po prvem mesecu starosti. Če otrok sicer poliva, pa vendar se lepo hrani in primerno pridobiva na teži, je večinoma dobrovoljen, potem najverjetneje nima bolezenskih težav, pač pa gre za nezrelost nekaterih mišic (npr. mišice zapiralke med želodcem in požiralnikom), nezrelost prebavil (slabše prebavljanje beljakovin, maščob in predvsem mlečnega sladkorja).
Dojenček ima razvite obrambne odgovore za primer, ko mu navre vsebina iz želodca. Tudi pri (sicer povsod po zahodnem svetu svetovani) legi na hrbtu ni opisane zadušitve z izbruhanino. Če ne podre kupčka, potem morda to ni niti potrebno, ker ga mehur zraka v čelodcu pč ne moti oz. ni tak, da bi ga motil ali pa podre kupček kasneje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close