Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Težave z napenjanjem-vprašanje

Težave z napenjanjem-vprašanje

Pozdravljeni!

Imam pet tednov starega sina. Ker sama nisem imela dovolj mleka (pa tudi sinek je bolj lenušček za jesti-še po flaški se hraniva 1uro ali več, pri dojki pa po petih minutah zaspi), pri hranjenju kombinirava dojenje, moje načrpano mleko in pa adaptirano mleko. Problem pa je, ker sinčka zelo napenja (sprobali smo praktično že vse kapljice) in kaka le enkrat dnevno, pa še to s pomočjo dodatka glukoze. Na internetu sem zasledila svečke za otroke Carum Carvi Kinderzapfchen z naslednjo sestavo:

Inhaltstoffe Carum Carvi Kinderzäpfchen, 10 x 1 g:
Nicotiana tabacum ferm 33b (hom./anthr.) – 1 mg
Atropa belladonna ex herba ferm 33a (hom./anthr.) – 1 mg
Kümmelsamen-Dickextrakt (1,8:1); Auszugsmittel: Wassser – 20 mg
Chamomilla e radice ferm 33c (hom./anthr.) – 1 mg

Kaj o njih menite vi, ali jih je varno uporabiti pri tako malem otročku?

Hvala za odgovor in lp

Polona

Teh svečk ne poznam in vam jih ne morem svetovati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Kaj pa bo mi svetovali za odvajanje pri šest tednov starem otročku? Kot sem že prej omenila, mu sedaj dajem kamilično-janežev čaj z dodatkom laktoze. Ali bi bilo bolje dajati samo kamilični čaj (ali je pomembno, kako se skuha kamilice-nekje sem zasledila, da je cvetove potrebno na hitro namočiti, da drugače zapirajo)? Koliko laktoze dati-sama dam na cca. 20ml čaja (ki mu ga dam pred vsakim obrokom) približno 1 čajno žličko-ali je to v redu?
Poleg tega mu dajem tudi pol kapsule Linexa dvakrat dnevno in pa Sab simplex kapljice.
Pokaka se redko vsak dan, bolj na vsake dva dni, ga pa precej napenja.
Kot sem že prej omenila pa sva pretežno na adaptiranem mleku.
Ali bi bilo smiselno poskusiti še Lactecon sirup in kako ga dajati?

Lep pozdrav!

Najprej morate vedeti, da so krči in napenjanje spremljevalci dojenčkovih prvih mesecev in nastanejo zaradi nezrelosti črevesja. Sicer s kapljicami in drugimi pripomočki poskušamo ublažiti težave, ki pa vedno same minejo po 3. mesecu starosti. Kjer pa ima otrok poleg napenjanja, krčev, tudi še polivanje, slabo napredovanje na teži, morda kožne znake, bomo sumili na alergijo na kravje mleko in ustrezno temu tudi svetovali primerno mlečno formulo.
Linex kapsule za dojenčke niso primerne, ker jih je potrebno stresti iz kapsule, prašek pa prebavi želodčna kislina in torej prav nič ne učinkuje. Za dojenčka so primerni probiotiki v obliki kapljic. Lactecon, sladkane kamilice, laktoza, so pripomočki za dojenčke, ki so zaprti in ne za krče in napenjanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Saj laktozo in kamilice sem mislila za pomoč pri zaprtju, ker imam občutek, da se napenjanje in krči pojavijo (oz. so težave večje), ko se dalj časa ne pokaka.
Linex mi je svetovala pediatriinja v porodnišnici, pa tudi v samih navodilih je napisano, da se kapsula lahko odpre in vsebina zmeša z malo tekočine. Sam vpliv želodčnega soka pa zmanjšamo tako, da Linex jemljemo med obroki.

Opozorilo pri Linexu, ki je priloženo tudi zdravilu:
Pomembno opozorilo pri dojenčkih in otrocih, mlajših od 6 let:
Pri dojenčkih in otrocih, mlajših od 6 let, je treba drisko zdraviti pod zdravniškim nadzorom. Zaradi tega lahko zdravilo Linex forte pri otrocih, mlajših od šestih let, in dojenčkih uporabljate LE, če ste se pred tem posvetovali z zdravnikom..
http://www.lek.si/si/zdravila/brez-recepta/linex-forte/
Glede odpiranja:
Pri otrocih in dojenčkih, ki ne morejo ali ne znajo pogoltniti kapsule, morate kapsulo odpreti in njeno vsebino (prašek) stresti na žlico. Prašku dodajte samo toliko tekočine, da ga bo otrok ali dojenček lahko pogoltnil.
Vendar je iz drugih študij znano, da želodčna kislina probiotične kulture uniči in torej pride v tanko črevesje tako malo teh kultur, da je učinek zanemarljiv. Zato pa tudi so v obliki kapsul, da gredo neprebavljene skozi želodec in se odprejo šele v tankem črevesju. Težko bi rekli obrok nekaj desetim mililitrom mleka:=)
Dojenčkom se izogibamo dajati zdravila in eksperimentirati preveč. Laktoza ali LActecon bo zadostovalo za zaprtje, kot probiotik nekaj primernejšega, namenjenega tej starosti skupini in počakati, da mine.
http://med.over.net/forum5/search.php?46,search=kr%C4%8Di+dojen%C4%8Dek,author=,page=1,match_type=ALL,match_dates=0,match_forum=46,match_threads=0

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ali bi bile potem Biogaja kapljice primernejše? Kako pa je tu z vplivom kisle želodčne vsebine?
Ali mu proti napenjanju lahko ob vsakem obroku dam Sab simplex kapljice in občasno še kapljice proti krčem (sestava: Aeth.Anisi 0,02g, Aeth.Carvi 0,02g, Aeth Foen. 0,02g, Aeth Menth. Pip. 0,02g, Sirup Simplex ad 70g)?

Kapljice so deklarirane za to starost, zaenkrat ni poročil o tem, kako želodčna kislina vpliva na točno te kapljice.
Sab Simpleks dajte po navodilu, tako kot tam piše:
http://www.lekarnar.com/izdelki/sab-simplex-peroralne-kapljice
Občasno pa tudi protivetrovne, če je hudo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravjeni, prosim za nasvet….

Imava 11 dni staro deklico. Rodila se je vkonec 38-tedna s sproženim porodom, ker ni napredovala v rasti (imela je 2580g, 49cm in obseg glavice 32cm ). Sedaj ima 2800g. Jo izključno dojim. Napenjanje in krči so stalnica od 8 dne. Za ublažitev ji od 9 dne dajeva kapljice proti krčem Antiflat pred dojenjem predvsem zvečer in okoli poldneva, ko s krčki in napenjanje bolj izraženi (zbudijo jo iz spanja in tudi do dve ali tri ure bedi, joka). Dajeva ji tudi kaplico Oleovit D3 enkrat na dan od 7-ga dne kot so priporočali v porodnišnici. Po Antiflatu se je bistveno umirila, vendar jo še vedno zbuja napenjanje, želi odvajati, se napenja, vendar ne gre.

Zanima me ali ji lahko zjutraj in zvečer dava polovično dozo (4kapljice zjutraj in 3 zvečer) probiotika Waya LGG (probiotik za novorojenčke in dojenčke, ki imajo prebavne motnje) pred dojenjem za ublažitev ?
Kako priporočate vrstni red :
zjutraj probiotik in Antiflatom?
vmes Oleovit D3?
popoldan Antiflat?
zvečer pred spanjem probiotik in Antiflat?

Iskrena hvala za nasvet, rada bi ji omilila te težave, dokler črevesje ne dozori, hkrati pa me skrbi, da ne bi bilo preveč vsega?

Antiflat lahko kombinirate s probiotičnimi zdravili (Waya, BioGaia …), gre za dve različni zdravili. Antiflat se daje pred hranjenjem, probiotične kapljice date kadarkoli, morda med dvema podojema.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close