Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Gliste

Gliste

Pozdravljeni!

Pri sinu (3 leta) so se ponovno pojavile gliste (prvič jih je imel 3 mesece nazaj, pojedel Vermox, po 3 tednih ponovno testiran in je bilo ok). Ne vem katera vrsta, na blatu jih ni opaziti, ritka ga nič ne srbi. Izgubil je apetit, občasno ga boli trebušček, ima podočnjake… Dobil je Vermox, vendar je P rekla, da mora biti zdrav. Trenutno preboleva neko virozo (kašelj brez vročine), ki upam, da je pri koncu. Rada bi mu čimprej dala zdravila, sedaj pa ne vem ali mora biti 100% zdrav? Kako je z vrtcem (trenutno je zaradi viroze doma)? Imamo tudi pol leta starega dojenčka. Nihče drug doma ni bil testiran ali zdravljen zaradi glist, tudi simptomov nima nihče drug, pri dojenčku v blatu tudi ni opaziti ničesar, napreduje normalno… Umivamo roke itd. Ali je možno, da si jih “podajamo” doma, čeprav nima nihče nobenih simptomov? Naj se vsi testiramo? Resnično bi se rada znebila nadloge… Če jih dobiva v vrtcu, ne vem sicer kako preprečiti, če pa si jih delimo doma, bi res rada odpravila zadevo (ne vem kako je pri dojenčkih, do 1 leta naj ne bi Vermoxa, kako potem zdraviti?). Ko sem svojega zdravnika prosila za testiranje, je rekel, da če nimam nobenih simptomov, da ne testirajo… Ali naj gremo potem samoplačniško?

Najlepša hvala za odgovore!

Lep dan še naprej!

Mnogokrat se zgodi, da glist z enim zdravljenjem ne odpravimo. Odvisno od vrste glist je potrbno zdravljenje ponoviti čez 10-14 dni, ker v istem času (zdravljenja) niso vse gliste in njihove razvojne oblike prisotne v črevesju (nekatere so v tkivihj).Zato ni nujno, da si podajate gliste eden od drugega, pač pa, da gliste niso dokončno odstranjene. Seveda pa je potrebno vedno pregledati in zdraviti vse družinske člane. Blato lahko testirate tudi samoplačniško.
Z Vermoxom lahko zdravite tudi med virozo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Hvala za odgovor! Sva že začela z Vermoxom, poklicala pa sem še P in vprašala, če mogoče vedo za vrsto glist. Rekla, da nič ne gledajo vrste, samo če so prisotna jajčeca oz. karkoli že… in da so ponavadi podančice… Samo sina resnično nič ne srbi, na blatu ni opaziti nobene gliste (če so velike 1cm, bi jih verjetno opazila?). Sem še vprašala, če bi bilo dobro ponoviti zdravljenje in je odgovorila, da lahko damo čez 3 tedne pregledati blato, ponovnega zdravljenja čez 10 ali 14 dni pa da ne delajo, ker Vermoxa “ni ravno dobro jemat” (dobesedni odgovor). Na Vermoxu pa tudi piše, da je dobro ponoviti… Ja, če pa ne bo dobro pozdravljen, bo pa lahko še enkrat jedel zdravila? To mi je čudno in ne vem kaj naj… Se bo čez 3 tedne videlo na blatu, da je ok? Ker takole bomo vsake 2 meseca imeli gliste…

Hvala za odgovor, se opravičujem za “teženje”!

LP

nova
Uredništvo priporoča

V laboratoriju se določajo jajčeca s celofanskim brisom ali gleda male gliste (podančice). Jajčec podančice namreč ne najdemo v blatu, saj jih samica izlega na zunanjo del sluznice ritke, za to je torej celofanski bris.
Človeško glisto (askaris) pa ne moremo dogazati na ta način, saj gre za do 35 cm veliko glisto, ki je v blatu pač ne dokažemo v malem vzorčku, ki ga običajno prinesemo v preiskavo.
Torej lahko sklepamo, da če niso našli ne jajčec ne malig otroškig list, da gre za človeško glisto (askaris), ki pa je bolj trdovratna za zdravljenje in je odmerek obvezno potrebno ponoviti ali celo ponavljati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Oddali smo samo blato (nič celofanskega brisa) in ko sem poklicala še v laboratorij, je gospa rekla, da iščejo jajčeca askaride. Torej imamo res najverjetneje človeško glisto in ne podančice. Sedaj se bomo testirali še ostali (tudi dojenček). Zanima me, kdaj bi bilo potem pametno spet ponoviti zdravljenje oz. testiranje, da bi se zadevo ponovno opazilo in da jo iztrebimo, če bo le možno? Ali je človeška glista prav tako nalezljiva kot podančice (ker jajčec ne izležejo zunaj)? Verjetno lahko s kašljem prenaša okrog (če so ličinke tudi v pljučih)?

Hvala še enkrat in lep pozdrav!!!

Zdravljenje je pri človeški glisti dobro ponoviti čez 10 – 14 dni, po zdravljenju pa pregledati blato.
Prenos je fekalno – oralen.
http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/html/ascariasis.htm
http://www.metapathogen.com/IMG/ascaris-life-cycle.png

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

pozdrav,
če se lahko priključim temu vprašanju. glede na to, da naš 20 mesečnik še nosi pleničke in da mu občasno tudi pregledam blato in glist ne opazim, kdaj bi bilo pametno pregledati blato-ob kakšnih znakih? je občasno nemirno spanje ponoči ali mogoče ponavljajoči bronhitisi ali so tudi znak, da bi se posumilo na gliste ali to ni povezano. naj povem še to, da je gliste imel njegov bratranec (zdravili so samo njega in še to v enkrat, ponovili so, gliste so mu odkrili na sistematiki pri 3 letnih, po posvetu s pediatrinjo je ona smatrala, da pri naših otrocih ni potrebno testiranje)

hvala za odgovor
Klavdy

Trenutno iz napisanega ni razbrati sumljivih znakov za gliste. Gliste so parazit, kar pomeni, da človeku kradejo hrano. Torej otrok, ki ima gliste, ne pridobiva na teži ali celo hujša, ima neznačilne bolečine v trebuhu, je neješč, utrujen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

če se lahko pridružim še s svojim vprašanjem …
Torej hči (4 leta) je jokala zaradi bolečin v trebuhu, imela podočnjake, … pediatrinja je vzela kri in ni našla ničesar. Ko je zvečer spet jokala sem opazila v nožnici glisto. zdaj je hči dobila tablete, pogledal je pa ni nihče, niti niso vzeli blata v analizo. dobili smo navodilo, da vzame eno tableto zdaj, eno čez dva tedna in da normalno obiskuje vrtec.
tableto je vzela v noči iz sobote na nedeljo, danes še vedno joka, da jo boli trebušček, ima tudi vetrove. doma imamo še 10 mesečnika, ki tudi veliko joka, očitno ga tudi boli trebušček, ker se zvija in tudi on ima vetrove.
povsod sem zasledila, da se zaradi glist zdravi cela družina, naša pediatrinja pa je rekla, da pregledovanje blata ni smiselno in da mlajših od 2 let ne zdravijo.
jaz pa ne vem več, kako naj pomagam otrokoma.
iskrena hvala za vas čas in nasvet.

če ste glisto videli, potem ni nobenega razloga, da bi pregledovali blato otroku. Ne glede na izvid preiskave blata pri družinskih članih se priporoča, da zdravimo celo družino. Če ima gliste en sam družinski član, potem včasih zdravimo samo tega in pri ponovitvi celo družino, nekateri pa na to čisto pozabij (m)o.
Ko damo zdravilo ne moremo pričakovati, da bo oseba po eni tableti v nekaj urah čudežno zdrava. Zdravilo gliste pobije, morajo pa se še izločiti in bolečine v trebuhu še dan, dva so čisto normalno pričakovane. Torej počakajte še dan, dva in bodo bolečine izzvenele, potem pa ponovite zdravljenje v skladu z navodili.
Če bi pri dojenčku opazili gliste, naj se vaša pediatrinja posvetuje z infektologi, saj izjemoma damo zdravilo tudi mlajši dojenčkom, če gliste res vidimo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdrav še iz naših koncev!

Naš sin je ravno prišel iz bolnice, kamor sem ga zaradi suma na vnet slepič peljala na urgnco. poleg vnetega grla in ušes (to ga ni nič bolelo, samo trebušček zelo in kuhal je na 39oC) so odkrili, da ima gliste. Zdaj jih odpravljamo z prvo dozo Vermoxa, čez 14 dni moramo k svojemu pediatru po novo napotnico za še eno kuro. Berem, da je to vredu. Niso mi pa nič omenili, da bi bilo dobro isto zdraviti vse člane (tudi sestrico in naju z možem). Z možem trenutno prav tako nekaj prebolevava, pri čemer boli trebuh, hčerka je pa še vredu. Ali se pri odraslih test opravlja le samoplačniško? Malo sumim, da bi se lahko okužil tudi od psa, čeprav je bil ta razglisten pred pol leta.

Kaj nam svetujete? Naj samo čakamo ali vsi zahtevamo odpravo z Vermoxom? Midva z možem na beli recept, ali kako?

Lepo prosim za nasvet, čeprav se tepem po glavi, da se nisem tega v bolnici spomnila vprašat.

Tudi za odrasle lahko pregled blata na gliste odredi vaš osebni zdravnik.
To je malo čudno urejeno področje, vsak zdravnik zdravi samo svoje izbrane paciente, ne gleda pa širše, na družino, vrtec, šolo. Vsekakor je navodilo takšno, da je treba zdraviti vse družinske člane, saj se sicer zadeva prenaša od enega k drugemu v družini.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lepa hvala za odgovor!

Sem danes klicala našega pediatra pa se jih ne da po telefonu priklicat sploh 🙁
Potem sem klicala še svojo osebno zdravnico, ki mi je po posvetu z njihovo pediatrinjo kar napisala recept za Vermox in imamo navodilo, da ga ostali člani vzamemo eno tableto zdaj, eno pa čez 14 dni.
Se vam zdi, da bo zadostovalo? Kaj pa vrtec bi morala obvestit?

Jutri grem še po tablete za psa… Upam, da se rešimo te nadloge, čeprav lahko samo ugibam kje je tisti glavni vir okužbe.

Zaenkrat bo čisto v redu kot zaščita kontaktov, po navodilih naj bi to tudi zadostovalo kot zdravlljenje podančic.
V vrtcu lahko poveste, da je otrok imel gliste.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni

Sin, sedaj 11 mesecev je bil pred 2,5 mesecema 2x v bolnici zaradi RSV, bronhilitisa in začetek pljučnice. Takrat sem si kupila ultrazvočni inhalator in baby vac za nos. Ko mu začne tečt z nosa, že drugi dan začne sočno kašljati in hropet v prsih. ZAto mu delam inhalacije s fiziološko raztopino in čistim nos. V enem tednu se kašlja rešimo. Tako delam tudi pri starejšem sinu (3,5let), ki je v vrtcu. Izgleda da mu pomaga saj ne kašlja, drugače pa je kašljal celo zimo. Danes pa sem srečala kolegico, ki mi je povedla da ji je njena P odsvetovala pogosto uporabo baby vaca kajti da s tem lahko poškodujemo nosno sluznico ali pa jo izsušimo. Zamislila sem se ali je to mogoče. Moje P ni ker je šla v pokoj in trenutno ni obene zato se obračam na vas. Zanima me ali je možno da s pogosto uporabo baby vaca poškodujemo ali izsušimo nosno sluznico? Ali mogoče veste kaj o tem in kakšno je vaše mnenje.
Hvala za odgovor!

Baby vac uporabljate, ko otroku evidentno teče iz nosa, namesto izpihovanja, česar otrok še ne zna, potem, ko mu dobro namočite nos s fiziološko. Če bi ga uproabljali preveč, prepogosto, brez poprejšnjega namočenja s fiziološko, mu seveda lahko poškodujete nosno sluznico, kar pa bi videli kot krvavkasto sluz iz nosa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani.

V nredeljo zvečer sem pri sinu (4,5 let) ugotovila, da ima gliste, ker se je praskal po riti in sem pogledala in so bile tam. V ponedeljek je dobil tablete Vermox, ki jih je jedel 3 dni, včeraj zvečer zadnjo. Je pa šel prej na blato in v blatu je bilo ogromno glist, na zadnjični odprtini so bile tudi, nekatere so še migale. Ali to pomeni, da terapija ni bila uspešna? Kdaj se vidi, če je ok? Me pa skrbi, ker imamo doma še 2 mesečnico rojeno mesec prezgodaj z zelo nizko porodno težo (1940 g sedaj pri 2 mesecih ima 4500g). Ali se lahko naleze? Kako se zdravi dojnečke? Tablete je prejel samo sin in nobeni drug. Pediater je dejal, da bo po teh 6tabletah konec. Drugače ga pa skozi tuširam zjutraj in zvečer in po odvajanju. Zelo pazim, da ne bi preveč prišel v stik s sestrico, ampak vseeno me skrbi kaj, če jih vseeno dobi in pa še mi ostali. Jo pa samo dojim.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za nasvete in odgovore.
Lp

Vermox bo gliste uničil, otrok z baltom izločil. Zdravljenje je potrebno ponoviti čez 14 dni, kar tudi lepo piše v navodilih zdravila (poglejte v škatlico). Medtem pa dobra higiena, umivanje rok, striženje nohtov, kajti otrok si s praskanjem zalepljenih jajčec okoli anusa zanese jajčeca pod nohte, potem pa v usta, s tem se samookužuje in prehaja v začaran krog ponovnih okužb. Okužba sestrice je manj verjetna, glede na to, da ona sama ne posega po bratcu, njegovih rečeh, ne spi v njegovi postelji, ipd.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor.
Glede ponovitve zdravljenja, pediater je predpisal samo eno škatlico in rekel, da je to to. Ali ga pokličem in rečem še za eno škatlico? Ali mora sin potem spet vseh 6 tablet pojesti? Kaj pa, če slučajno dobim jaz gliste ali jih smem jesti, ker dojenčico izključno dojim? Se pa vseeno bojim, da ne bi tudi sestrica dobila, ker se pa bratec dotika stvari, čeprav zelo pazim in se jih ona dotika in nosi rokice v usta tudi kakšno igračko, ki jo doseže jo prime. Ali bi morala vsa družina biti na terapiji ali je zadosti, če je samo sin?

Poznam to dejstvo, da za zdravljenje glist zdravniki uporabijo formulo za trakuljo in sploh ne poznajo pravilne formule za zdravljenje podančic.
Podančice pravilno zdravimo z eno samo tableto, ki jo ponovimo še 1-2x (ali tudi večkrat) v razmaku 10-14 dni.
Doječa mati varno vzame tisto eno tableto, saj se zdravilo ne vsrka v kri, pač pa deluje samo v črevesju.
Prenos se zgodi z umazanimi rokami, ko se je nekdo prej dotikal svoje zadnjice, blata, se praskal, potem pa se dotikal predmetov, ljudi in na njih pustil jajčeca glist. Za higieno večjega otroka je treba skrbeti zelo strogo, pa prenosa ne bo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close