Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Domači kunci, brejost, parjenje ….

Domači kunci, brejost, parjenje ….

Pred tremi meseci sem dobil dva domača kunca (orjaška nemška lisca). Trenutno sta stara okol 6 mesecov.
Pred cca 2 mesecama sem dal kunca h kunčici, da bi se parla. Po približno parih dnevih sem videl v zajčniku, da se je kunčica polulala kot mleko po cca 3 tednih pa je kunčica skotila enga mladiča, ki pa je na žalost čez noč poginil (kunčica ni naredila niti gnezda). Pred 14 dnevi pa sem dal spet skupaj, da sta se parla. No včeraj pa sem spet videl, da se je kunčica polulal kot mleko. Ali je kunčica breja ali ni.

Pa še za hrano bi vprašal kakšno hrano je priporočljivo dajat. Pravijo da domači korenček ni dober za kunce (oranžni) ampak rumeni.

lp

Ne vem kako je s tem “mlekom” – vsaj ne kar se tice brejosti (je pa lahko znak za kaj drugega)… ampak brejost pri kuncicah traja 30-32 dni (kar je vec kot 4 tedne). Ce je tvoja kuncica prejsnjikrat kotila po pribl. treh tednih, je to tudi vzrok za pogin mladicka (cudez, da s eje sploh skotil ziv …)

Hrana – glavni del prehrane kuncev mora predstavljati seno (ki mora biti na voljo vedno, v neomejenih kolicinah). Temu lahko dodajas svezo zelenjavo (cimbolj vlaknato) – regrat, radic, rukolo, korenje (oboje + “perje” korenja), petrsilj, zeleno, travo v omejenih kolicinah sadje. Ce ze dajes tudi brikete in/ali zrnje, naj bo to v omejenih kolicinah, max. dve zlici dnevno.

------- www.kosovir.si

oj imam 1 kunca in 1 samico,danes sem jih dala sparit in kunka je breja.zanima pa me kako je treba čistiti kletko ko so mladički in mi nebo dovolila da dam roko sploh notr,saj takrat jih lahk pobije,pa še nekaj .pravijo da ko je kunka breja prvič lahko pobije mladiče.a je to res?pravijo pa tudi da ko ima mlade nesmemo 3 tedne čistiti kletke,ampak to se ja nabere tulk kakcov in urina da to vse smrdi pa še kaki črvi se lahk zaredijo.prosim svetujte mi in odgovorite na vsa vprašanja.!!!!!!!!!!!!!!……………….aja imam pa pritlikave hišne kunce ,pa povejte mi še kulk približno je mladičev v prvem leglu? hvala in adijo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nova
Uredništvo priporoča

Mrcina! Paril si 4 mesečno samičko!!! Kunce imamo že 18 let in nikoli ne parimo pred 8 mesecem starosti. Mladiče pustimo pri mami vsaj 2 meseca, ponavadi še več. Hranimo jih z briketi. Zakaj samica ni naredila gnezda je težko reč, mi imamo zaprte valilnike in samicam, damo seno, da si ga nanosi v gnezdo. Bolj kot je mraz, večje gnezdo napravi. Poskrbet je treba za dovolj vode.

hey jaz bi rada vprašala kako dolgo naj pustim kunca skupaj v zajčniku da bo samica breja?

KAJ JE TO RES DA MORAMO KUNCE DAJAT VSAK DAN NA PROSTOST OZIROMA KAM V OGRADO DA IMAJO VEČ PROSTORA?

ŽE VNAPREJ SE ZAHVALJUJEM ZA ODGOVOR!

Kako to misliš, na prostost? Nikar jih ne izpuščaj kar na travnik, mora imeti primerno ogrado, če bi jih rada izpustila na pašo.

Če pa sprašuješ, če morajo kunci vsak dan iz kletke – ja, kunci se morajo dovolj gibati, ne morejo živeti zaprti v kletko. V bistvu rabi kunec dnevno toliko prostega gibanja izven kletke (npr. po sobi, po ogradi zunaj), kot kakšen manjši pes.

Paritev vedno nadzirajte. Dajte par skupaj in opazujte. Ko samec naskoči samico ju ločite. Naslednji dan ju poskusite še enkrat pariti. V naspriotnem primeru se lahko samica naveliča dolgotrajnega dvorjenja in samca kastrira.

Predlagala bi tudi, da se prej, preden se sploh odločijo za paritev, pozanimajo o tudi tem, kako skrbeti za brejo kunčico, kako poskrbeti za mladiče, kdaj jih pričeti dohranjevati in s čim, kdaj je potrebno mladiče ločiti od mame, kdaj po spolu … In se ne spravljajo kar brezglavo v malo parjenja :/

ZANIMA ME KOLIKO ČASA MORATA BITA KUNCA SKUPAJ DA BO SAMICA BREJA

Daj preberi zgornje odgovore. Toliko, da jo samec naskoči. Nikar pa ne mislite, da vam bo uspela paritev v tej vročini. V hudem mrazu in hudi vročini s paritvijo ne bo nič. Sicer pa kako knjigo v roke…

zanima me na koliko časa imajo ponavadi kunci mladiče?? nujno moram izvedeti saj imam samčka in samičko

Brejost pri kuncih traja od 28 do 32 dni. Samica se lahko ubreji takoj po valjenju. Svetujem ti, da imaš par ločen, saj lahko samica samca lahko kastrira ( pregrizne mu moda) v kolikor jo leta preveč prebganja in naskakuje. Sicer je dobro imeti mladiče pri samici najmanj 4 tedne, mi jih imamo še dlje. Pa tudi preveč legel ni dobro imeti, saj se samica preveč izčrpa.

baje” da kunci ne smejo jesti mokre trave in ostalih rastlin,ki so mokre……..po zimi ko zapade sneg pa je use mokro ??kaj naj jim dajem…..?

Seno, Repo, peso, korenje, briketirano hrano. Mi jim damo tudi brinove veje. Mokra in postana krma je strup….

Ne moreš jih hraniti z zmrznjeno travo.

Nujno je, da pozimi dobijo zadostno količino sena. Glede na nastanitev (jih imaš v zunanjih “zajčnikih”?), se lahko dodaja tudi večjo količino peletirane hrane. Svežo hrano (travo, radič, korenje, petršilj itd.) je potrebno dodajati v nezmrznjeni obliki.

Pozdravljeni,
danes mi je kunčica skotila 4 mladičke in eden od teh je poginil.Dva ležita celi dan pri miru negibno ampak vsake tolk časa mal zamigata z nogami.Zanima me kako naj skrbim za mladičke in ali je vse vredu z njimi?So pa brez dlake in rožnate barve.
Prosim za pomoč!!!!

Hvala lp Matias

Moj odgovor na vsa vprašanja:
samico daješ k samcu 3-4 dni in ne obratno(ker ga v tem primeru zelo zanima okolica(vse hoče označiti z žlezami)).Ko samec pade iz samice(ga strese), samico odstraniš.Počakaš mesec dni, v tem času si samica napravi gnezdo.Fino je če ima kotilnik(škatlo z majhno odprtino da se splazi noter) in zadostno količino materiala za gnezdo(seno,karton…)…Pri meni ima vedno na razpolago koruzo, seno,brikete in vodo…Gnezda se ne dotikaš dokler mladiči sami ne pridejo ven….Na ta način še nisem imel manj kot 9 zdravih mladičev…
lp

Glede na to, da je precej mraz, se je samica verjetno zelo malo ogolila. Daj ji seno, če se ni ogolila in mladiči niso v dlaki jih nujno prenesi v toplejši prostor. Čez 10 dni se bodo odlakali in spregledali, takrat jih preneseš tja, kamor so bili doslej. Prav zaradi mraza in hitrih temperaturnih spremenb jaz do marca ne parim.

jaz imam doma zjkljo ki je stara približno eno leto in je bila breja (tokrat prvič).Prejšnji teden je skotila mladiče ampak jih je zavrgla in so na žalost poginili:(. Vem da se mladičev nebi smeli dotikati in se jih tudi nismo ampak jih je vseeno zavrgla. Zakaj?
LP ANA

Mogoče je bila v preveč mrzlem prostoru. Mi smi se mladičev tudi že dotikali, jih pobirali po kletki in jih dali v gnezdo, prestavili zajko in mladiče, pa so kljub temu vsi preživeli. Kadar ima zajklja mlade mora imeti dovolj vode. Lahko pa jo je kaj vznemirilo.

New Report

Close