Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina suh kašelj

suh kašelj

LP

Že dolgo me moti,draži suh kašelj.
Naj pogosteje me začne žgačkati v grlu,ko menjam temperaturo s hladnega na toplo ali obratno.
Sili me na kašelj vendar se ne morem skašljati , umiriti.
Sluzi ni. V družbi ali službi si pomagam stabletami za lizanje ali bonboni (lekarna)

Prosim za nasvet kako ublažiti kašelj.

Spoštovani!

Včasih je kar hudo. Vse, kar pomaga k vlaženju žrela ali zmanjšanju bolečine v žrelu je dobrodošlo. Če kljub temu kašlja ne bi bilo mogoče prenašati, bi vam predlagal kodein v tabletah, ki pa vam ga mora napisati zdravnik.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni.

Pred enim tednom me je začelo boleti grlo, nato se je pojavil suh dražeč kašelj, ki se je krepil. Čez dan je kar v redu, ponoči pa kar hudo. Zdravnik mi je predpisal antibiotike Azibiot, ker inhalacija ni delovala. Nisem pa bil niti prehlajen niti nisem imel vročine (viroza npr), samo kašelj je prisoten. Sluzi ne uzkašljujem edino kdaj zjutraj malo zeleno, ampak načeloma je kašelj suh. Zanima me, kaj je temu lahko razlog in ali je takšno zdravljenje (Azibiot) ponavadi učinkovito.

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,
vzrok je okužba dihal z enim od povzročitljev vnetja. Najpogosteje so to virusi, dokaj pogosto tudi atipične bakterije. Razlikovanje med obema je možno z zahtevnimi preiskavami, ki so izvedljive samo v bolnišnici. Jasno, da vsakega, ki kašlja, ne moremo poslati na tako diagnostiko v bolnišnico. Zato pri znakih, ki dajo sklepati na okužbo z atipičnimi bakterijami, predpišemo antibiotik, ki jih uniči. Na viruse žal ne deluje. Virusne okužbe so samoomejujoče, se same pozdravijo v večini primerov, le nekaj jih zdravimi z virostatiki, med njimi na primer zoster.
Naj bo dovolj. Za več si lahko preberete katero od strokovnih publikacij na to temo.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close