Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina znaki raka na črevesju

znaki raka na črevesju

Kje se pojavijo bolečine in kakšni so znaki da lahko posumiš da gre za raka na črevesju

Spoštovani!

1. Bolečin praviloma ni.

2. Najpogostejši in (pre)pozen znak je sprememba v ritmu odvajanja blata. Zaprtja se menjavajo z normalnim odvajanjem, selo kot nekkašno tekočino (drisko). Blato je navado tanjše ali v bobkih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Z zanimanjem že nekaj časa prebiram ta forum, ker imam tudi sama probleme. V zvezi s tem odgovorom me zanima kje je tukaj prisotnost krvi, ki jo navadno omenjajo pri raku na črevesju. Sama imam občasno pred blatom kar skupek sluzi krvavkaste barve. Včasih zjutraj mi ne uspe iztisniti nič drugega kot to, kasneje pa je blato samo malo trše. Odvajam tudi pogosteje kot sicer in imam občutek kot pri driski, čeprav to ni, je pa blato od mehkejšega do trdega kot vedno. Imam skoraj stalen občutek, da me malo tišči na blato in ne glede na prehrano opažam, da so že nekaj časa prisotni smrdeči vetrovi. Sem že naročena in bom še nekaj časa čakala na kolonoskopijo, ki pa se je zeloooooo bojim.

Hvala

Spoštovani!

Verjento gre za skupek težav. Kri je verjetno od hemoeroidov, ostalo zelo verejtno od nervoznega črevesa. Pijte veliko tekočine, da bo blato čim mehkejše.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšel je priročnik diagnostične preiskave za vsakdanjo uporabo z navodili za bolnike http://www.drmed.org/novica.php?id=13437. Dobite ga v knjigarnah DZS in MK.

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

špostovani

tudi sam imam probleme, star sem 18 let in občasno opazam (ne pogosto) opažam majhne madeže krvi na toaletnem paperju kri je zelo sveza ampak me zelooo skrbiii naj bi bilo to

že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor
lep pozdrav hvala

Spoštovani!

To glede na podatke in vašo starost govori za hemeroide. Kupite si mazilo ali svečke v lekarni in mažite – tudi v črevo – cca. tri tedne. Če ne bo izboljšanja, se oglasite pri zdravniku, da vas pošlje na rektoskopijo ali kolonoskopijo. Poleg tega gre včasih lahko tudi za poko sluznice, ki se zdravi na enak način. Skrbite za redno prebavo, čim bolj mehko blato…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Na vas se obračam, ker imam že dalj časa težave. Star sem 22 let, zdravnik sumi aksioznost, ker sem imel v preteklosti težave (s samim seboj “da sem bolan”) So se mi pojavljali razni simpotmi, ki so bili jasno bp. Kakšne 2 leti ali mogoče več, ko opravljam veliko potrebo je v blatu sluz (prozorne barve), krvi v blatu ni zaznati. Tudi pred veliko potrebo me včasih napenja, potem je vse ok. Tudi bolečine v trebuhu so bile prisotne poleti kakšen teden, potem je bilo vredu 2 meseca oz. to se mi pojavlja vsake toliko časa,(to ne med opravljaljem potrebe!) Tudi bolečine v hrbtu sem morda zaznal, a to je že izginilo… Po potrebi čez dan, pa ko “imam vetrove” se 3 krat na dan izloči sluz a to ne vedno… imam občutek kot bi imel razdražen anus?
Nisem shujšal, ukvarjam s s športom, imam apetit, se zdravo prehranjujem. Sprašujem se kaj je z mano narobe, ali imam raka na črevesju itd… je to povezano s stresom oz. aksioznostjo?
(mehkega blata oz. driske nimam!)

hvala za odgovor,

lep dan

Spoštovani!

Lahko je povezano z anksioznostjo, lahko pa je že samo po sebi to stanje, ki ga imenujemo nervozno črevo. Kako pomagati? kakšnega uporabnega nasveta nimam. Vsekakor vse, kar pospešuje sproščenost in umirjenost, lahko pomaga tudi k boljši prebavi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Na svojo lastno željo sem šel k zdravniku mu razložil vse, odločil se je za pregled krvi in odvzem vzorca blata, kri je bp, v blatu so našli kri oz. je bilo pozitivno, mene je šokiralo… dva meseca sem tudi opravil test, pa krvi ni bilo. Naj dodam še, da sem preizkus opravil doma, se je pa zgodilo to, da mi je palčka(za odvzem brisa blata) padla v toaletno školjko… je možno, da je zaradi tega test pozitiven?? Sveže krvi na blatu nisem opazil… so hemeroidi ali kaj drugega? Bojim se najhujšega, pa samo pri 23 letih…Če bi bilo kaj resnega, bi se verjetno že pri pregledu krvi poznalo? Zdaj me čaka kolonoskopija in ultrazvok trebuha.

hvala za odgovor

lp

Spoštovani!

Zaradi načina odvzema ne bi smelo biti sledov krvi. Praktično nemogoče je, da bi v vaši starosti odkrili raka na čevesju.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

prebrala sem drugi post, kjer ste napisali, da je lahko znak raka na črevesju odvajanje v bobkih. Jaz namreč že od začetka leta 2012 odvajam samo v bobkih, drugih sprememb pa ne opažam. Barva je ista kot vedno, krvi ni, bolečin ni. V letu 2011 pa sem imela 4x drisko, enkrat sem to pripisala preveliki količini bučnih semen, drugič nekemu pecivu iz trgovine s pretečenim rokom 1 mesec.
Bi me moralo to kaj skrbeti oziroma ali bi morala k zdravniku?
Hvala in lep pozdrav.

11.4.2012 pozdravljeni! Zaradi bolečin v križu sem dobile nsklofen duo tablete.Dobila sem hude bolečine v spodnjem delu trebuha tik nad sramno kostjo.Zdravnica me je poslala k ginekologu vendar je bilo vse bp.Mi je pa rekel da je lahko reakcija na tablete.Danes je 14 dan ko ne jem več tablet vendar se mi zdi da bolečina še ni popolnoma izginila.V tem času sem imela driske ,zaprtje in mehko blato,ki pa ni driska in še vedno traja.v blatu ni bilo krvi ali sluzi.imela sem tudi vetrove in spahovalo se mi je tudi to je zdaj minilo.Ponovno sem šla k zdravnici ki me je poslala domov da to ni nič hudega.jaz pa se bojim da imam raka na črevesju.menite da imam prav?imam 38 let.

Če je blato normalne barve, in ni prisotna kri… naj bi bilo vredu, pojav tako imenovanih “bobkov” je lahko v prehranjevanju, premalo vlaknin (žitaric itd…), tudi stres, vse to vpliva na ta dejavnik, nisem zdravnik, a vsaj meni se zdi, da je obdobje malce dolgo.

lp

Hja, glede na to, da je bilo enkrat rečeno, da dr. Kersnik daje prednost nujnim vprašanjem mislim, da moji bobki niso omembe vredni, čeprav trajajo že skoraj 5 mesecev 🙂
Drugače pa “Danes in jutri” res nisem zadnje čase jedla kaj veliko žitaric, sem jih pa zdaj zadnji mesec spet začela, vendar sprememb zaenkrat ni nobenih. Še vedno odvajam v bobkih, barva normalna, vse ostalo normalno.

Lp

Spoštovana Y!

Odvajanje v bobkih je lahko eden znakov zoženega črevesa zaradi raka ali drugih razlogov – tudi povesem funkcionalnega močnejšega krčenja črevesja. Dodatni razlog je pogosto manjše uživanje tekočine, saj debelo črevo predvsem skrbi za čim večji odvzem tekočine iz blata, kar je še jasneje izraženo v primeru izsušenosti. Balasten snovi seveda povečajo količino blata in s tem tudi to, da je blato obilnejše, a ob nervoznem črevesu tudi to ne pomaga.

Če imate 45 let in več, pa bi po tolikem času težav bili kandidatka za kolonoskopjo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovana taši 22!

Pri 38 letih in pri opisanih bolečinah ne bi pomislil na raka črevesa. Na tem mestu boli zaradi vnetega mehurja, napetih ali nategnjenih mišic, krčev ob prebavi…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Ali lahko pregledam blato samolačniško in kje. Stara se 48 let in imam težave z odvajanjem.
Lep pozdrav in hvala za odgovor.

Spoštovani!

Samoplačniško vam blato na prikrito krvavitev lahko pregledajo v vsakem laboratoriju.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani, kdaj je potrebno pregledati črevesje, kdaj pa zadošča pregled vzorca blata?
Ali je raka na črevesju možno odkriti z vzorcem blata? Stara sem 45 let.
Lp in hvala!

Spoštovani!

Če ni znakov raka, ali črevesnega raka v družini, se za presejanje odločimo od 50. leta dalje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close