Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina helicobacter – nalezljivo ?

helicobacter – nalezljivo ?

Naš šef v pisarni ima, predvidevam, helicobacterijo v želodcu, ker ima značilen zadah.

Ker veliko govori z nami (sodelavci) z bližine in pogosto vdihavamo to njegovo “sapo”, me zanima, če je to nalezljivo preko vdihovanja ? Saj se mi smili, ker je mlad šef, ampak jaz pri 52 letih ne bi rada še dodatno zbolela, ker sem diabetik in imam še ostale težave (hernia diska ipd).

Pozdravljeni,
bakterija Helycobacter pylori je v želodcu. Pot infekcije je fekalno-oralna, se pravi okužimo se s hrano ali vodo, ki je onesnažena s fekalijami, ne pa z vdihavanjem izdihanega zraka druge osebe, pa čeprav mu iz ust smrdi, če vas prav razumem. Zato se največ ljudi okuži v otroški dobi, največ v področjih, kjer je slaba splošna higiena in ni kanalizacije.
Se pravi, da se nimate česa bati, na opisan način se ne boste okužili.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani!
Moj sodelavec pa je pred leti že zbolel za rakom želodca (ugotovljen v pozni fazi, ko so mu otekle bezgavke) in šele kasneje smo se sodelavci spomnili, da je tudi on imel nek neprijeten zadah iz ust ves čas, vseskozi. Je to povezano, zadah in rak? In kako to, da ni imel nobenih znakov prej, nič težav, potem pa kar rak v pozni fazi …

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
zadah iz ust ni znak, ki bi bil značilen za rak želodca in bi nam pomagal postaviti diagnozo, ko ni obenih drugih znakov. Narava je mnogo bolj raznolika, včasih žal ni prav nobenega značilnega znaka, da se v telesu razraščajo maligne celice. Raziskovalci so dokazali, da take celice v nas nastajajo stalno, a jih imunski sistem prepozna kot napačne in jih odstrani. Zakaj nenadoma ena preživi in je imunski sistem ne prepozna, natančno še ne vemo. Poznamo nekaj dejavnikov tveganja za pojav raka in nekaj dejavnikov, ki proti raku ščitijo. O tem je napisanega veliko, preberite. Svetujem prebrati znanstvene članke, ki temeljijo na študijah.
Vemo, da je infesracija s Helycobacter pilori eden od dejavnikov tveganja za vnetje sluznice zgornjih prebavil in za pojav raka na tem delu. Zato se bakterijo išče in eradicira, kot rečemo. To lahko naredite pri svojem zdravniku, ki vas napoti, če imate težave, ali v laboratoriju, ki dela urea dihalni test tudi samoplačniško.
Zato pa je tako pomembno, da imamo zdrav življenjski slog in se znamo izogniti prijetnim a škodljivim razvadam, a se imamo kljub temu lepo!
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close