Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina RAZLAGA IZVDA – CT

RAZLAGA IZVDA – CT

Spoštovani,
zaradi težav z mehurjem (pekoč mehur, izredno pogosti pozivi na vodo – uriniranje na 20-30 min. …) me je zdravnik poslal na CT preiskavo s aplikacijo kontrastnega sredstva. Včeraj sem prejel izvid, ki pa ga jaz seveda čisto nič ne razumem, zato Vas prosim za razlago na enostaven način.

OPIS:
V prikazanih bazalnih delih pljuč ni vidnih patoloških sprememb, plevralnega izlivova ni.
V trebuhu ni proste tekočine ali patoloških kolekcij.
Jetra so normalne velikosti, struktura parenhima je videti homogena, izmerjene atenuacijske vrednosti kažejo na blago maščobno infiltracijo. V jetrih na nativnih in pokontrastnih posnetkih fokalnih patoloških sprememb ni videti. V žolčniku ni videti kalciniranih konkrementov, stena je primerna, intra- in ekstrahepatalnižolčni vodi niso razširjeni.
Trebušna slinavka je normalne vilikosti, parenhim je homogenega izgleda, se v celoti enakomerno obarva. Vranica ni povečana, parenhim je homogen.
Sečila: ledvici sta normalne velikosti, debelin aparenhima je ohranjena, fokalnih sprememb parenhima ni videti. V votlem sistemu tudi kalciniranih konkrmentov ni videti, obstrukcije oz. razširitve votlega sistema obojestransko ni. V delno polnem sečnem mehurju ni videti patološke vsebine, stena je primerna. Vidno je stanje po radikalni prostatektomiji. V tem delu patološko povečanih bezgavk ni videti. Patološko povečanih bezgavk tudi v ostalih retroperitonalno in intraperitonealno ni videti. Nadlevični žlezi sta primernega izgleda. Zmerno ateromatozno naplastena aorta je primerne širine, ustja visceralnih arterij so dobro prehodna. Kalcinirana naplastitev v poteku medeničnih arterij homodinamsko še niso videti pomembne.
Patološko spremenjenih črevesnih vijug na posnetkih ni videti.
V prikazanem skeletu infiltrativnih patoloških sprememb ni videti vidnih. Vidno pa je stanje po posteriorni fiksaciji oz. spondilodezi nivoja L4-L5 in vertebroplastiki TH8 –L1, spinalni kanal s strani skeleta ni videti zožen ali utesnjen.

Mnenje:
Blaga maščobna infiltracija jeter.
Kalciniranih kokrementov oz. obstruktivnih motenj urotakta ni videti.
Stanje po radikalni prosatektomiji, brez drugih patoloških sprememb.
Stanje po spondilodezi in vertebroplastiki tarakoledvenih nivojev.

Ali ta izvid pojasni oz. pokaže na vzroke mojih težav z mehurjem? Kako pomembna je stopnja zamaščenosti jeter.
Mi lahko Vi kaj svetujete v zvezi z mojimi težavami z mehurjem? Stanje kaže na močno vnetje, preiskave urina pa pokažejo, da ni vnetja.
Pri urologu sem naročen šele v septembru zato Vas prosim za razlago izvida.

Za Vaše odgovore/nasvete vnaprej zahvaljeni!

Pozdravljeni,
CT izvid izključuje zasevke, vse ostale spremembe klinično niso pomembne.
Po radikalni prostatektomiji je pogosto uriniranje znak motene inervacije mehurja kot posledice poškodbe živcev. Zdravi se z zdravili, ki jih glede na izvide urodinamskih preiskav predpiše uroog. Pogosto uriniranje pri vas ni znak vnetja, ampak posledica radikalne operacije.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close