Knjižni molji

Za vse ljubitelje dobre knjige. Posebna stran, ki vam ponuja veliko koristnih nasvetov in informacij iz knjižnega sveta.

NOVA TEMA Izberi forum
X
Zdravstvene posvetovalnice    Darovanje organov    Dermatologija    Družinska medicina (mapa)       Družinska medicina       ED - želiva si spolnosti       Prva pomoč       Urgenca    Farmacija (mapa)       Zdravila in zakonodaja       Farmacevt svetuje    Fizioterapija (mapa)       Elektromagnetna terapija       ARTHRON - fizioterapija       Fizioterapija in masaže    Genetska posvetovalnica    Ginekologija in porodništvo (mapa)       ABC ginekologije in porodništva       Bioidentični hormoni       Darovanje spolnih celic       Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb       Fetalna kardiologija       Klimakterij       Matične celice       Kontracepcija       Neplodnost    Hujšanje    Interna medicina (mapa)       Alergije       Astma in druge pljučne bolezni       Bolečine v križu       Bolezni prebavil (gastroenterologija)       Bolezni ledvic       Hormonske motnje       Inkontinenca       Kako živeti z boleznijo ščitnice - Metuljčica       Kardiologija       Proktologija       Revma       Sladkorna bolezen       Srčno popuščanje    Kirurgija (mapa)       Radiologija       Klinika dr. Fabjana       Urologija       Žilna kirurgija       Estetsko preoblikovanje telesa       Abdominalna kirurgija       Estetska in plastična kirurgija    Manualna medicina - zdravljenje gibalnega sistema    Nevrologija (mapa)       Multipla skleroza       Kronična utrujenost    Onkologija (mapa)       Pravna pomoč bolnikom z rakom       Limfom in levkemija       Kako živeti z rakom?    Optika    Ortopedija in travmatologija (mapa)       ARTHRON - Sklepne in športne poškodbe       ARTHRON - Zdravstveno svetovanje v športu       Nevrokirurgija       Ortopedija       Zdravljenje obolenj in deformacij stopala    Otorinolaringologija in ustna higiena    Pediatrija (mapa)       Pediatrija       Neonatologija    Prehrana in varnost živil    Preventivna medicina (mapa)       Cepljenja       Oksidativni stres       Kajenje    Psihiatrija in terapevtska pomoč (mapa)       Demenca       Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje       Psihoterapija       Psihiatrija    Stomatologija (mapa)       Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija       Ustno zdravje in higiena       Maksilofacialna in oralna kirurgija       Zobna protetika       Otroško in mladinsko zobozdravstvo       Endodontija       Parodontologija       Splošna stomatologija    ARHIV - zdravstvo Zdravo življenje in alternativne vede (mapa)    Duhovnost, meditacija in joga    Homeopatija    Medex – zdravi z naravo    Preventivni pregled dojk    Prehrana in kulinarika    Masaža    Zdravilstvo    Prehrana, rekreacija in oblikovanje telesa    ARHIV - alternativa in zdravo življenje Starševstvo in medsebojni odnosi (mapa)    Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi    Enostarševske družine    Obporodno obdobje    Ljubezenski nasveti    Ločitev, nezvestoba in varanje    Mejna osebnostna motnja    Mejna in narcistična osebnostna motnja - svojci    Mladi, ljubezen in spolnost    Nosečnost    Partnerska in družinska posvetovalnica    Sex v mestu    Starši, učitelji in učenci    Starševski čvek    Starejši so modrejši    Starši in otroci    Vrnitev k sebi    Vrtci in varstvo otrok    Vzgoja otrok in družine    Ženski in Moški čvek    Življenje, ah to življenje Sociala, delo, izobraževanje in pravo (mapa)    Bolni otroci - svetovanje    Delovno pravo in zaposlitev    Iščete delo, delavca?    Motnje hranjenja    Duševno zdravje    Otroci s posebnimi potrebami    Pomoč starejšim in bolnim    Posvojitev otroka in rejništvo    Pravni nasveti    Stres    Varna hiša    V svetu tišine    Zasvojenost in pomoč    Za ženske v stiski    Žalovanje in slovo    Žensko podjetništvo    Arhiv - sociala Dom, tehnika in prosti čas (mapa)    Al' prav se piše ...?    Domače živali in veterina    Glasba, film in fotografija    Gradimo, opremljamo in urejamo dom    Knjižni molji    Nepremičnine    Politični čvek    Računalništvo, telefonija, internet in televizija    Skrinjica idej!    Slovenci po svetu    Vrtičkarstvo, zelišča in urejanje okolice    Arhiv - prosti čas Mali oglasi    Vse za malčke in mamice    Ostali oglasi    Menjave Zavarovanja in finance (mapa)    Financiranje    Računovodstvo    Pokojninsko zavarovanje    Poravnave in odškodnine    Prostovoljna zdravstvena zavarovanja    Zavarovanja Avto.Over.Net: Avtomobilizem (mapa)    Avtomobilizem in F1    Avtomobilska zavarovanja    Pomoč voznikom v prometu Style.Over.Net: Moda, ličenje in nega    Poroka in poročno potovanje    Nega, ličenje in style Travel.Over.Net: Počitnice in potovanja (mapa)    Izleti po Sloveniji    Praktični nasveti in popotovanja    Kam in kako na počitnice O omrežju Over.Net (mapa)    O omrežju Over.Net    Tehnična podpora    Zdravstvo pri nas?    TEST - Testni forum 3 (148)    TEST - Minister za zdravje obvešča       Podforum - TEST    TEST - Testni Forum 2 (153)    TEST - Testni forum 4 (62)    TEST - Testni forum 5 (127)    Varna pot    Estetska dermatologija
Odgovori

Novembra beremo

Miroslav Kirin, človek nesrečnega priimka (ne, to ni Ivica Kirin Jubito, posebljena inteligenca), z romanom Album. Nenavadna in vsekakor pretanjena rekonstrukcija družinskega albuma, slika za sliko, drobec za drobcem, spomin za spominom, a žal brez močne niti, ki bi bralca vlekla naprej. Skrajno zanimivo, če ste s Kirinom v bližnji žlahti, drugače pa prekrasno uspavalno sredstvo. Odvsetujem.

Marko Vezovišek, Kuba Libre, za katero sem na forumu našel glas "za" (Oja) in glas "proti" (bralka). Zgodba je okej, ni dvoma, tudi bere se spodobno, čeprav si ne znam razložiti, zakaj se mi zdi tok pripovedi nekam okoren, nesproščen. Prvo poglavje (Uvertura) je itak čisto mimo, kot pretenciozen ognjemet, ki ga začne namesto v črno nebo nabijati po publiki, a se vse skupaj hitro popravi na bolje. Humorja je dovolj, če ne preveč; zmotilo me je nabijanje štosov na prvo žogo, ampak res na prvo, in to brez milosti, ter stereotipnost vsakega štosa. Vizovišek iz naftalina potegne vse stare fore, kar je vredno hvale, a hkrati tudi izjemno moteče. Nenehna sklicevanja na "Dok je bilo Tita, bilo je i šita!", Brčko-Banoviće, tampon zone, Kate Fush, vozi me vlak v daljave, Ris, no risk so lahko sicer simpatična, a se jih hitro nažreš. Mirno si predstavljam Vezoviškovo ciljno publiko, a sem knjigo na polovici vseeno - brez kančka slabe vesti - odložil.

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Avatar dear heather 05 Nov 2009 12:46

Irena Douskova: Ponosni Smoker

Luštno.

Default avatar odloženo 05 Nov 2009 14:43

Na polovici sem odložila Samo jesen Marjane Moškrič.
Kdaj drugič se bom spet spravila k branju, ker me zanima, kako se zgodba razplete. Sploh ker je bil podnapis "Knjiga za punce pri 40 plus in vse, ki to nameravajo še postati".
Trenutno so me motili manjkajoči glagoli in kup skakanja. Knjigo sem brala v eni prekurjenosti in je "hotela preveč od mene".

Default avatar Oja 06 Nov 2009 09:06

Če vsled Torovega mnenja še sama dodam vrstičko o Kubi libre: ja, tudi meni je proti koncu že malce najedala, kot se mi nasploh rado zgodi pri knjigah, ki so preveč skoncentrirane v tem in onem pogledu (tale pač v humorju oz. tem, kar naj bi le-ta bil). Mi pa ni bil problem priti do konca in zainteresiranim kljub vsemu priporočam v plažno uporabo. Aja, najbolj me je pravzaprav motilo odstopanje od teme v stilu, da so jo napovedovali kot nekakšno univerzalno zgodbo generacije, ki je živela v hrepenenju po zahodnih dobrinah - hja, no, tega pa v njej res praktično ni.

Zadnjič sem v navalu slabe vesti, ker po lastnem mnenju ne berem dovolj polnovrednega čtiva, zgrabila Novelo o šahu Stefana Zweiga, ki je z vsega osemdesetimi stranmi obetala vsaj to, da se bom lahko pregrizla skoznjo med par čikpavzami in v najslabšem primeru rekla, No, eto. Pa me je potegnila vase z vsem zanimanjem, čudenjem in očaranostjo, tako da je Zweig zdaj zagotovo na seznamu meni ljubih klasikov.

Iz neke podobne zgodbe je tudi Mario Vargas Llosa, pred katerim mi je doslej nekako zmrzovala roka, saj sem glede na njegovo južnoameriško poreklo pričakovala magično realistične zadeve, ki sem jih, roko na srce, že rahlo sita. No, pa sem v knjižnici očitno imela srečen dan, ko sem skupaj z zgoraj omenjeno Novelo na kup vrgla še njegove Vragolije porednega dekleta, jih potem včeraj odprla in v hipu padla noter. Nostalgično, humorno, erotično, napeto, nesentimentalno - skratka, super!

Default avatar BERO 06 Nov 2009 12:16

Khaled Hosseini:Tek za zmajem

izjemna knjiga

Default avatar Katja10 06 Nov 2009 14:30

@Oja: Novelo o šahu Stefana Zweiga
Tole mi je pa nekdo besno priporočal, pa njegovega mnenja - iz bebavega razloga, da mi je šah, za razliko od goja naravnost mrzek - nisem jemala prav resno. No, zdaj si me prepričala.

>Mario Vargas Llosa
He he, tudi jaz sem se ga otepala iz enakega razloga . Če si suhoparen človek tipa "tukaj in zdaj" kot jaz, ti magični relizem pač ne potegne. In pred leti je bilo ob omembi latinskoameriške književnosti tveganje, da bo šlo prav za to, kar precejšnje. Llosa je dober, res. Pogovor v katedrali npr. ni ravno plažno branje, je pa visokokalorično. In ostane. Še dolga leta.

Default avatar regla 06 Nov 2009 14:53

BERO napisal:Khaled Hosseini:Tek za zmajem

izjemna knjiga

Ja, tudi zame.

Sama sem pa začela z Bralcem od Schlinka. Zaenkrat ok, čeprav sem malo lena, priznam.

Default avatar Spider 06 Nov 2009 20:34

Srečko Kosovel: Pričevalec zaznamovanega stoletja

ravno začel

So it goes.

- Kurt Vonnegut -

Default avatar marze 11 Nov 2009 20:26

Sue Monk Kidd: Skrivno življenje čebel

Prvenec ponuja zanimivo, izvirno in svežo zgodbo. Sam naslov mi ni najbolj posrečeno izbran. Tudi nekaj spodrsljajev je v knjigi (glavna junakinja, še najstnica, uporablja primerjave, ki bi jih lahko izrekla le odrasla oseba. Ali pa to, da sliši drevesne žabe, čeprav se fijaka v zaprtem, hrupnem poltovornjaku po razdrapani cesti ...), toda roman je kljub temu vredno prebrati.

Default avatar rgff 12 Nov 2009 17:41

ravno začenjam novo knjigo
barbara taylor bradford-FINASTIJA RAVENSCAR

jo je že kdo bral?

Default avatar Katja10 14 Nov 2009 03:22

Pavao Pavličić: Lepopis

Pavličić je najbrž še najbolj znan kot eden od avtorjev, ki so na Hrvaškem uveljavili in zasidrali kriminalko kot žanr, ki se ga "pravemu" pisatelju ni več treba sramovati. No, pri njem pzp. ne gre za klasične kriminalke s profesionalnim preiskovalcem, saj se junaki njegovih del v tej vlogi praviloma znajdejo po naključju.
Lepopis se od njegovih drugih del precej razlikuje, priporočila pa bi ga vsem, ki jim je v užitek tuhtati o razmerju med književnostjo oziroma pisanjem nasploh in resničnostjo - tega bodo v tej knjigi dobili, kolikor se jim bo zahotelo, in sicer na ozadju literarnega natečaja, ki se sfiži na prav poseben način ...

Default avatar Enka 14 Nov 2009 18:17

Cormac McCarthyj: Ni dežela za starce.

Ves čas sem imela občutek, da berem scenarij za Tarantinov film :-). Ne vem, knjigi težko karkoli očitam, a me enostavno ni vlekla. Prebrano sicer z užitkom, a zelooo počasi. Zdaj moram obvezno najti film. Se mi zdi, da bi mi znal bolj sesti kot knjiga. Čeprav ni Tarantinov :-).

Default avatar se strinjam :) 15 Nov 2009 20:56

BERO napisal:Khaled Hosseini:Tek za zmajem

izjemna knjiga

Danes zaključila. Res izjemno.

Avatar dear heather 16 Nov 2009 09:38

Elif Shafak: Bolšja palača

No, čisto solidno branje, ampak za dol past pa tole ni: zgode in nezgode prebivalcev neke stanovanjske hiše v Istanbulu, ki se bolj ali manj združujejo in prepletajo.
(Že njen Pankrt iz Istanbula me ni kaj prida prepričal.)

Default avatar regla 16 Nov 2009 10:07

Da dokončam začeto: Bralec (B. Schlink): ne vem, če sem čisto dojela vse plasti zgodbe same in odnosa med Hanno in Michaelom, ampak kljub temu všečno. Morda se mi pozna, da nisem med- ali povojna generacija, kaj pa vem. V končni fazi precej žalostna knjiga, kakorkoli obrneš.

Enka napisal:Cormac McCarthyj: Ni dežela za starce.

Ves čas sem imela občutek, da berem scenarij za Tarantinov film :-). Ne vem, knjigi težko karkoli očitam, a me enostavno ni vlekla. Prebrano sicer z užitkom, a zelooo počasi. Zdaj moram obvezno najti film. Se mi zdi, da bi mi znal bolj sesti kot knjiga. Čeprav ni Tarantinov :-).

Sva že dva :-))) Sam sem omahoval med Kill Billom in Šundom, itak. Da ni stari McCarthy slučajno pisal knjige za znanega kupca, pa se mu je potem kaj sfižilo?

Default avatar Katja10 16 Nov 2009 17:00

Elif Shafak: Pankrt iz Istanbula

Da ne bo pomote: tole je čisto prijetno branje, najbrž pa se bo nekoliko bolj prileglo damam kot gospodom. Štorija govori o nenavadni turški "ženski družini", katere usoda se prek sina izseljenca v ZDA oziroma njegove pastorke poveže z izseljensko armensko družino.

Glavna očitka knjigi se nanašata na tendencioznost in to, da je v njej preprosto preveč vsega.
Moti me, kadar je znameniti "kaj je avtor hotel povedati" preveč razviden. In v tem primeru bralcu skoraj ni treba brati podatkov z ovitka, da ugane, kaj je avtorica po poklicu. Skozi zgodbo preveč očitno presevajo teme, ki jih želi poudariti in s katerimi ni nič narobe, le da jih je preveč in da so oblačila, v katera jih odene, pretanka. To pa so: položaj žensk v sodobni Turčiji, medkulturni stereotipi in njihovo brisanje, genocid nad Armenci, težave odraščanja, razširjena družina ... in še bi se našlo

Ta prenapolnjenost je dodatno poudarjeno še s tem, da se E. Shafak nikakor ne more odločiti, ali naj bo to humorna knjiga o ekscentričnih, malo hecnih puncah različnih generacij, smrtno resen razmislek o zgodovinskih vprašanjih, družinska saga, bojna napoved medkulturnim stereotipom, predstavitev sodobnega Istanbula, s kuharskimi naslovi in kakim receptom pa prikliče v spomin še kulinarične romančke, v katerih se ves čas cedita oljčno olje in rdeče vino.

Default avatar Enka 16 Nov 2009 20:55

Toro napisal:Sam sem omahoval med Kill Billom in Šundom, itak.

Itak, ja :-).

Si film gledal, Toro? Ti je bil všeč?

Šund sem gledal, Kill Bill pa je bil po kakšne pol ure za mojo nežno dušico preveč (medtem ko se je moja rahločutna ženka izborno zabavala).

Avatar dear heather 17 Nov 2009 10:51

Srđan Valjarević: Como

Hm, tale ne bo na vrhu mojih naj... v zbirki S poti (tam sta zaenkrat Kapuscinski in Nooteboom)
Sicer čisto v miru prebavljeno, pripovedovalec mi v glavnem ni preveč simpatičen, kaj pa vem ... pa ne zaradi njegovih navad/razvad, svet "intelektualnega" druženja Rockefellerjevih štipendistov pa tudi ne (opisan je precej verno, vsaj kolikor podobne zadeve poznam od drugje).

Default avatar Enka 17 Nov 2009 13:27

Toro napisal:Šund sem gledal, Kill Bill pa je bil po kakšne pol ure za mojo nežno dušico preveč (medtem ko se je moja rahločutna ženka izborno zabavala).

V mislih sem imela film No country for old men (brata Coen). Da vem, če se mi splača naprezat z iskanjem (odkar so mi zaprli videoteka tam pri vas na Grbi, imam v življenju en problem več :-)).

Ups, spet sem žrtve lastne površnosti: ne, tega filma nisem videl in nimam neke globoke želje po njem. :-))))

Default avatar SLAYER 17 Nov 2009 14:10

Enka, svetujem ti da probaš poiskati filme na spodnjih naslovih (Torrent)
http://www.mininova.org/
http://btjunkie.org/
http://www.torrentz.com/
http://thepiratebay.org/

Default avatar Enka 17 Nov 2009 20:46

Slayer, hvala. To bi bila res tista zadnja rešitev :-). Sem pogledala na Cobiss in ima dvd kar naša knjižnica. Carsko.

Default avatar Brižinski 18 Nov 2009 11:43

Da dodam še svoje glede romana Konje krast. Po dolgem času odlično, potešujoče branje, ki pa ga tu in tam zmotijo začetniške napake, kar je res čudno glede na to, da je prevajalka menda predavateljica prevajalstva (glej predmetne odvisnike v preteklosti, ki so v prevodu velikokrat v pretekliku za istodobno dejanje). Prosim, ta kritika je izključno dobronamerna.

Default avatar bralka 18 Nov 2009 13:33

A.M. Homes: Knjiga, ki vam bo spremenila življenje
Naslov zavaja. To ni nobena new age bla bla bla knjiga. Precej posrečen romanček, kako se bogatašu s precej pustim (in očitno splaniranim) vsakdanom spremeni življenje.

Sicer pa se načrtno poglabljam v Dušana Jelinčiča in vsak dan bolj mi je všeč...

Default avatar Enka 18 Nov 2009 20:22

bralka napisal:
Sicer pa se načrtno poglabljam v Dušana Jelinčiča in vsak dan bolj mi je všeč...

Kaj pa si brala? Mene tudi mika njegova tematika: kriminalke v gorah. Prav zame :-).

Default avatar pilgrim 18 Nov 2009 21:30

Enka napisal:
bralka napisal:

Kaj pa si brala? Mene tudi mika njegova tematika: kriminalke v gorah. Prav zame :-).

Umor pod K2 se hitro in lepo prebere.

Default avatar Kerstin 18 Nov 2009 23:50

Martin Suter: Small world
(v slovenščini)

Solidno branje, nekje med dramo in skoraj-krimičem.

Katja10, skozi Lepopis sem se grizla prejšnji mesec, si videla?

Brižinski, temu jaz pravim 'angleški preteklik' in se je hudo razpasel po novejših prevodih. Videti je, da tudi lektorji (hm) izgubljajo občutek za slovenski jezik.

Sicer pa zaključujem z Eno leto vdova, Irving. Takole bom rekla: če bi jo brala pred Garpovim svetom, bi mi bila bolj všeč; tako pa v prvi polovici deluje, kot da je avtor motive in teme, ki jih v Garpu ni do kraja razvil ali nadgradil, prenesel v drugo knjigo, kjer jim je dal več tkiva (pri tem pa niti ne vem, ali je Vdova mlajša ali starejša od Garpa - samo občutek je tak). Pri prevodu se kar nekajkrat spotakneš in padeš na nos, recimo tam, kjer je tipček zakajen in uči junakinjo nizozemščine, ona pa si lomi jezik. In njena izgovarjava se mu zdi - histerična.

K.

Default avatar Katja10 19 Nov 2009 02:20

>skozi Lepopis sem se grizla prejšnji mesec, si videla?
Septembra, septembra - kot kaže, tudi tebi čas kar leti ;-)

Na vrh