Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo stalne enke ne zrastejo

stalne enke ne zrastejo

Spoštovani,

sin je star 8 in pol, mlečne zgornje enke pa so mu izpadle pred več kot letom dni. Ves ta čas stalne enke ne zrastejo, čeprav je pod dlesnimi vidna belina in so dlesni rahlo nabrekle. Bila sva na slikanju (pred pribl. pol leta) in je zdravnica potrdila pravilne nastavke za vse stalne zobe, vendar me zakasnitev zdaj že res skrbi – sin se je navadil gristi zgolj ob straneh, skrbi me tudi vpliv na govor. Kaj menite vi?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Špela

Spoštovani,
pri starosti 8 let in pol izrastejo po statističnih podatkih zgornji prvi stalni sekalci približno 90 % dečkom.
Na izrast stalnih zob vpliva tudi morebitna predhodna poškodba mlečnih zob in ali so bili mlečni zobje izpuljeni oziroma so izpadli sami.
Glede na to, da ste naredili rentgensko sliko zob, ter so zametki za omenjene zobe prisotni in se jih, kot pravite, tudi tiplje, je bojazen, da ne bodo izrasli, odveč, vendar pa bi vseeno bilo dobro, da bi se ponovno oglasili pri zobozdravnici na pregledu. Možno bi bilo, da je dlesen nad njimi preveč čvrsta in ne morejo izrasti (včasih jih je tako potrebno osvoboditi) ali pa da gre za kak drug vzrok za zapoznelo izrast.
V obdobju menjalnega zobovja,torej, ko izraščajo stalni zobje in izpadajo mlečni, so težave pri jedi lahko kar pogoste, seveda se ob izrasti zob to nato uredi.
V kolikor boste imeli še kako vprašanje, sem vam na razpolago.
Lp,
Anja Siegl, dr.dent. med.
http://www.zobna-ordinacija.com

New Report

Close