Najdi forum

gnili zobje

Spoštovani,

danes sem prvič na forumu in ob prebiranju mi postaja slabo – ne razumite napak – nič slabega o vas. Ljubi bog, vse delam narobe…

Moja 3-letnica ima popolnoma gnile zobke.
Prvi zobje so ji zrasli pri 4-ih mesecih, pri 8-ih mesecih sva se prvič odpravili k zobozdrvniku, ker sem na zgornjih dvojkah opazila prve znake kariesa (rjave lise). Kaj je zobozdravnik naredil – NIČ, naročil me je čez 3 mesece. Takrat je karies napredoval na enke. Kaj je naredil tokrat – NIČ.
Zamenjala sem zobozdravnika za zobozdravnico (ste jo že omenjali na forumu). Njena reakcija: zgražanje kaj delam z otrokovimi zobmi, prepovedala dojenje (stekleničke in dude ni imela nikoli, do 12. meseca starosti je bila izključno dojena, čaja ni nikoli niti poskusila.) Naredila ni SKORAJ NIČ – zobe je premazala z nekakšno tekočino in me naročila čez en mesec, na ponoven premaz. Ko sem jo vprašala, če ne bi bilo pametno, da zobe popravimo je zmajala z glavo. Kalvarija premazovanja zob, po vsakem premazu je ubogo dete bruhalo, se je nadaljevala vsak mesec (približno pol leta) Na srečo je bil potem čas dopustov, po dopustih se je omenjena zobozdravnica preselila iz ZD, dobili smo novo ( že spet). Tudi ta otroku zob ne “vrta”, enke so črne, dvojk že eno leto ni več (le črne, skoraj z dlesnijo zdravnane bunkice), tudi leva zg. štirica gre k vragu, desno bo vsak čas pobralo. Spodaj so zobje boljši – na štricah je opaziti črne črte. Čez 14.1. imamo ponovni obisk pri (že tretji zobozdravnici), se bo tudi ona samo prijela za glavo ali bo končno kdo kaj naredil z ubogimi propadajočimi zobmni – vsaj s tistmi, ki so še ostali.

Še to: zobe umivamo od vsega začetka, prvo sladkarijo v obliki čokolade je okusila pri 15 -ih mesecih (dvojkic takrat ni bilo več).
Edina sreča pri vsem tem je, da je zobje ne bolijo – vsaj zaenkrat.

Je sploh kaj upanja, da bo imela vsaj stalne zobe normalne? Oz. kaj naj še naredim za to?

Hvala za odgovor,
lep dan želim

Spoštovana zelo zaskrbljena mama,

malo me skrbi, da boste sedaj vi zamerili, ampak……
Da so otroku povsem propadli zobje, nikakor ni kriva menjava zobozdravnikov pa tudi to ne, da niso “nič” naredili. Najprej je potrebno poskrbeti, da karies ustavimo in to lahko dosežemo že s temeljitim čiščenjem zob. Zobozdravnik lahko zobe premaže s preparati, ki kariozno napredovanje ustavijo in nekoliko učvrstijo zmehčane predele. Ko je otrok večji, lahko poskušamo z odstranjevanjem kariesa, le redko pa nam to uspe pri enoletniku. Pričakovali ste, da bo zobozdravnik zobe lahko popravil, že samo premaz zob pa opisujete kot “kalvarijo” – si predstavljate kako bi izgledalo, če bi zobke “vrtali”???
Torej, kaj storiti?
Če želite ustaviti napredovanje kariesa, je potrebno zobe res dobro čistiti, uporabljajte otroško zobno pasto s fluoridi. Sladkarije ne bomo prepovedali, je pa potrebno njihovo uživanje omejiti, izogibajte se lizik in trdih bonbonov. Otrok naj za žejo pije vodo ali nesladkan čaj (naravni sokovi prav tako vsebujejo sladkorje), ostale pijače naj bodo izjema. Zvečer obvezno spati z očiščenimi zobmi, po čiščenju le še voda za žejo….
Ko napredovanje kariesa ustavimo, lahko začnemo popravljati zobe.
Dokler na mlečnih zobeh ni ponavljajočih vnetij v obzobnem predelu, stalnim zobkom ne grozijo nobene “posledice”. Če boste nadaljevali na opisan način, se za “prihodnost” teh ni potrebno bati.

Pozdravljeni,
hvala za vaš odgovor. Ne čutim nobene zamere. Če bi bili bližje bi otroka pripeljala k vam.
Naj pa povem, da zobe redno čistimo, da se ni zgodilo niti enkrat, da bi šla spat z neumitimi zobmi, ponoči ne pije, razen kadar je bolna (zelo redko) – in to vodo, ki jo tako ali tako zahteva sama. Sama ve, da po umivanju zob ni več hranjenja. Zobe sem ji umivala celo v spečem stanju, ko je kot enoletnica ponoči večkrat bruhala…

Še to – nekateri krivijo antibiotike. Nikoli jih ni jemala.

Nisem pa napisala, da hči ne mara mleka in mlečnih izdelkov! Mleko je uživala le dokler je bila dojena. Adaptirano mleko je zavračala, prav tako kravje, sojino, kompletno vse mlečne izdelke.
Ko sem to omenila pediatrinji, je rekla naj ne skrbim, da je otrok zdrav in ni z njim nič narobe. Kalcij pa lahko poiščem tudi drugje. njeno vprrašanje: Kaj ne je čokolade? (Do 15 meseca je res ni. Sedaj pa jo- občasno zadnje tedne pri zajtrku poje kruh namazan z Nutello – še preden dobro pogoltne zadnji grižljaj že spiramo in drgnemo zobe s pasto)
Kalcij smo torej nadomestili z lešniki in čokolado, zobe umivamo s zobno pasto NENEDENT (fuorid, Xyilit, Kieselgel) vendar ji dam pasto na zobno ščetko le dvakrat dnevno, vsa druga ščetkanja so samo z vodo.

Mi je pa zobozdravnica zatrdila, da so dlesni zdrave – vsaj nekaj.

Dobro, da se ne razpišem preveč. Samo še to – PRIPOROČATE MORDA KAKŠNO POSEBNO ZOBNO PASTO?

Še enkrat hvala za vaš hiter odgovor

Srečno

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana Tonka,

ja, ta “oddaljenost” me rešuje navala:)
Torej – za nastanek kariesa so pomembne tri stvari, ki če so v nekem ravnovesju, “vzdržujejo” zdrave zobe, če pa se to poruši, nastane karies. Dovzetnost zoba za karies, zobne obloge in sladkor kot hranilo za bakterije morajo biti v primeren razmerju, da se to ne zogdi. Na odpornost zob težko vplivamo, lahko le zagotavljamo ,da je v ustih dovolj mineralov, ki se takoj vključijo v popravljanje okvarjenih predelov. Zobne obloge so tiste, ki olajšujejo vezavo bakterij oz. so celo v večini iz njih sestavljene, zato jih moramo stalno odstranjevati, da bakterijam onemogočimo “stik” z zobno površino. Sladkorji (v bistvu vsi ogljikovi hidrati) so hrana za bakterije, kot stranski produkt prehranjevanja pa nastajajo kisline, ki raztapljajo zobe. DOker je “ravnovesje”, karies ne prične nastajati, ko se to poruši…..

Dejstva:
1. karies na “mladih” (komaj izraslih zobeh; 3-4 leta po izrasti) zobeh lahko nastnae zelo hitro; dovolj je že 14 dni porušenega ravnovesja
2. bakterije se lažje “prilepijo” v žlebičke in jamice na zobeh pa tudi na začetne kariozne spremembe, kjer površina zoba več ni ravna, gladka. Ta mesta so bolj ogorožena, tu mora biti higiena “vrhunska”.
3. Slina je pomembna za vzdrževanje nivoja mineralov, ki so na voljo za “samopopravilo” zob. Če sline ni dovolj (zdravila??), je kariesa ponavadi več.

TOrej še enkrat – zelo dobra ustna higiena, čim manj hranil, ki vsebujejo sladkor, uporaba fluoridnih preparatov bodo nastajanje karies ustavili. Zobozdravnik pa bo kasneje popravil velike “luknje”.

Glede zobnih past menim, da uporabljate primerno (poznam je sicer ne, predvidevam, da je otroška, fluoride pa tudi vsebuje).

Pozdravljeni! Imam dva vprašanja
Moja hčerka je 11-letno dekle ki ima črne pike na 2 zobkih. Oba zoba sta 5. Kaj naj naredim. Zobkov si ni red umivala in sedaj ji je žal. Ko je bi la majhna ji je izpadel zob ki je 3 zgoraj in ji sedaj ne zraste kaj narediti.

Spoštovana Natalija,

Prvi odgovor je,da naj hči čimprej obišče zobozdravnika,ki bo ocenil “črne pike” na zobeh…lahko gre le za zabarvanje, lahko za karies…svetujem pregled pri strokovnjaku.
Drugi odgovor je ta, da se na rentgenskem posnetku-ortopanu lahko vidi stanje stalnih zob in oceni zakaj ni zoba oz. ali potrebuje morda ortodontsko obravnavo ali kaj se dogaja.
Torej rešitev boste težko dobila preko foruma, smiselen je obisk zobozdravnika.

Srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close