Najdi forum

Štirica desno zgoraj

Pozdravljeni.

Moja hčerka je stara skoraj 6 let. Zobozdravnik ji je odprl štirico desno zgoraj (zob jo je bolel). Zob ji je pustil odprt. Ker jo je bolel kljub temu, da sva vstavljali kroglice vatke (ob vstavitvi je jokala in ob odstranitvi tudi) in čistili (in vatka je imela po odstranitvi strašno neprijeten vonj), sva se oglasili pri dežurni zobozdravnici, ki je na listek napisala tox + cavit. V zob ji je dala reč, ki je bila v celoti roza barve. Po 14 dneh je to padlo ven. Zopet sva se oglasili pri dežurni zdravnici (tokrat je bila druga) in pokazala sem ji listek, ki mi ga je dala prejšnja ter povedala o barvi zdravila. Zobozdravnica ni vedela o čem govorim. Notranjost zobka ji je očistila (spihala), dala vanj belo zadevo in na listek napisala: Tx + cav, potem pa razložila, da je to zdravilo, ki ubije živec v zobu. Sta oznaki tox + cavit in Tx + cav eno in isto? Ali dejansko mlečnega zoba ne zdravite, ampak uničite korenino in je to to?
Zanima me še, kaj menite o tem, da se mlečne zobe samo odpre in pusti odprte brez zdravljenja? To ima namreč hčerka na petici levo zgoraj. Tam zdaj praktično nič ne je, ker ji je dlesen prerasla skozi zob in če se hrana dotika te dlesni, jo boli, pa tudi zakrvavi. Taista skozi zraščena dlesen zakrvavi včasih tudi kar tako – ne med hranjenjem. Je to normalno? Kaj lahko naredimo (meni se vsakodnevna krvavitev ne zdi ok)?

Hvala in lep dan.

Spoštovani,
imate prav, najverjetneje sta obe zobozdravnici vaši hčeri dali v štirico desno zgoraj enako zdravilo, čez pa različen (enkat bele, enkrat pa roza barve) začasen material. Omeniti pa velja, da zdravilo Toxavit, v kolikor je že bilo dano, ne sme biti v zobu predolgo. Prav tako se po današnjih smernicah uporablja drugačne vrste zdravil.
Kot pravilno sklepate, je bil živec uničen, vendar bi bilo smiselno, da bi zobu naprej zdravili korenine in ga nato zaprli. Tako bi preprečili težave, kot jih ima vaša hči z zgornjo petico. Omenjen zob je, kot pravite, prerasel z dlesnijo, ki pa zaradi stalnega vnetja krvavi. Če se tega zoba ne bo dalo pozdraviti, ga je smiselno izpuliti, ker je najverjetneje v tem primeru že prepozno, da bi ga bilo mogoče rešiti. Drugače je s štirico, ki bi ob uspešnem zdravljenju bila lahko rešena, kar je smiselno, ker bo ostala v ustih še kar nekaj let.
V kolikor potrebujete še kakšne informacije, me lahko kontaktirate.
Lp,

Hvala za odgovor.
Kako dolgo pa je to zdravilo lahko notri?
V zgornji temi berem, da je tendenca, da se mlečne zobe zdravi … Ko bi vsaj vsi delali tako. Pri nas zobozdravnik mlečni zob odpre in zanj je problem rešen. Moje laično mnenje pa je, da ko vanj zahaja hrana (in ko je otrok od doma, hrana notri tudi ostane, saj mu je ne sčistijo ven takoj po obroku, temveč ostane hrana v zobu do takrat, ko pride domov), se zob uničuje in ‘gnije’ hitreje kot če bi zob zdravili in potem zaprli (čistimo lahko le z zobotrebcem, s ščetko pa ne, saj je odprtina premajhna). Naš zobozdravnik je rekel, da bo zob ostal odprt dokler ne bo izpadel, to pa je lahko še nekaj let. Če bi ga izpulili pa ne bi držal prostora stalnim zobem… Človek včasih res ne ve, kaj je najbolje narediti :(.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
težava je v tem, da gredo v odprt zob bakterije, notri zastaja hrana itd. in lahko zaradi tega prihaja do ponavljajočih se oteklin, bolečin. V kolikor pa so prisotne samo korenine zoba, po mojem mnenju to prostora za stalne zobe ne drži dosti in je s tem več težav, kot pa koristi. Zato je po mojem mnenju, če je zob popolnoma uničen, bolje, da se ga izpuli, saj bakterije slabo vplivajo tudi na že izrasle stalne zobe. Drugače je seveda, če je mlečni zob zdravljen in se ga lahko zapre ter naredi na njem zalivko.
Seveda so načini in možnosti zdravljenja različne, ni pa v moji pristojnosti razpravljati o primernosti le-tega.

🙂 Saj se ne gre za pristojnost 🙂 Gre samo za to, da očitno nekateri zobozdravniki NE delajo v korist otrok in mlečnih zob ne zdravijo – otroka samo odrešijo bolečin. (Razloga za tako početje ne vem.) Meni kot staršu ni vseeno, kaj zobozdravnik naredi, zato iščem različne informacije, saj svojemu otroku želim najboljše. In logika mi pove, da če je mlečni zob zdravljen, je bolj funkcionalen kot če samo čakamo, da bo izpadel. Samo to.
Hvala za vaše odgovore. Všeč mi je, da delate v korist otrokovega zdravja … Le tako naprej!

Mislim, da je prvo pravilo, delati v korist pacienta, bodisi otroka, ali odraslega, in torej najboljše zanj. Seveda to ni vedno najbolj enostavno, ampak pogosto zahteva veliko truda in potrpljenja z obeh strani. Glede vaše logike se z vami popolnoma strinjam!
V kolikor lahko z odgovori kaj pomagam, mi je to v veselje in sem zadovoljna, da vam to kaj koristi. Sem na razpolago za nadaljnja vprašanja, v kolikor jih potrebujete 🙂
Lep pozdrav!

New Report

Close