Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo lomljivi stalni zobje pri osemletniku

lomljivi stalni zobje pri osemletniku

Pozdravljeni,

sinu, 8 let, se je v enem mesecu odkrušil že drugi stalni zob, to je že tretji. Začelo se je s spodnjo enko, nadaljevalo pa z zgornjo in spodnjo dvojko. Dvakrat od tega ga je otrok med igro po nesreči udaril po ustih, ampak daleč od tega da bi ga bolelo ali da bi mu sploh zakrvavela ustnica, zob se pa zlomi. To moramo prekiniti in ne vem kako. Za zobe zelo skrbiva, umiva si jih redno že od prvega zobka, že eno leto zaradi križnega griza nosi zobni aparat (stanje se je popolnoma popravilo). Zobozdravnica je pred slabim mesecem odkrila eno luknjico na zgornji štirici, vse ostalo je bp. Razen lomljenja.

Zakaj se mu tako krušijo? Česa mu primanjkuje? Koliko je dednega pri tem? Sama imam slabše kvalitete ampak nikoli takšnih in tako pogostih težav. Meni na primer se je zob zlomil, ker bila že tako tanka stena zaradi velike plombe… S kostmi nima nobenih težav, je športnik, zdravo in redno se prehranjuje, sladkarij nikoli ni preveč jedel, doma pijemo samo vodo.

Lepo prosim za nasvet.

Hvala in lp

Spoštovani,
seveda bi morala za natančnejši odgovor stvar videti oz. narediti klinični pregled, vendar pa je znano, da je največ poškodb stalnih sprednjih zob ravno v starosti od 8-11 let, in sicer zaradi anatomskih značilnosti (lega novoizraslih stalnih zob v čeljusti), tudi dihanje na usta in drža odprtih ust je lahko vzrok,da so bolj izpostavljeni.
To se dogaja lahko ob poškodbah tudi, če so zobje sicer zdravi. Smiselna je seveda preventiva, torej, da do poškodbe sploh ne pride (za posamezne športe obstajajo tudi zaščitne opornice, ki se nosijo med izvajanjem športne aktivnosti).
V kolikor bi imel vaš sin kakšne razvojne okvare sklenine, oziroma zobni karies, bi do lomljenja prišlo še hitreje (morda velja preveriti, kaj ob pregledu ugotavlja vaša zobozdravnica), vendar se seveda to lahko dogaja ob zadostni travmi tudi pri normalni strukturi zobnega tkiva.
Velja omeniti, da se v vašem primeru (zaradi velikih plomb) lomljivost dogaja zaradi drugih vzrokov (zarezni učinek velike plombe, ter oslabljen zob zaradi tega), tako da to ni nujno dedno.
Za ojačanje zob in tudi večjo odpornost pred kariesom pa so seveda smiselni premazi s fluoridi pri zobozdravniku, obenem pa uporaba zobne paste s fluoridi (količna fluoridov, primerna za starost otroka), ter seveda preventiva pred poškodbami.
Lp,

New Report

Close