Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Psihogena dispneja

Psihogena dispneja

Pozdravljeni,
4mesece ze zdravim zaradi anksioznosti – panični napadi. Ker je splošni zdravnik mnenja da je vzrok psihološki se obračam na Vas. Tega mnenja se 99%mnenja tudi sama, vendar me tisti %dvoma hudo razžira. Ker napotnice za pulmologa ne bom dobila, čeprav je v zadnjih 10letih moj karton praktično prazen in razen zaradi ene angine nisem nikoli kar tako obiskala zdravnika, me zanima koliko je za moje težave smiselen samoplačniški pregled pri pulmologu?
Moja težava je težko dihanje. Ves čas imam potrebo po globokem vdihu in občutek, da ne morem zajeti dovolj zraka. Stiska me v diafragmi, kot da se mišice in skelet ob vdihu ne morejo razširiti. Včasih je občutek pekoč ali pa se čuti kot teža, pritisk. Ob naporu je hujše vendar imam občutek da si to naredim sama. Napore zmorem normalno ko pa se ustavim imam občutek pomanjkanja sape (predvidevam ta to naredi panika ob povišanju utripa). Kašljam ne, piskam in hropem ne. SpO2 je 99-100%, pljuča pri poslušanju čista, samoplačniško sem opravila naslednje preiskave ; D-dmer normalen, ščitnica ok, hemogram in železo b.p, uz srca ok tudi pljučna hipertenzija izključena. Spim normalno. Pljučnih bolezni v družini nimamo, na sistematskih pregledih je bila spirometrija do sedaj vedno super. Zavedam se da z opazovanjem svojega dihanja samo potenciram simptome in se vrtim v začaranem krogu, včasih imam občutek, da sem zmedla naravno dihalno funkcijo. Hvala že v naprej in se opravičujem za dolgo zgodbo.

Živjo. Tudi sam imam težave z dihanjem, a so moje povezane z zgornjimi dihali. Ste sigurni, da nimate kakšnih vnetnih procesov drugje kot na pljučih? Ko se limfna tkiva vnamejo, prihaja do dispneje. Pri meni težave povzroča jezični mandelj, za katerega sploh nisem vedel da ga imamo. Ko človek zboli, marsikaj zve.

Spoštovani,
ob tem opisu težav in preiskav je kakšna drugačna diagnoza skoraj neverjetna. Za pogledati je kri, da niste morda slabokrvna (hemoglobin), tudi slabokrvnost namreč daje podobne simptome. Jaz bi s tem končal diagnostični postopek. Seveda pa je treba poiskati terapevtsko pomoč, da se spihogena dispneja odpravi. Na tem področju pa pulmologi odpovedo.
Lep pozdrav
Mitja Košnik

New Report

Close