Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Ponovno prezgodnji porod

Ponovno prezgodnji porod

Spoštovani, prosila bi za vaše mnenje.

Pred malo več kot 4 leti sem rodila sina v 31.tednu. Celotna nosečnost razen nekaj slabosti v samem začetku je potekala brez težav. Poleg redne službe sem vodila do nekaj dni pred porodm tudi vadbe pilatesa. Neko soboto sem opazila nekaj kapljic krvi in se odpravila do porodnišnice, kjer so me zadržali na opazovanju. Izvid je bil sledeč: v spekulih malo rjavega izcedka, porcija ohranjena, CK zaprt. Uz: vzdolžno glavična, placenta spredaj, dinamika dobra, cerviks 1,8 cm zaprt, plodovnice primerno. Prejela sem tudi en odmerek dexamethason in pa nitrodur obliž. Tekom noči sem začela dobivati (zgleda popadke), vendar ob prikopu na ctg naprava tega ni zaznala. Naslednje jutro sem na viziti opisala dogodke tekom noči, pojavila se je tudi bolečina v hrbtenici ki se je širila v noge, in zdravnica je ugotovila da bi to bil išijas. Tekom dopoldneva sem začutila potrebo po obisku stranišča na vsakih 5 min (danes vem, da so to bili popadki, osebje tega takrat ni definiralo tako). Ko je stanje postalo že rahlo nevzdržno sem zahtevala pregled, in zdravnica je ugotovila da je ustje 7 cm odprto, in dogovorjen je bil transport v Ljubljano, kjer je vse k sreči srečno končalo. Žal le brez obrazložitve zakaj je do prezgodnjega poroda prišlo. Govora je bilo o vnetju, amoak bore malo.

Sedaj po 4 letih zopet pričakujemo dojenčka, trenutno v 7.tednu. Na prejšnjem posvetu z ginekologinjo mi je bila obljubljena bolniška od 10.tedna dalje (brez strogega mirovanja, le s počitkom), medtem ko moja osebna zdravnica pravi, da pred 20.tednom ne vidi smisla v bolniškem staležu, glede na to da poučujem v glasbeni šoli in da moje delo ni naporno iz fizičnega vidika. Naj omenim še da sem leto dni nazaj imela lletz, vendar v zelo majhnem obsegu (2 mm če se orav spomnim). Sedaj je izvid pap bp.

Zanima me vaše mnenje oziroma priporočilo.

Hvala za vaš odgovor in vse dosedanje, ki sem jih prebrala, saj ste nam pogosto v pomič in tolaŽbo.

Nina

Spoštovani,

medicina je žal prepredena z ukrepi, ki so včasih sami sebi namen oziroma jih uporabljamo bolj v opravičilo za nazaj kot v korist za v naprej. Konkretnega razloga za vaš prezgodnji porod se očitno ne bo dalo zanesljivo ugotoviti. Naše izkušnje nas učijo, da je za prezgodnje popadke večinoma krivo vnetje, to pa je največkrat posledica takšne ali drugačne infekcije v predelu vhoda v maternico, torej materničnega vratu. Vseh infekcij se žal tudi ne da identificirati, saj bris na patogene bakterije ne pokrije celotnega spektra relevantnih mikroorganizmov, zlasti ne znotrajceličnih pol bakterij (klamidija, mikoplazma itd.). K prezgodnjemu porodu sicer lahko prispevajo tudi drugi pogoji, kot je npr. manjša maternica – npr. enoroga, večja obremenitev z nosečnostjo (npr. zelo velik plod, zelo veliko plodovnice, dvojčki, trojčki itd.) ampak to pri vas očitno ne pride v poštev. Skratka, posebne obrazložitve niste mogli biti deležni, ker je nimamo.
Kaj torej za naprej, ne da bi tvegali več kot je nujno treba? Predvsem ima prav vaša zdravnica, ki zavrača stalež pred 20. tednom. jaz ga celo zavračam popolnoma, ker k ničemur ne prispeva v smislu preprečevanja prezgodnjega poroda s popadki. Priporočam pa nekaj stvari, na katere pozabljamo:
abstinenca od spolnih odnosov in vzpostavljanje čim bolj naravne, fiziološke vaginalne mikroflore, ki temelji na laktobacilih (mlečnokislinskih bakterijah). To lahko dosežemo z redno uporabo mlečnokislinskih vaginalnih svečk in/ali kapsul z živimi laktobacili (Gynophylus). Vse drugo je bolj zato, da ustvarjamo vtis, da nam je mar in nič več kot to. Seveda bi po 20. tednu kdaj izmeril tudi vaš MV, ki pa se zdi, da ni popustljiv in zaradi omenjenega LLETZ-a tudi ne bo nič drugačen. In bog ne daj, da bi vam kar preventivno po 28. tednu dajali steroide za dozorevanje plodovih pljuč! Nisem proti temu, ko se kažejo resni simptomi in znaki poroda, ampak nikakor ne preventivno.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Če lahko dodam samo moje izkušnje.

Rodila 3x.

Prvič v 34. tednu, ko mi je doma odtekla voda.
Drugič v 37. tednu, ko sem dobila popadke.
Tretjič v 31. tednu, ko mi je dlje časa otrdeval trebuh in se mi je znotraj odpiral MV. Praktično iz nič sem se odprla na 10 cm, tako da sem komaj prišla do porodnišnice.

Ni pravila. Pa sem resnično naštudirala miljon člankov, knjig, prebrala ogromno izkušenj drugih in iskala opcijo, da bi prišla vsaj blizu roka poroda.

Pri tretjem otroku sem potem nekoliko popustila in praktično šla iz pisarne v porodno sobo – beri: nisem mirovala, ležala in počivala.

Sem pa sodelovala v enem projektu pri dr. Tul, kjer sem žal pristala v skupini, ki ni dobila nekega obročka na MV.Tudi ne vem, kako se je tista študija izšla.

Samo po mojem, ker sem dobila popadke tako nenadno in močne, ne bi nič kaj dosti pomagalo.

se prej strinjam, kot ne.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani dr. Pušenjak.

prosim Vas za mnenje v sledeči situaciji.
Sem drugič noseča v prvem trimesečju, DPD februar 2017. Prva nosečnost se je končala v 33/2 s CR. Tekom prve nosečnosti se je dogajalo sledeče:
-na prvem UZ v 7. tednu dva ploda z utripi, čez 2 tedna samo 1 živ plod, nikjer vidnih ostankov odmrlega ploda v maternici
-povečana NS in razmerje 1:570 za morebitne nepravilnosti, po DHT se tveganje zmanjša na 1:2500
-morfologija BP
-rjavkast izcedek v 27. tednu, pregled pri ginekologu ne pokaže nepravilnosti
-v 32/7 otrok še v medenični legi
-v 32/7 se začnejo spontani popadki, hospitalizacija v kranjski porodnišnici, prejela 3 odmerke (od štirih) injekcije za razvoj pljuč, za 1 dan in pol uspešno zaustavili popadke, izmerjen MV 3,2, otrok v medenični legi
-v 33/2 se zopet pojavijo popadki in sveža krvavitev (še vedno v času hospitalizacije), odprta 10 cm, porod ne napreduje (zastoj poroda v II. fazi) in se porod konča s CR
-otrok ob rojstvu ne zadiha, ga vpihujejo, po 3 vpihih diha sam, modrikast, zatečen, uvedejo mu AB zaradi suma na sepso, dve uri po rojstvu je transportiran na EINT v Ljubljano. Med transportom je potreboval dihalno podporo CPAP in 30% kisik. Po petih urah na EINT ne potrebuje več kisika. Izvidi krvi v Lj ne pokažejo bakterijske okužbe in zaključijo AB zdravljenje. Tretji dan po transportaciji sem bila še sama premeščena v Lj, kjer sva ostala še tri tedne.
Razen določenih prirojenih nepravilnosti (ankiloglosija, ektopična ledvica) se razvija primerno stopnji zrelosti.

Glede na ponovno nosečnost me zanima, kaj bi vi svetovali v izogib ponovnemu prezgodnjemu porodu. Ginekologinja je odsvetovala spolne odnose in predlagala za kasnejše tedne nosečnosti pogostejše merjenje MV. Ali lahko sama kot nosečnica storim še kaj, da pripomorem in priden do donošenosti ploda?
Moram reči, da sem v primerjavi s prvi nosečnostjo, kljub slabi izkušnji, sicer bolj mirna in z mislijo, da bo vse v redu.
Ali potek prvega poroda nakazuje CR tudi v drugo?

Hvala za vaš čas in odgovor!

Spoštovani,
hm? kako lahko pride do zastoja poroda pri 32 tednih nosečnosti mi ni prav jasno, še zlasti, če se je porod začel spontano in ga ni bilo mogoče preprečiti. Mogoče je k odločitvi o CR pripomogel podatek, da gre za medenično vstavo, pa se je odgovorni porodničar morebiti ustrašil, da bo pri iztisu kaj šlo narobe.
Naslednji porod se ne rabi nujno odviti s ponovnim CR, zlasti, če bo tokrat plod obrnjen na glavico. Ker ne vemo, kaj je bilo vzrok prejšnjemu prezgodnjemu začetku poroda, vam tudi težko naročam ukrepe, s katerimi bi ponovitev takšnega dogodka preprečili. Mirovanje to vsekakor ni. Mogoče abstinenca od spolnih odnosov lahko kaj doprinese, čeprav pravite, da vam prejšnjič niso dokazali vlogo infekcije. Dobra informacija je to, da je maternica prvič že prestala določeno raztezanje, kar ji tokrat lahko le pomaga k višji toleranci za vse večjo in večjo vsebino. Tudi miselni odklop (flegmatičnost) lahko pomaga. 🙂

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close