Najdi forum

ARTROSKOPIJA KOLENA

Pozdravljeni.
Pred 14 dnevi sem imela artroskopijo kolena.

Težave so trajale 2 leti – v tem času me je pregledalo 5 ortopedov, opravila sem obilo diagnostike (RTG, MRI, EMG, CT, scintigrafija..), ki ni pokazala jasne slike stanja; dobila številne diagnoze od poškodbe medialnega meniskusa, obrabe hrustanca, natega MCL …, do “namišljenih” bolečin v moji glavi; zdravljenje: nekaj klasične fizioterapije, 2x arcoxia, MBST + injekcije hialuronske kisline, globinski udarni valovi, akupunktura, športni maser, stalno delam vaje za stegenske mišice in popolnoma se opustila tek.. – moram reči, da sem sem pri nekaterih (samoplačniških) inštitucijah počutila dobesedno opeharjeno, kar se tiče nudenja dragih terapij, ki so bile zgolj streli v prazno.

Diagnoza PO ARTROSKOPIJI: večja medialna parapatelarna plika in hondromalatična razcefranost sp. dela patele; naredijo toaleto hrustanca na pateli in resekcijo plike.

14 dni delam vaje po napotkih fizioterapevtke bolnišnice s postopno razširitvijo vaj z iztegnjenim kolenom za krepitev stegenskih mišic, ki sem jih redno delala že prej; 8 dni sem pri hoji uporabljala bergle. Ekstenzija je o.k., fleksija še ne, otekline praktično ni (morda malo medialno). Na medialnem delu kolena me še kar močno zateguje in zopet stalno čutim pekočo bolečino na istem mestu, kot pred operacijo, kar me nekoiliko skrbi, da je bil poseg opravljen zaman
Ali je tako stanje po 14 dneh normalno?
Kdaj lahko začnem s hojo in sobnim kolesom? Ali je smiselno, poleg vaj za okrepitev stegenskih mišic, delati še kakšno fizioterapijo – sama sicer menim ob slabih izkušnjah dragih ponudb čudežnih terapij, da bo pomagalo le lastno delo . Pred pošlkodbo sem tekla gorski tek, kolesarila in veliko smučala tako, da mi noben fizični napor ni odveč.
Lep pozdrav in v naprej hvala za odgovor.

Glede na prizadetost sklepnega hrustanca na spodnjem delu pogačice, je potrebno ta del razbremeniti. Najučinkoviteje se to doseže s pravilno okrepitvijo štiriglave stegenske mišice.

Najprej priporočam koleno popolnoma razgibati in počakati, da se umirijo znaki vnetja (oteklina, bolečina), kar lahko po takšni operaciji traja do tri mesece, nato pa priporočam opraviti izokinetične meritve stegenskih mišic in rehabilitacijo le-teh na osnovi opravljenih meritev.

Izokinetične meritve lahko opravite tudi pri nas. Nanje se lahko naročite na spodnji telefonski številki vsak delavnik med 9. in 11. uro.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.
Zanima me še z anatomskega vidika, kako se sklepna ovojnica obnovi (sklene), ko se opravi ekscizija plike, kam se izteka sinovija; kakšne bodo posledice brazgotinjenja; pri fleksiji mi koleno še zateguje, čutim pekočino (18. dan po op.) – koliko lahko (oz. ali sploh lahko) grem čez mejo bolečine oz. občutka zategnitve, ko delam vaje z elemenom krčenja kolena. Sicer lahko delam vse ostale vaje v iztegnjenem položaju noge brez bolečin. Ali so pokci v kolenu, ko nogo sede krčim in zategujem, posledica operacije in še nezaceljene notranje rane oz. toalete hrustanca na pateli (prej mi koleno ni nikoli pokalo)? Ali imam po taki okvari še upanje, da se bom lahko ukvarjala s tekom? Stara sem 47 let.

Lep pozdrav in vnaprej hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Sklepna ovojnica se obnovi z robov, podobno kot se celi tudi koža. Proces obnove lahko traja tudi do treh mesecev.

Pokanje, ki ga opisujete, je zelo verjetno posledica oslabitve štiriglave stegenske mišice, kar je pričakovan pojav po slehernem operativnem posegu v kolenu.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.
Hvala za dosedanje odgovore, ki mi pomagajo pri vzdrževanju motivacije v procesu rehabilitacije. Zaenkrat vsak dan izvajam vaje po 1h pred službo, 1 uro popoldne/zvečer + 30 min. sobno kolo in tudi že hoja po ravnem s palicami okolo 3km. Na izokinetnične meritve nameravam iti v maju in na osnovi meritev izvajati svetovane usmerjene vaje. Kjub občasnim pekočim bolečinam v medialnem delu kolena, kjer je bila odrezana plika, napredujem. Glede na to, da bi se morala na kakršnokoli fizioterapijo/masažo/vodeno vadbo.. voziti v Ljubljano, kar bi mi že na vožnji vzelo 3 ure, se za kaj drugega nisem odločila. Na spletu prebiram razne rehabilitacijske nasvete, izkušnje posameznikov… mnogi si privoščijo morje nekih fizoiterapij, osebnega trenerja…
Ali bo pri meni končni rezultat zaradi izključitve drugih terapij (razen pač vadbe, ki jo izvajam z vso resnostjo in veliko motivacije), rezultat v končni fazi zato slabši, razen morda daljšega časa regeneracije tkiv? Kaj je bolje – popoldanski čas porabiti za več vadbe ali dolgo vožnjo v avtu in neko fizioterpijo?
V naprej hvala za vaše mnenje in lep pozdrav.

Priporoča vodstvo v prvi fazi s strani fizioterapevta, nato pa osebnega trenerja. Ključno za uspeh je sicer samostojno delo, ki ga nihče ne more opraviti namesto vas.

Glede na opisano menim, da ste na pravi poti. Priporočam obiske fizioterapevta in nato še osebnega trenerja enkrat mesečno do enkrat tedensko, odvisno od stanja kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.
Po enem mesecu po artroskopiji se je pojavila kar močna bolečina pod pogačico. Ali je bolečina po posegu (toaleta hrustanca v spodnjem delu patele) prehodnega značaja, ali je možno, da bi si slučajno zaradi napačnega giba kaj trajno okvarila; naj prekinem z vajami do prenehanja bolečine? Začela bom s fizioterapijo za zmanjšanje bolečin (tens, UZ), zdravnica mi je predpisala naklofen+zaldiar.
Prosim za vaše mnenje in lep pozdrav,
ANA

Bolečina je zelo verjetno posledica oslabitve štiriglave stegenske mišice in zelo verjetno prehodna. Ob predpisani protibolečinski terapiji je potrebno dodati tudi vaje za krepitev omenjene mišice.

Če boste potrebovala intenzivnejšo mišično rehabilitacijo se lahko obrnete tudi na naše trenerje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

se opravičujem, če so bo moje vprašanje le delno navezovalo na astroskopijo kolena – le ta me čaka v prihodnosti, prosila bi, če bi mi lahko odgovorili na vprašanje koliko časa po atroskopiji (če vse poteka tako kot mora) je običajno pacient odsoten z dela? Kolikor sem zasledila na forumih nekje 2 tedna? Mojega delodajalca namreč zelo skrbi dolžina moje odsotnosti, moj ortoped pa me je odpravil zelo na hitro in ga niti nisem imela prilike povprašati. Prav tako me zanima, koliko fizioterapij je običajno predpisanih po opravljenem posegu.

Hvala, za odgovor,

Marija

Izraz “artroskopija” se uporablja zelo ohlapno. Artroskopija pomeni le gledanje v sklep, na ta način pa je mogoče opraviti različne operativne posege. Čas trajanja rehabilitacije (s tem tudi vrnitve na delo) je odvisen od vrste artroskopskega operativnega posega in od vrste dela, ki ga opravljate. Razpon vrnitve na delo je lahko od nekaj ur po takšnem posegu do 1 leta po njem.

Za natančnejši odgovor bi moral izvedeti, kakšen artroskopski operativni poseg je pri vas planiran.

Lep podzrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

zahvaljujem se vam za odgovor. Na izvidu mi piše:
” Desno koleno: Gibljivost 0/130, brez izliva, brez otekline, ligamentarno stabilno. Boleč je patelofemoralni stik ter lateralna sklepna špranja. McMurryev test za lateralni meniskus negativen.
Levo koleno: Čutne so številne krepitacije pod pogačico, še bolj nakazana bolečina pri patelofemoralnem stiku, palpatorna bolečnost tako v predelu medialne kot lateralne sklepne špranje.
RTG: Manjši osteofit ob spodnjem delu obeh pogačic.
Diagnoze:L
S83.2 Laesio menisci medialis et lateralis genus sin
W0.1 Padec na isti ravni, ker oseba zdrsne, se spotakne ali zaplete
Chondropathia patele bil precipue sin”

Ortoped mi je predlagal zdravljenje z artroskopijo levega kolena.

Že vnaprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor oz pojasnilo.

Zelo verjetno bodo opravili delne odranitve meniskusov in zgladitev okvarjenega sklepnega hrustanca. Po takem posegu lahko pričakujete izboljšanje glede na stanje pred operacijo v 1 do 6 tednih. Toliko tudi običajno traja fizioterapetska rehabilitacija, priporočamo pa še 6 tedensko nadaljevanje mišične rehabilitacije z osebnim trenerjem.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

v začetku septembra imam artroskopijo desnega kolena. Glede operacije sem zelo skeptična, ker mi je ortoped dejal, da po posegu ne jamči, da bodo težave s kolenom izginile oziroma bodo odpravljene. Opravila sem tudi MRI kolena ki je pokazal manjši izliv, blister in plitva fisura ob njem na, sicer normalno debelem hrustancu medijalne fasete patele.Sinovijalna cista, 15x 13x 10 mm, na posteriorni površini PCL, fisura v zadnjem rogu in zadnji polovici korpusa MM, vezi pa bp.
Ker sem šibkejšega zdravja in kar preberem po forumih glede okrevanja po operaciji me skrbi koliko časa bi bila nezmožna hoditi v službo, ter opravljati vsakdanje aktivnosti. Zanima me vaše mnenje kaj mi svetujete glede posega, naj počakam oziroma prestavim poseg za nekaj časa ali naj grem in upam na najboljše??
Ker imam poseg kar kmalu bi prosila za čimprejšen odgovor ozirom nasvet, za katerega se že vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav

Odločitev o operativnem zdravljenju priporočam sprejeti na osnovi vaših težav, ugotovitev pregleda in MR. Pomembno je ujemanje vaših težav in ugotovitev pregleda z najdbami MR. Le na osnovi tega se lahko napove pričakovano izboljšanje po operaciji.

Priporočam pregled s posnetki MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

pregled s posnetki MR pri ortopedu sem že imela. Artroskopijo kolena mi bodo opravili v kliničnem centru. Zaprosila sem za splošno anestezijo, vendar vztrajajo pri lokalni.
Kje bi lahko to opravili pod splošno narkozo? Ne prenesem, da bi med operacijo karkoli čutila, pa naj boli ali pa ne.

Hvala za odg.

Lep pozdrav

Artroskopske posege v splošni anesteziji izvajajo praktično v vseh bolnišnicah v Sloveniji. Izvajamo jih tudi v Arthronu, vendar so posegi samoplačniški.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Živijo pred mesecem in pol sem imel operacijo desnega kolena menjava križne vezi. vaje delam redno samo se mi pojavi problem pri sobnem kolesu ter ko pokrčim nogo, na notranji strani kolena (levo od pogačice) vsako tolo nekaj vrže iz mesta. nevem kaj je to? nevem ali naj nadaljujem z vajami ali se ko kaj zakompliciralo?

hvala za odgovor
lp Marko

Dober dan
Jaz sem bil pred mesecem in pol operiran desno koleno sprednjo krizno vez ter malo miniskusa. rehabilitacija poteka uredu po pedvidenih vajah sm pa opazil en problem, na notranji strani kolena usako toliko nekaj skoči ven (v liniji z pogačico) nevem boli me ne ampak je tak ne prijeten občutek! kaj je kaj narobe z vajani ali bo to uplivalo na zdravljenje?

lp marko

Priporočam, da koleno čimprej pokažete operaterju!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Odstranitev strganih ostankov LCA. Oba meniskusa sta cela, zmehčan hrustanec po celem kolenu 1. stopnje, toaleta.

Priporočali so mi relativen počitek, vaje ter občasno hlajenje.
Glede na napisano zgoraj, mi vi priporočate še kaj?

Lp, hvala!

New Report

Close