Najdi forum

Zlom prsta na nogi

Pozdravljeni,

pred nekaj dnevi mi je na palec desne noge padel težak predmet.
Diagnoza: Manjši subungualni hematom pod nohtom palca desne noge z lokalnim edemom.
Rtg palca desne noge gre za abrupcijo baze distalnega členka, brez bistvene dislokacije.
DG. Fractura phalangis dis. hallucis dex.

Prosim, če mi razložite ta izvid, zanima me naslednje:
1. kaj natančno imam zlomljeno?
2. kako dolgo traja zdravljenje te poškodbe.
Dobila sem prevezo, na izvidu piše da imam počitek s podloženo nogo in zmerno hojo. Kaj to natančno pomeni, kolko torej moram počivati in kolko lahko hodim? kaj to pomeni zmerna hoja? ali lahko vozim avto?
čez tri tedne imam kontrolni rtg. zakaj še imam ponoven rtg? prosim za odgovore, najlepša hvala!

Sara, 30 let

Spoštovani,

1. kaj natančno imam zlomljeno? Končni členek 1. prsta desne noge.

2. kako dolgo traja zdravljenje te poškodbe. Približno 3 mesece do prenehanja težav, vsaj 6 tednov pa je potrebno nositi udobno obute, ki ne pritiska na poškovani prst.

Dobila sem prevezo, na izvidu piše da imam počitek s podloženo nogo in zmerno hojo. Kaj to natančno pomeni, kolko torej moram počivati in kolko lahko hodim? Prve dni, ko traja oteklina, je priporočaljivo v primeru mirovanja nogo dvigniti nad nivo prsnega koša. Kaj to pomeni zmerna hoja? Le na krajše razdalje, to je pomembno predvsem prve tri tedne po poškodbi. Ali lahko vozim avto? Da, vendar previdno, saj je lahko nenadna reakcija ob pojavu bolečine upočasnjena.

Čez tri tedne imam kontrolni rtg. zakaj še imam ponoven rtg? Da se bo videl položaj, v katerem se zlom celi.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Minili so 3. tedni od zloma dist. členka desnega prsta na nogi, naredili so mi ponovni rtg, v izvidu piše:
Gibljivost palca zavrta, endema ali vnetja ni, fragment je na primernem mestu, lomna poka se še vidi

Dobila sem navodila, da nogo lahko popolnoma obremenjujem, razen teka. Mene še prst precej po hoji boli, zato tudi šepam.
1. Zanima me ali res po treh tednih lahko nogo popolnoma obremenjujem in ne rabim več preveze?
2. Ali res lahko prst po treh tednih pričnem že razgibavati? Namreč prst me še boli in se mi zdi nekam hitro, da bi ga pričela že večkrat-dnevno razgibavati v vodi, kot mi piše na izvidu?
3. Če si ga bom že razgibavala, kako naj to pravilno počnem?

Prosim za vaše mnenje

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

1. Zanima me ali res po treh tednih lahko nogo popolnoma obremenjujem in ne rabim več preveze? Preveze ne rabite, priporočam pa obremenjevanje do meje bolečine.
2. Ali res lahko prst po treh tednih pričnem že razgibavati? Da, do bolečine. Namreč prst me še boli in se mi zdi nekam hitro, da bi ga pričela že večkrat-dnevno razgibavati v vodi, kot mi piše na izvidu? To tudi sam priporočam, v hladni vodi.
3. Če si ga bom že razgibavala, kako naj to pravilno počnem? Do preteka 6 tednov od poškodbe sama do meje bolečine, nato, če še ne boste dosegla polne gibljivosti, pa ob pomoči fizioterapevta.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepše se vam zahvaljujem za dosedanje odgovore, imam pa še nekaj vprašanj.

Sedaj sem si pričela palec na nogi po treh tednih od zloma razgibavati, tako kot ste mi svetovali, prav tako malo več hodim kot sem pretekle 3 tedne in sedaj sem opazila, da je palec in celotno stopalo malo bolj zatečeno, kot pred dnevi, ko si še ga nisem razgibavala in večino sem mirovala, prav tak me ob večerih malo bolj boli, je to normalno ali še je morda vseeno prehitro da bi prst razgibavala?

Glede razgibavanja pa še me zanima kolikokrat na dan naj to počnem in kako dolgo naj traja posamezno razgibavanje?

Lp Sara

Spoštovani,

priporočam razgibavanje prsta in stopala 3x dnevno po 10 do 20 minut v hladni vodi do meje bolečine. Le do meje bolečine priporočam tudi obremenjevanje. V času prisotnosti otekline priporočam v mirovanju višji položaj poškodovane okončine od prsnega koša.

Nekoliko večja oteklina in bolečine so na začetku razgibavanja pričakovane.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close