Najdi forum

Sama sem kupila stanovanje, v katerega se bova vselila skupaj s fantom. Fant mi pomaga pri urejanju stanovanja, vendar ga financiram sama. Del denarja so tudi prispevali moji starsi, del je hipotekarni kredit.
Kako se lahko zascitim v primeru da greva s fantom narazen? Ali mu kaj pripada, ali lahko kaj zahteva?

seveda lahko …. danes so gelibterji zaščiteni tako kot zakonski partnerji. Če živi z tabo je že zakonec.

seveda lahko…. če živiš skupaj z njim…

če imaš hipotekarni kredit, ki še ni odplačan, se bo štelo, da je on za kredit od dneva vselitve prispeval polovico, torej mu bo ob morebitni ločitvi pripadala vrednost polovice do sedaj neplačanega kredita. Poleg tega se lahko tožarita tudi glede datuma začetka izvezakonske skupnosti, saj skupno bivanje niti ni pogoj za priznanje izvenzakonske skupnosti.
Če s tem človekom resno načrtuješ skupno prihodnost, potem bi bilo prav, da se tudi o pravicah, dolžnostih in pričakovanjih pogovorita preden se skupaj vselita. Za zdrav odnos bi bilo najbrž pametno, da sta skupna lastnika stanovanja, če ima fant kaj denarja, naj odplača kredit in bosta solastnika. Se fant strinja s tem, da bo vse samo tvoje, on pa dežurni financer?
Misliš, da je tvoje razmišljanje zdrava osnova za življenje v dvoje oz. ustvarjanje družine?

Sama bi predlagala, da se o nastali situaciji skupaj pozanimata pri odvetniku, kakšne so posledice, če se nekoč odločita, da gresta narazen. Namreč, vprašanje je v bistvu pravne narave in mi tukaj na forumu lahko svetujemo verjetno bolj na približno, pravni strokovnjak pa lahko opozori tudi na druge, sedaj (še) nepomembne finte, ki se morebiti skrivajo v razmerju. Vedno, ko je posredi denarni vložek, res svetujem, da se prvo oglasite pri osebi, ki se strokovno spozna na takšno tematiko.
Če potrebujete dobrega odvetnika, lahko posredujem nekaj kontaktov.
Prijazen pozdrav,
Melita

Melita Kuhar www.svetovalnica.si [email protected] tel: 031 666 168

Zgolj en od možnih scenarijev

Če ima eden od partnerjev večje stanovanje ali hišo od prej in se drugi partner priseli, je pravno res, da je to stanovanje ali hiša iz pred začetka zveze, last prvega partnerja.
V praksi pa ravno zaradi tega ta drugi partner težko pride do svojega stanovanja ali hiše. Ker v obdobju ustvarjanja stanovanja ali hiše se varčuje, se odrekaš marsičemu. Če eden že ima, drugi pa ne, ta prvi usmrerja v “zapravljanje za vsakodnevne potrebe”. Tako gre ponavadi več denarja v potovanja, hobije, dopuste, luksuz, manj pa v varčevanje.
Zato na nek način tudi drugi partner brez stanovanja na nek način naskra ob morebitni ločitvi, saj je gradil skupnost in se finančno prilagajal partnerju, potem pa izvesel.

New Report

Close