Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Ljubezenski nasveti, partnerska intima in nezvestoba RAZVELJAVITEV zakonske zveze/zakona/poroke ali ločitev PROSIM NASVET

RAZVELJAVITEV zakonske zveze/zakona/poroke ali ločitev PROSIM NASVET

Iščem in iščem po internetu pa nisem našla nič pametnega razen razlogov zanjo. In ene diplomske iz leta 92, ki tudi ne vem, če so zakoni še enaki…
Torej, ALI JE KDO DAL TO SKOZI da lahko iz prve roke pove ali ve za koga, kako je potekalo v realnosti?

Stanje:
Glede na pogoje za razveljavitev “ustrezam oz.ustrezava”, ni pa bistveno, da tu naštevam.
Z možem nimava nobenega skupnega premoženja oz.vse dogovorjeno ok, nimava otrok in oba sva preskrbljena, torej ne rabi eden za drugega skrbeti po razvezi ali razveljavitvi ali…
Čeprav nisva skupaj že več let, se ločila ali razveljavila poroke nisva, enostavno ker naju ni motilo, vedela sva, da slej ko prej jo bova, a nisva bila žleht eden do drugega in malo lena in enostavno tega nisva še storila, čeprav živiva vsak po svoje.
Imam novega partnerja in z njim sem zanosila, sedaj pa želim prejšnjo poroko kar najhitreje prekiniti, s strani “moža” ne pričakujem komplikacij.

Vprašanja:
1) Ali kdo ve, kaj je NAJHITREJŠI NAČIN PRENEHANJA ZAKONSKE ZVEZE če se oba strinjava s prenehanjem le-te (je to sporazumna ločitev ali ločitev s tožbo ali razveljavitev)
2) Predvsem za razveljavitev me zanima, ker res nisem nikjer našla. Kako poteka? Na sodišče vložiš tožbo (ali je potreben notarski zapis, če nimaš ne skupnega premoženja ne otrok in oba preskrbljena?), ali v vsakem primeru sledi poziv na sodišče ali ne, koliko časa traja, potrebuješ priče ali kakšen pisni dokaz, še kaj pomembnega??
3) Ali obstaja kakšen vzorec vloge oz. tožbe za razveljavitev, našla sem le za ločitev in še to plačljivo..če kdo ima, se priporočam?
4) Pravne posledice – če prav razumem zakon, če vložim tožbo zoper moža za razveljavitev zveze, ne vložim pa dodatne tožbe,da se ga sodno preganja zaradi razloga, iz katerega je zvezo sklenil, je edina posledica razveza, ni pa tudi kazensko preganjan? Bilo je kar je bilo, napisala sem že, da nimam namena biti žleht ne glede na preteklost in če bi mu s tožbo za razveljavitev dejansko škodovala, se v to ne bom spuščala. Rada bi le dosegla prekinitev zveze po najhitrejši poti in vem, da je tudi to opcija, ki jo lahko dokažem.
5) Stroški za vse tri opcije za moj primer (nič skupnega premoženja itd)? Bistvena hitrost postopka, to me zanima zgolj informativno.

In zakaj kompliciraš? V vsem tem času tvojega raziskovanja na temo razveljavitve, bi se vidva z možem že zdavnaj lahko ločila. Dandanes nikogar več ne zanima razlog za ločitev, le ločijo te. Dovolj je želja enega od zakoncev. Preprečit tega nihče ne more, ugovarjati tudi ne. Sporazumno pa itak.
Eni si pa res delate probleme sami …

Problem bo očetovstvo.
Mož se bo moral odpovedati in dokazovati, da ni oče otroka.
Po letu dni je polnopravna ločitev veljavna.
Nekaj takega.
Pripravi se na kolobocije (otrok)in čimprej v ločitveni postopek. Saj pol boste lahko uživali.

nova
Uredništvo priporoča

Se par mesecev po locitvi se bo otrok uposteval avtomatsko kot njegov … tako da bo moral bivsi partner v tozbo za izpodbijanje ocetovstva ali pa se ti se pred porodom porocis z zdajsnjim partnerjem.
Razlogov za locitev pa sploh ni potrebno dokazovati.

Barca dober predlog. Takoj se poroči z očetom otroka pa bo. Seveda, če sta za oba.

Slabo ti iščeš, če ne najdeš Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Preberi si poglavje 2. člene od 16. do 36., kjer imaš pojasnjeno, kdaj je zakonska zveza neveljavna in kdaj in na kakšen način se lahko razveljavi. Kot so ti pa tudi že napisali, boš imela pa še probleme z izpodbijanjem očetovstva, saj 300 dni po razvezi za očeta velja bivši mož.

Ja, še link do zakona: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200469&stevilka=3093

No, mislim da ne bo nekih posebnih težav glede očetovstva, ker vedno pa le ne gre po zakonskih splošno predpisanih reklcih, se upošteva tudi dejansko stanje in specifični primeri. Verjetno ima dokaz, da nista z možen skupaj živela več let in ima drugega partnerja, tako da je od sodišča odvisnoa ali bo sploh zahtevalo DNK analizo v tem primeru, po mojem ne.

Zakaj bi pa bil kaznensko preganjan bivši partner, pa ravno ne razumem avtorice, kaj je pod tem mislila.:-)))

Kaznivo dejanje lahko stori le avtorica, če se loči in od bivšega partnerja, zahteva preživnino, vendar mu zamolči, da ni on oče otroka. To bi pa bilo kaznivo dejanje in se preganja mislim da na zasebno tožbo. Ampak to avtorici kot je razbrat najbrž tako ni v interesu.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Najbolj simpl se bo sklicevati na tale člen
35. člen

Neveljavna je zakonska zveza, ki ni bila sklenjena z namenom skupnega življenja zakoncev.

No, mislim da ne bo nekih posebnih težav glede očetovstva, ker vedno pa le ne gre po zakonskih splošno predpisanih reklcih, se upošteva tudi dejansko stanje in specifični primeri. Verjetno ima dokaz, da nista z možen skupaj živela več let in ima drugega partnerja, tako da je od sodišča odvisnoa ali bo sploh zahtevalo DNK analizo v tem primeru, po mojem ne.

Zakaj bi pa bil kaznensko preganjan bivši partner, pa ravno ne razumem avtorice, kaj je pod tem mislila.:-)))

Kaznivo dejanje lahko stori le avtorica, če se loči in od bivšega partnerja, zahteva preživnino, vendar mu zamolči, da ni on oče otroka. To bi pa bilo kaznivo dejanje in se preganja mislim da na zasebno tožbo. Ampak to avtorici kot je razbrat najbrž tako ni v interesu.[/quote]

Če bo otrok rojen v času 300 dni po razvezi, ji prav nič ne pomaga, če ne živita leta skupaj – zakon je jasen. Če se ji bo pa uspelo v tem času ločiti in ponovno poročiti, je pa druga zgodba, ja. In tukaj sodišče – pri očetovstvu – nima nič, gre kar avtomatično. Potem pa izpodbijanje in priznanje, pa čisto nič po tvoji logiki.

No, mislim da ne bo nekih posebnih težav glede očetovstva, ker vedno pa le ne gre po zakonskih splošno predpisanih reklcih, se upošteva tudi dejansko stanje in specifični primeri. Verjetno ima dokaz, da nista z možen skupaj živela več let in ima drugega partnerja, tako da je od sodišča odvisnoa ali bo sploh zahtevalo DNK analizo v tem primeru, po mojem ne.

Zakaj bi pa bil kaznensko preganjan bivši partner, pa ravno ne razumem avtorice, kaj je pod tem mislila.:-)))

Kaznivo dejanje lahko stori le avtorica, če se loči in od bivšega partnerja, zahteva preživnino, vendar mu zamolči, da ni on oče otroka. To bi pa bilo kaznivo dejanje in se preganja mislim da na zasebno tožbo. Ampak to avtorici kot je razbrat najbrž tako ni v interesu.[/quote]

Če bo otrok rojen v času 300 dni po razvezi, ji prav nič ne pomaga, če ne živita leta skupaj – zakon je jasen. Če se ji bo pa uspelo v tem času ločiti in ponovno poročiti, je pa druga zgodba, ja. In tukaj sodišče – pri očetovstvu – nima nič, gre kar avtomatično. Potem pa izpodbijanje in priznanje, pa čisto nič po tvoji logiki.[/quote]

Ni res. vem da sem lani bral eno podobno sodbo, pa ne bom šel zdaj brskat. Na sodiščih se včasih tudi uporablja pamet, tudi če trdite drugače, ker ne veste za to. Sem prepričan, da ne bo izpodbijanja očetovstva, ampak bo sodišče zgolj ugotovilo očetovstvo na podlagi okoliščin in stvarnega stanja. Mogoče nam bo avtorica to kasneje sporočila, bi bilo zanimivo izvedet, kako bodo postopali.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Tudi tako je, da če bo sodišče napotilo očeta in domnevnega očeta na DNA test, nobeden od njiju ni dolžan it, saj zato ni nobene prisile in tudi ne sankcij, če se ne odzove. (V bistvu so to tudi znatni stroški, ki bi šli za tri vzorce, otroka, domnevnega očeta in bivšega moža v več tisoč evrov) Tako da bo sodišče samo presodilo zakaj se kateri ni odzval in odločilo o očetovstvu na podlagi pričevanj in stvarnega stanja. Mislim pa da bo vse to odpadlo, če bo partner prej povedal, da nista živela skupaj in bo sedanji partner potrdil, da je oče.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

No, mislim da ne bo nekih posebnih težav glede očetovstva, ker vedno pa le ne gre po zakonskih splošno predpisanih reklcih, se upošteva tudi dejansko stanje in specifični primeri. Verjetno ima dokaz, da nista z možen skupaj živela več let in ima drugega partnerja, tako da je od sodišča odvisnoa ali bo sploh zahtevalo DNK analizo v tem primeru, po mojem ne.

Zakaj bi pa bil kaznensko preganjan bivši partner, pa ravno ne razumem avtorice, kaj je pod tem mislila.:-)))

Kaznivo dejanje lahko stori le avtorica, če se loči in od bivšega partnerja, zahteva preživnino, vendar mu zamolči, da ni on oče otroka. To bi pa bilo kaznivo dejanje in se preganja mislim da na zasebno tožbo. Ampak to avtorici kot je razbrat najbrž tako ni v interesu.[/quote]

Najprej lepa hvala za vse odgovore.

To, kar piše v zakonu, sem prebrala in vem in sem tudi napisala zgoraj, da “ustrezam” opisanim pogojem za razveljavitev, zato ni relevantno, da to sploh pišem. Ni pa tam noter nobenega odgovora na moja vprašanja v prvem postu… predvsem, ker nikogar ne poznam, ki bi šel čez razveljavitev in ne čez ločitev. Zanima me, če je kaj hitrejša in enostavnejša ali je še počasnejša in bolj komplicirana.

Pa da razjasnimo…mož je kmalu po poroki šel v tujino in je pač tam. Že par let nimava ne skupnega naslova, živiva vsak po svoje in vse…nisva se pa ločila in nisva smrtna sovražnika. Ve, da se bova in lahko pride podpisat ali k notarju overit itd, ne bo kompliciral. Seveda ve, da otrok ne bo njegov, saj že dolgo nisva intimna ne z njim ne s komerkoli drugim, kot s sedanjim partnerjem.
Torej, od sedanjega moža želim le čim hitrejše prenehanje zakona, naj bo ločitev ali razveljavitev in z novim partnerjem in očetom otroka se bova nato poročila. Tako mislim, da tudi glede očetovstva ne bi smel biti problem. In tudi že v sami razvezi-tožbi bi napisala na sodišče, da z možem ne živiva, nisva skupaj že xy let od odhoda v tujino…

Mimogrede, če se nebi ponovno poročila, po ločitvi je teh 300 dni, da še kar obvelja bivši mož za očeta otroka ampak a je isto pri razveljavitvi, če se razveljavlja ravno s tem argumentom, da pač nič ni praktično od poroke…? Kar pride veliko več kot 9 mesecev nosečnosti 🙂

Tisto s kazenskim preganjanjem je pa bilo mišljeno, če se pri razveljavitvi sklicujem na 35.člen da ni bilo namena skupaj živet, da pač on ni imel tega namena… ker kakor jaz vem, se ni ravno dovoljeno poročit z nekimi skritimi nameni ane… Ampak dejstvo je, da želim preteklost pustiti za sabo in le prekiniti obstoječo zakonsko zvezo, ne pa mu greniti življenja, ker kot sem prebrala, je še dodatna tožba, če bi hotela, da odgovarja, da me je “naplahtal”, posledica razveljavitvene tožbe je pa le prenehanje zakonske zveze in nič drugega. Pa preden se pojavi še kakšen obsojajoč komentar v smislu dogovorjene poroke, ne, ni tujec, ki bi od mene preko te poroke pri nas dobil kakršno koli dovoljenje za bivanje itd 🙂

Sedaj pa, če kdo ve za kak primer, ki je šel skozi razveljavitev, bi bila res vesela kake informacije iz prve roke. Sicer grem pa itak kar na sodišče v ponedeljek…

Ločiš se lahko menda tudi kar pri notarju, še na sodišče ni treba it. Razveljavitev je pa gotovo bolj komplicirana, saj moraš razlog dokazati. Pa gotovo ne gre hitro že zato, ker na vsako obravnavo na sodišču čakaš. Če je pa on v tujini, se pa zna še bolj zakomplicirat, kaj če ne pride takrat, ko bi moral?

No, mislim da ne bo nekih posebnih težav glede očetovstva, ker vedno pa le ne gre po zakonskih splošno predpisanih reklcih, se upošteva tudi dejansko stanje in specifični primeri. Verjetno ima dokaz, da nista z možen skupaj živela več let in ima drugega partnerja, tako da je od sodišča odvisnoa ali bo sploh zahtevalo DNK analizo v tem primeru, po mojem ne.

Zakaj bi pa bil kaznensko preganjan bivši partner, pa ravno ne razumem avtorice, kaj je pod tem mislila.:-)))

Kaznivo dejanje lahko stori le avtorica, če se loči in od bivšega partnerja, zahteva preživnino, vendar mu zamolči, da ni on oče otroka. To bi pa bilo kaznivo dejanje in se preganja mislim da na zasebno tožbo. Ampak to avtorici kot je razbrat najbrž tako ni v interesu.[/quote]

Najprej lepa hvala za vse odgovore.

To, kar piše v zakonu, sem prebrala in vem in sem tudi napisala zgoraj, da “ustrezam” opisanim pogojem za razveljavitev, zato ni relevantno, da to sploh pišem. Ni pa tam noter nobenega odgovora na moja vprašanja v prvem postu… predvsem, ker nikogar ne poznam, ki bi šel čez razveljavitev in ne čez ločitev. Zanima me, če je kaj hitrejša in enostavnejša ali je še počasnejša in bolj komplicirana.

Pa da razjasnimo…mož je kmalu po poroki šel v tujino in je pač tam. Že par let nimava ne skupnega naslova, živiva vsak po svoje in vse…nisva se pa ločila in nisva smrtna sovražnika. Ve, da se bova in lahko pride podpisat ali k notarju overit itd, ne bo kompliciral. Seveda ve, da otrok ne bo njegov, saj že dolgo nisva intimna ne z njim ne s komerkoli drugim, kot s sedanjim partnerjem.
Torej, od sedanjega moža želim le čim hitrejše prenehanje zakona, naj bo ločitev ali razveljavitev in z novim partnerjem in očetom otroka se bova nato poročila. Tako mislim, da tudi glede očetovstva ne bi smel biti problem. In tudi že v sami razvezi-tožbi bi napisala na sodišče, da z možem ne živiva, nisva skupaj že xy let od odhoda v tujino…

Mimogrede, če se nebi ponovno poročila, po ločitvi je teh 300 dni, da še kar obvelja bivši mož za očeta otroka ampak a je isto pri razveljavitvi, če se razveljavlja ravno s tem argumentom, da pač nič ni praktično od poroke…? Kar pride veliko več kot 9 mesecev nosečnosti 🙂

Tisto s kazenskim preganjanjem je pa bilo mišljeno, če se pri razveljavitvi sklicujem na 35.člen da ni bilo namena skupaj živet, da pač on ni imel tega namena… ker kakor jaz vem, se ni ravno dovoljeno poročit z nekimi skritimi nameni ane… Ampak dejstvo je, da želim preteklost pustiti za sabo in le prekiniti obstoječo zakonsko zvezo, ne pa mu greniti življenja, ker kot sem prebrala, je še dodatna tožba, če bi hotela, da odgovarja, da me je “naplahtal”, posledica razveljavitvene tožbe je pa le prenehanje zakonske zveze in nič drugega. Pa preden se pojavi še kakšen obsojajoč komentar v smislu dogovorjene poroke, ne, ni tujec, ki bi od mene preko te poroke pri nas dobil kakršno koli dovoljenje za bivanje itd 🙂

Sedaj pa, če kdo ve za kak primer, ki je šel skozi razveljavitev, bi bila res vesela kake informacije iz prve roke. Sicer grem pa itak kar na sodišče v ponedeljek…[/quote] Če boš dosegla razveljavitev zakona potem tistih 300 dni ne velja, ker rezveljvitev pravno pomeni, da zakon ni nikoloi obstajal, oziroma je bil neveljaven.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Njabolje je da stopiš do otvetnika, ker dvomim da boš tu dobila konkretne izkušnje identične tvojim, saj gre za malo poseben primer.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

ne vem, kaj je toliko za razpravljat o primeru…
če par nima mladoletnih otrok in skupnega premoženja, gre ločitev skozi v dveh mesecih. ločitve se vedno zakomplicirajo zgolj zaradi stikov in preživnin.
v bistvu se tudi premoženje ureja ločeno. če otrok ni, daš vlogo za ločitev, sodišče razpiše narok in te ločijo preden si rekel keks.

pol pa naj se poroči s ta novim, pa ne bo nobenih kolobocij glede očetovstva.


Bereš ravno ne, večna težava tu na forumu.

Ženska je noseča in če se loči se po zakonu smatra, da je otrok od bivšega moža , če se rodi do 300 dni po ločitvi. Torej bi zanjo bila bolj primerna razveljavitev zakona, kjer bi se temu izognila, saj z možem dejansko sploh ni živela že več let, oziroma sploh ni šlo za veljavno zakonsko zvezo po njenih besedah. Po razveljavitvi bi ji torel ostal status, samska in ne ločena in bi pač zgolj na CSd povedala ime očeta.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................


Bereš ravno ne, večna težava tu na forumu.

Ženska je noseča in če se loči se po zakonu smatra, da je otrok od bivšega moža , če se rodi do 300 dni po ločitvi. Torej bi zanjo bila bolj primerna razveljavitev zakona, kjer bi se temu izognila, saj z možem dejansko sploh ni živela že več let, oziroma sploh ni šlo za veljavno zakonsko zvezo po njenih besedah. Po razveljavitvi bi ji torel ostal status, samska in ne ločena in bi pač zgolj na CSd povedala ime očeta.[/quote]
berem dovolj pozorno hvala

če je v času poroda že poročena z novim, bo avtomatsko novi mož prepoznan kot oče. potem se tisti člen, da se očetovstvo prizna še 300 dni po smrti ali ločitvi povozi.

če pa se gre kolobocije z razveljavitvijo, pa je to garancija za komplikacije.
pri razveljavitvi lahko druga stran ugovarja, medtem, ko pri ločitvi ugovora ni.

ravno tako pa se lahko tudi kdo vpraša, čemu sploh poroka, če ni bilo namena skupne veze. in začnejo ugotavljati, ali je imel kdo kakšno korist potem od tega in fašeta še oba kakšno kazensko prijavo. ker resno dvomim,da sta se ta dva poročila zato, ker nista imela kaj boljšega počet, ampak ker je bilo nekaj odzadaj.

NAJHITREJŠI IN NAJCENEJŠI NAČIN JE TOŽBA ZA LOČITEV. na netu je obrazec, res je plačljiv, ampak če ti je tistih 40 eur pretežko dat, pol …. potem pa daš tožbo za ločitev in plačaš tisto takso in to je to.

sporazumna ločitev gre pa preko notarja, notar ti tudi zakasira x eur za to, da ti napiše sporazum, plus takso boš plačala, ker gre vse skupaj vseeno preko sodišča.

druge poceni in hitre možnosti za ločitev pa ni. razveljavitve brez odvetnika raje sploh ne poskusi.

Če bo otrok rojen v času 300 dni po razvezi, ji prav nič ne pomaga, če ne živita leta skupaj – zakon je jasen. Če se ji bo pa uspelo v tem času ločiti in ponovno poročiti, je pa druga zgodba, ja. In tukaj sodišče – pri očetovstvu – nima nič, gre kar avtomatično. Potem pa izpodbijanje in priznanje, pa čisto nič po tvoji logiki.[/quote]

Ni res. vem da sem lani bral eno podobno sodbo, pa ne bom šel zdaj brskat. Na sodiščih se včasih tudi uporablja pamet, tudi če trdite drugače, ker ne veste za to. Sem prepričan, da ne bo izpodbijanja očetovstva, ampak bo sodišče zgolj ugotovilo očetovstvo na podlagi okoliščin in stvarnega stanja. Mogoče nam bo avtorica to kasneje sporočila, bi bilo zanimivo izvedet, kako bodo postopali.[/quote]

Val, 30 let delam na tem področju, tako da verjemi, da vem, kaj pišem. Ko bo otrok rojen v tem roku, bo njen mož avtomatično vpisan kot oče – do sodišča v tej fazi sploh ne bodo prišli. Šele po vpisu gre zadeva na sodišče, če imajo interes to urediti. Tudi če bi ta, ki je res oče, dal prej priznanje, ga ne vpišemo! In izpodbijanje mora biti, ker drugače drugega očeta ni možno vpisati. Lahko pa z isto sodbo sodišče ugotovi oboje, to pa ja. Torej, da oseba A ni oče, temveč je oče oseba B. Drugače ne gre, pa pika.

New Report

Close