Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi Želim se "ločit" od moje partnerke, a ji nočem uničit življenje

Želim se "ločit" od moje partnerke, a ji nočem uničit življenje

Pozdravljeni
Drugače ne pišem po forumih zato oprostite če sem kaj zamočil. Že nekaj časa razmišljam o tem a nisem našel prave rešitve.
Star sem 35 punca 28.
Imam svoje uspešno podjetje. Preden sva se spoznala sem si zgradil tudi hišo in mislim da mi finančno gre kar vredu. Punca se je k meni preselila pred 2 leti. Pomaga mi pri birokraciji podjetja, a je uradno nezaposlena. Skupaj imama trr in pač oba porabljama denar iz tega računa. Zaradi takšnih in drugačnih razlogov hočem da greva narazen.(glavni razlog je vsekakor da je ne ljubim več). A ne glede na to da je ne ljubim več ne pomeni da nimam srca. Ne morem je kar tako ven vržit iz hiše. A hkrati če grema narazen je nekako logično da jo moram “odpustit iz službe” in da tudi ne more živet pri meni. Skrbi me za njo ker nima nobenih prihrankov in tudi uradno še ni imela zaposlitve. Ima nedokončan faks geografije…

Kaj se tiče da bi njej nekaj pripadalo res nevem kakšen je zakon tu. Ne verjamem da sva imela zunajzakonsko skupnost.
Torej kaj je najbolj etično in moralno tukaj naredit? Jo nagnat ven? Ji dat nekaj denarja? Dat ji nekaj časa in denarja medtem pa si najde drugo službo? Kaj pa če si ne?
Prosim za kakšne nasvete.

Vidim, da ste odločeni, da končate vezo. Verjetno nima smisla, da vas bi prepričeval, da poskušajta najti strokovno pomoč v obliki partnerskega svetovanja.

Nisem pravnik in ne morem 100% trditi ničesar v povezavi s tem, sem pa precej prepričan, da bi sodišče, če bi zadeve prišle tako daleč, presojalo na predpostavki, da sta vidva imela zunajzakonsko skupnost. Ker ste hišo postavili pred vajino zvezo ste glede tega varni. Kar pa se tiče ustvarjenih prihodkov v času vajine zveze, pa bi že lahko nekaj denarja pripadalo tudi njej (sploh zato ker je delala za vas in sta dve leti ustvarjala skupaj). Poznam osebo, kateri je moral bivši partner po ločitvi plačevati preživnino, ker je bila ta oseba finančno popolnoma odvisna od partnerja. Je pa to bilo v več 10 let trajajoči zvezi. Vaš primer je glede tega seveda drugačen.

Predstavljam si, da bi sodišče upoštevalo vse vidike, tudi to, da je ona še zelo mlada in da si lahko še v celoti ustvari novo življenje, najde službo ipd. Verjetno pa vas lahko doleti, da boste morali nekaj časa plačevati preživnino. Verjetno veste, da ste bili v prekršku, ker je delala za vas, ni pa bila zaposlena, ali vsaj zavarovana na podlagi “pomoč družinskemu članu”. Če “uradno” ni bila vaša partnerka”, potem bi ji morali dati plačo, če pa je bila, bi jo morali vsaj dodatno zavarovati.

Menim, da obstajajo precejšnji pravni vzvodi, da vam pošteno zagreni življenje, če se bo hotela maščevati. Glede pravnih podrobnosti sicer poiščite pravno pomoč. Mislim, da tudi na med.over.net obstaja forum, kjer odgovarjajo pravni strokovnjaki. Morda bo tudi v ta forum odgovoril kakšen pravnik.

Kar pa se tiče moralnega vidika, pa bom napisal takole. Ker očitno nimata otrok, večje moralne obveze do nje nimate. Ona je odrasla oseba in življenja ji ne boste uničili. Ker pa ji niste dajali plače in ona sama ni mogla imeti prihrankov, je zelo pošteno, da ji omogočite, da se postavi na svoje noge. V kolikor ne more k staršem ali drugam, ji lahko daste denar za najemnino za sobo za eno leto, in še nekaj žepnine, da ji ne bo potrebno prositi za hrano in obleko (v bistvu ji boste plačali del plače za nazaj).

Svojo odločitev ji povejte obzirno, vendar hkrati jasno. Verjetno bo reagirala čustveno, in ji ne boste mogli razložiti vseh podrobnosti, lahko pa ji poveste, da ji boste začasno finančno pomagali, v kolikor se ne more vrniti k staršem ali začeti živeti pri komu drugemu (zagotovo ima koga pri katerem lahko začasno živi). Ne morete je kar vreči iz hiše naslednji dan, jasno pa je, da tudi ostati ne more več kot nekaj dni. Ko si bosta povedala, kaj si imata za povedati, se umaknite. Ne dajajte ji upanja, da bi si lahko premislili. Kakšni bodo konkretni naslednji koraki je seveda odvisno tudi od nje.

V resnici se na trenutek, ko ji boste povedali, da želite prekiniti zvezo, ne morete 100% pripraviti. Lahko bi poskusili s kakšnimi kognitivnimi tehnikami, ampak situacija bo v vsakem primeru čustvena, in posledice bodo. Možno tudi je je, da ona že čuti, da nekaj ni v redu.

Tako pač je v življenju. So lepi in manj lepi trenutki.

Upam, da se situacija izteče dobro za vaju oba.

******************** Boštjan Topovšek, Core Energetics telesni psihoterapevt, Mojster Coach Nevrolingvističnega programiranja e-pošta: [email protected] splet: [url]http://humanu.center[/url] lokacija: Ljubljana, Tabor

New Report

Close