Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Šentjanževo olje

Šentjanževo olje

Sem ga dobila od ene gospe. Ampak, jaz sem nekje brala, da je karcenogen, da še krave ne jedo šentjanževke, ko se pasejo.

Vi kaj veste o tem?

R

za kancerogenost ne bi mogla rečt, ker ne vem, vem, pa, da šentjanževke ne smejo uživati tisti, ki jemljejo tablete za zniževanje pritiska in antidepresive, zaradi medsebojnega delovanja (enako kot grenivke). In naj bi pomagala pri blažji depresiji.

dober za kožo PO sončenju vendar ne za ljudi z alergijo
olje je samo za zunanjo uporabo

nova
Uredništvo priporoča

Če se mažete s šentjanževko (zelo OK za sončne opekline in vneto kožo), pazite, da ne greste tako namazane na sonce.

ne, karcinogeno šentjanževo olje sigurno ni. Ni pa to olje za sončenje saj lahko celo pospeši opekline. Zelo dobro je za masažo sklepov, utrujenih mišic, če te kaj boli, Ašič priporoča tudi za rane…Meni ima edino malo “čuden” vonj, mi je pa letos prišlo ekstremno temne barve, ne le rdečkaste.

Dvajset let že uporabljam za sončenje samo in zgolj šentjanževko. Ostale Nivee in Kopertoni in vse te umetne kreme pol p… niso vredne. Šentjanževka je zakon. Je pa res, da sem temnejše polti in porjavim, moja koža ni nikdar rdeča.

Vsem hvala za odgovore, flaška ne bo letela v koš.
Torej: uporaba PO sončenju.

R

Dvajset let že uporabljam za sončenje samo in zgolj šentjanževko. Ostale Nivee in Kopertoni in vse te umetne kreme pol p… niso vredne. Šentjanževka je zakon. Je pa res, da sem temnejše polti in porjavim, moja koža ni nikdar rdeča.[/quote]

To, če ti že 20 let uporabljaš šentjanževo olje za sončenje, ne spremeni dejstva, da se njegove uporabe za sončenje ne priporoča, ampak odsvetuje. Šentjanževka namreč vsebuje snovi, ki še povečajo občutljivost kože na sonce. Tole je samo eden izmed linkov.

http://www.gorenjske-lekarne.si/node/581

Šentjanževo olje
Je visoke kakovosti in zaradi svoje učinkovitosti tudi dragoceno.
O Šentjanževki
Šentjanževka je zelišče, iz katere dobimo šentjanževo olje. Šentjanževka je želišće iz botanske skupine hypericaceae, najdemo jo povsod po Evropi, cveti pa v mesecih junija do avgusta. Če hodite z odprtimi očmi skozi svet, je pogosto najdete ob cestah, poteh, železniških progah in starih bojiščih. Šentjanževka je namreč zdravilo, ki rado raste tam, kjer se ljudje ranijo, in to je pač večinoma na cesti in bojiščih. Vsekakor pa jo lahko tudi najdete na travnikih in celo v planinah, kjer je raste v skupinah po 30 ali več!
Rastlino je lahko prepoznati, saj je cvet žareče, sveže rumene barve, je velika pribl. 50 do 100 cm. Listi kakor tudi cvet so jajčaste oblike in dolgi prib. 1 cm. Če si rastlino pogledamo malo natančneje, bomo opazili, da imajo listi šentjanževke čisto majhne luknje. Odtod, ima Šentjanževka
Šentjanževka – Hypericum vir: laboratorij Gudjons
Šentjanževo olje v2
Priprava
Predenj boste pričeli z izdelavo vašega olja si morate poiskati kraj, kjer šentjanževka uspeva in jo boste lahko nabrali. Ker šentjanževka cveti od junija do avgusta, lahko v tem obdobju raziskujete vašo okolico, in morda tako pridete na skrivnosten kraj, ker raste Šentjanževka. Najbolje je, če jo naberete okoli 24. junija. To je čas sončevega obrata in Kelti so menili, da imajo zelišča na ta dan največjo moč!
Za izdelavo olja potrebujete:
– 1 prozorno steklenico ali flašo pribl. 1 liter
– 1 pokrov za steklenico
– 1 šopek šentjanževke
– ½ litra olja, priporočam vam nerafinirana in mrzlo tlačena olja. Zelo primerna, sta
sončično olje in olivno olje
– 1 škarje ali nož

Izdelava olja
Doma zelišče operite pod mrzlo vodo, in pustite, da se malo odteče. Vzemite škarje ali nož in odrežite zadnjo tretjino debla. Važno je, da odrežete le deblo in korenine. Z nožem ali s škarjami nato seseklajte preostali del zelišča na majhne kose, lahko ga pa tudi date v terilnik, da se vam tam zdrobi.
Pri vsem tem pazite nato, da šentjanževko obdelate še svežo, jo dobro zdrobite in uporabite celo želišče razen zadnje tretjine! Najhujša napaka pa je, da morda odstranite cvet ali liste, ker tako olje postaja manj učinkovito!
Zdaj ste pripravili zelišče, kar še potrebujete je čista in suha steklenica, ki mora biti prozorna!
Dodajte šentjanževko in olje. Olja naj bo najmanj toliko, da je vse pokrito. Če želite lahko dodate tudi nekoliko več olja, to je stvar okusa.
Postavite steklenico na sončen kraj, zato ker sonce izvleče učinke iz listov pa je važno da je steklenica prozorna. Ob začetku steklenice ne zapirajte, temveč jo le pokrijete s cunjo ali podobnim, da izhlapi še preostala voda. Po petih dneh pa steklenico zaprite in jo pustite stati, dokler dobi olje temno rdečo barvo. Ta postopek lahko traja od 5 tednov do 8 tednov, odvisno od sonca in vremena. V tem času, pa vsakih par dni steklenico malo stresite.
Ko je olje doseglo temno rdečo barvo je postopek izvlečenja zaključen, zdaj je treba olje filtrirati in napolniti v flaše.
Za filtriranje uporabite sito ali cunjo, da olje ločite od zelišča. Ko vam je to uspelo, kar niti ni tako enostavno, ker je vse mastno, si pripravite čiste in suhe steklenice, ki jih najbolje dobite v lekarnah, ker so iz rjave steklenice in tako olje dlje drži.
Napolnjene rjave steklenice dajte na hladen in temen prostor, jih označite s letom izdelave in s vsebino Šentjanževo olje!
Vaš trud se je splačal, ker je zdaj vse pripravljenjo za uporabo vašega olja, za katerega v lekarnah približno plaćate okoli 1.500,– tolarjev za 100 ml. Rok trajanja je največ dve leti!
Učinki
Olje učinkuje proti vnetju, pomirujoče, celi rane, pospešujejo prekrvavitev, blaži bolečine in poleg tega še neguje kožo.
Indikacije
Šentjanževo olje se pogostkrat uporablja proti revmi, podagri, shiazi, zmečkanju, udarninami, bolečine mišič, bolečine trebuha in bolečine živcev. V teh primerih ga enostavno vmažemo v tkivo.
Tudi pri lahkih ranah, opeklinah, sončnih ožigih, hemoridih in pri alergični koži, se je olje izkazalo za zelo učinkovito. Tudi tam ga, če je možno vmažemo, ali damo na povoj iz gaze ali obliž, ter ga pripnemo na rano. Po sončnem ožigu ga namažemo na kožo in pokrijemo s čednim povojem, in pustimo da olje deluje. Ta postopek seveda ponovimo dokler opeklina ne zaceli, seveda se pa pri tem ne smemo izpostaviti soncu.
Drugi možnosti uporabe so pa čisto enostavno kot masažno olje, kjer ga lahko uporabimo samo in tudi lahko mešamo s drugimi eteričnimi olji.
Kot dotatek pri kopanju šentjanževo olje neguje kožo, pomirjuje in osvežuje dušo.
Kozmetično olje uporabljamo pri suhi in vneti koži, saj kožo regenerira in izboljša njeno presnovo.
Na duševni ravni šentjanževo olje pomiruje, osvežuje in zatira depresije in slabe misli. Duševni učinek seveda dobimo tudi skozi olje, čeprav ne v tej meri, kakor če bi vzeli želišče notranje.
Šentjanževo olje pomiruje in daje koži lepši ten
Stranski učinek
Tudi pri naravnih zdravilih, kakršno je to šentjanževo olje je treba opozoriti na mogoče stranske učinke! Če ste zelo občutljivi na sončne žarke in imate tudi kožni tipi 1 (bledi in blondni tipi), naj bi bili pri uporabi olja previdni.
Šentjanževo olje, kakor tudi drugi preparati ki vsebujejo šentjanževko, zvišajo fotosensibiliteto kože, kar pomeni, da koža postane veliko bolj občutljiva na sončne žarke. Če se izpostavljate soncu, lahko hitro pride do opeklin ali do črnih madežev! Posebno v letnih časih vigredi in poleti, kadar smo bolj izpostavljeni soncu, je lahko nevarno.

New Report

Close