Starševski čvek

Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo! Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore!

NOVA TEMA Izberi forum
X
Zdravstvene posvetovalnice    Dermatologija (mapa)       Dermatologija    Družinska medicina (mapa)       Družinska medicina       ED - želiva si spolnosti       Prehlad, gripa in preventiva       Prva pomoč       Urgenca    Farmacija (mapa)       Zdravila in zakonodaja       Farmacevt svetuje    Fizioterapija (mapa)       Elektromagnetna terapija       ARTHRON - fizioterapija       Fizioterapija in masaže    Genetika (mapa)       Genetska posvetovalnica    Ginekologija in porodništvo (mapa)       ABC ginekologije in porodništva       Bioidentični hormoni       Darovanje spolnih celic       Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb       Fetalna kardiologija       Klimakterij       Matične celice       Kontracepcija       Neplodnost    Hujšanje tako in drugače (mapa)       Hujšanje    Interna medicina (mapa)       Alergije       Astma in druge pljučne bolezni       Bolečine v križu       Bolezni prebavil (gastroenterologija)       Bolezni ledvic       Hormonske motnje       Inkontinenca       Kako živeti z boleznijo ščitnice - Metuljčica       Kardiologija       Proktologija       Revma       Sladkorna bolezen       Srčno popuščanje    Kirurgija (mapa)       Radiologija       Klinika dr. Fabjana       Urologija       Žilna kirurgija       Estetsko preoblikovanje telesa       Abdominalna kirurgija       Estetska in plastična kirurgija    Manualna terapija, kiropraksa, osteopatija       Manualna medicina - zdravljenje gibalnega sistema    Nevrologija (mapa)       Cerebralna paraliza       Multipla skleroza       Miastenija gravis       Kronična utrujenost    Očesna medicina (mapa)       Optika       Oftalmologija in očesna refraktivna kirurgija    Onkologija (mapa)       Pravna pomoč bolnikom z rakom       Limfom in levkemija       Kako živeti z rakom?    Ortopedija in travmatologija (mapa)       ARTHRON - Sklepne in športne poškodbe       ARTHRON - Zdravstveno svetovanje v športu       Nevrokirurgija       Poškodbe in obolenja kolenskega sklepa       Poškodbe in obolenja ramenskega sklepa in komolca       Zdravljenje obolenj in deformacij stopala       Zlomi v predelu kolka in zapestja    Otorinolaringologija (mapa)       Otorinolaringologija in ustna higiena    Pediatrija (mapa)       Pediatrija       Nedonošenčki       Neonatologija    Prehrana (mapa)       Prehrana in varnost živil    Preventivna medicina (mapa)       Cepljenja       Oksidativni stres       Kajenje       Prehranska dopolnila    Psihiatrija in terapevtska pomoč (mapa)       Demenca       Psihoterapija       Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje       Splošna psihiatrija    Stomatologija (mapa)       Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija       Ustno zdravje in higiena       Maksilofacialna in oralna kirurgija       Zobna protetika       Otroško in mladinsko zobozdravstvo       Endodontija       Parodontologija       Splošna stomatologija    Transplantacijska medicina (mapa)       Darovanje organov    ARHIV - zdravstvo Zdravo življenje in alternativne vede (mapa)    Duhovnost, meditacija in joga    Homeopatija    Medex – zdravi z naravo    Preventivni pregled dojk    Prehrana in kulinarika    Masaža    Feng shui    Zdravilstvo    Prehrana, rekreacija in oblikovanje telesa    ARHIV - alternativa in zdravo življenje Starševstvo in medsebojni odnosi (mapa)    Čustvena inteligenca, komunikacija in odnosi    Enostarševske družine    Obporodno obdobje    Ljubezenski nasveti    Ločitev    Mejna osebnostna motnja    Mejna in narcistična osebnostna motnja - svojci    Mladi, ljubezen in spolnost    Nezvestoba - varanje    Nosečnost    Partnerska in družinska posvetovalnica    Sex v mestu    Starši, učitelji in učenci    Starševski čvek    Starejši so modrejši    Starši in otroci    Vrnitev k sebi    Vrtci in varstvo otrok    Vzgoja otrok in družine    Ženski in Moški čvek    Življenje, ah to življenje Sociala, delo, izobraževanje in pravo (mapa)    Bolni otroci - svetovanje    Delovno pravo in zaposlitev    Iščete delo, delavca?    Motnje hranjenja    Duševno zdravje    Otroci s posebnimi potrebami    Pomoč starejšim in bolnim    Posvojitev otroka in rejništvo    Pravni nasveti    Stres    Varna hiša    V svetu tišine    Zasvojenost in pomoč    Za ženske v stiski    Žalovanje in slovo    Žensko podjetništvo    Arhiv - sociala Dom, tehnika in prosti čas (mapa)    Al' prav se piše ...?    Domače živali in veterina    Glasba, film in fotografija    Gradimo, opremljamo in urejamo dom    Knjižni molji    Nepremičnine    Politični čvek    Računalništvo, telefonija, internet in televizija    Skrinjica idej!    Slovenci po svetu    Vrtičkarstvo, zelišča in urejanje okolice    Arhiv - prosti čas Mali oglasi    Vse za malčke in mamice    Ostali oglasi    Menjave Zavarovanja in finance (mapa)    Financiranje    Računovodstvo    Pokojninsko zavarovanje    Poravnave in odškodnine    Prostovoljna zdravstvena zavarovanja    Zavarovanja Avto.Over.Net: Avtomobilizem (mapa)    Avtomobilizem in F1    Avtomobilska zavarovanja    Pomoč voznikom v prometu Style.Over.Net: Moda, ličenje in nega    Poroka in poročno potovanje    Nega, ličenje in style Travel.Over.Net: Počitnice in potovanja (mapa)    Izleti po Sloveniji    Praktični nasveti in popotovanja    Kam in kako na počitnice O omrežju Over.Net (mapa)    O omrežju Over.Net    Tehnična podpora    Zdravstvo pri nas?    TEST - Testni forum 3 (148)    TEST - Minister za zdravje obvešča       Podforum - TEST    TEST - Testni Forum 2 (153)    TEST - Testni forum 4 (62)    TEST - Testni forum 5 (127)    Varna pot    Estetska dermatologija
Odgovori

Štajersko narečje v bistvu ne obstaja

Default avatar xxxy 15 Feb 2009 11:33

Vidim, da vas je na tem forumu precej nerazgledanih in da ne veste, da v Sloveniji ne obstaja nobena štajerščina, štajersko narečje, ali kaj podobnega. Štajerska ni samo Maribor z okolico, Štajerska je tudi Ptuj, pa dalje Prlekija, pa z druge strani Celje, pa dol vse do Brežic. Na tem področju govorijo ljudje zelo razčino.

Jaz sem Mariborčan in ko sem enkrat po krajši bolniški prišel nazaj v službo me sodelavec Celjan vpraša "no, a si se pocajtal". Meni niti slučajno ni bilo jasno, kaj me sprašuje, pocartati se v mariborščini pomeni pocrklati se, stisniti se k nekomu...Potem sem počasi izluščil, da naj bi to pomenilo, če sem se že pozdravil..:)))

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar nobenaena 15 Feb 2009 12:09

Pocajtaj tudi jaz uporabljam, pa sem iz Lj., tako da primerjava po moje ni najboljša.

Default avatar šecjen 15 Feb 2009 12:10

imaš narečno skupino - v tem primeru štajersko - znotraj narečne skupine pa potem , podnarečja, krajevne govore ipd.
tule si poglej:

prleško narečje sodi pa že v panonsko narečno skupino, ni eno od štajerskih narečij.

Default avatar ah ja 15 Feb 2009 12:14

Čist tko by the way...on te je vprašal a si se "pocaJtal" in ne "pocaRtal"...a ne slišiš razlike?

Default avatar janca pomaranča 15 Feb 2009 12:26

šecjen napisal:imaš narečno skupino - v tem primeru štajersko - znotraj narečne skupine pa potem , podnarečja, krajevne govore ipd.
tule si poglej:

prleško narečje sodi pa že v panonsko narečno skupino, ni eno od štajerskih narečij.

mislim, da bo vsak drug prlek ti vedel povedati, da ne spada v panonsko narečno skupino. 2 kr neki indijanca ki sta pač rekla, da bo tu panonsko narečje - se definitivno ne morem strinjati. Prekmurci govorijo prekmursko in so v prekmurju, ne pa v panoniji??? prleki živimo v prlekiji in govorimo prleško in tudi ne panonsko, haložani so haložani + lükarija, slovenskogoriško pa je del štajerščine, ker ima enostavno narečje največ podobnosti s štajerščino.
Kako so ta 4 narečja lahko skupaj dali mi ni jasno, očitno samo na osnovi geografije, dvomim, da boste našli prleka, ki bo pristal, da je v isti jezikovni skupini kot prekmurec in obratno tudi ne. Prleki in prekmurci se imamo namreč čisto radi, ampak nas jezikovno metati v en kotel -> NE tu pa se ne strinjamo.

Default avatar jana11 15 Feb 2009 12:31

Pocajtat se pomeni pri nas na Gorenjskem pozdravit se.

Default avatar šecjen 15 Feb 2009 12:38

janca, ne bom rekla da se strinjam s tabo in ne bom rekla, da se ne strinjam, nas so so indijanci pač tako učili. so že imeli nek kriterij, verjetno pa, kot je navada v tem poslu, niso prizadetih vprašali za mnenje.

Default avatar Ally* 15 Feb 2009 12:42

nobenaena napisal:Pocajtaj tudi jaz uporabljam, pa sem iz Lj., tako da primerjava po moje ni najboljša.

Bo kar na mestu, saj je želel z njo povedati, da to besedo uporabljajo le ponekod na Štajerskem, ne pa povsod (in ni trdil, da je izven Štajerske ne uporabljajo). S tem je le ponazoril njegovo trditev, da enotno štajersko narečje ne obstaja.

Default avatar Ally* 15 Feb 2009 12:45

ah ja napisal:Čist tko by the way...on te je vprašal a si se "pocaJtal" in ne "pocaRtal"...a ne slišiš razlike?

Po moje jo sliši :)

A ker besede ni poznal, jo je najbrrž skušal povezati s podobno, ki bi pasala v kontekst :)

Default avatar cija.... 15 Feb 2009 13:04

pa pocajtaj se sem prvič slišala od mariborčanke.

narečja se pa lahko razlikujejo od vasi do vasi. gorenjsko bodo na jesenicah verjetno govorili čisto drugače, kot v mengešu. pa vseeno spadata obe narečji v isto narečno skupino.

Default avatar cija..... 15 Feb 2009 13:06

janca pomaranča napisal:
šecjen napisal:imaš narečno skupino - v tem primeru štajersko - znotraj narečne skupine pa potem , podnarečja, krajevne govore ipd.
tule si poglej:

mislim, da bo vsak drug prlek ti vedel povedati, da ne spada v panonsko narečno skupino. 2 kr neki indijanca ki sta pač rekla, da bo tu panonsko narečje - se definitivno ne morem strinjati. Prekmurci govorijo prekmursko in so v prekmurju, ne pa v panoniji??? prleki živimo v prlekiji in govorimo prleško in tudi ne panonsko, haložani so haložani + lükarija, slovenskogoriško pa je del štajerščine, ker ima enostavno narečje največ podobnosti s štajerščino.
Kako so ta 4 narečja lahko skupaj dali mi ni jasno, očitno samo na osnovi geografije, dvomim, da boste našli prleka, ki bo pristal, da je v isti jezikovni skupini kot prekmurec in obratno tudi ne. Prleki in prekmurci se imamo namreč čisto radi, ampak nas jezikovno metati v en kotel -> NE tu pa se ne strinjamo.

prekmurci in prleki ste si hudo podobni po narečju, pa če to hočete slišat, ali ne.

Default avatar varjanka 15 Feb 2009 13:18

Verjetno bi ti vsak povprečen devetošolec znal razložiti, v čem je tvoje neznanje.

Default avatar mariborcanka12 15 Feb 2009 13:45

Edina pravilna stajerscina je mariborscina, npr. celjani uporabljajo ogromno ljubljanscine, od uck dalje..brrrr.
Mislim da so vsa narecja ki izhajajo iz stajerscine grozna in kmecka...

Najlepse narecje pa imajo primorci, ampak tisti cisto priobalni, mnjami.

Default avatar mariborcanka12 15 Feb 2009 13:48

Edina pravilna stajerscina je mariborscina, celjani kot ze iz primera opisano, uporabljajo ogromno ljubljanscine, od uck dalje..brrrr.
Mislim da so vsa narecja ki izhajajo iz stajerscine grozna in kmecka...

Najlepse narecje pa imajo primorci, ampak tisti cisto priobalni, mnjami.

Default avatar yyyx 15 Feb 2009 14:00

xxxy napisal:Vidim, da vas je na tem forumu precej nerazgledanih in da ne veste, da v Sloveniji ne obstaja nobena štajerščina, štajersko narečje, ali kaj podobnega. Štajerska ni samo Maribor z okolico, Štajerska je tudi Ptuj, pa dalje Prlekija, pa z druge strani Celje, pa dol vse do Brežic. Na tem področju govorijo ljudje zelo razčino.

Jaz sem Mariborčan in ko sem enkrat po krajši bolniški prišel nazaj v službo me sodelavec Celjan vpraša "no, a si se pocajtal". Meni niti slučajno ni bilo jasno, kaj me sprašuje, pocartati se v mariborščini pomeni pocrklati se, stisniti se k nekomu...Potem sem počasi izluščil, da naj bi to pomenilo, če sem se že pozdravil..:)))

Mislim, da tudi ti spadaš v skupino nerazgledanih.

v Sloveniji poznamo narečne skupine (Koroška, Štajerska, Panonska, Primorska, gorenjska, primorska, Rovtarska).

Te narečne skupine se delijo na posamezna narečja, posamezna narečja pa se delijo na posamezne govore. In govori se delijo še naprej. saj veš - vsaka vas ima svoj glas. Pa še res je.

če te pa že zanimajo kriteriji.... so natančno določeni (izgovorjava vsakega glasu posebej . se pravi kako se izgovarja (in kako se JE izgovarjal) A, O, E....).

A ti je zdaj kaj bolj jasno?

Default avatar janca pomaranča 15 Feb 2009 14:46

cija..... napisal:
janca pomaranča napisal:
tule si poglej:

prekmurci in prleki ste si hudo podobni po narečju, pa če to hočete slišat, ali ne.

Eno stvar ti prisežem - če boš še prleka približno razumela o čem ti govori, ti res garantiram, pri prekmurcu se ti ne bo sanjalo o čem se pogovarja. Boš prepričana da govori madžarsko.
Isto je s primorci, sem sedela na pomolu in poslušala ribiče ko so se menili, prvih 5 minut sem bila prepričana, da so italjani, no, potem ko sem malo bolj napela ušesa, sem ugotovila, da so slovenci - primorci.

Default avatar Ally* 15 Feb 2009 14:49

cija..... napisal:prekmurci in prleki ste si hudo podobni po narečju, pa če to hočete slišat, ali ne.

Hehe, to me spominja na tisto, da se nam zdijo vsi Kitajci podobni...

Sama nisem ne Prekmurka, ne Prlečka, pa kljub temu dobro ločim obe narečji, verjamem pa, da razlike nekdo z Obale ali pa Ljubljane ne opazi. Kot jaz ne opazim razlike med narečji v okolici Kopra ali pa v okolici Nove Gorice, Primorci pa verjetno slišite nijanse.

mariborcanka12 napisal:Edina pravilna stajerscina je mariborscina, celjani kot ze iz primera opisano, uporabljajo ogromno ljubljanscine, od uck dalje..brrrr.
Mislim da so vsa narecja ki izhajajo iz stajerscine grozna in kmecka..

Dekleta, upam, da se tale kreg ne bo še bolj razvil. Tema je zanimiva in prepričana sem, da se da o njej debatirati tudi na spoštljivem in NE žaljivem nivoju.

Zame kot Štajerko (pa ne iz Maribora) je žaljivo, da mi nekdo izjavi, da je "edina pravilna stajerscina mariborscina" in da "so vsa narecja ki izhajajo iz stajerscine grozna in kmecka...".

Avatar dsimon1 15 Feb 2009 15:30

cija.... napisal:pa pocajtaj se sem prvič slišala od mariborčanke.

...kar pa ne pomeni, da se v Mariboru in okolici zares uporablja. Sicer vem, kaj to pomeni, ampak tako ne govorimo. Tvoja mariborčanka se je pač navlekla.

Default avatar agnes77 15 Feb 2009 16:29

mariborcanka12 napisal:Mislim da so vsa narecja ki izhajajo iz stajerscine grozna in kmecka...

ha, ha, ha, ha, ha, ha:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

če daš zraven kakšno "polnokrvno" ljubljanščino, ki je meni osebno manj ljuba (dej skenslaj to depro s fejsa;), potem štajersko (čuj ti) definitifno zveni manj kozmopolitansko;)

lpA
(včasih Mariborčanka;)

Biti moramo pripravljeni, da se odpovemo življenju, ki smo ga načrtovali, da bi zaživeli življenje, ki čaka na nas. -j.c.-

Default avatar Cveka 15 Feb 2009 17:49

Daj skenslaj to depro s fejsa pač ni ljubljanščina, ampak najstniška spakedranščina:-)

Prleščina in prekmurščina sta si tako različni kot sta si le lahko.

Štajersko narečje pač ni prisotno samo v Mariboru.

Dekleta, pred časom sem bila v Ravnah - tam vsaka hiša uporablja rahlo drugačno govorico:-)))

Slovenija je tako bogata z narečji, da bi morali biti na to še kako ponosni! Je pa res, da so nekatera prijetnejša za uho, druga pa manj. Meni osebno je prekmurščina najtrše narečje, najmehkejše pa primorsko in koroško.

Default avatar 0na 15 Feb 2009 18:06

Meni je najmehkejša prekmurščina
najtršo je mariborsko in haloze
najlepše koroško in primorsko
najslabše razumem belokrajnce
ljubljanščina mi je smešna, kot da se norčujejo iz Slovenskega jezika
itd

Avatar WildWind 15 Feb 2009 18:31

no ena za na pohorce...ostali štajerci pa povejte, če uporabljate podoben jezik:)))))

Pohorska (Jurij Vodovnik)

Iz Pohorja lajpiga mi smo doma,

tu saunce nas graije, tu den se igra.

Goše zelene ubdojajo nas,

tu zmiraj nam krotek je čas.

Taparvu, ku zjutraj se človek zbudij,

ga ptiček na viji ži peti učij.

Preljubi ti poharc le zbudi se zdej,

pristovi si vuodo za čej.

Tam žvina te čoka, tam dilu stuji,

tam plug je pukvorjen, orat se mudij.

Drevje pugoja, vsok garm brstij,

vse koše, de bob se sadij.

Ku dilu narediš, enmolu bo mir,

pa prišu bu vmajs še ta muhast april.

Tujd tau je putrajbnu, tujd dež mare bit,

de volek u štoli bo sit.

Tak se na Poharju tu nam gudij,

vsok pač pu svoje tu dajla, tarpij.

Včosih pa rodi skup sedemu mi,

da kero zapuojemu si.

WildWind
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ability is what you're capable of doing.
Motivation determines what you do.
Attitude determines how well you do it.

Default avatar pepca z brjegu 15 Feb 2009 19:56

tud u naših kvonceh se pr usaki hiši drgač gvari, pa ša fajn se nm zdi. prekmurce pa tud mi bl tjež'k zastopm'. liži korošce pa primorce. lblančanu pa tak nbjedn vječ nje, k s tak šmvorn nardili z jezika, da ša sami sjebe na zastopj'. tak se to nardi, č ldj' neč na daj' na svaj' narečje.

Avatar WildWind 15 Feb 2009 20:50

pepca z brjegu napisal:tud u naših kvonceh se pr usaki hiši drgač gvari, pa ša fajn se nm zdi. prekmurce pa tud mi bl tjež'k zastopm'. liži korošce pa primorce. lblančanu pa tak nbjedn vječ nje, k s tak šmvorn nardili z jezika, da ša sami sjebe na zastopj'. tak se to nardi, č ldj' neč na daj' na svaj' narečje.

Gvišn mš prou:)))))))

WildWind

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ability is what you're capable of doing.

Motivation determines what you do.

Attitude determines how well you do it.

Default avatar Ravenčanka 15 Feb 2009 22:23

Cveka napisal:
Dekleta, pred časom sem bila v Ravnah - tam vsaka hiša uporablja rahlo drugačno govorico:-)))

Slovenija je tako bogata z narečji, da bi morali biti na to še kako ponosni! Je pa res, da so nekatera prijetnejša za uho, druga pa manj. Meni osebno je prekmurščina najtrše narečje, najmehkejše pa primorsko in koroško.

Definiraj... sem bila v RAVNAH..... ker Raven je malo morje...

SE pa strinjam, da ne znamo cenit bogastva ki ga imamo.

Default avatar ju3 16 Feb 2009 08:22

lej ja čisti dokaz maš, da so meje med pokrajinami narobe zarisane.

Avatar mirijam 16 Feb 2009 08:23

Glede premurščine in prleščine, nekaj je podobnosti. Jaz, ki znam prekmusko in ko sem slišala prleke se mi je zdelo, kot da so štajerci, ki mešajo zraven prekmusko narečje.
Seveda je razlika, ampak čisto avt pa ni. Ja, se mi zdi, da kakšen ne razume ne eno ne drugo. :-)

Default avatar Ta prava Monica 16 Feb 2009 11:13

in zakaj vam gre ljubljanščina tok v nos,same kritike,vsi pa siljo v ljubljano-ne štekam,da si bog ne štekam več folka

kot drugo pa kot je nekdo napisal,sploh ne znamo cenit in se tudi ne zavedamo,da je v naši mali državi taka pestrost govora.Seveda nebi bili slovenci ,če se nebi še tu kregali kdo je boljši-budaleština na kvadrat
vsi smo super in meni vsi zvenijo super od prleka,do ljubljančana,mariborčana,prekmurca in primorca..

Stran 1 od 1
Na vrh