Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Transmaščobe

Transmaščobe

ste kaj ozaveščeni o transmaščobah? Berete deklaracije? Vas zanima kaj pojeste?

Končno so predstavili izsledke raziskave, predvsem pekarne in slaščičarne so problem. In končno bo tudi država nekaj naredila v tej smeri, vsaj upam no.

Jaz se izogibam balkanskim firmam, pekarnam in tem predpekovskim izdelkom. Kakšna napolitanka včasih pade v voziček, pa rogljiček, drugač pa kar pazim kaj pojemo.

Jemo sadje, zelenjavo, gomolje, stročnice, cela žita, orehe in semena. Uporabljam še sol, rjavi sladkor, med, bučno in olivno olje. Iz tega je naša vsakdanja prehrana, sladice in sladoledi.
Pravilo pri nakupu hrane naj bi bilo: ko prebereš deklaracijo in njenih sestavin ne znaš izgovoriti ali ne veš, kaj to sploh je, daj nazaj na polico.

Kakšne sladice pa jeste? Resno me zanima, za navdih. Jaz bi iz tega znala narediti pečena jabolka, kompot, zmrznjeno zmiksano sadje (sladoled), sadno solato, mogoče kakšne kroglice iz orehov in suhega sajda… potem je pa že konec. 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Kakšne sladice pa jeste? Resno me zanima, za navdih. Jaz bi iz tega znala narediti pečena jabolka, kompot, zmrznjeno zmiksano sadje (sladoled), sadno solato, mogoče kakšne kroglice iz orehov in suhega sajda… potem je pa že konec. :)[/quote]

Ko bom imela kaj več časa lahko napišem kak recept. Za začetek sem jaz poiskala navdih na you tubu za presne sladice, a sem jih malo “prizemljila”, sicer so drage. Korenčkova torta, korenčkove kroglice so za začetek super in ne drage. Za sladoled je osnova zmrznjena banana, ali pa kremi iz indijskih oreščkov dodaš drugo zmrznjeno sadje. Zmrznjena banana je osnova tudi različnim frapejem, od sadnih do čokoladnih.
Bom zvecer nalepila kak recept.

Kakšne sladice pa jeste? Resno me zanima, za navdih. Jaz bi iz tega znala narediti pečena jabolka, kompot, zmrznjeno zmiksano sadje (sladoled), sadno solato, mogoče kakšne kroglice iz orehov in suhega sajda… potem je pa že konec. :)[/quote]

Ko bom imela kaj več časa lahko napišem kak recept. Za začetek sem jaz poiskala navdih na you tubu za presne sladice, a sem jih malo “prizemljila”, sicer so drage. Korenčkova torta, korenčkove kroglice so za začetek super in ne drage. Za sladoled je osnova zmrznjena banana, ali pa kremi iz indijskih oreščkov dodaš drugo zmrznjeno sadje. Zmrznjena banana je osnova tudi različnim frapejem, od sadnih do čokoladnih.
Bom zvecer nalepila kak recept.[/quote]

Super, hvala. 🙂

Banano tudi jaz uporabljam za sladoled, bom pa poskusila še varianto z indijskimi oreški.

Obljuba dela dolg. Nekaj receptov za sladice, ki jih pri nas najraje jemo.

OSNOVNA KREMA IZ INDIJSKIH OREŠČKOV PO MOJE

200 gr indijskih oreščkov namoči v vodo za najmanj 2 uri.
S tem, ko se napijejo vode, se lepše spenijo v kremo, pa tudi volumensko jo je več. Miksaš najprej brez vode, nato po potrebi dodajaš tekočino po žlicah toliko časa, da dobiš kremasto zmes želene gostote. Za pecivo naredim gostejšo, za sladoled pa redkejšo.

KORENČKOVA SLADICA:
3 veliki korenčki (cca pol kg)
1 šalica rozin
10 datljev
½ žličke ali manj cimeta (po okusu)
½ žličke ali manj kardamoma (po okusu)
ščep soli

Korenčke najprej naribaš, nato daš v mešalnik (multik), dodaš rozine, datlje, cimet, kardamom po želji, sol. Vse skupaj dobro premiksaš, da dobiš enotno maso. Iz nje oblikuješ kroglice, ki jih povaljaš v kokosu ali v poljubni glazuri – mleti orehi, lešniki….
Kroglice so lahko malo večje, jih na sredini vdolbiš (pritisneš z manjšim kozarčkom) in vdolbinico napolniš s kremo iz oreščkov.

Varianta 2: Pred tem za 2 uri namočiš 1 šalico indijskih oreščkov, jih zmiksaš v kremo z 2 žličkama kokosovega masla in nekaj žlicami vode, v kateri so se namakali datlji.
Korenčkovo maso oblikuješ v kvadrat, ga premažeš s kremo iz oreščkov in dobiš pecivo. Če narediš dvojni masi, ju po plasteh nalagaš v model za torto. Na vrhu je krema. Za 2 uri jo daš v zmrzovalnik.

OBVEZNO korenčkovo sladico postavi v zmrzovalnik. Kroglice za okoli 1 – 1,5 ure, pecivo pa za 2 uri. Za slajenje lahko uporabiš datlje, med ali rjavi sladkor (ali pač karkoli drugega).

Namesto korenčka lahko uporabiš oranžno bučo, vzameš pol mere buče, pol mere korenčka. V to mašo vmešaš tudi zdrobljena bučna semena. Njami

Če narediš kremo malce redkejšo (mi jo obožujemo), jo lahko preliješ čez skodelico poljubnega svežega sadja in dobiš hitro sladico. lahko jo zmrzneš v posodicah za ledene kocke in jo zmiksaš s sadjem v sladoled. Lahko ji dodaš vanilijo, žličko kakava, nekaj žlic kokosove moke, suho sadje …

BUČNA OREHOVA TORTA

Testo:
cca 250 gr orehov
cca 100 gr datljev
1 čajna žlička vanilije (če nimaš ekstrakta, delaj brez njega)
1/2 čajne žličke cimeta
ščep soli

Krema:
cca 250 gr indijskih oreščkov, namočenih čez noč (najmanj 2 uri, če ne namočiš prej)
2 žlici medu (ali javorjevega sirupa , rjav sladkor … kar pač uporabljaš)
1 manjša skleda bučnega pireja (jaz uporabim 1 maslenko, narežem na kocke in skuham v zelo malo vode)
1/4 skodelice + 2 žlici kokosovega olja, stopljenega
1 1/2 čajne žličke cimeta
1/2 čajne žličke muškatnega oreščka (po želji)
1/4 žličke ingverja
ščep soli
1 čajna žlička vanilije

V multipraktiku zmešaj skupaj orehe in datlje, do enotne mase. Dodaj vanilijo, cimet in sol, premešaj in namaži na dno tortnega modela. Zgladi in postavi v hladilnik.

Oreščke odcediš, zmiksaš po zgornjem postopku do kreme (pazi, da dodaš tekočino samo, če je potrebno, po žlicah) in dodaš ostale sestavine kreme in še malo premešaš, dokler ne nastane enotna zmes. namažeš na tortno osnovo in postaviš v zmrzovalnik za dobro uro.

Ostanke sladice hrani v zmrzovalniku. Šalice je vseeno kako velike uporabiš, važno je, da vse meriš z isto. Delaj po občutku. Ker ni jajc in se ne peče, lahko sestavine prilagajaš. Določene lahko izpustiš ali nadomestiš. Bo pač vsakič imelo drugačen okus.
Jaz med vedno razredčim z žlico, dvema tople vode, Toliko, da še ostane gost, se pa lažje z njim dela.

ČOKOLADNE KROGLICE S KOKOSOM

200 g kokosove moke
200 g datljev
50 g kakava v prahu
2 žlici kokosovega olja
ščep soli

Datlje namoči za 2 uri vodo in pred uporabo odcedi. V mešalniku zmešaj datlje, kokosovo moko, kakav in stopljeno kokosovo olje. Iz mase oblikuj v kroglice in povaljaj v kokosovi moki. Hrani v hladilniku.

Tole so recepti, malo prirejeni našemu proračunu in okusu.
Javi, kako vam je bilo všeč.

ja super, še kakšen recept bi bil dobrodošel.
jaz lahko povem za sladoled iz gozdnih sadežev, mogoče lahko tudi s čim drugim, ampak nisem še probala, ker imamo domače jagode, maline, robide, borovnice, aronije itd, pa vedno delam iz tega.

torej … za 4 ure zamrzneš skodelico mleka, potem notri streseš zmrznjeno jagodičevje in s paličnim zmiksaš, odlično.

Se popolnoma nič ne obremenjujem. Kupujem osnovne sestavine in iz tega kuham/pečem itd.
Če 2x na mesec pojem eno trans žemljo, pol me pa ne bo vrag vzel.

Vau, odlično, najlepša hvala za trud! Vsekakor javim, ko bom kaj poskusila, kako nam je bilo všeč. 🙂

Pa kolk moraš teh žemelj pojest, da dobiš teh maščob toliko, kot za en svinjski zrezek s pomfrijem?

Iskreno? Ne gledam, ne pazim in ne mislim. Pred leti sem “pazila”, pa na koncu ugotovila, da se mi zdravje slabša, otroci pa hirajo. Sem zdrava, krvna slika fenomenalna, sladkor v krvi idealen, holesterola še premalo, maščob v krvi pa sploh nič. Jem in sem fizično aktivna. Prej se nisem počutila dobro sploh.

iskreno povem, da mi je prav vseeno in se s tem splo ne obremenjujem. pojem, če se mi zahoče in to je to – nič ne razmišljam, kaj je zdaj vse not v nekem rogljičku.

se ne oziram na to, ker so tako mediji in narodi že zdavnaj pokazali da rabijo vsakič nekega krivca, če ne niso srečni.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

New Report

Close