Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Bi znali na podlagi značilnosti razvozlati, kateri samostalnik opisujejo? :)

Bi znali na podlagi značilnosti razvozlati, kateri samostalnik opisujejo? :)

Navodilo: Spodaj imate opise treh slovenskih samostalnikov. Pod vsakim samostalnikom imate napisane značilnosti, ki jih ta samostalnik vsebuje. Bi znali ugotoviti, za katere samostalnike gre? 🙂

Prvi samostalnik:

– množinski samostalnik
– imenovalnik
– vsebuje enega izmed šumnikov
– vsebuje dva samoglasnika
– prvi dve črki tega samostalnika sta tudi sestavni del besede v oklepaju (hlev)

Drugi samostalnik:

– ženski spol
– ednina
– imenovalnik
– vsebuje vse sičnike
– vsebuje štiri samoglasnike
– zadnji, torej četrti samoglasnik je A
– prvi trije samoglasniki si po vrsti sledijo kot v abecedi (upoštevaj a, e, i, o, u)

Tretji samostalnik:

– srednji spol
– ednina
– imenovalnik
– če pred samostalnik napišemo enega izmed predlogov k ali h, je pravilen predlog h
– vsebuje dva ista samoglasnika
– samostalnik je sestavljen iz štirih črk

prvi hlače zadnji okno srednji mi ne gre.

zadnji ni okno,
je ‘K oknu’, ne ‘H oknu’

pol pa kolo

zadnji ni okno,
je ‘K oknu’, ne ‘H oknu’[/quote]
Kolo.

Zadnji je kolo

zavesica

1. šavje

1. hlače
2. kolo
3. zapestnica

tebi ni jasno, kaj so sičniki, ha?

tebi ni jasno, kaj so sičniki, ha?[/quote]

Zmotil se je v vrstnem redu zapisa besed.
Za drugo besedo (oz. tretjo v zgornjem zapisu) pa v besedilu ne piše, da so od soglasnikov v besedi samo sičniki.

Sem profesorica slovenščine na srednji šoli. Če je tole za nalogo, je zabavno in malo za razmigati možgančke ter preveriti besedni zaklad. Samo upam pa, da ni za test, ker je naloga povsem neprimerna za ocenjevanje znanja. Sama sem si kar nekaj časa razbijala glavo. Ne bom pa napisala rešitve, ker kot sem rekla, je za hec zabavno iskati prave besede.

Brez skrbi, profesorica. Tako kot ste navedli, je naloga namenjena zgolj razmiganju možgančkov.

New Report

Close