Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vsiljivi sosedje

Vsiljivi sosedje

Naša najbližja soseda sta ostarel par. Ko smo se preselili, sta naju z možem kar malo “posvojila”. Zelo sta bila prijazna, vabila na kavice, tudi pomagala z nasveti na vrtu. Nama sta se smilila, ker sta taka osamljena, ni naju stalo prevec tistih nekaj prijaznih besed na dan. Ampak v nekaj letih je šlo tako daleč, da nama gresta soseda že pošteno na živce. Z možem imava oba zahtevni službi, okrog hiše postoriva, ko pač lahko. Soseda imata očitno za poslanstvo, da nama lajšata življenje. Vsako leto gresta malo dlje s svojo dobroto. Pridem iz službe in naletim na opleto gredico. Malo mi je nerodno, povem, da mi je, se zahvalim. Naslednje leto naletim na posajene jagode. Je imela ravno sadike in je presodila, da tja lepo pašejo. Potem omeniva, da bova postavila pergolo. Čez kak teden sosed pove, da jo je naredil za naju, da račun za material, naju obvesti, da jo bo tudi on postavil. Vsakič lepo poveva, da hvala, ampak da bova drugič sama. Pa enostavno preslišita. Tudi če sva zelo direktna.
Seveda te usluge stanejo. Zaradi njih se na našem vrtu soseda vse bolj počutita kot doma, jaz pa se ne morem normalno sprostiti, ker samo čakam, od kod se bosta narisala. Tudi npr. če imata na obisku kake otroke, ju mirno pripeljeta na naš tobogan. Sama sebi se zdim butasta, ampak enostavno ne morem biti groba do njiju, ker sta stara in sama in res mislita, da delata uslugo. Lepe besede pa ne razumeta. Ima kdo kak nasvet?

Vem, da je to zelo težko, ampak mislim, da jima moraš povedat točno tako, kot si tu napisala. Iz tvojega pisanja se vidi, da imaš dobro srce in ni se za bat, da bi rekla kaj neprimernega. Če sta soseda pametna, bosta razumela. Če nista, nimaš kaj – v tem primeru se bo tako ali tako končalo grdo.

A za ograjo in dvoriščna vrata na ključ si že slišala. Vrt ogradi in zakleni vrata pa boš imela mir

nova
Uredništvo priporoča

Pravijo če ne gre zlepa gre pa zgrda.Tega seveda nočeš očitno boš pa morala postati malo grda.Resnica je še najboljša.Recimo tole kar si nam povedala povej tudi sosedoma tudi tisto kar čutiš jima povej.Čisto možno da z možem nista dovolj jasna glede tega zato vaju soseda ne jemljeta resno,sploh če je enkrat tako drugič pa tako.Če nimaš več osebnega miru ne ti ne mož potem je nekaj narobe in moraš temu narediti konec žal .Saj veš kako bo šlo….joj toliko sva storila zanju onadva pa nama tako vračata.Čeprav z dobrimi nameni ti in mož lahko postaneta najslabša in okolica vaju lahko obsoja.Zato vedno pravim da je najbolje že takoj na začetku poslušati svoje občutke,ki ne varajo.Najverjetneje sta vama že v štartu soseda šla rahlo na živce.Začnita se do jiva obnašati kot do soseda brez obveznosti.Dober dan in nič več……

Tole bi bilo za posnet film. Komedijo. Podobno kot tisti film, ki prikazuje življenje para s starejšo gospo. Ne spomnim se naslova.

Najprej sem preverila datum objave, ker sem skoraj prepričana, da sem nekaj zelo podobnega že brala. In že takrat se mi je zdelo fletno imeti takšne sosede. No, meni bi se zdelo, kar seveda ne pomeni, da to odgovarja vsakemu. Seveda je preko meja sosedstva, ampak roko na srce, v današnjem svetu zagabljenih medsosedskih odnosov, napetosti v službah ipd, je takšen odnos pravi balzam. Jaz bi ju vzela za svoja.


Ne boš verjela, tudi ograjo sva že postavila. Medtem ko smo bili na dopustu, je sosed na ograji med našima parcelama snel en panel in ga predelal v vrata. Da lahko hodimo en k drugemu, je rekel, ko sva z možem protestirala, da nama to ni prav. In bil zelo žalosten, da nama ni všeč. Kot vsakič, ko poveva malo bolj oštro. Saj vem, da najbrž res ne bo šlo drugače kot grdo, ampak si tega ne želim.

Tale je pa še boljša kot v filmu.
Si mi polepšala dan.
Sorry, te razumem.

Sama imam take, da le odnesejo, pa nič njihovega.
Tadva sta pa še namesto kamere.
Si pač prisrčna in onadva blažena.
Če ju zgubiš, boš čutila praznino.
Kdaj zapojte skupaj, ti bo všeč.

Kar ti naredita, brez, da ste se prej pogovarjali, ne plačuj.
Tako bosta vedela, kje je meja.


Ne boš verjela, tudi ograjo sva že postavila. Medtem ko smo bili na dopustu, je sosed na ograji med našima parcelama snel en panel in ga predelal v vrata. Da lahko hodimo en k drugemu, je rekel, ko sva z možem protestirala, da nama to ni prav. In bil zelo žalosten, da nama ni všeč. Kot vsakič, ko poveva malo bolj oštro. Saj vem, da najbrž res ne bo šlo drugače kot grdo, ampak si tega ne želim.[/quote]

vse ima svoje meje.
1. Nehajta zahvaljevat za stvari za katere nista prosila.
2. Ne plačujta za stvari, ki jih nista naročila.
3. Povejta, da bsta odslej sama skrbela za svojo zemljo in da pomoč ni več potrebna.
4. Če se spozabita (npr, posadita jagode, jih vrzita ven in tam posadita nekaj svojega), pri tem ju opozorita na to, kaj ste se dogovorili.
5. NIč več prijaznega small talk. SAmo še dober dan in nasvidenje. Se mi mudi.

Enostavno naslednic ko ti bota srala po vrtu pejt do njiju u 6ih zjutraj in jih fino napizdi..z besedami kot so svinja prasica kurba gnoj človeški, kretena brigajta se zase pezdeta, dementneža,reveža, klošarja, ma vse…klic moža nakonc da jih se on napizdi pa sploh najbolj pomembno kar bosta nardila zmeči stran, polomi, poškoduj pa njima vrzi v njuno kanto za smeti
garantirano ne bosta nikol vec ti tkole morila


Ne boš verjela, tudi ograjo sva že postavila. Medtem ko smo bili na dopustu, je sosed na ograji med našima parcelama snel en panel in ga predelal v vrata. Da lahko hodimo en k drugemu, je rekel, ko sva z možem protestirala, da nama to ni prav. In bil zelo žalosten, da nama ni všeč. Kot vsakič, ko poveva malo bolj oštro. Saj vem, da najbrž res ne bo šlo drugače kot grdo, ampak si tega ne želim.[/quote]
Uuuuu, tale dva soseda sploh nista tako prisrčna in naivna, kot si ti misliš. Noben ni tako zelo prisrčen in naiven.

A otrok nimata al jih ni blizu?


Ne boš verjela, tudi ograjo sva že postavila. Medtem ko smo bili na dopustu, je sosed na ograji med našima parcelama snel en panel in ga predelal v vrata. Da lahko hodimo en k drugemu, je rekel, ko sva z možem protestirala, da nama to ni prav. In bil zelo žalosten, da nama ni všeč. Kot vsakič, ko poveva malo bolj oštro. Saj vem, da najbrž res ne bo šlo drugače kot grdo, ampak si tega ne želim.[/quote]

po prebranem svetujem, da naj sosed nabavi ključavnico, vidva plačata – ključe imate pa oboji ☺
potem pa še vidva kupita sama svojo ključavnico … in obdržita ključe

Malo nagajivo; bodi enako dobra do njih. Vstani navsezgodaj in posadi svojo rožo, grmičevje,.. na njihovo stran in jim to mastno računaj.

Ne vem, zakaj vrata v ograji nista zagradila, če vama niso bila po godu?

Zdaj je prepozno za kakršnkoli pogovor. Sledil bo kreg ali tebi dviganje ‘pokrova’ in popolna ignoranca.

Tako vsiljive sosede imam jaz. Leta sem trpela, ker je ena soseda hodila na kavo, pa celo tepihe klofala pri našem (odprtem) oknu ipd-….. Ko sem ji rekla, da jo imam poln kufer, se je čudila:
“Ja kak te, do zdaj te ni motilo, zdaj pa te? Jaz to delam že leta..!”
Okej, sva opravili za vedno!

Se vseli druga baba…. pred vrati čevlji, ene škatle, vaza z rožami !, marele, vreče smeti po par dni, pepelnik poln čikov….
Ji povem TAKOJ, da se ne bo raztegovala in naj se spoka v svoj pajzel. Je gledala ko zaboden bik.
Nekaj mesecev je trajalo, da je pospravila, čevlji so še pred vrati. Samo v teh mesecih sem jo morala še 3x poslat v pm, ji je.bat mater, ker drugače taki bedaki ne zastopijo nič!!

Če bi bila jaz v začetku tiho, bi baba imela danes pred vrati skladišče. 🙁

Uuuuu, tale dva soseda sploh nista tako prisrčna in naivna, kot si ti misliš. Noben ni tako zelo prisrčen in naiven.

A otrok nimata al jih ni blizu?[/quote

Sin pride poredko, kaj pa, ta mlade pa sploh ni blizu.
Vsem dam prav. Zdaj bova morala samo še zaropotati. Škoda samo, ker imava v bistvu rada prijazne odnose, ampak če je preveč, je preveč. Ko berem sama sebe, se ne morem načuditi, kako nekdo pusti tako daleč. Hvala vsem za odgovore in nasvete, kaj bom gotovo uporabila.

Sama se tudi pod razno ne bi odtujila od takšnih sosedov, a bi si hkrati izborila svojo intimo.
Na našem posestvu, ki sem ga podedovali po očetu, sem podedovala večinom dobre partnerske odnose s sosedi in jih še nadgradila. Sem srčna, a takoj povem, kaj pričakujem. Hkrati pa ne računam, da bo vse po moje.
Moj mož je običajno zelo vljuden in se podredi v odnosu do sosedov, potem pa stoka, koliko časa so mu požrli ali kako je trpel v primitivni komunikaciji……. Ga poznam in vem, da ni sposoben situacije presekati, samo vljudno kima.
Živela sem v razširjeni družini, kjer so bila vedno odprta vrata za sorodnike. A hkrati sem se naposlušala pritoževanja staršev, ki sta trpela v podrejanju in se nista upala ali znala povedati svojih pričakovanj v odnosih. Sama sem drugačna. Imamo tri lokacije (stanovanje, podedovano posestvo in eno parcelo, kjer pridelujemo sadje in zelenjavo), jaz mimogrede poštimam obiske in sosede. Kratek čas vljudno poslušam, preidem na bistvo, to je če kaj potrebujejo (orodje, zelenjavo, sadje, intelektualne usluge …..), povem, kdaj bo in kaj lahko naredim, se opravičim in grem delat svoje naprej. Če sama vprašam za uslugo, vedno pustim odprt prostor, da lahko odklonijo in da to ne bo vplivalo na dober odnos. če imam daljše obiske, na začetku vprašam, kaj želijo in kaj sama pričakujem.

Ne morem ti dati recepta, kako bi ravnala s tvojimi sosedi, ker z vsakim je treba na drug način in iz srca. Na primer, povabila bi ju na pogovor, vnaprej povedala, da bo tema naši medsosedski odnosi. Prosila bi,da prisluhneta in prosila, da to delam s ciljem, da odnose nadgradimo . Najprej bi jima rekla, da sta mi ljuba in da sem hvaležna za to in to, a da vedno, ko kaj naredita na moji zemlji, naj obvezno prej vprašata in naj prosim ne bosta užaljena, če bomo rekli ne. Da verjamem, da imata dobre namene, a da o vseh stvareh nimamo istega okusa. Pustila bi jima prostor za odgovor. Rekla bi jima tudi, da naj vedno vprašata, predenj uporabita naša igrala… Povedala bi, da sem kdaj utrujena in da potrebujem svoj mir. Da sta dobrodošla in da jim bo z veseljem kdaj pomagal pri kakšni zadevi. Da želiš, da ostanete v dobrih odnosih, a da prosiš, da razumejo in spoštujejo vaše potrebe. če bi drugič prekršila meje, bi jih opomnila, dokler jih ne bi prevzgojila.


Ne boš verjela, tudi ograjo sva že postavila. Medtem ko smo bili na dopustu, je sosed na ograji med našima parcelama snel en panel in ga predelal v vrata. Da lahko hodimo en k drugemu, je rekel, ko sva z možem protestirala, da nama to ni prav. In bil zelo žalosten, da nama ni všeč. Kot vsakič, ko poveva malo bolj oštro. Saj vem, da najbrž res ne bo šlo drugače kot grdo, ampak si tega ne želim.[/quote]

Ok, od tu naprej ti pa ne verjamem več!!!

V bistvu je bila moja prva misel, da je to provokacija. Še vedno se nagibam k temu, ker ne zastopim, da bi kdo takšno vedenje toleriral! A, ko berem odgovore drugih … dobim vtis, da vas je takih primerkov kar nekaj …

Če bi se to meni zgodilo, bi bila prvič (če ne bi šlo res preko vsake mere) še relativno vljudna, drugič bi pa oba letela z moje parcele / hiše oziroma bi jima dovolj jasno povedala, kje so meje. Pa kako to pustite, da drugi hodijo po vas in vi se jim še zahvaljujete?
Jaz sem za dobrososedske odnose, ti olajšajo marsikaj in naredijo življenje lepše. Ampak, če imaš opravka z normalnimi ljudmi.

Daleč si ju spustila… Te pa popolnoma razumem. Imela sem podobno situacijo, ne z vrtom, pač pa z eno drugo rečjo. Prvič ti je simpatično in sprejmeš z veseljem – oni to dojamejo kot “daj še kdaj!”. Drugič je zanimivo, tretjič pa se moraš za prijazen nasmeh že skoraj malo potruditi. Vse lepo in prav, a nekateri ljudje dejansko ne poznajo meja. Pri meni je šlo tako daleč, da nisem več zdržala in sem povedala, da s tem dnem ne sprejemam več “pomoči”, da zmorem sama in po svojem okusu. Kako sem jih dobila po prstih! Ženska je šla vsej soseski razlagat, kaj vse je naredila zame in kako sem nehvaležna, poleg je natrosila še kup laži… Ni bilo fajn. Fajn pa je, da je ni več blizu in živim po svoje, ker prej nisem več.

Avtorica jaz pa se bojim, da je za drastične spremembe malo prepozno oziroma ja lahko jih naredite, vendar bodo posledice za vse prehude.
Moj nasvet:
Glede na to, da sta soseda že starejša glede na to da nista HUDOBNA , glede na to da ti naredita več dobrega kot slabega, glede na to da se ne vidite vsak dan in da smo tamladi bore malo doma…..bi se jaz malo od njih oddaljila še vedno pa bi imela nek odnos. Zakaj ker imaš od njih lahko veliko koristi in sice onedva ti čez dan merkata hišo vsi vemo da je danes veliko vlomov. Ko greste na dopusti ti ravno onedva zalivata vrt, rože in morda poskrbita za vašo mačko ali psa. Če ti bo zbolel otrok verjemi ti ga bosta z veseljem pomerkala itd. Skratka daj na tehtnico pluse in minuse in boš videla da je več plusov.
Ker če se jaz česa bojim se ravno to, da bi bila na smrt skregana iz sosedi in da bi morala gledati kdaj grem lahko na vrt in kdaj ne da niso slučajno oni zunaj.
Ker če si vse to do sedaj dopuščala zdaj pa bi rada potegnila črto bo to za njh sigurno šok in ne bosta vedela kaj dogaja.
Eh saj bosta čez 5 let v domu do takrat pa ti naj kar pleve pa sosed naj vam pokosil travo zakaj pa ne boste imeli vi več časa in boste šli za vikend kam na potep.

PSS vprašaj jo če ti lahko zlika in opere cunje.

Kaj pa če bi napisala pismo in jim poslala? Ne nesramno, pač bi se jima zahvalila za vse, hkrati pa bi jima napisala, da se dogovorite in da vam ni všeč, da delata vse na svojo roko…. Lepa beseda, lepo mesto najde……

a ni rešitev preprosta? Postaviš ograjo, vrata na posest zaklepaš… dvomim da bosta šla plezat čez.


Ne boš verjela, tudi ograjo sva že postavila. Medtem ko smo bili na dopustu, je sosed na ograji med našima parcelama snel en panel in ga predelal v vrata. Da lahko hodimo en k drugemu, je rekel, ko sva z možem protestirala, da nama to ni prav. In bil zelo žalosten, da nama ni všeč. Kot vsakič, ko poveva malo bolj oštro. Saj vem, da najbrž res ne bo šlo drugače kot grdo, ampak si tega ne želim.[/quote]

Ok, od tu naprej ti pa ne verjamem več!!![/quote]

Se strinjam, tole je čisto pretiravanje……

Ok, od tu naprej ti pa ne verjamem več!!![/quote]

Se strinjam, tole je čisto pretiravanje……[/quote]

Bi rada, da bi bilo pretiravanje, ampak žal ni. Ne moreš verjeti, kako eni ljudje ne poznajo meje. Hvala pa za vse druge odgovore. Zlasti od 000 in Pogovorite se sta mi všeč. Čeprav imate tudi drugi prav, bi vendarle rada obdržala v redu odnose.


Ne boš verjela, tudi ograjo sva že postavila. Medtem ko smo bili na dopustu, je sosed na ograji med našima parcelama snel en panel in ga predelal v vrata. Da lahko hodimo en k drugemu, je rekel, ko sva z možem protestirala, da nama to ni prav. In bil zelo žalosten, da nama ni všeč. Kot vsakič, ko poveva malo bolj oštro. Saj vem, da najbrž res ne bo šlo drugače kot grdo, ampak si tega ne želim.[/quote]
V takem primeru bi jaz prijavila policiji, ker gre za uničevanje tvoje lastnine in motenje zasebne posesti. Dopadli so se mi tudi tile nasveti:
*vse ima svoje meje.
1. Nehajta zahvaljevat za stvari za katere nista prosila.
2. Ne plačujta za stvari, ki jih nista naročila.
3. Povejta, da bsta odslej sama skrbela za svojo zemljo in da pomoč ni več potrebna.
4. Če se spozabita (npr, posadita jagode, jih vrzita ven in tam posadita nekaj svojega), pri tem ju opozorita na to, kaj ste se dogovorili.
5. NIč več prijaznega small talk. SAmo še dober dan in nasvidenje. Se mi mudi.

*Malo nagajivo; bodi enako dobra do njih. Vstani navsezgodaj in posadi svojo rožo, grmičevje,.. na njihovo stran in jim to mastno računaj.

Poleg tega pa še: kot si sama rekla, ja, res si butasta, pa tudi tvoj mož. Če vidiš, da delata stvari, ki jih vidva z možem omenita (o svojih načrtih), ja potem pač ne govori več o tem, kaj imaš v načrtu narediti, babja čveka!

New Report

Close