Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pri fantu doma imajo kmetijo, telitve katastrofalne

Pri fantu doma imajo kmetijo, telitve katastrofalne

Fantovi starsi imajo kmetijo. Prevzela jo bosta fantova sestra in njen moz, fant in jaz pa vcasih pomagava. Med drugim imajo krave. Bila sem pri stirih telitvah, ravno vceraj spet pri eni, in cisto pri vsaki gre nekaj narobe. Ne zelim pametovat, ampak meni se te zivali smilijo. Sama imam doma psa in sem veterinarja na enem izmed obiskov povprasala o telitvah… Ne bom na dolgo in siroko, skratka fantovi domaci nimajo pripravljenih osnovnih zadev, ki jih potrebujes, vse se isce zadnji moment, pa tudi vseh reci sploh nimajo, higiena ni ok, ko se telitev zacne se napoka pet sosedov (po moznosti na pol pijanih) v hlev in se vlece kar vse povprek, nobenih dogovorov z veterinarjem, nic. Razumem, da ker so krave v hlevu so telitve tezje, teleta velika, vendar meni se ne zdi sprejemljivo, da se VEDNO nekaj zgodi. Pa tudi ze prej in ko mene ni zraven. Fantu sem to povedala, da se mi pac to ne zdi ok, pa je odvrnil v smilsu, kaj ces starim kozlom nekaj dopovedat. Meni pa za te zivali ni vseeno! Ce se bo to se dogajalo, ne vem, naj jih prijavim ali kaj??

 

Pa je drugje kaj drugače?

Ti kar prijavi. Ampak sebe k psihiatru.
Zdaj spet ena fufla iz mesta, ki ma eno leto psa, uči kmete kako in kaj pri kravah.

nova
Uredništvo priporoča

Oprostite, ampak meni se ne zdi normalno, da:
-niso pozorni na izbiro semena in ne zahtevajo semena dolocene pasme, ki je kompatibilna s pasmo krave
-v blizini so tri veterinarske postaje in namesto, da bi se odlocili za eno za redne preglede, ostali dve pa obvestili ko se bliza telitev, oni vedno zadnji trenutek v paniki klicarijo vse tri, dobijo pa veterinarja, ki kravo na telitvi prvic vidi in ni seznanjen s stanjem
-nimajo: vnaprej zamrznjenega pripravljenega prvega mleka, ki ga tele mora zauziti cimprej po rojstvu in lubrikanta za mazanje porodnih poti
-razkuzilo za popek se v paniki isce zadnji moment
-krave pred pregledom lege ne umijejo okoli zadnjika in vhoda v noznico in se tako lahko bakterije prenesejo v notranjost
-ne pocakajo, da se pokaze glava, ampak vlecejo ze prej, ker tele lahko neha dihat – to pa je narobe, saj diha preko popkovinice, vlece se, ko je glava zunaj
-prisotnost pijanih ljudi je meni nesprejemljiva
-vlecenje teleta v vse smeri namesto v smeri, kot jo narekuje porodni kanal
-tele ne sme piti iz vedra, ampak preko dude tako, da ima iztegnjen vrat
In se druge stvari, ki se jih zdaj ne spomnim. Tudi ce sem iz mesta se ne pomeni, da nimam pojma o teh stvareh in govorim kar nekaj napamet. O teh stvareh sem se pozanimala in meni se pac taksno ravnanje z zivalmi ne zdi normalno. Da ne govorim o vsem dretju, preklinjanju…

Nekaj si zapisala, a prav nič konkretnega. Česa ni, kaj manjka?
Glede na to, da sem sem s kmetov, ti lahko povem, da je takrat vedno hektično. Če misliš, da krava tiho in mirno teli, potem se zelo motiš.
Bila si samo pri 4 telitvah in kakšen je rezutat? 4 mrtva teleta + 4 mrtve krave? Ali so bili vsi ok po telitvah?
Veš, je kar res to kar je nekdo že prej napisal. Morda pač ni tole za mestno gospo, kot si ti. Je bolje, da sploh v hlev ne greš takrat, ko se dogaja.

Pa še to: veterinar iz ordinacije za male živali eno figo ve, kako točno poteka delo na velikih živalih in v hlevih, četudi se je nekoč TEORETIČNO o tem učil, a prakse nima. Ne mislit, da kar vse obvlada, tako kot terenski veterinar ne obvlada dela z malimi živalmi v ambulantah.

Niso pozorni pri izbiri semena? Kaj gredo na tržnico in ga kupijo ali kako? Kolikor jaz vem, da osemeni veterinar. Da ne prdoajajo semena na tržnici in ne moreš sam osemeniti krave, če nisi ravno bik.
Malce ti mešaš. Pri kravah ni tako, da bi jo celo brejost spremljal veti-ginekolog, ji delal UZ in tako naprej. Tudi nima izbrtanega osebnega veti-ginekologa, ki bi jo celo brejost spremljal. Tako, da tudi, če pokliče v isto veterinarsko ambulanto ni rečeno, da bo prišel veterinar, ki jo je osemenil.
V naprej pripravljeno mleko? Od kje ti pa to? Od nekdaj se je dalo tisto mleko, ki ga ima krava. Kaj pri ženskah je tudi tako, da mleko neke druge ženske zamrznejo in dajo potem novorojenčku piti?
Glede pijancev se pa seveda strinjam s tabo.

Prva telitev: krava razklana, tele mrtvo
Druga: krava hudo raztrgana, kasneje poginila, tele ok
Tretja: krava raztrgana, dobila antibiotike, cakajo, da gre lahko v zakol, tele sprva ok, potem driska-zaprtje-pogin
Cetrta: krava se ni scistila, vnetje, pogin, tele ok

Ko se kontaktira veterinarja za osemenitev, se lahko pove seme katere pasme zelis in naceloma tudi, od kaksnega bika je (velikega, majhnega…). Ce tele ne dobi prvega mleka, pozabila sem kako se temu rece, ne dobi zascite pred bakterijami in zelo verjetno pogine, vcasih pa se zgodi, da krava tega mleka se nima, ali pa je kaj narobe s kravo in tega mleka enostavno ni, zato se to mleko dobi zamrznjeno in se ga da v takem primeru. Ko se bliza telitev, se poklice na veterinarsko postajo in se pove, ali je krava telica, starost krave, ali se pricakuje tezak porod, ali se pricakuje veliko tele itd.

Aha, končno nekaj več detailov.

S katero pasmo osemenjujejo katero pasmo? Daj bolj konkretno povej.

To, da ne umijejo okolice in razkužijo, je zelo velika napaka, ja.
Glede vlečenja teleta je spet odvisno od tega v kateri legi je. V eni določeni legi je namreč nujno, da ga izvlečeš takoj, če ne res preneha dihat oz. vdahne tekočine, ker se stisne popkovnica in je to signal v možgane, da naj zadiha, ko je še v kravi.
Vlečenje v stran ni ok, vlečenje naravnost navzdol pa ja.

Zakaj klicarijo veterinarje naokoli, če porod poteka normalno, mi ni jasno. Mi še 1x nismo klicali nikogar.

Vnaprej zamrznjeno mleko ni potrebno, saj se ga namolze kravi iz vimena direktno ali se tele da k njej, da začne piti. Pitje iz vedra ni ok za novorojenca, ker ne zna in se ob tem mleko shladi kar je zelo slabo. Poleg tega je glava v napačnem položaju, mleko s tem lahko zaide tja kamor na sme. Rezultat obojega so driske.

Ljudje, ki so pijani ali nimajo kakršne koli veze ter niso usposobljeni za pomagat pri porodu, tudi nimajo kaj tam iskat, ker živcirajo kravo ali pa poskrbijo za kakšno neumnost.

Vseeno mislim, da ne boš kaj dosti dosegla, ker po tem kar pišeš, so to eni navadni buteljni, kot je še veliko kmetov. Poznam celo ene bumbarje, ki so tele iz krave vlekli kar s traktorjem. Kaj porečeš na to??!!

Prav imaš, da se razburjaš. Bodi tiho v familiji od fanta in jih prijavi anonimno. Taki porazni rezultati kažejo, da nimajo pojma, kaj delajo. Zaščiti šibkejšega = živali!
Ne poslušaj tehle tukaj. 10 let nazaj, bi trdili, da če te mož tepe, moraš biti tiho, in potrpeti. Senzibilizacija na trpljenje drugih pač pri enih poteka počasneje.

No, tole je znak hude šalabajzerije.
Glede tistega o zamrznjenem mleku ne vem. Mi ga nikoli nismo imeli, so pa vse krave takoj imele mleko po telitvi, nikoli kakšnih problemov s tem. Temu prvemu mleku se reče kolostrum in je nujno, da ga dobi takoj.

Daj napiši katero pasmo imajo in s katero pasmo osemenjujejo.

Imaš kar prav po vsem prebranem tukaj. Ampak prvo sporočilo je napisala tako, da sploh ni bilo nekih jasnih podatkov, kaj bi lahko bilo narobe.
Prijava je ustrezen postopek. Seveda mora pa vedeti, da bodo po vsej verjetnosti ugotovili, da je bila ona.

Aha, končno nekaj več detailov.

S katero pasmo osemenjujejo katero pasmo? Daj bolj konkretno povej.

To, da ne umijejo okolice in razkužijo, je zelo velika napaka, ja.
Glede vlečenja teleta je spet odvisno od tega v kateri legi je. V eni določeni legi je namreč nujno, da ga izvlečeš takoj, če ne res preneha dihat oz. vdahne tekočine, ker se stisne popkovnica in je to signal v možgane, da naj zadiha, ko je še v kravi.
Vlečenje v stran ni ok, vlečenje naravnost navzdol pa ja.

Zakaj klicarijo veterinarje naokoli, če porod poteka normalno, mi ni jasno. Mi še 1x nismo klicali nikogar.

Vnaprej zamrznjeno mleko ni potrebno, saj se ga namolze kravi iz vimena direktno ali se tele da k njej, da začne piti. Pitje iz vedra ni ok za novorojenca, ker ne zna in se ob tem mleko shladi kar je zelo slabo. Poleg tega je glava v napačnem položaju, mleko s tem lahko zaide tja kamor na sme. Rezultat obojega so driske.

Ljudje, ki so pijani ali nimajo kakršne koli veze ter niso usposobljeni za pomagat pri porodu, tudi nimajo kaj tam iskat, ker živcirajo kravo ali pa poskrbijo za kakšno neumnost.

Vseeno mislim, da ne boš kaj dosti dosegla, ker po tem kar pišeš, so to eni navadni buteljni, kot je še veliko kmetov. Poznam celo ene bumbarje, ki so tele iz krave vlekli kar s traktorjem. Kaj porečeš na to??!![/quote]

Veliko je kmetavzarjev na kmetih, veliko kmetavzarjev je v mestih, veliko kmetavzarjev je na vaseh. Je pa precej kmetov, mestnih ljudi in ljudje, ki živijo na vasi, ki imajo čut do živali in ljudi.

Če vse označimo za kmetavzarje kmete ali pa mestne ljudi, to pomeni, da imamo enako prepričanje, da so vse ženske lezbike ali vsi moški geji.

Nekdo mora ukrepat, če neuki kmetje živali v nevarnost spravljajo.

Tole res ni nekaj v redu. Kot so te že drugi spraševali – za kakšno pasmo gre – pa bi jaz povprašala, kako pa so telitve potekale preden si ti prišla? Glede na to, da je pri teh štirih pri vsaki umrlo ali krava ali tele, bi po takem scenariju bil kmalu prazen hlev. In če kaj drugega ne strezni lastnike, bi jih najbrž vsaj to.

Tudi jaz sem živela na kmetiji, sicer zadnja leta nimajo več krav, tako da morda je zdaj kaj drugače. Toda semena ne izbira kmet, ampak ga prinese veterinar. Zdi se mi, da je veterinar vprašal samo, za kakšen namen se bo imelo tele – ali za mlekarice ali za meso. Se mi zdi, da so za meso večja telesa, nisem pa zdajle čisto prepričana.

Avtorica teme laže ko pes teče.
Pa kaj če so “porodničarji” pijani?
Še celo mladi očetje se morajo napit, ko mu ženska rodi sina ali hčer.
Avtorica, če tvoj fant ne bi bil pijan, bi bila ti še danes ledik in frej.

Jaz vsega tega sploh ne verjamem.
4 take telitve?
Vsak kmet je ves nesrečen, če krava ali tele pogine. Tule pa 4 zaporedne take telitve?
Brez zamere, ampak jaz ne verjamem, da bi se kak kmet šel take zadeve, da bi se 4x zaporedoma tako zalomilo. Verjamem, da se 1x to zgodi, sploh, če je kup pijancev zraven,ampak 4x?
In avtorica, da je s takim pijanskim fantom? Očitno je on del tega, kar ona opisuje. Pa ne samo on, tudi njegov sestra in svak. Torej vsi ta mladi.

Limuzin je mesna pasma in imajo veliko mesa, veliko telo. A za osemenjevanje je ta pasma najprimernejša, saj so njihova teleta ena najmanjših ob porodu. To malo ljudi ve.
Charolais je po drugi strani tudi mesna pasma, a nikakor primerna za osemenjevanje telic, manjših krav ali tistih, ki težko telijo, ker so njihova teleta precej velika ob porodu.

Izbor pasme je pomemben pri osemenjevanju, tudi mislim, da prav pri bikih piše, če so ok za osemenjevanje telic in manjših krav.

No, je tudi vprašanje, kaj avtorica pojmuje pod “kup pijancev”. Lahko dejansko vinjene ljudi, lahko pa trezne, ki so spili kozarec vina, špricer ali šnopček, avtorici se pa zdi, da bi morali le vodo.
In ne, ne verjamem tem bučam. Štiri zaporedne telitve z rezultatom pogina? Malo morgen…
Kot so napisali že višje; ena “pametna” mestna frklja, ki ima sicer počlovečenega psa, bi rada red delala in učila :))


daj svoje podatke in bom jaz prijavil tebe zaradi laganja


Ej, nakladaš in lažeš k svina.
Veterinar se sam odloči, kakšno seme bo kravi dal. Pride, vidi kravo pa užgi. Veterinar je strokovnjak za te zadeve, ne kmet, ki je veterinarja poklical. Veterinar imam pri sebi več epruvet semena in na kraju samem pretehta kaj bo uporabil.
Pa še okol mleka nabijaš 100 na uro.
Le zakaj bi blo treba rezervno mleko imet pripravljeno? Saj tele ne rabi mleka takoj tisto minuto ko se skoti. In če slučajno, ampak res slučajno, krava ki koti ne bi imela mleka…..ja zaboga svetega, saj so še druge krave v štali, daš pa njihovo mleko jest temu teletu.
Mah kakšne bakterije, ne seri. Če pomolzeš kravo in daš potem to mleko takoj piti teletu, ni nobenih smrtnih bakterij. Pa tud, če bi bilo mleko starejše, je pač skisano in zaradi tega ne bo nič narobe, kvečjemu tele ne bo hotelo pit tega kislega mleka…. Saj tud v trgovini prodajajo kislo mleko kislo smetano itd…..
Ej avtorica ti nakladaš in lažeš, da kar glava peče.
Enostavno hočeš kmeta potunkat v nekaj….
Dej pejdi ti s svojim psom v mestni park Tivoli srat!

Ne verjamem. Lahko, da kaj ne delajo po regelcih, nikakor pa ne verjamem, da delajo toliko napak, jim krave, teleta poginjajo po tekočem traku in jim ni mar.
Če ne drugo, je to ogromno denarja, k gre v nič…

Matr, dajte ta mestne ostat v blokih in zganjajte cirkus okoli oblačenja čivav.

Ti pa ne moreš bit drugega kot: uživač, ki gleda kako žival trpi, pa po možnosti da ste še naliti zraven – to vam je v užitek. Saj pod vplivom alkohola marsikomu na dan vseka tisto, kar je v njem, v njegovih temačnih globinah….

Avtorica – anonimno prijavi na vurs. Ker to so obredi za užitek nekaterih.

New Report

Close