Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hipogonadizem

Hipogonadizem

Pozdravljeni,

po pošti sem dobil izvide, ki so pokazali, da imam hipogonadizem.

Zraven so tudi rezultati laboratorija, ki jih lahko napišem, če boste želeli.

Zanima me le eno, ali ta bolezen pomeni, da ne bom mogel imeti otrok?

Lp H.

Spoštovani!

Potrebno je opredeliti vzrok za hipogonadzem in ga zdraviti. Ob ustrezno zdravljeni bolezni je plodnost lahko normalna.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za odgovor.

Kot vzrok so opredili prevelika telesna teža. Imam tudi premalo število testoterona, pošiljajo me tudi k nefrologu, ker po UZ trebuha ne najdejo nič drugega kot zamaščena jetra, star sem skoraj 30, imam visok pritisk in povišan holesterol v krvi, zaradi česar jemljem tablete.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Nefrolog ni našel nič posebnega, so mi pa pri pregledu za hormone dali gel in sicer Androgel 50mg, za katerega na googlu ne najdem popolnoma nič, vsaj v slovenščini ne.

Endokrinolog pa mi je predpisal Androgel 50mg, ki si ga vsako jutro namažem na ramena. Zdaj mi ga bo počasi zmanjkalo tik pred kontrolo, kjer mi bodo vrednosti še enkrat preverili. Zanima me, če bo potrebno Androgel jemati dlje časa ali je to le za kratkotrajno zdravljenje? Hvala in lp, HdVision.

Spoštovani!

Navadno je zdravljenje hipogonadizma trajno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hm.. torej zdravnik prepiše Androgel, ampak tebi ne razloži nič glede tega?
Polek tega bi pa moral odkrit vzrok in vsaj vrsto hipogonadizma, če je le-ta sekundaren ali primaren.
Zdaj, ko si na terapiji bo to dokaj nemogoče.

Androgel je pa gel z testosteronom. Testosteronske terapije so for life.

Plodnost bi bilo dobro bi bilo preveriti pred začetkom terapije, da vsaj veš na čem si.
Če boš hotel imet otroka boš moral prenehat z testosteronsko terapijo in čakat, da se ti HTPA ponovno zažene. Po nekaj časa na terapiji bodo namreč tvoji testisi prenehali proizvajat testosteron, saj se v možganih ustavi pošiljanje signala za proizvodnjo lastnega testosterona (hipotalamus > hipofiza).
V tujini sicer ta proces lastne proizvodnje vzpodbudijo z HCG injekcijami ali SERM’om (navadno klomifen), pri nas nimam pojma kakšne so prakse.

Morda lahko Edi napiše kaj več o tem, ker mene tudi zanima kako je pri nas glede tega.

LP

Zdravo Hdvision,
Pri kateremu zdravniku si pa bil? Ker jaz imam identične probleme. Mi pa Endokrinolog ni dal nobenega gela. Bi tudi jaz poskusil pri njemu. Testosteron imam pa cca polovico spodnje meje in nižje.

Androgel je nadomesten testosteron. Najlažje ga vnašamo s gelom, obstajajo tudi druge variante, kot npr. injeciranje. Sicer pa je pri testosteronu v gelu treba biti pazljiv da ga ne prenesemo na drugo osebo s stikom. Najverjetneje pa boš potreboval vedno več vnosa dodatnega testosterona, ker z vnosom testosterona v telo ga začne telo (testisi) manj izdelovati in počasi , zaradi nedelovanja, “proizvodnja” testosterona oslabi.

LP

Pozdravljeni

Imam Hipogonadizem opredeljen kot hipogonadotropni imam tudi povišano vrednost AF, prejemam inekcije Nebida.

Sem pa izredno šibek brez volje in utrujen neglede koliko spim, enostavno nemorem več funkconirati.

Zanima me ali je to povezano z mojo boleznijo ali je mogoče, kaj drugega.

Hvala za vaš odgovor

Lp

Spoštovani!

Utrujenost je lahko simptom hipogonadizma. Morda je premajhen odmerek Nebida. Priporočam posvet z endokrinologom.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close