Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Močno povečana ščitnica s cističnimi lezijami

Močno povečana ščitnica s cističnimi lezijami

Spoštovani!

Moja mami je dobila izvid ultrazvoka vratu, kjer je bilo ugotovljeno sledeče.

Močno povečana ščitnica,

Parenhim v obeh lubusih vsebuje multiple hipoehogene mestoma cistične lezije, nekatere od njih kažejo vaskularizacijo, Največja je premera 2 cm.

Vidne so tudi številne hipoehogene spremembe premera do 5 mm, ki delno konfluirajo.

Nekaj bezgavk v okolici je premera do 10 mm.

Zdravnik je predlagal nadaljnji pregled ščitnice.

Zanima me, ali ta izvid kaže nekaj nevarnega, morda celo rak ščitnice, ali pa je takšno stanje prisotno tudi ob zgolj vnetju ščitnice?

Vnaprej se zahvaljujem za odgovor in vse lepo pozdravljam.

Spoštovani!

Glede na opisan UZ gre za cistične spremembe v ščitnici. Velika večina je benignih, je pa vsekakor potreben pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Mami je že bila pri tirologu, kjer so ji diagnosticirali hipertirozo z diseminiranim avtonomnim tkivom. Eden od nodulov je velik 3 x 3 x 2 centrimetra (ponavljam – centimetra) in je izoehogen.

TSH < 0.008
FT$ 19,8
FT3: 7.0
Tg: 158.2

Izotop se nehomogeno kopiči v obeh režnjih.

Mami bodo poklicali na nujno hospitalno aplikacijo radiojoda.

Zanima me ali je terapija 740 MBq previsoka in ali to pomeni, da bo mami izgubila ščitnico in postala hipotirozna, ali bodo uničili samo avtonomno tkivo v ščitnici.

Ali je velikost odmerka I131 odvisna tudi od velikosti človeka? Mami ni velika, prav tako pa je tudi močno shujšala. Če se le da, bi bilo po mojem mnenju boljše, da se ohrani normalno delovanje ščitnice. Zato me zanima, ali obstaja nevarnost, da bi doza 740 MBq radioaktivnega joda lahko preveč uničila ščitnico.

Prav tako me zanima, glede na to, da mami do sedaj ni imela težav s ščitnico, ali je morda boljše, če najprej začne jemati tirostatike, ne pa iti takoj na zdravljenje z radioaktivnim jodom.

Dodatno me zanima, ali tako visoka vrednost tiroglobulina (158.2 mikrograma na liter) lahko pomeni tudi rakavo oboljenje, ali pa so takšne močno povečane vrednosti Tg značilne tudi za hipertirozo? Mami med pregledom namreč niso opravili punkcije, s katero bi ji fizično odvzeli vzorce ščitničnega tkiva, zato ne vem, ali je tkivo benigno ali žal ne.

Najlepša hvala za odgovore.

Spoštovani!

Odmerek radiojoda je odvisen od velikosti ščirnice, ravni hormonov, bolezni ščitnice in deleža kopičenaj testne aktivnosti izotopa. Odmerek 740 MBq je navadno ustrezen in ne povzroči hipotiroze. Vredno Tg je lahko zvišana tudi pri hipertirozi.

lP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close