Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Amniocenteza – kje?

Amniocenteza – kje?

Pozdravljene,

prosim, če lahko delite vaše izkušnje. Kje ste delale amniocentezo ter pri kom? Kako poteka sam postopek (sprejem, čas trajanja, počitek, odpust, stanje po posegu)? Ste bile zadovoljne z ginekologom, ki vam je preiskavo naredil? Ste morale prinesti zraven napotnice še kakšne izvide.

Že vnaprej hvala za odgovore.

Zdravo!

Evo, sveže informacije.
Danes sem bila na AC v MB porodnišnici, izvedla jo je dr. Kuder (super zdravnica). Za poseg potrebuješ napotnico, kjer že piše, zakaj ti jo preiskavo priporočajo, materinsko knjižico, izvide NS (če imaš) in zdravstveno kartico. Pred posegom podpišeš, da si seznanjen s potekom in posledicami, povprašajo pa te tudi po krvni skupini in če si RHd neg. moraš seboj prinesti cepivo in potrdilo o opravljenem ICT, ki ne sme biti star več kot 72 ur, ki ti ga dajo takoj po posegu.
Potek: Uležeš se na posteljo, pri čemer se ti ni treba sleči ali sezuti, samo odvihaš si hlače toliko, kot ti naroči sestra. Zdravnica naredi natančne meritve ploda in poišče z UZ najbolj ugodno točko vboda. Potem ti ves trebuh zelo temeljito razkužijo in ko imajo vse pripravljeno, te pičijo v trebuh. Sam pik je podoben kot pri jemanju krvi, potem ko pa potisne iglo dalje, je pa zelo neprijeten in tudi boleč občutek … ni za skup past, ampak je pa zelo neprijetno. Potem posrkajo plodovnico, kar traja nekaj sekund in izvlečejo iglo ter zalepijo rano z obližem. Ves postopek plod spremljajo preko UZ in lahko sem ga tudi sama, tudi ko izvleče iglo, še preveri otrokove gibe in utrip. Po posegu se usedeš v čakalnici za pol ure in odideš domov oz. pred odhodom domov dobiš rhogam, če ga potrebuješ.
Rezultati so za tiste najbolj kritične trisomije v 1 tednu, za vse ostalo pa 4-5 tednov.
Postopek je isti, kot je na temle posnetku:https://www.youtube.com/watch?v=DQQyZ8v7_C8

Jaz se zdaj, 8 ur po postopku, sicer dobro počutim, le tam, kjer so me zabodli, me boli in sicer čutim, kot bi me bolela prepičena mišica, nimam pa krčev ali česa podobnega, zaenkrat. Bolniški stalež je 1 teden, prve tri dni pa svetujejo počitek in mislim, da se ga je zelo smiselno držati.

To je to, jaz sem preživljala peklenske muke pred AC, ker sem jo komaj čakala, zdaj pa me je zelo strah rezultatov in bo ta teden spet peklenski.
Srečno vsem, ki boste šle skozi poseg.

Jaz jo bom delala v Ljubljani. Noseča sem z dvojčki, pri enem je bilo na nuhalni odkrito visoko tveganje. Tega posega se grozno bojim! Zaradi dvakrat večje možnosti splava in zaradi mogočega slabega izvida. Vem, da otroka z DS ne želim roditi, zato nimam druge možnosti. Že odkar vem, ne mislim na nič drugega, samo strah, strah, strah. Ne spim in ne morem jesti. Imam jo šele čez 3 tedne, potem pa bom plačala za hitri izvid. Kako ste se ve soočile s tesnobo (če ste jo imele)? Poznate kakšen primer amniocenteze pri dvojčkih in kako se je izšlo? Poznate na sploh kakšen primer s slabim izidom? Tolaži me dejstvo, da je v večini primerov vse v redu … Hvala za odgovore!

nova
Uredništvo priporoča

V MB naredijo rezultate hitrega testa v enem tednu in to zastonj (vse, ki smo bile takrat tam, smo dobile preiskavo zastonj … smo pa bile iz različnih vzrokov, tako da ne vem, po čem oni to določajo). Po izvidu sodeč je preiskava zaključena v 2 dneh, samo še nekaj časa traja, da se vsi podpišejo in pošljejo, tako da jaz sem čakala od srede do naslednjega petka. A se je izplačalo … vse kaže, da niso odkrili nepravilnosti, tako da je moja N odslej bolj mirna.

Evo, ravno včeraj pa sem dobila še celoten izvid kariotipa – 46 XX. Vse ok. Izvid je prišel 26. dan po AC.

Mogoče kateri pridejo prav ti podatki, ker vem, da se marsikatera sooča s tem čakanjem, ki je res mučno, saj traja od NS naprej, torej od 11. do 20. tedna, kar ni malo in se je vmes težko zamotiti.
Jaz sem imela tveganje DS 1:90 zaradi NS 2,3 in ker sem že med starejšimi … zdaj si držim pesti, da speljem še to 3. nosečnost h koncu in da dobimo zdravo dete, držim pesti pa tudi za vse vas, ki ste pred podobno izkušnjo. Srečno!

Tudi jaz se oglašam, malo za vzpodbudo vsem, ki preživljate isto. AC sem imela skoraj en teden nazaj in zaenkrat ni težav, nobenih krčev, odtekanj ali podobnega. Imela sem jo na petek, v torek dopoldne sem dobila že izvid hitrega testa, ki je v redu. Zdaj še vedno počivam, upam, da bo tudi naprej vse v redu in tudi celotni izvid ok. Delala sem v Lj, zaradi slabe nuhalne 2.5 in tveganja 1:70. Srečno vsem!

Amnio, super za izvide, vse bo ok. 🙂

New Report

Close