Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk Tveganja z mamografijo

Tveganja z mamografijo

Pozdravljeni,

zanima me pozitivna in negativna stran pregleda z mamografijo. Pred dvema mesecoma me je bolela desna dojka. Zatrdline nisem otipala. Pregledala (manualno) me je tudi zdravnica za bolezni dojk in je rekla, da po vsej verjetnosti nič ni, vendar je morda struktura desne dojke nekoliko spremenjena in mi dala napotnico za pregled z mamografijo, kot preventivno. Stara sem 43 let, imam 2 mlajša otroka, v družini nimamo raka dojk. Me pa zanima ali je mamografija res primerna zame v tej fazi ali naj se poslužim raje manj invazivnega pregleda dojk, ki nima negativnega vpliva žarčenja je pa vseeno dovolj zanesljiva preiskava.

hvala za odgovor vnaprej,
Lara

Vprašanje je, ali bi mamografijo v vašem primeru tudi dejansko izvedli. Dostikrat se odločijo najprej za UZ dojk in šele za njim po potrebi izvedejo še mamografijo. Specialisti v Centrih za Bolezni dojki se glede zaporedja metod odločajo precej različno. Seveda je to odvisno tudi od same strukture dojke in od tega, kakšni simptomi so prisotni (ali je tipna sprememba, prisoten izcedek ali samo bolečina v dojki), pri tem pa je potrebno upoštevati še rizične dejavnike.
Na razpolago imate še metodo BreastScan, ki nima nobenih omejitev glede let in je popolnoma varna a hkrati uporabna presejalna metoda, ravno v takih primerih kot je vaš.

Prilagam priporočilo o metodi BreastScan, ki ga je napisal mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar

Metodo BreastScan zagovarjam kot uporabno presejalno metodo za bolezni dojk, predvsem v štadiju nastajanja raka, torej v štadijih 0 in 1, ko je ženska v načelu in navzven še zdrava in ko metode “zlatega standarda” praviloma še odpovedo. BreatScan je primerna zlasti za mlade s povečanim tveganjem za raka na dojki, recimo take z genetsko predispozicijo (BRCA1, BRCA2, dolgotrajno jemanje KT ipd), pri katerih od mamografije in od UZ še ne moremo pričakovati uporabnih slik ter na splošno za vse, ki se nočejo vsaki dve leti ali vsako leto po 40 ali 45. letu izpostavljati RTG žarkom, če za to ni drugega, bolj nujnega razloga, kot je npr. otipljiv tumor ali pozitiven izvid Br.Sc.

New Report

Close