Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk zatrdlina v dojki zaradi dojenja?

zatrdlina v dojki zaradi dojenja?

Pozdravljeni,

Najprej, da povem, da sem dojila 11 mesecev in zdaj tri mesece več ne dojim.
Nekje pri sedmih mesecih otrokove starosti, me je ugriznil v desno bradavico, katera se mi je vnela in za bradavico je nastala zatrdlina. Vnetje sem pozdravilo z lanolinom in blazinicami za hitro celjenje znamke Multi mam, vendar zatrdlina je še zmeraj ostala.

Obiskala sem ginekologa, kateri ob pregledu ni zatipal ničesar, zato me je prosil, da mu pokažem,kje točno je zatrdlina. Ko sem mu pokazala, je rekel, da ta zatrdlina nič ne pomeni in da, v kolikor po končanem dojenju še bo, naj pridem nazaj.

Zatrdlina tri mesece po končanem dojenju še vedno je in se mi zdi, da je morda celo malo večja. Na dotik je trda, velika nekje tri cm, se pa giblje skupaj z dojko, boli ne, morda takrat, ko preveč stisnem. Bradavica na dojki se mi ugreza, vendar se mi to že vrsto let, prav tako sem pri tej bradavici vedno imela izcedek, katerega imam tudi sedaj, vendar mi poleg še vedno priteka malo mleka, kljub končanemu dojenju. Da še omenim prsi imam košarico A.

Ali je že smiselno iti k ginekologu, glede nato, da mi še zmeraj teče ven malo mleka? in kaj vi menite kaj bi to lahko bilo oziroma ali lahko zaradi dojenja pride do kakšne resne bolezni dojke.

Bi pa še vprašala, kaj pomeni občasna bolečina v dojki, ta se mi namreč, ne vsak dan, par dni pojavlja v drugi, torej levi dojki?

Hvala

Po končanem dojenju tvorba mleka ne preneha takoj, tako da se mlečni izcedek lahko pojavlja še kar nekaj časa. V primeru, da se vam zdi sprememba res sumljiva, se vsekakor še enkrat posvetujte z ginekologom.
Če sprememba ne bo izginila, lahko opravite tudi UZ dojk, s katerim bodo pridobljene slikovne informacije. Z UZ bo zdravnik lahko preveril sestavo te spremembe, ki vas na otip moti in ovrgel sum na spremembo,kolikor je to možno. Prav tako je smiselno opraviti tudi merjenje temperature z metodo BreastScan, kjer se spremlja metabolizem celic v tkivu dojke (spremlja dogajanje v tkivu, rast sprememb,vnetne procese,hormonalne vplive, celjenje tkiv).
Občasne bolečine bodo bržkone povezane s prenehanjem dojenja. Rak dojke praviloma ne boli, v tkivu dojke raste počasi – do 1 cm približno vsaj 3-5 let.
Načeloma dojenje zmanjšuje tveganje za rakom na dojki, tako so pokazale raziskave.

New Report

Close