Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

BOLEČINE V SPODNJEM LEDVENEM DELU HRBTENICE

Pozdravljeni

Že dobro leto in pol imam hude bolečine v spodnjem ledvenem delu hrbtenice. Najhuje je ponoči med spanjem, saj pride do hude pekoče bolečine zaradi katere moram ustati in hoditi nato ta pekoča bolečina popusti. Stara sem 39 let in delam sede v pisarni 8-10 ur na dan. Če npr.cel mesec popoldne počivam se bolečina zmanjša, takoj ko pa naredim nekaj vaj za krepitev hrbtenice so bolečine ponoči zopet močna. Od pričetka bolečin več ne morem spati na trebuhu, saj postanem v minuti čisto trda od bolečin in se komaj prevalim na bok.
Poslali so me na mri in ugotovili: retrolisteza v viš. L5-S1 za 4 mm. Začetna spondiloza in spondilartoza v viš. L-S prehoda. Zač.degen.iv.diskua L5-S1. v tej višini prisotna manjša dorzalna centralna diskus hernija.
Ko sem šla k ortopedu s tem izvidom mi je rekel da imam super hrbtenico za razstavo, jaz pa že leto in pol spoh ne živim ampak dnevno životarim s tako hudo bolečino.
Prosim za pomoč.

Pozdravljeni

Že dobro leto in pol imam hude bolečine v spodnjem ledvenem delu hrbtenice. Najhuje je ponoči med spanjem, saj pride do hude pekoče bolečine zaradi katere moram ustati in hoditi nato ta pekoča bolečina popusti. Stara sem 39 let in delam sede v pisarni 8-10 ur na dan. Če npr.cel mesec popoldne počivam se bolečina zmanjša, takoj ko pa naredim nekaj vaj za krepitev hrbtenice so bolečine ponoči zopet močna. Od pričetka bolečin več ne morem spati na trebuhu, saj postanem v minuti čisto trda od bolečin in se komaj prevalim na bok.
Poslali so me na mri in ugotovili: retrolisteza v viš. L5-S1 za 4 mm. Začetna spondiloza in spondilartoza v viš. L-S prehoda. Zač.degen.iv.diskua L5-S1. v tej višini prisotna manjša dorzalna centralna diskus hernija.
Ko sem šla k ortopedu s tem izvidom mi je rekel da imam super hrbtenico za razstavo, jaz pa že leto in pol spoh ne živim ampak dnevno životarim s tako hudo bolečino.
Prosim za pomoč.

Glede na izvid je glavni problem retrolisteza – pomaknjenost vretenca L5 nazaj, kar je posledica okvarjenosti ploščice v segmentu L5-S1. Potrebno bi bilo narediti t. im. funkcionalno slikanje ledvenega dela, na osnovi katerega bi ugotovili, ali gre res za retrolistezo ali le za nestabilnost vretenca.
Hrbtenica seveda sploh ni b.p. in za razstavo, prej bi dejal, da je za obisk v naši ordinaciji, s seboj prinesite slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***
nova
Uredništvo priporoča

Lepo pozdravljeni,ker imam večletne bolečine v spodnjem ledvenem delu ,v levi ritnici in po zadnji strani beder-močna stalna pekoča bolečina ,z močnim pritiskom kot ,da je noter nekaj prekratko in z težavo in bolečino to raztegujež,prisoten pritisk, ki omejuje gibanje,,preprečuje nočen počitek in vsakršno obremenitev.,omrtvičenje po celotni nogi,in mednožje,občasna izguba občutka,kot da noga ne obstaja ,in največji problem pri sedenju dalje od 15 min,saj imam v spodnjem delu takšen pritisk,kot da mi bo vse razneslo-Sem na stalni terapiji z amizol,lyrica 2x 100,zaldiar,prej olfen,tramal,in letne FT pa bolečine niti za trenutek ne pojenjajo , vas prosim ,da mi poveste,kaj je sploh narobe.Bolečine so v večjem obsegu od leta 2004 ,ko sem prišla v prezgodnjo menopavzo-35 let,.Po pregledu z MR;začetna deformantna spondiloza,manjši stenozi zaradi dorzalnih osteofitov in artroze malih sklepovter manjših kocentričnih protruzij i.v.diskov sta vidni na nivojih L4-I5 in L5-S1.SPREMEMBE SO NEKOLIKO MOČNEJE IZRAŽENE NA NIVOJIH L5-S1 desno..Po včerajšnem pregledu pri nevrokirurgu imam povedano da je s hrbtenico vse praktično bp,,da nimam pravice do bolečin in ,da gre za ponavljajoče kronične težave, ki pa niso pogojene ali istovetne z mojim opisom bolečin. Se pravi ,da si jih tako rekoč izmišljujem.Mi lahko prosim vi pojasnite ,kaj je vzrok mojim bolečinam in mi tudi nadalje svetujte ,kaj naj storim. Za vaš odgovor se vam že v naprej zahvaljujem .LP

SUZANA BUKOVEC

Glede na samo sliko res ni indicev, da bi moralo tako boleti, zato mislim, da ni osnovni vzrok okvara hrbtenice, ampak je lahko:
– Zategnjenost medeničnih mišic, ki vplivajo na živec, t. im. hruškasti sindrom
– Lahko gre za povezanost z ginekološkimi težavami, saj ima maternica povezavo s križnim delom hrbtenice, vodi ju namreč isti splet živcev.
Sicer pa stanje hrbtenice ni slabo in z manualno terapijo vam v vsakem primeru lahko pomagamo pri odpravi bolečin.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Lep pozdrav!

Prosim Vas za razlago izvida in nasvet kako ravnati z mojo hrbtenico.

Naznačena sinistrodeviacija. Zmerna deformantna spondiloza, ki je nekoliko močneje izražena v področju torakolubalnega prehoda.
Naznačena retrolisteza z manjšim zdrsom vretenca L1.
Nekoliko močnejša stenoza zaradi dorzalnih osteofitov na nivoju L1 – L2.

Star sem 52 let.

Dnevno opravljam težja in težka fizična dela.
avtomehanska dela – težka gradbena mehanizacija – 24 let.
gradbeništvo – 13 let.
kmečka opravila v zgodnjem otroštvu -7 let.

Prvič so se pojavili problemi leta 1985, in do danes sem imel čes trideset napadov.
Po zadnjem napadu leta 2010 sem bil tri dni dobesedno nepokreten, prikovan na ležišče.
Večino let imam v ledvenem predelu, križu in od križa navzol v obe nogi do stopal bolečine.
Zadnja leta me noge pri hoji ne držijo, izgubljam težišče – ravnotežje. Med hojo me zanaša in očasno mi izmenično klecnejo obe nogi.

Letos bi rad postavil še eno hišo – pod streho, za otroke.
Zanima me če lahko še opravljam težja fizična dela brez neke posebne škode za moje telo in zdravlje.
V staležu in na zrdravljenu nismem bil zadnjih 18 let.

Za odgovor in nasvet se Vam iskreno zahvaljujem.

Tone

Iz izvida je razvidno, da so se na mestu, kjer se je pojavila retrolisteza (pomaknjenost vretenca L1 nazaj) že izoblikovali izrastki, ki naj bi pomagali ustaviti nadaljevanje zdrsa. V vsakem primeru dvigovanje bremen ni priporočljivo, to je potrebno izvajati zelo pazljivo, morda z uporabo ledvičnega pasu.
Vabim vas, da se oglasite pri nas, da naredimo nevrološki pregled in ugotovimo natančne vzroke bolečin in možnosti zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani!
Stara sem 44 let. Delo ki ga opravljam že petnajst let je dokaj dinamično ( stojim, sedim, hodim), ne dvigujem težkih bremen. Pred pol leta so se mi začele bolečine v hrbtenici. V službi sem po 12 ur v glavnem stala in takrat sem čutila bolečine v spodnjem ledvenem delu. Po vajah za hrbtenico se je stanje stabiliziralo. V takratnem obdobju sem bila močno psihično in delovno obremenjena. Z možem sva zamenjala stari ležišči, sedaj uporabljava dormeo memory 12+2. Mož nima težav, meni pa se po nekem času ležanja pojavijo grozne bolečine, tako da se vsakič, ko se obrnem od bolečin tudi zbudim. Bolečine so se pojavile v v ledvenem delu in malo više.3x tedensko telovadim, kolesarim , tečem in sploh sem zelo aktivna, vendar se stanje ne izbolša, pač pa čutim bolečine tudi čez dan.
Jaz za vse krivim pretrdo ležišče…. ? Ali je po vašem mnenju potrebno iskati vzrok drugje? Pri zdravniku še nisem bila. Bojim pa se da se stanje ne bo izbolšalo, pač pa se poslabšuje.
Zelo bi vam bila hvaležna za vaše strokovno mnenje, ker se zavedam, da je ohranjanje zdravja bistvenega pomena za kvaliteto življenja.
Uf, zdej sem pa že dolgovezna.
Zahvaljujem se vam za odgovor in vam želim uspešen delovni teden.
Naja Železen

Bolj kot sama trdota ležišča lahko vpliva na počutje že sama sprememba, nato šele trdota. Ležišča seveda ni potrebno menjati, potrebno se je le prilagoditi.
Pri vas gre verjetno za zategnjenost in slabo sodelovanje mišic v ledvenem delu, potrebno jih je spreostiti in uravnotežiti. To lahko storimo z manualno terapijo, zato vas vabim na pregled, kjer vam bomo morda lahko sdali še kakšen koristen nasvet.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!
Stara sem 39 let in že vrstolet imam težave z bolečinami v ledvenem in križnem delu hrbtenice.Zadnja 2 meseca so bolečine vsakodnevne, bolijo me tudi noge, predvsem leva, zato sem opravile CT spodnjega dela hrbtenice. Prosim za razlago izvida in mnenje kako dalje.
L4-L5
Primerno širok spinalni kanal. Subtilna levostranska delno ekstrakanalikularna protruzija diska. začetne degenerativne spremembe malih sklepov bill., predvsem desno
L5-S1
Primerno širok spinalni kanal. Subtilna dorzalna naplastitev in začetne degenerativne spremembe mali sklepovbill., sposledično začetno osalno stenozo,predvsem na nivoju levega recesusa. Mm.široka centralna protruzija diska.

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Suzana

Pozdravljeni!
Že kakšen mesec dni imam bolečine v levem delu boka, težko hodim, včasi tudi šepam. Bila sem na RTG slikanju in izvidi so naslednji:
Slikanje L/S hrbtenice v 2 proj. in L/S prehoda:
Naznačena dekstrodeviacija z rotacijo lumbalne hrbtenice. V področju torakolumbalnega prehoda je poudarjena fiziološka kifoza. Začetna deformantna spondiloza, ki je nekoliko močneje izražena v področju torakolumbalnega prehoda.

Slikanje kolkov:
Coxarthropsis incip.bil.

Prosim za vaše mnenje in pomoč!
Hvala lepa!

V ledvenem delu ne opažam nič posebnega. Dekstrodevicija je odgovor mišic (zakrčenost) na bolečinske občutke.
Gre za razdraženost živca, lumboischialgijo, manualna terapija v takih primerih učinkovito pomaga.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

30.3.2010 sem vam pisala in vas prosila za razlago izvida in nasvet kako dalje. Ker mi še vedno niste odgovorili, vas zato ponovno naprošam. V pričakovanju odgovora se vam zahbvaljujem in vas lepo pozdravljam. Suzana

Odgovor za Suzano,
Se opravičujem, imate prav, spregledal sem vaše vprašanje, ker je naknadno prišlo na isti naslov še ekamovo vprašanje.
Glede na slike sta dejansko prizadeti ploščici L4-L5 in L5-S1, vendar zadeva še ni kritična, saj ni omenjena prizadetost hrbteničnega mozga.
Najbolj verjetno je razdražen živec S1, ki gre iz hrbtenice med L5 in S1, problem se da rešiti brez kirurškega posega z manualno terapijo zato vas vabim v našo ordinacijo na klinični pregled. S seboj prinesite slike, če je mogoče.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
Stara sem 36 let in imam teževe s hrbtenico dobrih 15 let.Imam že kar nekaj izvidov rentgenov. Nobeden iz med njih pa ni pokazal nič posebnega mene pa še vedno boli hrbtenica v ledvenem predelu. Bolečina je najbolj izrazita ponoči ko ležim, tako da sem že dobila poleg Voltarena retard 100mg še Apavrin 2mg, ker sem prebedela po cele noči. Čez dan sicer bolečina mine se pa ne smem usesti saj dobim mravljince po obeh nogah.Bolečine se nikakor ne ustavijo in brez zravil ne zdržim več.V mesecu marcu sem bila na RTG.
Izvid z dne 10.03.2010 L/S hrbtenice pravi:
Normalen položaj vretenc, ohranjena oblika vretenc.
Zelo verjetna spondiloliza L5, vretence je zdrsnilo za 2 mm naprej na S1.
Priporočam še obe polstranski projekciji. Višja vretenca so normalna.

Dne 25.3.2010 je bila opravljena polstranska projekcija L/S hrbtenice, ki pa je izvid naslednji:
Zelo verjetno prekinjen lok L5 na levi strani. Ostali deli hrbtenice so normalni.

Ker me je osebna zdravnica napotila k ortopedu, na terapije in domov z zdravili ter, da je vseskupaj le prirojena napaka. Sama sem se odločila za samoplačniški CT, ker pač sem imela občutek da pa vendar ni vse tako kot kaže. Ko sem bila dne15.4.2010 na CT L/S hrbtenice mi je bilo rečeno le da sem premlada za diagnozo, ki mi je podana.

Mnenje CT-ja:
Na MPR so vidne primerno široke iv. špranje, sakrum akutum, številni Schmorlovi vozliči od Th/L prehoda do L5, največji med njimi je na L3. Suspektna parcialna spodiloliza na L5, dorzalna protruzija L5-S1.

L3-4
Primerno širok spinalni kanal
Začetna osalna stenoza na nivoju levega recesusa
Mm. široka centrobilateralna protuzija diska.

L4-5
Primerno širok spinalni kanal.
Začetne dorzalne naplastitve in degenerativno spremenjeni mali sklepi s posledično začetno osalno stenozo.

L5-S1
Začetna osalna stenoza predvsem zaradi degenerativno spremenjenih malih sklepov.
Centrobilateralna, delno tudi ekstrakanlikularna protuzija diska.
Degenerativne spremembe SIS bill.
Blaga hipertrofija rumenega ligementa.

Z tem izvidom sem že bila tudi pri ortopedu, ki pa mi ni omenil nič posebnega le na MRI me je napotil in mi omenil, da se mu oglasim z izvidom magnetne resonance, ki bo pokazala kako naprej, ker imam MRI komaj žez 2 meseca, terapije pa že v mesecu maju.Vas zelo lepo prosim, če mi lahko na osnovi do sedaj opravljenih preiskavah obrazložite izvide ker sem pač lajik na tem področju in če je smiselno hodit na terapije pred MRI izvidom.
Za odgovor se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.

Andreja

Gre za začetne degenerativne spremembe in mogoče za določene posebnosti razvoja v vretencu L5.
Lahko, da je vzrok v protruziji L5 – S1, sumim pa, da bi lahko bil vzrok v medenično-križnih sklepih.
Mislim, da ne bi čakali na MRI ampak morda opravili Rtg slikanje medenično – križnih sklepov, se s temi slikami oglasili pri nas, kjer bi vam na osnovi nevrološkega in manualnega pregleda glede na gibljivost v sklepih in stanju mišic lahko natančno odgovorili, kje je vzrok težav in na kakšen način se lotiti zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Star sem 48 let. Bolečine v hrbtenici imam že od leta 1981. Od leta 1987 sem ocenjen 3. kategorije invalidnosti.

Pred 6-imi leti sem imel prometno nesrečo in takrat sem imel napokane medenične kosti, od takrat dalje pa je vedno slabše.
Maja letos so nastopile močne bolečine v ledvenem predelu hrbtenice S1-L4-L5.
bil sem na slikanju v ZD Velenje in potem sem bil napoten v bolnišnico Topolšica na CT.
Bil sem bi nevrologu (dr. Glavniku) in pri ortopedu (dr. Puvaliču). Sedaj pa sem na čakalni listi za ortopeda dr. Kotnika v Celju in za dr. Ramše iz Valdoltre, ki prihaja v Doberno .

Zelo težko hodim saj mi mrtvijo celotne noge (že kar 1 leto) zaradi tega imam tudi slabo ravnotežje pri hoji. Močne bolečine imam v ledvenem predelu hrbtnice in v kolkih.

Do sedaj so ogotovili da imam vnete živce in da se mi seseda hrbtenica.

Nevrolog mi je predpisal te tablete :
-B-COMPLEX
-NEURONTIN 100mg trde tablete
-NAKLOFEN DUO 75mg kapsule
-ULTOP 20mg kapsule

V začetku maja sem dobival injekcije proti bolečinam Tadol, da sem lahko sploh hodil z berglami.

Ali mi lahko svetujete na koga oz. kam se naj obrnem, da bi mi čim prej pomagali saj so bolečine res neznosne?

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav.

Verjetno bi vam z manualno terapijo lahko pomagali, vendar bi mi morali poslati vsaj vsebino izvidov, da vidim za kaj točno gre, preden bi vas povabil na pregled.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Zadnji izvid, ki sem ga dobil od doktorja Trebšeta iz Valdoltre:
Opravil je CT ledvene hrbtenice, ki kaže degenerativne spremembe na nivoju L4,5 ter centralno diskus hernijo. Poleg tega ima težave z ravnotežjem ter težave z moteno senzoriko po spodnjih okončinah. Opravljen ima EMG izvid, ki kaže subkronično radikulopatio ter polinevropatio mešanega tipa s pretežno aksonsko prizadetostjo.

STATUS: LS prehod je zelo boleč predvsem pritisk na sakroiliakalne sklepe, sicer pseudolassegue
v v skrajnih legah, grobo nevrološko spodnje okončine bp, hoja nekoliko širokotirna, taktična, difuzno spremenjena senzorika po spodnjih okončinah.

MNENJE: Trenutno se mi zdi, da ni kandidat za kako operativno zdravljenje, gre predvsem za polinevropatijo za katero mu razložim, da je definitivna in neozdravljiva, nekaj je tudi znakov poškodbe oziroma okvare sakroiliakalnih sklepov, ki sicer na rentgenski sliki niso močno izražene, vendar predpostavljam, da je prišlo pri poškodbi medenice tudi do okvare teh sklepov in klinično so znaki prizadetosti le teh. Na vsak način svetujem konzervativno zdravljenje v smislu fizioterapije, DDT, trakcije, eventuelno diagnostika SI sklepov. V poštev pride tudi zdravljenje polinevropatije. Pacient deluje zaradi vseh teh dokaj prizadet, glede na to da je zdravljenje vprašljivo je najverjetneje bolnika napotiti za oceno invalidnosti, ker pove , da komaj zmore sedanji štiriurni režim dela.

Glede na MR in EM izvide gre verjetno za prizadetost živčne korenine (radikulopatija), žal ne piše, katere.
Polinevropatija je težka in težko ozdravljiva bolezen, pri kateri tudi z manualno terapijo ne moremo pomagati.
Na pregledu bi lahko ugotovil, katera živčna korenina je prizadeta in katere simptome le ta povzroča – te bi z manualno terapijo lahko odpravili, simptome, ki so posledica polinevropatije pa žal ne.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close