Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Skrinjica idej! ulivanje sveč

ulivanje sveč

Imam eno vprašanje- namen imam vlivati sveče pa ne vem kako se tega lotit- imate kaksne koristne napotke? Pa rada bi dala v sveče se kakšne pomaranče ipd….

Gel sveče? Sveče iz voska in stearina? Sveče iz naravnega voska?

Nisem vedela da obstajajo razlike- rada bi naredila svece iz voska in stearina oz. naravnega voska- kaksna je sploh razlika?

1. Stearinski vosek kupuješ v takih belih peletkah in ga lahko barvaš. Stearin kupiš dodatno v drobnih zrnih, če hočeš bolj počasno gorenje, in boljše izgorevanje, se mi zdi.
2. Naravni vosek kupiš v čebelarskih trgovinah v velikih rumenih plahtah v obliki satja.

1.
Za delo rabiš eno staro piksno, na kateri si narediš nekakšen držaj, da boš v njej na plamenu topila vosek. Nikarte v kozici, ker potem ne bo več uporabna. Rabiš kalupe po želji in izbiri – dela vse od tetrapakov od mleka in soka do navadnega kartona, ki mu dobro zalepiš spoje, ampak zadošča že lepilni trak ali preklop ali kaj podobnega. Dodajaš lahko voščenke ali barvila, da vosek obarvaš, dodajaš lahko dišave, kaj za strukturo (kavna zrna, npr.), delaš lahko večbarvne plasti.

2.
Naravni vosek lahko uporabiš tak, kot je – okoli stenja preprosto zviješ plahto in dobiš lepo in zelo dišečo naravno svečo. Lahko ga pa topiš po zgornjem postopku. Meni se ga zdi škoda barvati, ampak verjetno se vsaj s temnejšimi barvami da.

Tele tvoje variante s pomarančnimi lupinami in drugimi okraski se pa obnesejo v gel svečah, v naravnih manj. No, v kakšnih belih in če paziš, da so okraski lepo na stenah, se seveda da.

Kitty

---------------------------------------- Prevajanje ni poklic, to je stanje duha. http://17slon.moj-album.com http://slovoni.blogspot.com

samo vosek = sveče ne gorijo dolgo in ne lepo. vosek je brezbarven oz. motno bel. ulivat ga moraš v modele, iz katerih lahko kasneje svečo vzameš ven. na sredino praznega modela moraš postaviti stenj še preden svečo uliješ (privežeš ga na paličico, ki jo postaviš preko zgornje odprtine).

vosek in stearin = sveče so boljše kvalitete, lepše in dlje gorijo (stearin niti ni tako zelo poceni), ravno tako ulivaš v modele in stenj mora biti v modelu, preden ulivaš

Pri zgornjih možnostih lahko vosek zelo lepo obarvaš z voščenkami.

naravni vosek = sveče so zelo lepe, naravnega rumenega videza, dišijo po medu – vse delaš tako kot zgornje, ni pa fajn, če ta vosek barvaš, ker ima že sam rumeno barvo.

gel = sveče ostanejo v modelu, v katerega jih ulivaš, stenj lahko postaviš not šele med hlajenjem, model mora biti prozoren. v gel lahko potunkaš vse, kar ti pade na pamet – od lističev čaja do figuric iz kinder jajčk :)) odvisno od tega, za koga jih delaš. Če dodajaš dodatke jih načeloma ni pametno kurit, čeprav ravno tako gorijo. Ampak če daš plastiko not….. Barvaš ga s posebnimi barvami za gel sveče.

Osnovni princip pa je ta:

pripraviš si modele, vtakneš not stenj navezan na paličico. modeli ne smejo puščati, lče pa puščajo, ni to nič groznega. Predvsem je pomembno, da tvoj model ni plastičen, saj vanj ulivaš vroč vosek.

V posodico daš vosek ali/in stearin in raztapljaš. ko je tekoče, uliješ v model (pazi, da se ne poliješ, tekoč vosek je zelo zelo zelo zelo vroč). Z gelom je isto, le da ga moraš potem, ko postane tekoč, pustiti še vsaj 10 minut na ognju, da grejo ven vsi mehurčki, sicer bo svečka motna.

Če hočeš vosek barvati, raztopiš voščenko že v posodici – za različne barve potrebuješ pač ali več posodic ali pa delaš postopoma barvo po barvo.

Če hočeš, da so v sveči rezine pomaranče, naliješ najprej malo voska in ko je še mehak, ne pa več tekoč, postaviš pomaranče tam, kjer bi jih rada imela oz. želiš, da se vidijo. potem naliješ do konca.

Ko se ohladi, preprosto vzameš ven oz. odstraniš model.

Za model lahko vzameš vse možne zadeve – tudi valovito lepenko, če jo čvrsto zlepiš skupaj (naredi lep vzorec na svečo), predvsem pa so uporabni odrabljeni tetrapaki od mleka, jogurtov (ne plastični), ker imajo not folijo, ki se ne prijema. Aja, pa če si izdelaš model iz alufolije tudi gre.

skratka, poskušat je treba.

Naj še dodam, da so bile različne tehnike izdelovanja sveč predstavljene v prvih številkah Unikata pred žnj leti.

In še pripis: Rafael Samec je car!! (kar poglejte si njegovo spletno stran)

Hvala vsem za tele koristne nasvete- res ste prave profesionalke.

Tudi jaz imam nekaj vprašanj glede izdelovanja sveč. Sem že iskala po netu, pa sem še največ koristnih napotkov dobila zdaj tule. Sem prav vesela. Sama sem se lotila izdelave sveče iz stearina. Staljeni vosek sem vlila v za to namenj kalup. Vse lepo in prav…samo ko se je vosek strdil je na dnu nastala luknja…. vosek se je pogreznil čeprav sem nalila do robu. In glavni problem….sveča ni šla iz modela.Potem sem jo s kalupom vred segrevala v vroči vodi. Vosek ob robu se je malce stopil…sveča je zdrsnila iz kalupa…samo stene sveče niso lepe..luščijo se. Nekje sem včaraj prebrala da je potrebno model namazati z oljem.
Je katera to že sprobala.
lp
Leyči

Leyči – bo res, nekatere modele je dobro namazati z oljem ali kakšno podobno maščobo. Kar se tiče sesedanja ob stenju pa, če me spomin ne vara, je ravno zato treba mešati stearin in vosek, plus pomaga, če preden postaviš stenj v model, ga namočiš v raztopljenem vosku.

Sem zmedeno napisala, ampak upam, da je vseeno dovolj razumljivo.

O…..hvala.Tole so pa zelo koristni napotki.Sploh nisem vedela da je treba vosek kaj mešati…hm… jaz sem pa samo nalila v model…in…čez dve uri prišla pogledat…. No zdaj vem veliko več…hvala.

Tudi jaz rada delam sveče (kar iz ostankov) in nisem vedela za stearin….ga bom nabavila, hvala za opozorilo.

Se eno vprasanje- v kaksnem razmerju se dodata vosek in stearin in kako se ju najbolje pripravi za ulivanje (ali ju date v posodo in nato se grevate v vodni kopeli ali pa kar nad ognjem?)

V vodni kopeli je manj možnosti, da se pripali, al pa da ti z zunanje strani užge kakšno zaostalo kapljico na piksni – vosek je vnetljiv.
Razmerja pa ne vem, jaz delam na uč 🙂

Ok, to je blo tolk neumno napisano, da sem šla iskat po spletu. Antus priporoča 10% stearina.

Kitty

---------------------------------------- Prevajanje ni poklic, to je stanje duha. http://17slon.moj-album.com http://slovoni.blogspot.com

Ker je zgoraj navedenih že kopico koristnih nasvetov, bi rada dodala še enega, iz svoje prakse.
Vosek ali parafin moramo vlivati ohlajenega. Visoka temperatura voska ali parafina je krivec, da se sveča v sredini močno seseda. Zgoraj navedeni razlogi žal, niso pravi. Verjemite, pravi je samo eden; temperatura parafina. Parafin se bo sicer še vedno sesedal, vendar veliko manj. Dobro je, da svečo ne ulijemo čisto do vrha, ko se sesede, jo dolivamo in čisto na koncu – zalijemo. Najbolje, da ga vlivamo tik preden se začne delati mrena, podobno kot pri kuhanem mleku.
Ko vstavljate stenj, ga močno utrdite na obeh koncih, tudi tukaj rada temperatura ponagaja. Ko se sveča ohlaja, ga močno vleče k steni kalupa. Če stenj ni v sredini, sveča gori ob strani, s počasi preluknja in vosek steče. Lahko po mizi, prtičku…
Če smo stene kalupa namazali z oljem (lahko cenejšim jedilnim) mora sveča ko se povsem ohladi enostavno izpasti.
Stearin je rastlinskega izvora, lepo gori in je dražji. Lahko delamo sveče iz čistega stearina, lahko ga dodajamo parafinu. Razmerje sami določimo.
Čebelji vosek ne gori dobro, dodajajte vsaj polovico parafina.
Za barvanje parafina so analinske barve, kupimo jih v trgovini s hoby programom. Voščenka ima vedno dodano belo barvo, zato so barve iz voščenke motne iz analinske pa bolj prosojne.
Star, že uporabljen vosek ni priporočljiv, ker je bil že enkrat razstopljen je izgorelo parafinsko olje. Zato taka sveča slabo gori. Tak material je možno uporabiti za vrtne ognje. (debeli stenji)

Veliko užitkov pri izdelavi sveč, pozornost na vnetljivost ne bo odveč.

Pozdrav vsem skupaj,
mene pa nekaj zanima glede tega ulivanja sveč, a mora bit za to prav tisti kupljen vosek za izdelovanje sveč ali velja tudi recimo če stopiš neko svečo, ki že ma neko obliko? Imam namreč eno veliko svečo, z veliko voska, problem pa je v tem, da se mi je stenj odtrgal in je nikakor ne morem prižgati, tudi ne pomaga če vanjo dam drugo svečo (recimo poskusila sem tako, da sem dala v to večjo svečo eno tisto majhno čajno svečko), da bi ta potem zgorela in bi tista prva velika sveča naprej gorela, ker ko čajna svečka zgori, njen stenj tudi “izgine”. A ima kdo mogoče kakšno idejo kako bi se to dalo rešit (mogoče bi pomagalo če samo kupim nov stenj?, samo ne vem kako bi ga potem spravila noter v trd vosek).
Že vnaprej se zahvaljujem za kakršnekoli odgovore oz. nasvete.
LP!

Zeja, bajni nasveti, najlepša hvala. Ravno pred par dnevi sem klela, ker sem se ukvarjala s podobnim problemom kot krena. In prišla do istega:

citiram Zejo:
Star, že uporabljen vosek ni priporočljiv, ker je bil že enkrat razstopljen je izgorelo parafinsko olje. Zato taka sveča slabo gori. Tak material je možno uporabiti za vrtne ognje. (debeli stenji)

Dodatek – jaz sem sicer dodala parafin, pa hotela sem samo pretaliti večjo čajno svečko iz Ikee, ki je zaradi tovarniške napake do mene prišla brez stenja, ker pa sem imela ravno še eno napol pokurjeno svečo, sem dodala še tisto, pol sem pa še parafin, pa je ratalo že celo domače packanje, pa … v glavnem, zabavala sem se, svečo sem pa na koncu proč vrgla, ker ni gorela pa amen 🙂

Aja, Zeja, a se ti debeli stenji za vrtne ognje tudi kje kupijo? Tistega imam tudi enega napol pogorjenega, ker je bil pretanek stenj originalno notri …

Bye, Kitty

---------------------------------------- Prevajanje ni poklic, to je stanje duha. http://17slon.moj-album.com http://slovoni.blogspot.com

Doma ulivam sveče zelo dobro mi gre in tudi jaz ne vem kaj narediti zakaj se naredi udolbina ko se vosek shladi uporabljam parafin in za obarvanje uporabljam barvne vočšenke

kaj narediti?????

j,kj,kj,jk,jk,jh,djmdjmjm

Jaz pa sem prišel do problema, ki sedaj po prebrani temi mogoče bo rešitev pa vseeno…

Pri svečarstvu kupil 5kg voska za darilo dobil njihove stene :)). sten stopil, obarval dodal eterične dišave, počakal da se je strdila. vse lepo in prav. izgleda super…
potem pa jo prizges in gori za en drek. Kot da sten ne bi dovolj močno/hitro pil voska(posledično)= majhen plamen sveče in pa majhna moč ognja kar pomeni da se stopi 1,5cm okoli plamena polovice sveče pa ostane trde!

je to zaradi pomankanja stearina ali slabega stena?
kje bi se dalo dobit debel sten za vrtni ogenj:)??

glede baru imaš na bolhi pakirane po 10 gramov za neke 4 eure pošljejo po pošti pa še dobr obarvajo pa tut stenj in parafin lhk tm kupiš sama sem probala pa so lepo gorele.

ali je že kdo probal bel zalivni silikon namreč je tudi dvokomponenten pa kar cenejši od tistega ki ga ima samson kamnik

New Report

Close