Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija srce in šport

srce in šport

Spoštovani!

Pred enim letom so me zaradi aritmij poslali na UZ srca, kjer so ugotovili da je bolj ali manj vse v redu, razen ”minimalne mitralne insuficience in trikuspidalne insufucience 1. stopnje”.
Aritmije so minile, bolj kot posledica te srčne napake so bile psihične narave.

Zanima me ali bi morala imeti zaradi tega pri športu kakšne omejitve? Zelo rada se namreč rekreiram (tečem, kolesarim, gorsko kolesarim, igram badminton,…) in tudi pri velikih obremenitvah nimam nobenih težav.
Edina stvar zaradi katere vem, da ni vse kot bi moralo biti je, da pred zdravniškimi posegi kjer je prisotne veliko krvi, moram prejemati antibiotično zaščito.

Kako pa je v mojem primeru z obiskovanjem raznih zabaviščnih parkov, kjer so vlaki smrti in podobne adrenalinske naprave? Ali je to zame varno?

Stara sem 24 let.

Najlepša hvala!

Napisali ste, da imate blago mitralno in trikuspidalno insuficienco (insuficienca 1. stopnje). Ker nimate pri rekreacijski športni dejavnosti nobenih težav, ni zadržkov za nadaljnje udejstvovanje v rekreativnem športu. Odsvetujem pa tekmovalni šport. Verjetno vam je kardiolog dal ustrezna navodila glede zdravljenja (kontrole na 1-2 leti). Iz napisanega nisem mogel sklepati na potrebo po antibiotični zaščiti.

Ker vas veselijo “adrenalinski” športi, pri katerih so obremenitve srca časovno kratke, presodite sami ali vam povzročajo neprijetne pospeške srčne frekvence.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Najprej hvala lepa za tako hiter odgovor! Me pa zdaj zanima še nekaj…Napisali ste da mi je kardiolog verjetno dal navodila glede zdravljenja. Ni mi jih dal, prav nobenih, niti ni rekel, kdaj bi morala priti zopet na pregled. Glede antibiotične zaščite-zanjo se je odločil moj osebni zdravnik na podlagi izvida, za puljenje modrostnih zob. Ker me malce skrbi, da morda nisem bila obravnavana ustrezno, Vam bom prepisala izvid in Vas lepo prosila za Vaše mnenje glede morebitnega zdravljenja.

UZ SRCA: 1D; 2D: Kvaliteta posnetkov je dobra. V parasternalni projekciji premer aorte 18mm, levi atrij 28. Aortna in mitralna zaklopka morfološko normalni. Prednji listič mitralne zaklopke se boči v levi atrij. Debelina interventrikularnega septuma 7mm, zadnje stene 7mm. Septum in zadnja stena se gibljeta sinhrono. Premer levega prekata v diastoli 44, v sistoli 29, iztisna frakcija 0,64. Desni prekat 30, atrij 33krat46mm. Trikuspidalna in pulmonalna zaklopka sta morfološko normalni. Segmentnih motenj kontrakcije ne registriram. Perikardialnega izliva ni. Doplersko hitrost preko mitralne zaklopke: e val 1,3, a 0,82, aorta 1,2. Z barvnim doplerjem minimalna mitralna insufucienca, trikuspidalna insuficienca 1.stopnje. Ocenjen tlak v desnem prekatu 21mmHg + CVP.

Lepo prosim za mnenje.
Če kaj pomaga-sem astenične konstitucije, velika 166cm in težka 53 kg.

Glede na to, da ste mi zadnjič tekmovalni šport odsvetovali-ali bi mi odsvetovali tudi tekaške maratone?

Glede na moj izvid-kaj lahko pričakujem v najslabšem primeru?

Glede adrenalina-zaradi tega me ne bi kar infarkt zadel kajne?:) Ali pač?

Se opravičujem za dolg post in se hkrati že vnaprej zahvaljujem za Vaš čas in odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Ko ugotovimo prisotnost nepravilnosti (napake) na zaklopkah, skušamo hkrati ugotoviti kakšne so njihove posledice pri telesnih obremenitvah.

Ločimo štiri stopnje prizadetosti telesne zmogljivosti. Pri prvi stopnji (insuficienca 1. stopnje) zmore bolnik običajne telesne obremenitve brez omejitev. Pri 2. stopnji insuficience je zmogljivost bolnika za obremenitve nekoliko zmanjšana in pri 4. stopnji bolnik ne zmore nobene obremenitve.

Domnevam, da zmorete vse, tudi večje vsakdanje obremenitve. Ne nasprotujem, da se udeležite tekaškega maratona, ker domnevam, da ste v odlični kondiciji. Morda pa bi bilo vseeno prav, da bi prej opravili obremenitveno testiranje.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Glede na moj izvid bi imela še eno vprašanje. Ali lahko jemljem kontracepcijske tabletke Femoden? V navodilih za uporabo namreč piše, da naj KT ne jemljejo oz naj bodo pod zdravniškim nadzorom tiste uporabnice, ki imajo okvarjene srčne zaklopke (seveda še med raznimi drugimi stanji, od katerih bi pri meni prišle v poštev še občasne migrene z auro, približno 5-krat letno).

Hvala lepa za odgovor!

Kontracepcijske tablete povečajo možnost nastanka krvnih strdkov v žilah. Če ima bolnica hudo okvaro srčne zaklopke ali neredno bitje srca, ginekologi odsvetujejo jemanje kontracepcijskih tablet.

Verjetno vam je kardiolog, ki je pri vas ugotovil okvarjeno srčno zaklopko že povedal, ali so pri vas prisotni zadržki za jemanje kontracepcijskih tablet.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni !

ker zadnje lase je veliko teh tem pa tude vilikokrat zalsedim v novicah o športnikih ki so imeli prirojeno srčno napako.

Zanima me kakšno je srce po uspešno narjeni operaciji srca zaradi majhnega VSD ki ji bil sicer nedolžen a zaradi ohranitve aortne zaklopke so se zdravniki odločili za operativni poseg.

Ali je srce sedaj bolj zmogljivo kot prej, al bolje prenaša fizične obremenitve pri športu ? Zalsedil sem tudi da večina nogometašev je umrla na zelenicah prav zaradi nepopravljene napake, ali se lahko to tudi pojavi pro uspešno izvedeni operaciji ?

Hvala za odgovr

Lp

Zdaj živimo v času, ko imamo že dovolj izkušenj o zdravljenju prirojenih srčnih napak. Z operacijo tudi majhne napake na srcu bolniku napravimo veliko dobrega. Predvsem se zboljša delovanje srca in srce je mnogo manj ogroženo da zboli za vnetnimi boleznimi ali da odpove.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor

Lep dan

No takšo operacijo sem tudi jaz prestal in danes demo dobil izvid ki je sledeč:

IZVID: stanje po kirurškem zaprtju subaortnega defekta interventrikularnega septuma v katerega je prolabiral desni koronarni listič aortne zaklopke. Operiran je bil pred 10 leti, 2mm luknjica.

SCCL:defek tje zaprt. funkcija aortne zaklopke je normalna.Aortne regurgitacije ni. Blaga koncetrična hipertrofija levega ventrikla,ki je normlane velikosti z dobro sistolno funkcijo(kar je blio za pričakovati saj sem zelo aktiven športnik), normlana velikost desnega ventrikla.

Prestal je tudi obremenitveni test in je bila ugotovljena ustrezan aerobna zmogljivost, poraba kisika je bila 51 ml/kg/min pri obrmenetinvi do 199 W kar predstavlja 98,5 maksimalne obrmenitve., bil povsme brez težav, primeren tlak.

Zaključek: stanje je dobro, posebnih omejitev s strani srca niso potrebna

Na podlagi izvida me zanima do kakše mere se lahko obremenim, namreč nastopam tudi na tekmoavnjaih in me je strah da se nebi zgrudil kot se pogosto dogaja pri nogometaših pred operacijo.

Prosim za vaš odgovor in vaš nasvet na podlagi mojega izivda

HVALA

Kardiolog, ki vas je pregledal je ugotovil, da “omejitve s strani srca niso potrebne. Mislim, da je ugotovitev pravilna. Glede vrhunskih obremenitev bi priporočil, da jih dosežete s postopno vedno večjimi obremenitvami

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

najlepsa hvala za odgovor.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Torej ne morem škodovati svojemu srcu, če je vse v mejah normale in je moje srce navajeno na to vrsto naporov ?

Lp

opravil sem še tudi pred kratkim obremenitveni test še pri zelo prizanem športnem diagnostiku in je bilo res vse super

torej po tem takem srcu ne morem skodovati ?

Mislim, da ni zadržkov tudi za večje telesne obremenitve in, da jih postopoma lahko večate. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Ali je to možno da športna aktivnost(športne obremenitve) pozdravijo oz. odpravijo minimalno aortno regurgitacijo? ali je tu vpliv kakega drugega dejavnika ?

LP hvala za odgovor

pozdravljeni, zanima me se to ce je defekt kvaril tudi aortno zaklopko ker bi naj desni koronarni listic aortne zaklopke prolabiral v defekt

lp hvala za odgovor

New Report

Close