Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Ko srce močno zabije

Ko srce močno zabije

Pozdravljeni,

z anksioznimi motnjami (tesnobo, paničnimi napadi) se srečujem že od 18 leta dalje, stara sem 26 let. Zanima me sledeče. Začelo se mi je dogajati , da mi je srce večkrat nekako poskočilo v mirovanju. Ker sem po naravi panik, me vsaka takšna stvar v telesu naredi tesnobno in sproži panični napad. Naenkrat me začne oblivat , čutim vročino (kasneje tudi mraz), tresem se, ne morem dihati, srce mi močno razbija, vrtoglavica, čutim pristisk v glavi, depersonalizacijo, nimam nekakšnega ravnotežja v tistem trenutku saj imam šibke noge. Tudi čuden občutek na prsih , občutek toplote, občutek teže, pikanje pri srcu, bolečina se pojavlja . Na preiskavah sem bila nazadnje preden sem dobila pripravništvo, lanskega septembra ( tudi EKG je bil opravljen), vse ok. Od kar sem doma se mi tesnoba pojavlja na vsakem koraku, bilo je že res tako nevzdržno , da sem odšla septembra 2016 k psihiatru ( hodila sem že prej vendar se nisem zdravila z AD-ji) kateri mi je predpisal AD Parogen 20 mg. Začela sem s polovičko zvečer, vendar sem po 4 dneh jemanja odnehala saj nisem mogla spati, panični napadi so bili še v hujši obliki ( oblivanje, v glavi zelo zelo čuden občutek, in po napadu uro tresenja), ležala sem samo 4 dni v postelji, tako ni več šlo. Tudi bala sem se biti sama, da se mi kaj zgodi mi nebi mogel nihče pomagati. Zatem sem si kupila šentjanževko (katere še nisem probala) ter baldrijan katerega jemljem že cca 2 tedna ( 1 tableto čez dan, 1ml kapljic pred spanjem) in moram reči, da mi je do sedaj pomagal, nekako pomiril, ne čutim več nekakšne nervoze in besa v sebi. Edino kar je me muči nespečnost saj včasih ne morem zaspati po par ur in v glavi premlevam stvari. Nato sem še bolj pozorna na bitje srca in nekakšno vibriranje , ki mi ne da miru in še slišim v ušesu še bolj nazorno kot sicer. Naj omenim da sem po naravi bolj introvertiran tip človeka, večinoma stvari samo premlevam v sebi, in vsaka stvar me vrže s tira, na telesu pa sploh. Kakor tudi , da sem zelo vzkipljiva z živci . Ne vem več kaj se dogaja. Pripravljena sem si tudi samoplačniško opraviti EKG holter ali UZ srca. Vendar vsepovsod kamor pišem so zasedeni vsaj do decembra za EKG holter. Kaj predlagate vi? Bojim se , da je z mojim srcem kaj narobe , da bom doživela srčni napad ali kap ali je mogoče kriva ščitnica? Naj stopim do svojega zdravnika , da me napoti na preiskave? Ne vem , vsi mi pravijo, da je psihogenega vzroka, včasih srce zabije bolj močno ampak , dnevno večkrat ? Tega se pa bojim, ker potem pa se v meni sproži paničen napad. Naj omenim še to, da sem drugače kadilka (pokadim nekje 2-3 cigarete dnevno, včasih 1 ali nič) , kofein 2 skodelici ali 3 na dan (žal se temu ne morem odreči) , ter včasih tudi kaj spijem , vendar me potem muči močno bitje srca ( nekako ga močno čutim), normalne konstitucije, s športom se trenutno ne ukvarjam, včasih sem se dosti več, saj mi že tisto hitro dihanje pri naporu ni dalo miru.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Lp

Škoda, da niste navedli če stanujete v Ljubljani ali blizu Ljubljane. Lahko bi prišli na posvet v nekaj dneh (Društvo “Za srce”, Dalmatinova ul. 10/I./ Pokličite št. 01.2347555. Oglasila se bo gospa Jasna (11 – 13h) da vas bo naročila na posvet. V nasprotnem primeru vam , na osnovi vsebine vašega dopisa, lahko navedem, da nimate organske bolezni srčne mišice ali srčnih žil in da je pri vas močno izražen sindrom, ki ga imenujemo nevrovegetativna distonija ga spremlja blaga depresija. Poizkusite se povsem odpovedati alkoholu in kajenju, bodite zadržani pri uživanju kave. Čim več se izogibajte stresnim situacijam, Zelo pomembni so polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden (neodvisno od vremena in od drugih dolžnosti). Verjetno ste poizkusili že več zdravil. Mnogo krat zadostujeta anksiolitika s hitrim učinkovanjem (na pr. Lexaurin ali Helex, ki sta na zdravniški recept ali tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Mnogim bolnikom za spanje zelo pomagajo tablete Sanval. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close