Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje skrajšan delovni čas

skrajšan delovni čas

Pozdravljeni,
zanima me, kje lahko najdem informacije o skrajšanem delovnem času za mamice otrok do 3. leta starosti. Razmišljam namreč, da bi po vrnitvi na delo vsaj prve mesece delala 4 ure, da šok za malčka ne bi bil prehud.
Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni!

Pozdravljena!

Pri nas na obali dobis informacije na socialnem, tam kjer si nesla papirje za nastop porodniske. Tam menda dobis en papir za delodajalca in vec informacij.
Srecno.

Podpiram tvojo odlocitev in ti zelim da uzivas s svojo druzino.

Draga Minka6, draga Upicena,

tudi jaz bi svetovala Center za socialno delo, kjer se natančno pozanimajte o svojih pravicah in možnostih, poglejte tudi spletno stran MInistrstva za delo, družino in soc. zadeve, kjer najdete zakonske okvire za tako možnost, vsekakor pa je od narave vašega dela odvisno, ali je taka možnost realna ali ne. Upam, da je in da je vašemu delodajalcu popolnoma jasno, da je vaša odločitev dobra za vas,za vašo družino in tako tudi za družbo – kajti če boste zadovoljni vi in vaša družina, super – da je ne bo oviral.

Srečno,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Če se ne motim, je delodajalec nikakor (ne glede na to, ali ima v svojem delovnem procesu s tem težave in tudi ne glede na karkoli drugega) ne sme ovirati – to je pravica enega od staršev, ki velja do 3. leta otrokove starosti, in ne sme biti odvisna od delodajalčeve dobre volje ali kakšnega drugega njegovega stanja.

Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih:

“IV. PRAVICA STARŠEV DO KRAJŠEGA DELOVNEGA ČASA ZARADI STARŠEVSTVA

48. člen

(pravica staršev do krajšega delovnega časa)

Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas.
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka v skladu s 84. členom tega zakona, ima pravico delati krajši delovni čas.
V primerih iz prvega in drugega odstavka tega člena mu delodajalec zagotavlja pravico do plače po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do njegove polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače.
Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost.”

Ta pravica se uveljavlja pri CSD. Veliko informacij o tem najdeš na strani CSD Šiška, tule je recimo delo njihovega odgovora na podobno vprašanje:

“Krajši delovni čas je vaša pravica. Delodajalca o nameri obvestite 30 dni pred začetkom dela s krajšim delovnim časom. V primeru težav se obrnite na pristojni CSD.”
In še morda pomembno: “Pravico lahko uveljavljate tudi kasneje, ni nujno takoj po dopustu za nego in varstvo otroka.”

Postopek oddaje vloge delodajalcu in primer vloge je opisan tule:

Tule pa si lahko izračunaš plačo za štiri ure – bruto razpoloviš, neto pa se ne razpolovi (čeprav, če imaš malce višjo plačo, se razpolovi tudi neto, pri nižjih plačah pa se zbižanje ne pozna za polovico, ampak manj – skratka, pri nižjih plačah se finančno bolj “splača” vzeti skrajšani del. čas, če gledamo samo skozi finance, ne časovno.).

LP

Draga Pomladno dete,

imate popolnoma prav, to je pravica.

Hvala vam, in hvala za linke.

Poznam kar nekaj primerov kršenja pravic zaposlenih nosečnic in žensk po porodu (oz. tudi očetov). Delodajalci so taki in drugačni in nekateri izrabljajo svojo moč ter jo uporabljajo tako, da pritisnejo na svoje delavce/delavke. Potem pa se lahko odločite, da zamenjate službo (če lahko), da se borite za svoje pravice …

Sem vesela, da ste z nami, tako lahko osvetlimo različne vidike …opozorimo na napake … da bo vsem bolje.

Pozdravčke

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

mislim, da je vse že napisano, razen pravice, ki jo ima eden od staršev, ki neguje in varuje DVA otroka:

pravica do polovičnega del. časa do dopolnjenega ŠESTEGA leta starosti mlajšega otroka!

lp!

brbljavka

Joj, na hitro sem pisala, pa je izpadlo, kot da želim popravljati Zalko 🙂 Ni bil tak namen, vem, da se dogajajo zlorabe in izkoriščanje s strani delodajalcev. Oglasila pa sem se, ker včasih, oziroma kar pogosto tudi vidim, da delavci sploh ne poznajo svojih pravic (ok, ne govorimo o takih, ki vsepovsod “hvatajo krivine”, ampak o normalno sposobnem in delovnem človeku, ki se zaveda odgovornosti). In tako se dogaja, da delodajalcu “prepuščajo” odločitve, kot je recimo ta o skrajšanem delovnem času, čeprav za to nimajo ne oni ne delodajalec nobene osnove. Podobno velja pri nadurnem delu – neštetokrat slišim, “ja pa moram ostajati do večera, čeprav mi ne plačajo, ker sicer bo … (že kaj)”. Pa Zakon o delovnih razmerjih jasno pravi, kako je z nadurnim delom.

Delodajalci nimajo neke posebne “moči” sami po sebi; pogodba o delu velja v obe smeri in v “zdravem” odnosu med njima bi moralo biti to razmerje enakopravno – torej vsaka od strani nosi tako odgovornosti kot pravice, ne pa, da ima odgovornosti samo delavec, pravice pa samo delodajalec. Sploh pa ne, da delavec še sam pristaja na to. A žal delavci pogosto sami vztrajajo na pozicijah nemoči; tako se delodajalci krepijo, vedno bolj vprašljive pa postajajo naše že dolgo tega izbojevane delavske pravice. Samo zato sem se oglasila 🙂 Da ne bi slučajno minka6 o tem z delodajalcem kaj razpravljala – njena dolžnost je samo to, da ga obvesti o svoji odločitvi 30 dni prej.

A mogoče kdo ve kako je s krajšim delovnim časom in deljenim delom. Če se odločiš za krajši del.čas npr.7 ur ali ti mora podjetje zagotoviti del.mesto, ki nima deljenega del.časa?

Jaz si v moji službi ne bi mogla privoščiti krajšega delovnega časa (delam kot poslovodja trgovine), če pa bi hotela, bi me pa delodajalec premestil na delo blagajničarke ( kar je finančno in zahtevno precej nižje).
Tako da, če hočem imet tako plačo bom morala delati tudi po deset ur in več včasih.

Lp

Sem v identični poziciji kot vi in ne bo držalo, da je plača nižja. Mora biti enaka, edino, če niste podpisali nove pogodbe. Tudi glede novih delovnih nalog se ne strinjam. Jaz sem rešila svoj primer diskriminacije sama, vi pa se raje posvetujte z inšpektorjem za delo. Meni so odredili celo delovno mesto v PE, ki je oddaljena od mojega kraja bivanja celih 40 km, pa se jim ni izšlo, ker se nisem pustila.

Srečno!!!

mimika1

ZDRAVO!

Mene pa zanima,za prekinitev pogodbe za krajši delavnik,ker sem drugič noseča in sem na bolniskem in bi ga rada prekinila,ker dobim sedaj zelo malo plačilo in kam se moram obrniti.

hvala za odgovor!

Draga mimika1,
če vas prav razumem, ste se po rojstvu prvega otročička odločili za delo s krajšanim delovnikom, zdaj ste pa ponovno noseči, na bolniški in bi hoteli polno zaposlitev (kar bi prineslo večje prihodke).

Ker tega področja ne pozam natanko, vam predlagam, da kar pokličete na Center za socialno delo in vprašate, kakšen je postopek (vloga za prekinitev sedanje skrajšane oblike in vrnitev na polno zaposlitev, kako je z obvestilom delodajalcu itd.).

Če ima katera od obiskovalk na forumu izkušnje ali če bolje pozna odgovore, lepo prosim, oglasite se.

Upam, da so vaše zdravstvene težave prehodne,

Lepo jutro vam želim,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Pozdravljeni!

Sem ravno iz porodniške, dobila sem novo odločbo za skrajšan delovni čas, na socialni oddala vlogo za plačilo prispevkov, prav tako sem že domov dobilo odločbo, da mi pripada plačilo prispevkov…

Sedaj pa me zanima kako je s tem plačilom prispevkov, a socialna te prispevke nakaže delodajalcu, oni pa tebi pri plači, ali to socialna tebi nakaže direktno?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,
tega pa ne vem, morda vam bo odgovorila katera od obiskovalk. V vsakem primeru lahko vprašate kar na Center za socialno delo, kjer ste urejali zadevo.

Vse lepo vam želim,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Tvoj delodajelec bo tebi in vsem ostalim placal za tisti del, ki ga ti dejansko opravljas. Vse prispevke za ure, ko ne delas, pa placuje drzave direktno, ti pa od tega nimas direknega nakazila, torej se s tem niti ne ukvarjaj.

tudi sama razmišljam o tem da bi delal krajši delavni čas sedaj po koncu tretje porodniške. samo me zanima glede na to da delamo dop in pop kako te pol dajo delat če delaš sam po 5 ur?

Vidim, da se lahko pravico za skrajšan delovni čas izrabi eden od staršev, ki neguje in varuje otroka, in sicer do tretjega leta starosti otroka.

Se pravi oče te pravice ne more uveljaviti, ko je mama še v porodniškem dopustu, kasneje pa lahko. Se pravi, da začne ta pravica veljati ob koncu porodniškega dopusta in ne o rojstvu otroka.

Kaj pa je omejitev 4 ure dela na dan ali 20 ur na teden, torej lahk dejansko delaš tudi popoldne, ponoči, vikende do 20 ur na teden. Lahko tudi samo 2 dni recimo en dan 12 ur in ne dan 8 ur v enem kosu.

pozdravljeni!

Mene zanima ravno to, kar sprašuje pepika 1. Ali moram delati le 4 ure na dan ali me lahko delodajalec prisili, da delo opravim v recimo samo 2 dneh??

Delam skrajsani cas do 31.8. Do vstopa v solo. zanima me kaksni so pogoji da si podaljsam skrajsani delovni cas do konca prvega razreda (tega namrec naj bi po novem koristil drugi stars). lp

Imaš dva otroka, mlajši je torej prvošolec. Si od konca porodniške takoj začela koristit skrajšan delovni čas ti?

Če ja, potem nimaš opcije, da ti podaljšajo še za eno leto. Razen če ne rodiš še enkrat. Ali pa gre na SDČZŠ partner.

Če pa vmes nisi koristila eno leto ti ali nihče, potem pa lahko podaljšaš.

New Report

Close