Hujšanje

Spremeniti svoj življenjski slog – spremeniti navade v prehranjevanju in povečati nivo telesnih dejavnosti – nikakor ni lahko, a prednosti postopnega in enakomernega zmanjšanja telesne mase so za zdravje lahko velike. V oporo so izkušnje drugih.
Moderatorki: Irena Brglez - Artemida, svetovalka celostnega načina življenja in Barbara Novak, osebni trener
1.V ponedeljek, 9. marca dr. Breznikarja ne bo v službi v SG.
2. Od ponedeljka, 16. februarja naprej cel teden anesteziolog ne dela, ker imajo dopust.
1 - Da si kandidatka za OP pa moraš imeti ITM nad 40 oz. nad 35 s spremljajočimi boleznimi... To so npr. sladkorna, visok krvni tlak, problemi s sklepi itd... V tem primeru ti jo plača zavarovalnica...

2 - Če greš pa samoplačniško te pa stane trakec 7.400 eur, bypass pa okrog 9.000 eur.

prekopirano
Endokrinolog v Mariboru:

prim. Jurij Šubic, dr. med., spec. internist
Loška ulica 6
2000 Maribor

Ordinacija se nahaja v bloku za zavarovalnico Triglav. (nasproti Narodnega doma)
Samoplačniški pregled stane pri njem 50 eur, konzultacija 25 eur.
Pri njem lahko dvignete tabletke dexametasona, cena 8 eur.

Krvni test za delovanje ščitnice in dexametazonski test se lahko opravita v UKC Maribor, v laboratoriju na oddelku nuklearne medicine. (nasproti porodnišnice)
Samoplačniški pregled za oboje stane 36 eur. Laboratorij začne delovati ob 8.00 zjutraj. Izvide dobite po pošti, za ščitnico v 3 dneh, za dexametazonski test pa v 10-14 dneh.
lili_vanili

Re: OPERACIJA ŽELODCA - INFORMACIJE

30.01.09 18:24

Telefonska številka AMBULANTE dr. Breznikarja v SB Slovenj Gradcu:

02/ 88 - 23 - 532 oz.
02/ 88 - 23 - 523
02/ 88 - 23 - 400 centrala

V SB v Slovenj Gradcu se je možno naročiti samo ob ponedeljkih, kjer dr. B dela pogodbeno.
Za endokrinologa priporočam vsem,da ne hodite Dr.Šubicu,ker vam ne naredi Dexametazonskega testa plačate samo mnenje.V SG.bolnici se naročite,prinesete napotnico od svojega zdravnika in vam nardijo test in še mnenje dobite.Pa še 50€prešparate!
Kayči, tukaj imamo samo informacije... VSe ostalo pa v temo Operacija želodca... Škoda da nisi pripisala telefonske za pregled...

Samoplačniška ambulanta dr. Breznikarja, ZD Ravne na KOroškem:
02/870 52 00 - 1. nadstropje desno
Cena pregleda: 50 eur

Samoplačniška ambulanta psihologinje dr. Marije Breznikar, ZD Ravne na Koroškem:
02/870 52 79 - 1. nadstropje levo do konca hodnika
Cena pregleda: 30 - 50 eur, koliko ste pač pripravljeni dati

Predavanje pri dietetičarki v SG, ga. Majda Zanoškar
040/432 097
Predavanje je samo na napotnico, poteka pa od 9.00 zjutraj do 15.00 popoldan. Zraven morate imeti: najmanj 1l vode, jogurt, jabolko, žlico in 100 listni zvezek.
Aja, še to... Če greste na pregled k dr. Breznikarju v sg bolnico vam bo on napisal vse napotnice ali pa jih boste dobili po pošti.
Če pa greste k njemu samoplačničko v Ravne pa boste morali po napotnice k svojemu osebnemu zdravniku.

Preko napotnice dela tudi dr. Šubic, endokrinolog, prav tako se da na napotnico naredit test delovanja nadledvičnih žlez (dexametazonski test) in test delovanja ščitnice.
Animacija vzdolžne resekcije z bypassom...
http://www.youtube.com/watch?v=wRzchYqUETs&feature=related

Animacija gastričnega bypassa...
http://www.youtube.com/watch?v=O-1zlKmPzf8&feature=related

Animacija vstavitve prilagodljivega švedskega traku z prikazom polnjenja...
http://www.youtube.com/watch?v=7EZhDGv_F2Q&feature=related

Animacija vertikalne gastroplastike, ki pa je pri nas ne izvajajo...
http://www.youtube.com/watch?v=K4XApq-l6as
Jaz pripenjam informacije za operacijo v Kliničnem centru v Ljubljani:

Dr. Pleskovič - kirurg
Oddelek za abdominalno kirurgijo, Zaloška 7, soba 35
naročanje: 01/522-25-61
(čakalna doba za pregled: 7-14 dni)

Pregledi, ki jih je potrebno opraviti pred operacijo:

Psihologinja - ga. Mlinarič
tel.: 01/522-25-59
(čakalna doba: 7-14 dni, na pregled greš cca. 3x v roku 2-3 mesecev)

Dietetičarka - ga. Vrhovec
tel.: 01/522-23-74
(čakalne dobe ni, pregled opraviš takrat, ko greš k psihologinji)

Kardiolog - po izbiri
tel.: 01/522-24-36
(čakalna doba: do 2 meseca)

Endokrinolog - dr.Pfeifer
tel.: 01/522-48-64 (med 12.00 in 13.00 uro)
(čakalna doba: 6 mesecev, samoplačniško 2-3 mesece, cena 80 EUR)

Možen je še kakšen drug pregled, v kolikor imaš kakšne zdravstvene težave.

Vsak prvi četrtek v mesecu ob 14h je skupina za operiranke in bodoče operiranke, ki jo vodi psihologinja.
Vrste operacij, ki jih opravljajo: vzdolžna resekcija želodca in vstavitev švedskega prilagodljivega traku.

Skupni čas od 1. pregleda do operacije je 6 mesecev (vsaj pri meni) - moj 1. pregled: 04.09.2008, datum za operacijo: 10.03.2009.

Lep pozdrav!
Animacije možnih operacij bariatrične kirurgije:

Mesečni sestanek kluba bolnikov po op. na želodcu, bo vsak zadnji ponedeljek v mesecu, ura pa ostane ob 14.15, LP, Nimfa
Za vse ki sprašujete po beljakovinskih napitkih...

Zelo kvaliteten beljakovinski napitek je tale, vendar vsebuje zelo malo oz. lahko rečem nič OH... Najbolj primeren je za zajtrk ali večerjo, zmeša se z 2 dl mleka ali pa z vodo. Pije ga lahko vsakdo, ne samo športniki... Ima dodanih veliko vitaminov...
http://www.prehrana-sportna.si/index.php?id=44&lang=sl&record=55&product=24&type=product_group

Beljakovinski napitek z malo več OH...
http://www.maxximum-shop.com/product_info.php?cPath=22_28&products_id=822&osCsid=5072bd335ec59f41897a3a210c963a19

Če pa ste bolj sladkosnedi pa priporočam tale "zdrav puding"...
http://www.maxximum-shop.com/product_info.php?products_id=613

Vsakemu prašku lahko dadate mleko oz. vodo (po želji) kolikor želite.
Če imate raje gostejši šejk (puding) pač dodate malo manj mleka pa je. :)

Pa dober tek... :)
Pripravki in zdravila ki jih ni dobro uživati nekaj časa pred OP...

Copy/paste:

Rastlinski pripravki
Veliko rastlinskih zdravil je lahko nevarnih, če jih jemljemo okoli dneva kirurškega posega, saj lahko reagirajo z anestetikom in povečajo tveganja za krvavitve, nihanja krvnega tlaka in frekvence srca ali celo povečajo možnost samomora. Zato je izjemno pomembno, da se z operaterjem posvetujete glede vseh zdravil in dodatkov, ki jih redno ali občasno jemljete. Nekaj pogosto rabljenih zdravil tudi navajamo:

Ehinacea se uporablja za dvig imunskega sistema, vendar lahko povzroči odpoved jeter.
Efedra se uporablja kot zaviralec apetita ali za zdravljenje astme in bronhitisa, vendar lahko povzroči hud porast krvnega tlaka in frekvence srca.
Česen se uporablja za zniževanje holesterola, trigliceridov in krvnega tlaka, vendar zvišuje možnost krvavitve.
Ingver uporabljamo za lajšanje slabosti in bruhanja, vendar lahko poveča krvavitev.
Ginko izboljšuje spomin in koncentracijo, vendar zvišuje možnost krvavitve.
Ginseng uporabljamo za izboljševanje koncentracije, lahko pa tudi zmanjšuje učinkovitost preparatov, ki zavirajo strjevanje krvi, zvišuje krvni tlak in frekvenco srca ter lahko povzroči krvavitve pri ženskah v menopavzi.
Kava lahko povzroča nervozo, nemir, mišično napetost in lahko celo poveča tveganje za samomor.
Baldrijan lahko neželeno podaljša delovanje anestetikov.
Vitamin E lahko močno poveča možnost krvavitve.

Zdravila na recept
Zdravila na recept lahko skrajšajo delovanje anestetika zaradi prehitrega jetrnega metabolizma (določeni analgetiki, narkotiki), vplivajo na krvni tlak in strjevanje krvi ter s tem povečujejo možnost krvavitve ipd. Vsekakor je nujno, da o vseh zdravilih, ki jih jemljete, obvestite operaterja in jih ne prenehate jemati, ne da bi se prej z njim posvetovali.

Navajamo zdravila, ki jih je treba pred posegom prenehati jemati. To so zdravila, ki jih jemljemo za:
- strjevanje krvi,
- depresijo (prozac, zoloft itd.)
- ulkuse,
- infekcijo (eritromicin, tetracilini, flagyl),
- bolečino,
- visok krvni tlak (beta blokerji, blokatorji kalcijevih kanalčkov),
- imunosurpresorji (ciklosporin, kortikosteroidi),
- diabetes (metformin),
- artritis (antiventna zdravila, posebno aspirin),
- nepravilno bitje srca,
- epilepsijo,
- glivično infekcijo,
- tuberkulozo.

Napotki po anesteziji
Po vseh anestezijah, razen lokalni, brez kombinacije s sedacijo, boste za odhod domov potrebovali prevoz.

Standardna navodila 24 ur po anesteziji so:
- ne pijte alkohola,
- ne vozite avtomobila oziroma drugih vozil,
- ne podpisujte pravnih dokumentov,
- ne sprejemajte pomembnih odločitev.

Zdravnik vam bo tudi razložil še vsa dodatna specifična pooperativna navodila in opozorilne znake.
vem da je tukaj treba dajat samo informacije.jaz jih žal nimam ,bom pa zelo hvaležna če bo katera povedala kaj se kaj dogaja v celju.a že bo kaj z operacijami ali še kar nič?

lp
DIETIČARKA,GA. ZANOŠKAR MAJDA ŽE DELA IN SPREJEMA NAROČILA ZA PREGLEDE DANES OD 13-14 URE IN PA JUTRI V ČETRTEK OD 13-14URE!!!
Dr. Breznikarja dobiš tudi v celju na tel številki 03 42 33 578 vsak dan med 8 in 9 uro.zahtevaj pa sestro marjano.
Kopirano
za Zanoškarjevo....Če je ne dobiš na telefon:02/8823431, jo pokličeš lahko na mobitel: 040432097, naroča pa ob sredah, četrtkih in petkih od 7.00-7.30 ure.

kopirano
Eto, moram malo dvignit temo da ne bo spet toliko enih in istih vprašanj... :)))
Preanesteziološka ambulanta v SG bolnišnici
pon, tor, čet 8,00-15,00h
vsi anesteziologi po razporedu (tel: 02-88-23-428)
pritličje kirurško-gin. bloka-LEVO
Klub operirancev v SG bolnici je vsak zadnji ponedeljek v mesecu...
Začne se ob 14.30, zbiramo se od 13.30 naprej...
Še to, julija in avgusta kluba zaradi dopustov ne bo.
Še ena informacija... Če kdo dobi kanal travel & living...
Od 01.06. je ob 21.50 na sporedu oddaja z naslovom Family fat surgeons... Oddaja je vsak dan, ne vem pa če je tudi ob vikendih...

Glavna akterja sta oče in sin ki vodita kliniko za kirurško zdravljenje morbidno debelih ljudi... V oddaji so intervjuji s pacienti, postopek pri psihologinji, prikazane so lepotne operacije po hujšanju oz. odstranitev odvečne kože. Slike prej in potem itd...
V glavnem vse kar spada zraven h kirurškemu zdravljenju morbidne debelosti... Jo gledam že od začetka, meni je zelo zanimiva...

Ta teden so bile oddaje posvečene 26 letnemu fantu ki je tehtal preko 300 kg... In so mu nardili bypass... Res da je še vedno v postelji, ker ga kolena ne držijo, kljub temu pa v postelji "telovadi" s terapevtom in izgublja kilograme...

No, če koga zanima... :)))
lili_vanili

04.06.09 23:24

Navedeno
shera
Od 01.06. je ob 21.50 na sporedu oddaja z naslovom Family fat surgeons... Oddaja je vsak dan, ne vem pa če je tudi ob vikendih...

Glavna akterja sta oče in sin ki vodita kliniko za kirurško zdravljenje morbidno debelih ljudi... V oddaji so intervjuji s pacienti, postopek pri psihologinji, prikazane so lepotne operacije po hujšanju oz. odstranitev odvečne kože. Slike prej in potem itd...
V glavnem vse kar spada zraven h kirurškemu zdravljenju morbidne debelosti... Jo gledam že od začetka, meni je zelo zanimiva...

Ta teden so bile oddaje posvečene 26 letnemu fantu ki je tehtal preko 300 kg... In so mu nardili bypass... Res da je še vedno v postelji, ker ga kolena ne držijo, kljub temu pa v postelji "telovadi" s terapevtom in izgublja kilograme...

smrk :o(( nimam travel&living, samo travel mam...
Navedeno
lili_vanili
Navedeno
shera

smrk :o(( nimam travel&living, samo travel mam...

Aja, no, pri nas ni kablske TV pa imamo to digitalno... Tam je en kanal ki spada pod Discovery... Ne vem če je travel & living ali obratno... No, če ga bo kdo našel... Imajo kr zanimive reportaže nasploh o življenju... :)))
Tudi jaz ga nimam. Res škoda, ker bi to res gledala.
Ja, shera. Pa saj mi moramo imeti tudi ta program, saj sem zadnjič nekje gledala reklamo, da bodo te oddaje. Čakajte, grem googlat in vam sporočim, kje lahko to mi gledamo preko kabelske:)
Pemina, si zbrskala kanal? :)))
Neeee, imaš prav. Po novem imajo na Discoveriju, tudi reklame, za ta drugi njihov kanal. Sem čakala reklamo, pa je bila za travel&living:(
Mami32

10.06.09 22:20

Punce, nimam preveč pojma še o teh operacijah, pogledala sem si animacije, in seveda vem, kaka je razlika med trakcem in baypassom, vidim pa, da delajo dve vrsti baypassa. Kakšna je razlika, kateri je boljši?

Aja, pa še to, je bolje it v LJ, ker si prej na vrsti?
Navedeno
Mami32
Punce, nimam preveč pojma še o teh operacijah, pogledala sem si animacije, in seveda vem, kaka je razlika med trakcem in baypassom, vidim pa, da delajo dve vrsti baypassa. Kakšna je razlika, kateri je boljši?

Aja, pa še to, je bolje it v LJ, ker si prej na vrsti?

V Lj si prej na vrsti,oziroma odvisno kako hitro opraviš vse preiskave.
V Lj delajo samo vzdolžno resekcijo (brez baypassa) in trak.
Pozdravljeni!
Stara sem 21 let in moj ITM je 29...Pa diete ne pomagajo za dolgo,oz.jaz sem tista, ki me po nekem času zavede. in sem razmišljala tudi o operaciji želodca. slišala sem za primere, in so bili zadovoljni. zgoraj sem pa videla napisano ceno za neke paščke:nekaj je bilo 7400, nekaj pa okoli 9000evrov. Pa nisem sigurna,kaj je bilo to mišljeno. Mene zanima celotna cena za operacijo s tem prilagodljivim švedskim paščkom-mislim da se tako reče(in cena operacije+pregleda+predavanja oz.vse kar to zajema).
Hvala za informacije:)
Lp
Emma Girl, sicer nisem 100%, ampak se mi zdi, da tudi ce gres samoplačnisko, operacije pri ITM 29 ne vem če bi ti naredili. Je pa res pravilna cena kot si zapisala, s tem, da moraš še na kar nekaj pregledov pred operacijo in da posamezni pregled v povprečju stane 50-60 evrov.

LP, L@g
Se strinjam z lunco... Emma, to je zdravljenje za nas, morbidno debele... Se pravi bolezensko debele... In to smo vsi ki imamo ITM nad 40 oz. nad 35 s spremljevalnimi boleznimi kot npr. sladkorna, povišan krvni tlak, apnea itd... Samo s tem da se boš dala operirat ne boš shujšala; res da boš uživala zelo male količine hrane, ampak kot lahko razberem iz tvojega teksta pri tebi količina ni problem... Če se ne boš gibala in zdravo jedla ne bo nič... Sama imam bypass in grem vsak dan na 4-5 km pohod po hribih, jem čim bolj zdravo, 5x na dan... Mi pa imamo motnjo, kompulzivno prenajedanje pa še kaj... Mi ki smo dobili odobritev operacije smo že vsi milijonkrat poskušali shujšati in se zredili nazaj pa še par kil zraven smo pridobili... Debelost je v našem primeru bolezensko stanje, kar pri tebi ni.

Po mojih izračunih imaš pri ITM 29 za izgubit okrog 12 kg, jaz sem jih samo 13 dala dol pred OP... Mi, ki spadamo v skupino morbidno debelih imamo pa vsi 40 kg viška ali pa še več... Ne vem, lahko poskusiš, ampak glede na to da imaš tako "malo" za izgubit dvomim da ti bo psihologinja kljub temu da želiš OP plačat odobrila; verjetno ti jo bo odsvetoval tudi kirurg... Poskusi, no, smo te samo opozorile da ne boš po zavrnitvi preveč razočarana...

Jaz se na tvojem mestu ne bi lotila nikakršnih diet, spremeni prehrano, jej polnozrnate testenine, jogurte, sadje, solate, piščančje, puranje meso, ribe... Verjemi da se da... Sem jaz tudi, ampak pri meni je pač količina bila problem... Jej 5x na dan, zvečer obvezno beljakovine... Spij 2 l vode na dan in vsak dan se gibaj... Moraš vedet da telo začne kurit maščobe šele po 20 min intenzivnega kardio treninga... In če boš spremenila način prehrane si boš lahko privoščila kdaj pa kdaj tud kako sladico oz. pregreho pa se ne bo poznalo... :)
Pa saj tega je že ogromno napisanega na forumu, oz. to itak vsi vemo.... :)

No, lahko greš na pregled h kirurgu, pa nam povej kaj ti je svetoval... Me res zanima... :)
Pa veliko sreče... :)
Navedeno
polonajerin
Dr. Breznikarja dobiš tudi v celju na tel številki 03 42 33 578 vsak dan med 8 in 9 uro.zahtevaj pa sestro marjano.
Kopirano

Zdrvo tole nevem če bo držalo sem ga sama osebno poisklaa pa je bil cel hudič, kaj si sploh gremo da ga iščemo v Celju, postavila pa sem samo eno vprašanje.

lp
Vseveda, ali se že bila na OP pa si imela kakšen problem? Če si ga pa kar tako hotela nekaj vprašat pa verjamem da niso bili najbolj navdušeni... ;)
bikla na op. pred dvema letoma izgubila 53kg in prišla z velikim problemom ki se mu reče odvzem traku.
Prvo... Čestitke za izgubljene kilograme... :))) A to si sama sklenila da bi dala trak ven? Hja veš, zaenkrat je še tako da se bariatrična kirurgija prakticira sama v SG bolnici... Po moje bi bilo bolje da bi ga poklicala v SG ali Ravne pa se pozanimala kje in kako... :) No ja, saj je vseeno, upam da si izvedela kaj te je zanimalo... Žal si pač morala doživeti tako negativno izkušnjo... :( Pa vso srečo... :)

No, jaz pa sem 8 tednov po OP in imam točno 16 kg manj... :)) Ful sem vesela... :))) Sem že na 95 kg... :) Pohode sem že podaljšala, zdaj vsak dan prehodim 6 km... :))) Pol v hrib, pol pa po po hribu... :))) Hodim kaki 2 uri, domov pa pridem prijetno utrujena... Pol pa pod tuš, pa imam še toliko energije da če bi bil čas bi šla še 1x okoli... :))) Jem pa vso hrano, seveda bolj zdravo, občasno si privoščim tud kaj sladkega, ker ne glede na bypass me želja me želja po sladkem ni minila... Ampak ni škode, vse skurim dol.. :))) Moram pa rečt da lahko pojem vedno večje količine hrane, tako da se moram zdaj že malo kontrolirat oz. moram več športat... :))) Ampak sem fuuuuul motivirana in mi nič ni težko... :))
Navedeno
vse.veda
bikla na op. pred dvema letoma izgubila 53kg in prišla z velikim problemom ki se mu reče odvzem traku.

oprosti za mojo radovednost-toda zakaj trak ven?

Imejte se rade!
paper
Ni problem povem vsej vesolni Sloveniji, ker so bili ogromni pritiski na delovnem mestu in moja psiha ni zdražala in sem dobila pruh na želodcu od bruhanja. Sama nisem sklenila dati trak ven. In ne želim da "mi še kdo" na teh straneh reče da bi ga sama dala stran ker sem bila preveč prizadeta že ko mi je trak izpraznil.
Ampak sedaj vam povem da je moje težava mimo, moj pruh je izgini, bila sem na gastro in trak ni uničen in danes sem imela zopet polnjenje.
Zato sem se ponovno rodila in to že drugič na ta datum kajti, pred dvema letoma sem na današnji dan imela operacijo.

Lepo se imejte, predvsem pa si zapomnite najprej ste VE potem pa vse ostalo, in glavo pokonci!!!
Še nekaj za vse ki imate(mo) bypass želodca...
copy/paste

Zbornik XXIV – VSEŽIVLJENJSKO IZOBRAŽEVANJE
ŽELODČNI OBVOD
Andreja Kušter

Izvleček
Želodčni obvod (ROUX-en-Y GASTRIC BYPASS) je tretja vrsta kirurških laparoskopskih
posegov v bariatrični kirurgiji, ki jih delamo v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec.
Sodi vskupino restriktivnih (metode, kjer je zmanjšana prostornina želodca) in
malabsorptivnih (metode, kjer gre za zmanjšanje površine želodca) metod. Pri tej
kombinirani metodi se želodec zmanjša in poveže šele s koncem dvanajstnika; tako
se zmanjša površina želodca, hkrati pa se zaužita hrana izogne predelu največjega
vsrkavanja kalorij.

Ključne besede: pacient, želodčni obvod, morbidna debelost
UVOD

DEBELOST
Debelost je kronična presnovna bolezen, za katero je značilno čezmerno
kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in
presnovnih procesih, zmanjšuje življenjsko kakovost, zvečuje zbolevanje za
številnimi boleznimi in skrajšuje življenjsko dobo. Ker dobiva v razvitem svetu
razsežnost epidemije, postaja velik zdravstveni in družbeno-ekonomski problem.
Prevalenca debelosti nazadržno narašča in množično ogroža zdravje v razvitih
in nerazvitih državah sveta. V Sloveniji je 54 % odraslih v starostnem obdobju
od 25–64 let čezmerno prehranjenih, kar 15 % vseh oseb pa je debelih.
Debelost je najbolj razširjena v severovzhodni in jugovzhodni Sloveniji, manj
jo je na Primorskem. Več debelosti je v nižjih družbenih slojih. Pogosteje se
pojavlja tudi pri otrocih in mladostnikih.
Debelost nastane, kadar človek dobi več energije kot je njegovo telo porabi.
Dobljena čista energija je v veliki meri odvisna tudi od presnove. Ljudje s
prekomerno telesno težo velikokrat ne jedo več kot vitkejši ljudje.

Vzroki za debelost so različni. Najpogostejši je prekomerno uživanje hrane in
premalo telesne dejavnosti. V redkih primerih je vzrok tudi hormonska
bolezen. Tudi genetski dejavniki imajo veliko vlogo pri nastanku zamaščenosti,
saj imajo otroci debelih staršev kar 10 krat več možnosti, da bodo imeli težave
z debelostjo, kot otroci staršev z normalno telesno težo.
Seveda pa sem sodijo tudi vse spremljajoče bolezni (visok krvni tlak, sladkorna
bolezen, obremenitev kolkov, kolen in sklepov, psihične težave, …).

IZBIRA VRSTE POSEGA
Izbira vrste bariatričnega posega je odvisno od različnih dejavnikov (ITM,
starost, spol, rasa, telesni habitus, spremljajoče bolezni, prehrambene
navade, pacientova dovzetnost razumevanja podrobnosti, sposobnost
sodelovanja, povprečna izguba TT po operativnem posegu, operacijska
varnost). Izbira najbolj primerne kirurške metode se začne s prvim pogovorom
s pacientom in pri tem pogovoru moramo upoštevati te dejavnike. Pri končni
odločitvi moramo upoštevati dejstvo, da noben kirurški poseg ni idealen; vsak
poseg ima svoje prednosti in slabosti. Za doseganje čim boljših rezultatov je
treba individualizirati priporočila in upoštevati pacientovo kritično stanje.

INDIKACIJE IN POGOJI ZA OPERATIVNI POSEG:
– Osebe z ITM več kot 40 kg/m2;
– Osebe z ITM več kot 35 kg/m2, in z veliko ogroženostjo zaradi
spremljajočih bolezni (degenerativne bolezni sklepov, povišan krvni
tlak, sladkorna bolezen, motnje dihanja v spanju, venski zastoj,
povečana koncentracija trigliceridov v krvi in zatekanje želodčne
vsebine nazaj v požiralnik, ki se kaže kot zgaga).
– Večkratni neuspehi nekirurških načinov zdravljenja odvečne TT.
– Dobro informiran in motiviran pacient.
– Dostopnost uveljavljene ustanove, ki se ukvarja z bariatrično kirurgijo.

KONTRAINDIKACIJE:
– Pacienti s koronarno boleznijo.
– Pacienti z napredovalimi posledicami sladkorne bolezni (prizadetost
ledvic).
– Osebe z motnjami hranjenja.
– Alkoholiki.
– Pacienti, ki živijo v neugodnih socialnih razmerah.
– Pacienti, ki so slabo motivirani za spremembe življenjskega sloga.

METODE:
– RESTRIKTIVNE METODE (SAGB, SLEEVE GASTRECTOMIA)
– (zmanjšanje prostornine želodca)
– MALABSORPTIVNE METODE (BILIOPANCREATIC DIVERSION, BPD
WITH DUODENAL SWITCH)
– (zmanjšanje površine želodca, na kateri se hranila in z njim kalorije,
vsrkavajo v kri).
– KOMBINACIJA OBEH (GASTRIC BYPASS ROUX-EN Y)

ALI LAHKO VSAKEMU, KI IMA ODVEČNO TT, NAREDIMO ŽELODČNI OBVOD?
Operativni poseg ni kozmetični poseg in je primeren za paciente, ki imajo ITM
nad 40 oz. nad 35 s spremljajočimi boleznimi. Seveda pa so morali že poskusiti
predhodno shujšati že po naravni poti pod zdravniškim vodstvom.

ŽELODČNI OBVOD
Je kirurška metoda, ki jo uporabljamo, da pomagamo ljudem, ki so morbidno
debeli in nikakor ne morejo izgubiti odvečno TT, da izgubijo odvečno TT in
pomagamo jim, da spremljajoče bolezni izginejo ali pa se vsaj zmanjšajo.
Želodčni obvod (GASTRIC BYPASS) sodi v skupino, kjer se kombinirata obe
glavni metodi kirurškega zdravljenja morbidne debelosti; kombinacija
restriktivne in malabsorptivne metode. To pomeni, da gre za zmanjšanje
prostornine želodca, obenem pa tudi za zmanjšanje površine želodca.

Pri tej metodi s spenjalnikom prerežemo želodec in ustvarimo mali želodec
(vrečka, pouch), ki je velik 15 do 20 cc. Ostanek želodca (ki še vedno tvori
črevesne sokove) ostane v abdominalni votlini, na svojem mestu, vendar je v
celoti zaprt s spenjalnikom in ločen od poucha. Na ta mali želodec – pouch
pripnemo tanko črevo. Črevesne sokove, ki omogočajo absorpcijo (vsrkavanje
hrane) napeljemo več kot meter nižje. Praznjenje iz te, na novo oblikovane
manjše vrečke, poteka neposredno v nižji del tankega črevesa (jejunum);
hkrati pa se zaužita hrana izogne predelu največjega vsrkavanja kalorij.
Pri obvodu naredimo bistveno spremembo v telesu. Želodec je prekinjen, ena
anastomoza (zveza) je med dvema vijugama tankega črevesa, druga pa med
želodcem in tankim črevesom. Prvotno stanje je sicer možno vzpostaviti,
vendar zelo težko.

PREDNOSTI
– Povprečna izguba odvečne TT po R-en Y metodi je ponavadi višja v
primerjavi s pacienti s čisto restriktivno metodo (SAGB, SLEEVE).
– Eno leto po posegu je povprečna izguba odvečne TT 77 %.
– Študije dokazujejo, da se po 10 do 14 letih vzdržuje izguba odvečne
TT na 50 do 60 %.
– Študija na 500 pacientih dokazuje, da so se stranske bolezni pri 96 %
pacientov izboljšale ali popolnoma izginile.

TVEGANJA
– Dvanajstnik je izločen iz prebave, ker je narejen obvod, in posledično
je slaba absorbcija železa in Ca. Posledice slabše absorpcije železa se
kažejo v znižani koncentraciji železa v krvi. To je še posebej
pomembno pri pacientkah, ki imajo dolgotrajno in obilno izgubo krvi
med menstrualnim ciklusom, in pri tistih pacientih, ki imajo krvaveče
hemeroide. Pri ženskah, ki so rizične za nastanek osteoporoze, se
lahko po menopavzi zgodi, da se jim bo zvišala izguba Ca v kosteh.
– Obvod dvanajstnika je pri nekaterih pacientih povzročil metabolično
bolezen kosti, ki se kaže kot bolečina, izguba višine, pojav grbe in
zlomi reber ter kolkov. Vse te pomanjkljivosti (defekti) se lahko
popravijo s pravo dieto in nadomestki vitaminov.
– Lahko se pojavi kronična anemija in pomanjkanje vitamina B12.
Problem se lahko reši z nadomestki vitamina B12 v tabletkah ali
injekcijah.
– Pogojno je poznan tudi t.i. »dumping syndrome«. Nastane lahko kot
rezultat nenehnega ali prehitrega praznjenja velike količine visoko
kalorične hrane (še posebej sladkarij) iz na novo oblikovanega
manjšega želodca v tanko črevo. Prav tako hitro potuje tudi tekočina
v tanko črevo, ki razredči visoko koncentracijo sladkorja. Pacienti se
počutijo slabo, se znojijo, so omotični in imajo črevesne krče, ki jim
sledi driska. Na splošno se to ne ocenjuje kot resno tveganje, vendar
je lahko končni rezultat zelo neprijeten. Na srečo se lahko »dumping
syndrome« prepreči že, tako da se pacienti izogibajo vsakemu vnosu
sladkarij.
– V nekaterih primerih je lahko učinkovitost operativnega posega
zmanjšana, če se želodčni pouch skrči in/ali če je želodčni pouch v
začetku večji od 15 do 30 cc (biti mora 15 do 20 cc).
– V primeru zapletov (ileus, krvavitve, maligni procesi, …) se pouch,
dvanajstnik in nekateri deli tankega črevesa težko vidijo na rentgenu
ali gastroskopiji.

MOŽNI ZAPLETI (po navedbi tujih virov)
– STEPLERSKA DEHISCENCA - POPUŠČANJE ŠIVNE LINIJE
Pušča lahko na mestu, kjer tanko črevo pripnemo na pouch.
Tekočina teče iz prebavnega trakta v abdominalno votlino in formira
se absces. Da bi se izognili posledicam zapleta, običajno po
operativnem posegu vstavimo abdominalno drenažo.
Klinični znaki tega možnega zapleta so zvišana telesna temperatura,
abdominalna bolečina, slabost, tahikardija. Takoj, ko se pojavi
tekočina na drenu, je nujno izpeljat diagnostiko. Diagnostika se
izpelje na podlagi krvnih preiskav, rentgena in CT. Običajno je
neizogibna terapija z antibiotikom in v nekaj primerih tudi drugi
poseg.
– KRVAVITEV
Med operativnim posegom se lahko določena tkiva poškodujejo in
lahko nastane krvavitev. Ločimo dve vrsti krvavitev:
- krvavitev znotraj prebavnega trakta (posledično nastane anemija
z bledico, slabostjo in padcem krvnega tlaka ter črno blato kot
melena. V tem primeru se izvede koagulacija posameznih žil pri
gastroskopiji). Ta zaplet nastane med bivanjem pacienta v
bolnišnici, lahko pa tudi po odpustu domov, običajno 15. dan po
operativnem posegu.
- krvavitev v abdomnu (kri se pokaže po drenu; prisotni so seveda
še drugi znaki: padec krvnega tlaka in padec pulza). Ta zaplet
običajno nastane in se odkrije med bivanjem v bolnišnici.
– STENOZA – ZOŽITEV VOTLEGA ORGANA
V bariatrični kirurgiji se zožitev lahko razvije na šivni (steplerski) liniji.
S stenozo postane tudi prehranjevanje oteženo - najprej trde hrane
in kasneje še tekočin. Opozorilni znak: težavno in boleče požiranje
(dysphagia). O tem moramo kirurga takoj obvestiti; lahko pa tudi
čakamo in ne ukrenemo nič; tako pride posledično do pretirane
izgube TT in dehidracije (suha usta).
Diagnozo opravimo rentgensko, zdravimo pa z dilatacijo zoženega
dela skozi gastroskop.
– OBSTRUKCIJA – ZAPORA TANKEGA ČREVESA
Po operativnem posegu v abdomnu se lahko razvijejo adhezije, ki
pripeljejo do obstrukcije. Obstrukcija povzroči sčasoma zelo vidne
znake: krči, bruhanje ali totalno nezmožnost prehranjevanja in
zaustavi se prehod tankega črevesa; s tem nastane obstipacija in
neprehod vetrov. Običajno zdravljenje je ponovni operativni poseg.
– NEKAJ MANJŠIH ZAPLETOV
- ABSCES V TREBUŠNI STENI (tvor na površju ene izmed brazgotin),
- TROMBOFLEBITIS (nastane lahko navkljub predoperativni zaščiti),
- INFEKCIJE URINARNEGA TRAKTA (lahko je posledica
kateterizacije),
- MOŽNOST NEUROLOŠKIH IZPADOV (so v povezavi s pritiskom na
živce na operacijski mizi).

ALI SE LAHKO KDAJ MANJŠI ŽELODEC (POUCH) RAZTEGNE NA VEČJO VELIKOST?
Operativno skrčimo želodec za okoli 90 %. Takoj po operaciji lahko pouch
zdrži približno 2 unči – t. j. 56,7 g. Postopno se želodčni pouch raztegne, in
tudi kapaciteta naraste; vendar nikoli na normalno velikost.

KAKO UČINKOVITA JE METODA R-en-Y GASTRIC BY PASS?
Rezultati so po navedbi tuje literature zelo bodrilni; vendar operacija ni
»čarobno zdravilo za vse bolezni«. Zdravo prehranjevanje in redna telovadba
sta dejavnika, ki pripomoreta k uspehu.
Izguba TT je zelo različna od osebe do osebe. Velja nekakšno pravilo: težji so
pacienti, več odvečnih kilogramov lahko izgubijo. Največ pacientov pričakuje
izgubo 2/3 odvečne TT. Največja izguba odvečne TT se dogaja v 1. letu po
operaciji.
Izguba TT je samo del celotne zgodbe. Največja umetnost je obdržati
zastavljeno pridobljeno TT. In tukaj je želodčni obvod preizkušen, da je
učinkovit. Pet let po operativnem posegu je 95 % vseh operirancev vzdrževalo
izgubo več kot 50 % njihove odvečne TT. Ob tem pa si zapomnimo, da v
povprečju s tradicionalno dieto (ki bazira na programu izgube odvečne TT)
SAMO 1 % morbidno debelih obdrži izgubo odvečne TT.

KAJ SE ZGODI, ČE NEKDO GOLJUFA PRI PRIPOROČENI POST OPERATIVNI
DIETI?
Pri prehranjevanju je zelo pomembno, da pacienti upoštevajo naslednjih 6
pravil:
– Jej v malih količinah
Ker se je velikost želodca spremenila, se mora zmanjšati tudi vnos
hrane.
– Dobro prežveči in požiraj samo dobro prežvečeno hrano.
Potrebuje se več časa za žvečenje in hranjenje.
– Nikoli ne jej in pij istočasno.
Bolje je piti med posameznimi obroki ali pred obrokom. Običajna in
zaželena količina popite tekočine na dan bi naj bila 2 do 3 litre.
– Ne počivaj ali leži po obroku.
V ležečem položaju je refluks pogostejši.
– Jej 5 krat na dan, brez vmesnih prigrizkov.
Če se je 5 obrokov na dan, je večji izbor hrane. Tudi pri večkratnih,
manjših obrokih na dan, se dobi dovolj velika količina vitaminov,
mineralov in proteinov v telo. Pri večkratnih obrokih na dan, se ne
dobi nenadnih napadov lakote.
– Pazi na bogato kalorične pijače.
To so vroča čokolada, razni mlečni napitki in sokovi. Možne pijače:
negazirana mineralna voda, kava, čaj, razredčeni sadni in zelenjavni
napitki.
Neustrezna hrana (težka za žvečenje), ki se jo je najlaže izogniti: čvrsto meso,
še posebej govedina, testenine in rezanci, lupinasta zelenjava, zelenjava v
strokih in zelena solata, gobe, klobase in slanina, lupinasto sadje in seveda
gazirane pijače.
Običajno z goljufanjem pri dieti pacienti goljufajo samega sebe in se lahko
počutijo skrajno neugodno. »Nažiranje« visoko kalorične hrane lahko pripelje
do »dumping syndroma«, znojenja, omotice, krčev v črevesju in driske. Zelo
neprijetna izkušnja, ki marsikaterega pacienta odvrne od goljufanja.
Pacienti morajo privzeti zdrave prehranjevalske navade, redno telovadbo in
seveda nadomeščanje vitaminov.

ALI JE NOSEČNOST MOŽNA PO OPERATIVNEM POSEGU?
Mnogo predebelih žensk v rodnem obdobju nima rednega mesečnega perila
(amenoreja) in tako ne morejo zanositi. Po operativnem posegu in kasnejši
izgubi odvečne TT, se vzpostavijo redni mesečni ciklusi perila. Če pacientke
nimajo ostalih problemov povezanih z rodnostjo, lahko zanosijo. Vendar ni
priporočljivo zanositi pred iztekom 18 mesecev po operativnem posegu. Če
zanosijo preden mine 18 mesecev po posegu, lahko hitra izguba odvečne TT in
deficit v presnovi (vitamini) škodujejo razvijajočemu plodu. Po preteku 18
mesecev po posegu lahko te ženske doživljajo normalno nosečnost brez
posebnosti in rodijo zdrave otroke. Kljub zmanjšani velikosti želodca, lahko
bodoče mamice vnašajo zadostno količino kalorij za oba.

KAKO ŽELODČNI OBVOD VPLIVA NA IZBOR ZDRAVIL, KI JIH PACIENTI
ZAUŽIJEJO PO POSEGU?
Pacienti se morajo izogibati Aspirina ali zdravil, ki vsebujejo Aspirin ter
protivnetna zdravila. Ta lahko dražijo notranjo plast tankega črevesa in
nekatera zdravila lahko povzročijo ulcuse. In prav tako iz istega razloga
prepoved kajenja in uživanja alkohola.

SVETOVNA STATISTIKA
– izguba TT je med 65 in 80 % odvečne TT;
– pri 70 % pacientov se je popravila hiperlipidemija;
– pri 70 % pacientov se je hipertenzija popravila in količina zdravila se
je zmanjšala ali se zdravila ne potrebujejo več;
– tudi sleep apnea se je popravila in večina pacientov tudi smrči ne
več;
– sladkorna bolezen tipa 2 se je pri 90 % pacientov popravila in
običajno imajo pacienti normalno količino sladkorja v krvi brez zdravil
(pri nekaterih pacientih že nekaj dni po operativnem posegu);
– gastroezofagealni refluks po operativnem posegu skoraj pri vseh
pacientih izgine;
– otekanje nog izgine;
– tudi bolečine v hrbtenici izginejo pri skoraj vseh pacientih.

NAŠA STATISTIKA
Prvo operacijo želodčnega obvoda smo v naši bolnišnici naredili 20. 2. 2007.
to je dve leti po prvi bariatrični operaciji – vstavitvi prilagodljivega traku.
Nov poseg zahteva nove dodatne instrumente in tehnike, nova znanja in
strokovna izobraževanja. Na prvi poseg je prišel »učitelj« našega kirurga in
njegova instrumentarka iz Avstrije. Pomagala sta nam po svojih močeh.
Seveda nam je uspelo. V letu 2007 smo naredili 7 obvodov. Lahko bi jih
naredili še več, vendar so se vpletli drugi organi (zavarovalnica). V letu 2008
(do konca oktobra 2008) smo naredili že 20 posegov.
V prvem mesecu po operativnem posegu shujšajo operiranci 12,2 kg; v treh
mesecih po posegu pa shujšajo 23 kg. Sedem pacientov je že eno leto ali več
kot eno leto po posegu.

ZAKLJUČEK
V 21. stoletju ima zagotovo 1/6 vseh prebivalcev na Zemlji preveč kilogramov.
Nadaljnji scenarij ni nič kaj rožnat; kvečjemu je zelo zaskrbljujoč.
Predvidevajo, da bo v 21. stoletju zaradi debelosti umrlo več ljudi kot zaradi
kajenja, ki je trenutno na prvem mestu po vzroku smrti, ki jo je mogoče
preprečiti. In kakšna je rešitev? PREVENTIVA DEBELOSTI. Po besedah prof.
Millerja, svetovno znanega avstrijskega bariatričnega kirurga in našega
učitelja, je zelo pomembno, da se vsaj en obrok na dan zaužije doma, v krogu
družine, v miru. Že ta ukrep bo privedel do vidnih sprememb. Seveda je zelo
pomembno gibanje, še posebej otrok, saj nam naš hiter tempo življenja ne
dopušča dovolj fizične aktivnosti.
»Kirurgi smo samo gasilci za nujne primere«, pravi prof. Miller. Problem se
mora obravnavat v družini, pri otrocih, in kasneje se mora nadaljevat z
edukacijami prebivalstva. Prekomerna TT je bolezen, ki ubija.
Nekatere študije obravnavajo smrtnost v bariatrični kirurgiji. Zigmond poroča
o 0,2 do 0,5 % tridesetdnevni smrtnosti pri vseh operiranih zaradi morbidne
debelosti.
Poleg tega poročajo o manjši mortaliteti in morbiditeti v centrih odličnosti,
kjer naredijo več kot 150 operativnih posegov na leto. En kirurg opravi vsaj
100 primerov.
Bariatrična kirurgija uspešno deluje pri večini pacientov. Uspešnost pri
operirancih z želodčnim obvodom je 45 do 75 %. Uspeh bariatrične kirurgije je
v veliki meri zasenčil tiste, ki se trudijo z običajnimi dietami. Pomembno
vprašanje v bariatrični kirurgiji je kakovost storitve. Obravnava mora biti
timska, pred, med in po operativnem posegu. Sodelujejo kirurgi,
endokrinolog, gastroenterolog, psihologinja, dietetičarka, OPMS in
medicinske sestre na oddelku. Zelo pomembno je dejstvo, da mora pacient
dobiti eno, usklajeno mnenje vseh strokovnjakov o najbolj primerni metodi
kirurškega zdravljenja.
Operiranci, ki se dosledno držijo dietnih navodil in so fizično aktivni, nimajo
problemov z izgubo odvečne TT in vzdrževanjem le-te. Dobro motivacijo in
podporo dobijo operiranci na klubu operiranih, ki ga imamo v SB SG enkrat na
mesec. Za vsa njihova vprašanja pa ima kirurg ambulanto za morbidno
debelost, ki deluje enkrat na teden. Seveda pa je zelo pomembna podpora in
vzpodbuda svojcev.
Zmanjšanje TT podaljša življenjsko dobo. Pacienti so zadovoljni; tako z
zmanjšanjem TT kot tudi s subjektivnim občutkom sitosti. Razveseljivo pa je
seveda prenehanje soobolevnosti. Stroški zdravljenja soobolevnosti so
astronomski. Bariatrična kirurgija je dokazala, da je le z operacijo mogoče
doseči sprejemljiv (v 95 %) dolgoročen rezultat, medtem ko so druge metode
dolgoročno (študije s spremljanjem nad 14 let) uspešne v manj kot 5 %.
Posebej pomembno je dejstvo, da se pacienti ne redijo, ampak vzdržujejo
pridobljeno izgubljeno TT.

Literatura
Literatura je na voljo pri avtorici
Mami33

01.09.09 15:23

Pozdravček.
Mi lahko prosim svetujete kako samoplačniško ambulanto, saj v bolnici SG baje ne opravljajo več teh pregledov za nas,Breznikarjeve paciente.
Gledam na netu, pa nič pametnega ne najdem.
Kraj ambulante mi niti ni toliko pomemben (Ce,Sg,Ve,Mb,Lj..), le da je samoplačniška, da prideš čim prej na pregled in da je ta pregled tak, kot mora bit za op.(torej tudi dexa test itd.).
Hvala.
Mami33

01.09.09 15:24

Pozdravček.
Mi lahko prosim svetujete kako samoplačniško ambulanto, saj v bolnici SG baje ne opravljajo več teh pregledov za nas,Breznikarjeve paciente.
Kraj ambulante mi niti ni toliko pomemben (Ce,Sg,Ve,Mb,Lj..), le da je samoplačniška, da prideš čim prej na pregled in da je ta pregled tak, kot mora bit za op.(torej tudi dexa test itd.).
Hvala.
Navedeno
Mami33
Pozdravček.
Hvala.

V tej temi imaš vse napisano, samo prebrat je treba...
Mami33

01.09.09 15:50

uf, pa sem se že veselila, da bo kak koristen nasvet.
Temo sem večkrat v celoti prebrala, a je omenjen le dr.Šubic v Fontani, ki pa očitno ne naredi vseh testov.
Poleg tega je v Mb, kar mi sicer ne predstavlja problema, a večkrat zapored se pa ne morem vozit tja,ker imam težave s službo.
Mami33

01.09.09 15:52

uf, pa sem se že veselila, da bo kak koristen nasvet.
Temo sem večkrat v celoti prebrala, a je omenjen le dr.Šubic v Fontani, ki pa očitno ne naredi vseh testov.
Poleg tega je v Mb, kar mi sicer ne predstavlja problema, a večkrat zapored se pa ne morem vozit tja,ker imam težave s službo.
Navedeno
Mami33
Pozdravček.
Hvala.

Če te prav razumem, iščeš pregled pri endokrinologu? Če da, potem se lahko obrneš na Pacient d.o.o., Savska cesta 3, Ljubljana, telefon 01/280 30 52. Samoplačniško prideš na vrsto v enem tednu (vsaj jaz sem).
Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 7 krat 5?