Slovenci po svetu

Domotožje, različne navade, težave z integracijo? Povsod je lepo, a najlepše doma. Prostor, namenjen izmenjavi izkušenj o bivanju onkraj meja naše države.

selitev na Švedsko

02.06.10 19:05

Ker je zadnje čase v naši ljubi državici vse hujše, razmišljam o sestričninem predlogu da se s partnerjem odseliva na Švedsko. Obljubila je da mi bo veliko pomagala, vendar sem malo v dilemi, jezika itak ne znava (vendar je ona rekla da se bova že naučila). Jaz imam končano srednjo poklicno šolo- prodajalka, partner je gimnazijski maturant. Zaenkrat bova živela pri njih, ampak malo se pa bojim kako bova zmogla, finančno najbolj, sicer bova tuki prodala avto tko da pokrijeva kredit zanj in po novem letu bi odšla če ne prej. Naj povem da mi bo zrihtala zaposlitev v neki proizvodnji, za partnerja pa bojo probali za voznika kamiona, ali pa tudi njega dat v proizvodnjo. Sestrična mi pravi da v začetku ne bo lahko, dokler se ne naučim jezika, potem bo pa le bolje, ker je standard boljši kot pri nas.

Sedaj pa vsaka izkušnja oz. nasvet je dobrodošel. Dejte mal povedat tisti ki živite gor, kako ste se znašli. Sej ne pričakujem vse tip top, samo dost imam tega da se komaj prebijem iz meseca v mesec.
lp
Vidim, da ni nobenega odziva, sem pa vseeno danes zvedela veliko zanimivih informacij, tako da z novim letom potujem gor. V našo državo se pa le lahko vrnem ko bom hotela.

lp
zaala

Re: selitev na Švedsko

08.06.10 11:35

Cudno, da ni nihce komentiral....Jaz bi ti rekla, da sploh ne razmisljajta prevec. Prednosti:
gresta skupaj, gresta k znancem, imela bosta streho nad glavo, obeta se ti zaposlitev, imela bosta nasvete iz prve roke...wtf sploh se hoces?! (receno v pozitivnem smislu)
Srecno!
Sej odločitev je padla, greva gor. Gospa na zavodu mi je veliko povedala, sedaj samo čakam na odgovor iz švedske iz njihovega zavoda. Sicer pa imam sedaj do novega leta čas, da tukaj vse stvari uredim, će pa prej uredim, grem prej gor.

lp
Kolikor vem Svedska zahteva znanje jezika? Je pa odvisno od delovnega mesta.
Dkoren

16.06.10 10:28

Midva s punco imava tudi vsega dovolj pri nas in tudi načrtujeva odhod na Švedsko nekje oktobra ali novembra. Nebi bilo slabo, če bi poskusili združit moči, da prebijemo led. Jaz imam teto v Borasu in tudi pravi, da je na začetku težko. Jaz sem sicer končal strojno fakulteto, punca bo kmalu diplomirala iz likovne pedagogike in kolikor sem zasledil, brez jezika očitno nimaš šans, razen v redkih primerih, ko imajo v firmi mednarodni kolektiv, tako, da tudi upam na kakšno proizvodnjo ali kaj podobnega za začetek. V kateri kraj pa se selita?
Potem bomo nekak v istem času odšli gor. Me veseli. Res je na začetku težko, ampak bomo. Sej gor imamo itak brezplačen tečaj jezika, pa tudi jaz sem že nekaj linkov dobila za učenje.Jaz imam žlahto v kraju VÄRNAMO in GISLAVED. Planirava pa za začetek iz v Varnamo k sestrični potem pa iskati zaposlitev nekje v mestu Malmo, bova še videla ko gor prideva. Moj se bo zaposlil v gradbeništvu jaz pa v proizvodnji. Sicer pa bi jaz rada prišla gor preko zavoda za zaposlovanje, saj bom svoje nadomestilo iz zavoda prenesla gor. Trenutno sem pisala na njihov zavod za zaposlitev, in sedaj že teden dni čakam odgovor. Sem pa kr nekaj informacij dobila in linkov dobila.

Ti pa lahko posredujem nekaj strani, k isem jih dobila na našem zavodu za zaposlitev.

lp, lahko se oglasiš na moj privatni mail:

marec1983@hotmail.com
mitjaba

05.10.10 14:26

ojla vsem skupaj
kot kaže nas je švedska vse prevzela. jaz sem bil s partnerico in dvemaa otrokoma julija na dopustu na švedskem. že od nekdaj mi je država in njihova ureditev zelo všeč. takrat sva se nekako odločila da greva gor. in odločitev je dokončna. jaz sem elektrotehnik, 34 let, 13 delovne dobe, moja je mag. pravnih ved, 32, 10 let delovne dobe. otroci se pa itak jezika naučijo v parih dneh :). septembra sva začela v ljubljani s tečajem švedščine in ne boste verjeli jezik je dokaj enostaven. nekoliko težja je izgovorjava. pa daleč od tega, da sem talent za jezike. da o moji boljši polovici ne govorim, ker govori nemško ima še manj težav kot jaz. glede na to da ima partnerka v slo odlično službo odhajam na začetku sam (nekako bi potrpel v sloveniji do januarja). upam, pa da se mi vsaj do septembra 2011 priključi še ona in otroci. jaz sem se veliko že pozanimal na raznih zavodih na švedskem in jezik je problem - nekako zahtevajo vsaj osnovno znanje. je pa res, da je veliko odvisno od samega kolektiva. službo si bom iskal direktno tam, denarja bom vzel za cca 3 mesece in računam, da si v tem času najdem službo. na švedskem imaš možnost tečaja švedščine za priseljence tako, da je v teh treh mesecih kar nekaj časa. prosil bi, da se mi javite vsi tisti kateri imate plan zapustiti slovenijo in iti na švedsko. javite se mi na moj mail mitjab@hotmail.com

Vi ses!!
Mitja
mi tudi pakiramo

06.10.10 09:04

Mitjaba, naša zgodba je identična, samo da mi pokamo na Dansko. Imam malo starejše otroke kot ti, zato gre na Dansko mož s starejšim sinom, oba sta dobila delo preko agencije, ki jima nudi stanovanje in takojšen tečaj jezika. Mlajši sin in jaz se jima pridruživa junija prihodnje leto. Na žalost ne vidim perspektive v naši državi, in nas nič ne veže da bi ostali tukaj.
Srečno in naj vam uspe!
Pa na Svedskem so vsi v izi pa ne da se jim prevec delat, denar pa zapravijo, ko ga vidijo. Vse bi pa najrajsi imeli zastonj.

-------------

...
When I was young I was invincible,
I found myself not thinking twice,
I never thought about no future,
it's just the roll of the dice.

But the day may come when you've got something to lose,
and just when you think you're done paying dues
And you say to yourself, dear God what Have I done?
And hope its not too late 'cause tomorrow may never come.

Reach For the Sky, 'cause tomorrow may never come
...

Listening to Spotify while posting constructive comments :p
------------
Bonkers.
-------------
petra73slo

16.11.10 22:08

Ciao !
Jaz bi se tudi rada kmalu preselila , jezik me skrbi ... nisem se ga niti prav začela učiti ..
Mitja , oglasi se kaj ..
LP
petra5slo@yahoo.com
Tea76 

22.11.10 11:05

Navedeno
mi tudi pakiramo
Mitjaba, naša zgodba je identična, samo da mi pokamo na Dansko. Imam malo starejše otroke kot ti, zato gre na Dansko mož s starejšim sinom, oba sta dobila delo preko agencije, ki jima nudi stanovanje in takojšen tečaj jezika. Mlajši sin in jaz se jima pridruživa junija prihodnje leto. Na žalost ne vidim perspektive v naši državi, in nas nič ne veže da bi ostali tukaj.
Srečno in naj vam uspe!

Pozdravljena, če ni skrivnost za katero agencijo pa gre?

Hvala in lep pozdrav,
Tea
mi tudi pakiramo

22.11.10 19:11

Navedeno
Tea76
Navedeno
mi tudi pakiramo
Srečno in naj vam uspe!

Hvala in lep pozdrav,
Tea

www.workforce.dk
Tea76 

23.11.10 10:31

Pozdravljeni,

evo tudi pri nas je padla odločitev. Naslednje leto pakiramo na Švedsko. Sploh ne vem kje se me glava drži toliko stvari imam v njej, hehhee. Skratka, plan je, da bi šli na sever. Fant bo šel maja, me s hčero pa nekje septembra. Najbolj me je strah, da jaz ne bi dobila zaposlitve. Imam res eno čudno izobrazbo (srednja ekonomska, dipl. ing. agronomije in mag državnih in eu študij). Skratka, vesela sem vsake informacije o delu in življenju na Švedskem... Jezik se bomo pa začeli prav kmalu učit. Ni druge. Lepo se imejte...

Tea
Tea76 

23.11.10 10:39

Navedeno
mi tudi pakiramo
Navedeno
Tea76
Navedeno
mi tudi pakiramo
Srečno in naj vam uspe!

Hvala in lep pozdrav,
Tea

www.workforce.dk

Najlepša hvala za info :). Lp, Tea
lojz-alojz

31.12.10 19:25

Za primerjavo, a veste da na švedskem v trgovini city gross trgovka zasluži okoli1800 do 2000 eur na mesec...
Da je hrana cenovno primerljiva z slovenijo...
Da na švedskem nimaš občutka, da si kao tujec....
Da če nekaj ne znaš te to naučijo, in se nikakor ne delajo norca iz tvojega neznanja....
Da greš na začetku v šolo za njihov jezik-plača država-
Da se na zavodu za zaposlovanje ( arbetsformedlingen ) ne čudijo če si star 50 let in bi rad delal, ampak ti pomagajo....
Da je na AC omejitev 110 km in se vsi tega držijo.....
Da nihče od slovencev ne razmišlja, da bi se za vedno vrnil v slo....
Da je trava tudi pri njih zelena.....
Zato vsi ki greste gor, pogumno in vam bo uspelo.... pa srečno, god nitt ar 2011
Nightcrawler

03.01.11 12:35

Vsi boste po kakšnem letu ali dveh pribluzili nazaj!
karlsson

12.01.11 12:57

Za primerjavo, a veste da na švedskem v trgovini city gross trgovka zasluži okoli1800 do 2000 eur na mesec...
Da je hrana cenovno primerljiva z slovenijo...
Da na švedskem nimaš občutka, da si kao tujec....
Da če nekaj ne znaš te to naučijo, in se nikakor ne delajo norca iz tvojega neznanja....
Da greš na začetku v šolo za njihov jezik-plača država-
Da se na zavodu za zaposlovanje ( arbetsformedlingen ) ne čudijo če si star 50 let in bi rad delal, ampak ti pomagajo....
Da je na AC omejitev 110 km in se vsi tega držijo.....
Da nihče od slovencev ne razmišlja, da bi se za vedno vrnil v slo....
Da je trava tudi pri njih zelena.....
Zato vsi ki greste gor, pogumno in vam bo uspelo.... pa srečno, god nitt ar 2011

Živel in delal sem sem na Švedskem več let in vem da ni tako kot pravi Lojz..posebno sedaj
ko je toliko priseljencev zato če želite živeti gor morate imeti zelo trdo kožo in zato vzamite z rezervacijo pod1,2,3,4,8,9...kaj je g.lojz napisal..Gott Nytt År....
inesineska1

12.01.11 19:09

evo da se javim tudi jaz!! Prvo lep pozdrav iz Švedske. Sm se kr malo nasmejala ob besedah k jih je napisal g. lojz-alojz.;)čista resnica hehe
Res da je življenje tukaj zelooo umirjeno in varno po drugi strani je pa začetek prokleto težak!!Sploh pri jeziku in če ne poznaš nobenga je zelo težko prebiti led. Ampak ni nemogoče. Tako da kar pogumno, glavo gor in verjeti v to da bo prihodnost nam tukaj izredno lepša;)
Pa srečno;)
hejdå
karlsson

19.01.11 11:28

Živel in delal sem na Švedskem več let in vem da ni tako kot pravi Lojz..posebno sedaj
ko je toliko priseljencev zato če želite živeti gor morate imeti zelo zelo trdo kožo in zato vzamite z rezervacijo pod1,2,3,4,8,9...kaj je g.lojz napisal. .Gott Nytt År...

Vam pa priporočam posebno družinam z otroci,da naj prej gre mož in najde stanovanje,ker tam
ne delijo stanovanj kar tako.(in če neznaš jezika ti izobrazba zelo malo pomeni glede službe )....priseljencev je pa toliko da te boli glava...

pa srečno
Martha

02.03.11 20:03

Pozdravljeni

Tudi mi si želimo oditi na Švedsko v letu dni se bomo potrudili naučiti vsaj pasivno govoriti švedščino, ker verjamem da brez znanja jezika je kar malo teško. Teško je prebiti led to je jasno v sloveniji ga prebijamo že vseskozi, tako da smo že navajeni skromnosti in delavnosti. Želimo si boljšo prihodnost za naše otroke ( starejša 17 let, mlajša 8 let ), za nas pa vsaj spodobno življenje na starost. Vseeno mi je kakšno delo dobim, enako tudi mož pripravljena pa sma kupiti tudi skromno hišo ali stanovanje, da bi bilo lažje, če se seveda splača za enkrat. Čeprav sedaj opravljam delo ki me veseli in niti ni slabo plačano, nikoli pa ne veš kaj bo jutri saj se sistem v sloveniji hitro ruši. Ker je odločitev o preselitvi trdna si želimo spoznati nekoga, ki že živi na Švedskem, da ga lahko povprašamo za kakšen nasvet. Vsakdo išče boljšo prihodnost če ne zase sigurno za svoje otroke.

Vsem veliko sreče pri iskanju sreče, pa kontaktirajte:

marta.sevsek@gmail.com
karlsson

06.03.11 18:18

maartha

Imate 2... otroka ..svetujem da gre eden od staršev prej in poišče stanovanje,posebno če
imate tukaj vredu službo in tam poskuša dobiti informacije od -arbetsformedlingen-
(borze dela)...ne verjet rekla kazala...V časopisu DAGENS NYHETER,pod rubliko BOSTAD..najdete vse informacije o hišah in stanovanjih na švedskem.
.V GOOGLE...prevajalniku ..lahko prevedete iz švedščine v
(kolko tolko razumljivo slovenščino),malo raziskave pa bo.

Srečno

Kriza je po celem svetu ne samo tukaj...ampak stvari se bodo počasi uredile,brez panike...
Martha

19.03.11 22:54

g.Karlsson,

zanimivo!

Trenutno čakamo družino, ki živi na šv. in bo prišla na kratek obisk v slo., da se malo okrepimo z informacijami. Drugače pa se ne spodobi, ampak Vas lahko vprašam zakaj ste prišli nazaj ...? Kakšno službo ste opravljali ? Ali niste našli sreče, ali je domtožje tisto, ki Vas je premamilo ?

L.p. :)
karlsson

24.03.11 07:51

G. MARTA
Švedska je zanimiva dežela vse je bolj urejeno kot pri nas tudi zaslužek je dober
poletja so lepa ,dosti svetlobe pozimi pa dosti teme in zelooo hladno,do dobre službe ....
(če ne govorite jezika je skoraj nemogoče priti)-
Kaj sta po poklicu in kaj dela starejša hčerka???
Pogovorite se malo bolj z družino ki živi na švedskem,da boste boljše informirani.
-Na švedskem sem živel ( V STOCKHOLMU) več let in vrnil sem se ker mi tukaj bolj odgovarja in
se boljše počutim.
L.P.

svetujem da gre eden od staršev prej in poišče stanovanje,posebno če
imate tukaj vredu službo in tam poskuša dobiti informacije od -arbetsformedlingen-[/
i]
Luka1

24.03.11 09:42

Teja zivjo.

Kako je s pakiranjem za Švedsko? Kam na sever pa ste mislili it? Jaz imam izkusnje iz Ostersunda, kjer sem pred 2 leti delal 6 mesecev, sedaj pa sem ponovno tukaj ze skoraj 4 mesece, moje delo se sicer malo razlikuje od običajnega pa vseeno lahko povem, da sem z okoljem, ljudmi, in pogoji zelo zadovoljen. Tudi midva s partnerko razmišljava o selitvi za vsaj nekaj let...Tukaj so tudi poslovne možnosti (priložnosti) malo lažje kot v Sloveniji. Bomo videli kako se bo obneslo. Imam pa tukaj ze kar nekaj zvez in poznanstev, ki upam da bodo lahko pomagal...

Upam da vam uspe z selitvijo!

Srečno!
karlsson

24.03.11 15:23

Za vas ki se hočete izseliti iz Slovenije

This Blog Favorite Sites
This Blog
Favorite Sites
.
Monday, January 31, 2011
Best Places to Live in the World

1digg
diggOver the past few weeks we have reviewed the Top 5 Best Places to Live in the World according to International Living Magazine's Quality of Life Index. It's time for a bit of a recap and perhaps a Big Picture view of this list.

First the recap -

The Top 5 Leading Countries for Quality of Life in 2011 are -

#1 - The United States
#2 - New Zealand
#3 - Malta
#4 - France
#5 - Monaco

Now let's back up and take a look at the 'Big Picture' meaning the top 20 countries -

The Top 20 Countries for Quality of Life in 2011 -

#6 Belgium
#7 Japan
#8 The United Kingdom (UK)
#9 Austria
#10 Germany
#11 Netherlands
#12 Portugal
#13 Australia
#14 Andorra
#15 Italy
#16 Norway
#17 Argentina
#18 Hungary
#19 Slovenia
#20 Spain
ahoj-

02.05.11 21:21

Men je ta lista za lase privlečena. ZDA nikakor ne morejo biti najboljša država za življenje. To me ne bo nihče prepričal! Mogoče je za tist procent bogatih to sanjska država ..mogoče ja ampak za večino ljudi bi pa težko to rekel. Pri ZDA je treba vedet, da imajo slab zdravstveni sistem saj ti navržejo nepotrebna draga zdravila, ki drugod stanejo tudi po dvakrat manj. Vse je plačljivo! Če vlagaš v pokojninski sklad, ki propade se lahko pod nos obrišeš! Da ne govorim o hrani. Oni rečejo nizkokalorična hrana takrat ko je vsebnost tudi po 400-500 kalorij!! Ogromno je vidikov ki govorijo proti ZDA tako da ne razumem na podlagi česa naj bi bila ZDA najboljša za življenje? To da je ZDA najboljša za življenje je totalna izmišljotina! Morda v kakšni državi ZDA da so kaki zakoni drugače urejeni in da je zato kaj bolje kot drugje ampak ....celotna združena država? Močno dvomim da je to narejeno na kakšni smiselni osnovi!
AMC

03.05.11 01:53

Navedeno
ahoj-
Men je ta lista za lase privlečena. ZDA nikakor ne morejo biti najboljša država za življenje. To me ne bo nihče prepričal! Mogoče je za tist procent bogatih to sanjska država ..mogoče ja ampak za večino ljudi bi pa težko to rekel. Pri ZDA je treba vedet, da imajo slab zdravstveni sistem saj ti navržejo nepotrebna draga zdravila, ki drugod stanejo tudi po dvakrat manj. Vse je plačljivo! Če vlagaš v pokojninski sklad, ki propade se lahko pod nos obrišeš! Da ne govorim o hrani. Oni rečejo nizkokalorična hrana takrat ko je vsebnost tudi po 400-500 kalorij!! Ogromno je vidikov ki govorijo proti ZDA tako da ne razumem na podlagi česa naj bi bila ZDA najboljša za življenje? To da je ZDA najboljša za življenje je totalna izmišljotina! Morda v kakšni državi ZDA da so kaki zakoni drugače urejeni in da je zato kaj bolje kot drugje ampak ....celotna združena država? Močno dvomim da je to narejeno na kakšni smiselni osnovi!

Bo ze drzalo ce ti to napises.

P: Zivel v v Sloveniji, Nizozemskem in zdaj v ZDA.
mitjaba

29.05.11 18:10

Ojla vsem skupaj

Kot sem rekel - mi smo na Švedskem! Če so kakšna vprašanja ali kdo rabi kakšno pomoč sem na voljo. Povem vam poa samo to - glavo pokonci, naredite plan in bo šlo! Stanovanje je težko najti - vendatr smo ga mi v 14 dneh, službo je najti lažje kot stanovanje zato sem jo jaz našel v manjk kot tednu. Pa bo nekdo rekel, da je to samo sreča - @#$%& sreča, sreča bi bila, če bi sedeli doma in bi nas nekdo poklical za službo! Res, da nisem izbirčen ampak potrebno se je zavedati, da si mi tukaj postavljamo temelje in začenajamo iz nule!!! S to razliko, da bomo tukaj nekam prilezni v Sloveniji pa bomo vedno na nuli!!

Še enkrat glavo pokonci, plan in bo šlo. Ni lahko lahko ampak gre, se da. Komaj čakam, da pridejo mulci v začetku junija gor!!!

Mitja
Undine

02.06.11 12:50

Hej vsem!
Iskreno čestitam vsem, ki se vam je uspelo preseliti v deželo pod Severno zvezdo in držim pesti za vse, ki to še načrtujete...Sama sem občudovalka te dežele odkar vem zase, in ne občudujem le njihove človeku in naravi prijazne ureditve temveč tudi vse, kar ljudje tam ustvarijo, saj so ekstremno inteligenten narod in geniji tako na področju znanosti kot tudi umetnosti in športa...
Sebe vidim tam šele v daljni prihodnosti, saj me družina zaenkrat žal ni pripravljena spremljati na tuje, pa tudi na žalost nimamo imetja, ki bi ga lahko prodali, da bi pokrili stroške poti tja gor in najema strehe nad glavo...Ampak vidim se tam, in svojih sanj ne menjam in ne predajam!!! Švedščino znam že zdaj - naučila sem se je kar sama, doma,z veliko entuziazma in trdega dela!
Če bi kdo rad delil svoje izkušnje z menoj in mi podaril kak nasvet naj mi piše na undine75@yahoo.com; vesela bom vsakega maila!
Varma vännliga kramar,
Undine
lilawal

06.08.11 09:22

Mitjaba, nič več se ne oglašate... kako se imate?
Zdravo!

Mitjaba, tudi mene zanima kako je gor. Upam, da se oglasip kaj!
lp
medo 2

06.09.11 10:51

Hey..... Ce je kdo v Uppsali, pa je za kavo in cvek ringa till 0735997702....
Medo 2!

A ti gor živiš al kako? delaš gor?
Medo 2

07.09.11 09:50

Totalni zacetnik na Swe....Tako da bom o izkusnjah lahko pisal sele cez kaksnih pa mesecev...
In kako si šel gor, s kakšnim namenom? Služba ali kaj drugega! Bi bil zelo vesel kakšne tvoje informacije!
Medo 2

07.09.11 17:17

Ja sluzba, vendar sedaj cakam na overitev diplome el. ing,
cakam na svenskpersonnumber,

potem bo treba naucit se swe jezik- saj moram znati brati neke nacrte v tovarni kjer naj bi delal ipd..
Gle,j sam sem mislil, da bo slo samo z angl.jezikom pa ni tako.....Zadeva se mi bo zavlekla par mesecev mislim..to je to
A po poklici si inženir elektronike al kako?
Sej to je čist normalno, da če živiš gor, da se moraj naučit šveščine. Sej menda ni pretežak jezik. A sedaj si brez dela al delaš kje? Js tut iščem delo. Naj si bo to nemčija v hamburgz, ali pa stockholm ali okolica.
A živiš v Uppsala! Sem letos poleti bil tudi tam. Lepo mesto! Gammla Uppsala moraš obiskat, pa Linnes Hammarby. Zelo lepo je tam.
Medo 2

08.09.11 11:17

Jezik kot jezik, ne trenutno ne delam in raziskujem mesto- ogromno studentske populacije,
znajo zurat, znajo, Se mi pa zdi tezek jezik ko poslusam druge v moji okolici kako se pogovarjajo- tu me resuje anglescina...
Toliko, vec pa ko bodo kaksne spremembe

Medo 2
medo 2

08.09.11 15:29

Hezy tomayslo
a imas sorodnike tu v upp... ali si bil kar tako ?
Glej glede dela v swe.....vprasal sem za par prijateljev iz slo-razlicni poklici- Ko grem na arbetsformedlingen mi pravijo dela za njih je dovolj AMPAK je treba znat svensk pråta och skriva....govorit in pisat

Medo 2
Zdravo Medo!

Ne ne. Js sem bil na dopustu na švedskem. Sorodnikov nimam gor. Jih pa ima kolega, s katerim sva bila skupaj gor. Bil sem v Malmo, Stockholm, Uppsala in pa Goeteborg. V najlepšem spominu mi je ostal Stockholm. Se se vrnem gor. Upam, da kmalu.
Drugače pa je v Uppsala največja univerza na Švedskem in tudi najstarejša v Skandinaviji. Ustanovljena je bila 1477 leta. Mi je pa Uppsala ostala v lepem spominu po prijetnem zajtrku v majhni stari kafeteriji, kjer sem dobil res odlično kavo. Sicer je pa kava tako vsepovsod bila dobra in vedno jo je bilo dosti.
In kako se preživljaš, če ne delaš? Meni se jezik tudi zdi težak ko ga slišim, a pravijo, da se ga ni težko naučit. Kako dolgo pa si že gor? In kje živiš?
Upam, da se kmalu oglasiš.

Tomaž
M.M

12.10.11 11:43

Lep pozdrav se od mene,jaz zivim na svedskem skoraj 5 let in zdej sem predala prosnjo za njihovo drzavljanstvo samo upam da nebom izgubila slovenskega,in lahko povem da res zacetek je zelo tezek,no jaz sem ze tu cisto domaca,koncala sem medicinsko solo tukaj in delam in imam v nacrtih se se naprej solat.Upam da gre vsem na bolje in velika dobrodoslica vsem ki ste prispeli na Svedsko.Välkommen.
SLOMAN

21.10.11 20:58

Pozdravljeni.

Mene pa zanima standard na švedskem, smo družinsko podjetje in že 10. let izvažamo na Švedsko
in delamo z enim dobrim švedskim podjetjem tako da se videvamo 5x letno. Pred leti so me vprašali če sem ppripravljen iti delat vsaj za nekaj časa na švedsko, rabijo nekoga ki govori slo,hr...saj delajo z balkanom. Jaz sem jim predlagal prijatelja ampak niso hoteli, očitno niso preveč zaupljivi do nekoga ki ga ne poznajo, takrat sem odklonil .

zdaj pa sem začel razmišljati malo drugače saj vsi vsete kaka je gospodarska situacija v sloveniji...
kriza na vsakem koncu, neprijazna država do gospodarstva itd... naveličal sem se slovenije

Zanima me kako plačo naj pričakujem za administratorska dela in podobno....

Hvala za odg.
björnsson

21.10.11 21:18

18 000 sve kronor.....

Stark Björnsson
jay z

01.11.11 18:46

Navedeno
SLOMAN
Pozdravljeni.

Mene pa zanima standard na švedskem, smo družinsko podjetje in že 10. let izvažamo na Švedsko
in delamo z enim dobrim švedskim podjetjem tako da se videvamo 5x letno. Pred leti so me vprašali če sem ppripravljen iti delat vsaj za nekaj časa na švedsko, rabijo nekoga ki govori slo,hr...saj delajo z balkanom. Jaz sem jim predlagal prijatelja ampak niso hoteli, očitno niso preveč zaupljivi do nekoga ki ga ne poznajo, takrat sem odklonil .

zdaj pa sem začel razmišljati malo drugače saj vsi vsete kaka je gospodarska situacija v sloveniji...
kriza na vsakem koncu, neprijazna država do gospodarstva itd... naveličal sem se slovenije

Zanima me kako plačo naj pričakujem za administratorska dela in podobno....

Hvala za odg.
sloman javi se
Ivica (Ivo) Furdi

02.11.11 18:55

Lep pozdrav iz Švedske (Huskvarna - Jönköping). Sem 1 leto tukaj, en del učenja švedskega jezika (SFI C, čaka me še D) sem končal, sloman lahko se javiš in vsi ostali mi lahko pišete. Zaposlen še nisem, če ima kdo kako ponudbo lahko tudi piše, po izobrazbi sem elektrotehnik - elektronik. Kdor želi iz SLO priti v SWE, mislim da je to dobra ideja, prihodnjost zagotovljena.

Vse naj naj, lep pozdrav.

Hej då!

Ivica Furdi

ivicafurdi@gmail.com
hej da

02.11.11 19:41

Navedeno
Ivica (Ivo) Furdi
Lep pozdrav iz Švedske (Huskvarna - Jönköping). Sem 1 leto tukaj, en del učenja švedskega jezika (SFI C, čaka me še D) sem končal, sloman lahko se javiš in vsi ostali mi lahko pišete. Zaposlen še nisem, če ima kdo kako ponudbo lahko tudi piše, po izobrazbi sem elektrotehnik - elektronik. Kdor želi iz SLO priti v SWE, mislim da je to dobra ideja, prihodnjost zagotovljena.

Vse naj naj, lep pozdrav.

Hej då!

Ivica Furdi

[email protected]
hej, sem ti mail poslal
karlsson

03.11.11 15:22

g.björnsson 18 000,00 sek,je to bruto ali neto..........

in g.Martha zanima me če ste se odločili in preselili gor....

L.P.karlsson
Liparca

04.11.11 00:48

Ojla! Jaz sem se preselila v Stockholm k fantu (je lokalec) pred slabim letom. Najprej sem porabila tri mesece za birokracijo in personnummer, ker nisem vedela, da traja tako dolgo, sicer bi to prošnjo poslala že vnaprej.

Eno leto preden sem se preselila, sem šla na kratek uvodni tečaj švedščine, ampak v javnosti nisem hotela govoriti (neumnost z moje strani, bi se lahko od fanta in njegovih naučila precej v rem času). Ko sem začela hoditi an tečah švedščine (SFI - švedščina za priseljence), sem se odločila za intenzivni tečaj, 28 ur na teden, in sem zaključila SFI D (najvišja stopnja) v manj kot treh mesecih. Ker sem prišla z namenom bivanja s partnerjem sem kot državljaka EU bila upravičena še do denarne spodbude, saj sem tečaj končala prej kot 1 mesecev po priselitvi in 12 mesecih po začetem tečaju. Če bi dovoljenje za bivanje dobila z namenom dela, do tega denarja ne bi bila upravičena. Sedaj nadaljujem učenje švedščine na šoli za odrasle. Šolanje tukaj je zastonj v javnih šolah, tudi za odrasle. Plača se le svoje učbenike, in ponekod manjši znesek za kopiranje.

Švedščina sama ni težka, meni je precej pomagalo znanje nemščine. Problematična mi je izgovorjava, saj imajo 8 samoglasnikov, ki se berejo drugače, kot naši. Treba je torej vaditi, pa bo.

Službe še nimam, jo pa iščem. Če ima kdo kake namige, se priporočam. Do sedaj sem delala kot arhitekt, čeprav šolanja nisem zaključila, se pa primem vsakršnega poštenega in plačanega dela (neiplačevanje plač je eden izmed glavnih razlogov, da sem se odselila iz Slovenije).

Sem pa vesela vsakršnega kontakta in družbe! lipi.lady(at)gmail.com
sven

06.11.11 03:53

Välkomna hem......

kot si dejala smo zaradi neplacevanja plac, borbe za mesecni drobiz..... postali ekonomski migranti...

Jaz se danes tezko verjamem da je placa vsak mesec, da je na datum, da nihce ne vpije name, da mi nihce ne grozi z odpustom, da je red, da je red in predvsem da je red....

Korenine slovenske so samo korenine posusenega upanja in praznih obljub politikov o boljsem jutri v drzavici na napacni strani alp....

därfor välkomna och jag hopas da vi kan träffa senare-

Sven
mia2345

06.11.11 13:32

Kako pa se kaj spopadate z nizkimi temperaturami pozimi? Mene Švedska zelo mika, ampak samo zaradi urejenosti njihovega sistema, kar se vremena tiče, ne vem, če bi zdržala celo življenje :) Zato sprašujem. Pozdrav vsem tja gor!
Kolikor sem jaz dobol podatke, v Stockholmu sploh ni tako hudo, kar se temparatur tiče.
Bom preveril sam, ker grem za novoletne praznike gor.
Če je kdo za pijačo, pa naj kar javi.
lp
gessle

03.12.11 01:31

Pozdravljeni,

tudi mene mika Švedska, rad bi se preselil tja, vendar imam družino in bi moral to storiti postopoma - sprva bi šel sam dol in potem, ko si uredim stvari, pride še ostala družina za menoj.

Zanima me, ker imam dva otroka stara eden 3 leta in drugi 1 mesec, kako bi vključil svoje otroke v Švedsko družbo oz. kako bi otroci to sprejeli.

Imajo na Švedskem za take primere kaj poskrbljeno?

Že v naprej hvala za odgovore!

krnc.sp@gmail.com
Sweden

09.02.12 00:37

Pozdravljeni,
smo 4 članska družina, odločena, da se selimo na Švedsko, leta 2013. Sprva bi jaz šla gor in si poiskala službo/stanovanje. Čez par mesecev pa še mož in otroka.
Zanima me, če lahko stopim v kontakt s kom, ki je dal selitev pred kratkim skozi.

Hvala,
A
đejzi

09.02.12 16:20

Navedeno
Sweden
Pozdravljeni,
smo 4 članska družina, odločena, da se selimo na Švedsko, leta 2013. Sprva bi jaz šla gor in si poiskala službo/stanovanje. Čez par mesecev pa še mož in otroka.
Zanima me, če lahko stopim v kontakt s kom, ki je dal selitev pred kratkim skozi.

Hvala,
A
tudi mene bi zanimalo podobno
mare86

10.02.12 00:36

Živjo,

s prijateljem se najbrž odpravljava na delo v Skandinavijo, podjetje naj bi bilo švedsko, delalo bi se pa na norveškem, baje... Zanima pa me, če kdo ve iz lastnih izkušenj, kako imajo pri švedih porihtano za plače, bolj natančno ( regresi, nadure, božičnca,13.plača, ) ali te zadeve dobiš plačane?

LP, mare
đejzi

10.02.12 10:54

Navedeno
mare86
Živjo,

s prijateljem se najbrž odpravljava na delo v Skandinavijo, podjetje naj bi bilo švedsko, delalo bi se pa na norveškem, baje... Zanima pa me, če kdo ve iz lastnih izkušenj, kako imajo pri švedih porihtano za plače, bolj natančno ( regresi, nadure, božičnca,13.plača, ) ali te zadeve dobiš plačane?

LP, mare
živjo mare, nam lahko poveš kakšno delo bosta opravljala in kako sta prišla do dela
mitjaba

18.02.12 18:51

pa zdej ko to berem vidim da nas je gor v stockholmu kar nekaj. kaj ko bi kdo odpru na facebook skupino?
nomadka

07.05.12 13:52

se mau pa grem js tuut ....ljubav me cakaaa ;)
mikon

07.05.12 18:29

jaz sem v Göteborgu in je mrzlo, pivo je 6 eu, sicer pa se da tudi poceni kupovati, punce so lepe, mesto je lepo, ljudje prijazni, kaj naj recem, bolje kot pri nas je definitivno, ni pa ravno Amerika, to je res,
Sparkles

16.05.12 22:24

Živjo,

jaz se avgusta selim v Stockholm na magistrski študij za eno leto. Mogoče lahko kdo svetuje, kako naj se lotim iskanja stanovanja? Ob vsem internetnem brskanju sem prišla edino do tega, da je to cel podvig v Stockholmu in me je začelo prav resno skrbet, zato bom res vesela vsakega nasveta ali kontakta lokalnih poznavalcev :)

Hvala,
LP Š
hej,

mam kolegico iz Stockholma. Vem da je pred časom iskala cimro. Lahko vprašam, če želiš, ali pa če ve, da se kje oddaja soba oz. če želiš stanovanje!
Sparkles

17.05.12 18:42

Navedeno
tomazslo
hej,

mam kolegico iz Stockholma. Vem da je pred časom iskala cimro. Lahko vprašam, če želiš, ali pa če ve, da se kje oddaja soba oz. če želiš stanovanje!

Hej,

ja to bi bilo super, res hvala! :) Še moj mejl za vsak slučaj: mspela22@gmail.com

LP,Š
Zdravo Špela,

js sem kontaktiral kolegico gor. Ko dobim odgovor ti sporočim.

Si pa lahko zelo srečna da greš gor. Če še nisi bila gor ti morem povedat, da je mesto res zelo lepo. Tudi dežela. JAz sem se prav zaljubil. Sicer škoda da greš šele augusta, ker se dnevi začnejo krajšat, a če boš še naslednje leto tale čas gor, bo super.
Jaz sem bil poleti in pozimi in obakrat je bilo nepozabno.

Ostaneva v kontaktu.

LP, Tomaž
Sparkles

17.05.12 21:09

Sem bila (poleti) in se v momentu zaljubila. In ko sem ugotovila, da je ravno v Stockholmu program, ki me zanima, je bilo v trenutku vse odločeno. Tako da se res veselim!:)

Še enkrat, hvala za pomoč!

LPŠ
No super. Res!
Ko dobim kak podatek, ti sporočim. Do takrat pa uživaj!
Zdravo Špela,

no, jaz sem dobil odgovor od kolegice is Stockholma. Na žalost je res tako, da je dokaj težko priti do stanovanja oz. do najema.

Pošiljam ti link, ki mi ga je poslala, http://www.bostaddirekt.com/Private/Reg/Step1.aspx?fromTeaser=1. Poskusi, mogoče pa le najdeš kaj. Mi je pa napisala, da priporoča da začneš z iskanjem takoj.

Js upam, da ti bo uspelo najdit do takrat, ko greš gor. Mogoče za začetek s couchsurfingom.
Sporoči kako in kaj!

LP, Tomaž
besim

23.06.12 07:08

Ojla,

Jaz zelim zivet na Švedskem.
Kaj potrebujem za začetek?
Hvala za ogovore Lep pozdrav
Pozdravljeni,

za vse vas entuziaste, ki vas je prevzela lepota in organiziranost Švedske in/ali Danske:
osebno izvajam jezikovne tečaje obeh jezikov.

Za nadaljnje informacije pa www.thomas-jeziki.si
Mr. Think

03.12.12 09:31

En lep pozdrav vsem skupaj! :D

Najprej upam da vam uspejo vsi cilji! ..Jaz po drugi strani nimam te sreče :P ..zadnih nekaj mesecev iščem,brskam,povprašujem in načrtujem selitev na Norveško. Ampak, ni nekih efektov -.- ..npr. na eures-u so mi ''svetovalci'' odgovorili na kratko in jedrnato da, citiram: ''vse kar rabite vam piše na oglasu delodajalca'' (zakaj pa sploh so svetovalci?) ..na forumih pa ni nič konkretnega, sicer sem navezal stik z nekaj osebami ki tam živijo, je pa tu drug problem!! Delodajalci ne odgovarjajo na informativne mail-e, na eures-u itak nič ne zveš ker so nesposobni in letno državi odžerejo min. 40.000€ (z tem se hvalijo na predavanjih) ..zato pa pišem na ta forum ker je aktiven bol kot kateri norveški :) ..ima kdo kakšne informacije o delu na norveškem??

Lep pozdrav!

(vem da ne pišem o Švedski ampak nevem kam še naj pišem), hvala za odgovor
Igelkott

04.12.12 17:12

Hej! Na novo preseljen Ljubljančan v Stockholmu.
Selitev ni šla čisto po maslu, za začetek imam problem s pridobivanjem emša, ki mu tu rečejo personnummer. Sicer tiste 4 cifre na koncu niso pogoj, je pa življenje z njimi lažje in enostavnejše. Lahko se recimo vpišeš na zavod za zaposlovanje, lahko dobiš telefonsko številko, lahko se vpišeš na tečaj švedščine za priseljence, dobiš ikea family kartico in z njo uveljavljaš popuste, lahko prek neta registriraš in polniš kartico za javni prevoz, lahko uveljavljaš popust na bazenu, ker si brezposeln.. no, če pa tega nimaš, se pa pač odpoveš tem ugodnostim.
V LJ sem pustil službo in se preselil v Sthlm. Našparal sem si dovolj sredstev za premostitev za čas brezposelnosti in zdaj aktivno iščem delo. No, in ravno s tem je povezan problem z osebno številko - švedska davčna uprava, ki vodi register prebivalstva, te vpiše vanj, (1.) če si zaposlen, (2.) če si upokojenec ali (3.) če si samostojni podjetnik. Okej, nisem ne eno, ne drugo ne tretje, sem "oseba z zadostnimi lastnimi sredstvi". Tudi ta kategorija obstaja, vendar moraš poleg dokazila o "zadostnih lastnih sredstvih" (nihče ne ve, koliko to znaša) predložiti tudi obrazec ZZZS, da si v Slo zdravstveno zavarovan za dobo enega leta. Okej, tega lahko dobiš, če si v zgoraj naštetih kategorijah 1, 2 ali 3, za "osebe z zadostnimi lastnimi sredstvi" pa to ne gre. Ker ZZZS takega obrazca nima. In tudi ne morejo napisati nekega papirja v angleščini, ker je, slovenščina, tako kot švedščina, uradni jezik EU. Argh!
No, zdaj sem se probal včlanit v fb skupino, da najdem kakega Slovenca z enakim problemom. Saj potem, ko dobiš službo, steče. Se da pa najverjetneje z malo taktiziranja stvari elegantno izognit, tko da si pridobiš potrdilo na ZZZS preden pustiš službo v Slo :)
No, če je kdo v Stockholmu, se mi lahko javi na 072 576 14 28, zdaj je čas za glögg :)

@Mr. Think, iz moje izkušnje je lažje iskati/dobiti delo, če se fizično nahajaš v mestu, mene so parkrat zavrnili samo zaradi slovenskega naslova, češ, najpej si zrihtaj bivališče, potem boš pa službo iskal. V kateri branži pa iščeš delo?

LP, Rok
za Mr. Thinka

14.12.12 14:54

Hej,

nam je na EURESu (Norveškem) vse razložila. Od tega kateri poklici so iskani, pa do tega, če nimaš izobrazbe v iskanih poklicih, da ni za odit, ker bodo prej zaposlili Norvežana. Kot nam je tudi povedala je potrebno biti "tečen" in če ti ne odgovorijo na mail, jih kar poklicat po telefonu. Malo si poglej po kakšnih spletnih strane ala finn.no, ali the local ... če ciljaš na angleško govorečo službo išči v Stavangerju (z okolico), ker je tam cca 11% prebivalstva angleško govorečega, saj je tam veliko podjetij v povezavi z nafto.
Tako kot pravi rok je boljše iskati službo direkt gor, saj večina prostih mest sploh ni nikjer uradno objavljena.
Kdaj pa se nameravaš selit gor in kam?

@ROK, kaj pa če bi se samozaposlil? Mogoče boš tako tudi lažje prišel do kakšne službe ali pa vsaj sodelovanja in seveda do svoje "EMŠO".

V naslednjem letu pa upam, da bom tudi jaz okusila življenje pod severnim nebom :-)
Mr. Think

20.12.12 21:00

hei :)

To vse o iskanju dela, ''gnjavljenju'' ipd. mi je znano ker se res moraš pasje močno zagrizt v tisto smer in cilj ki ga iščeš oz. želiš dosečt. Skandinavci so pač narod ki si vzamejo čas in med tem najmanj 4 do 5 krat dobro premislijo. Res je da je bolje iskat delo tam..osebno, ampak prav zaradi statistike ang. govorečega prebivalstva je bolje delo iskat v takšnih mestih kot je Stavanger. To pa nastane problem! Tuj jezik sicer ni sama težava, (zaradi internacionalitete) vendar je težje dobit delo če si tujec ker logično raje zaposlijo domačina, najlažje je (baje) delo dobit na severu ampak tam pa je obvezno znanje jezika :/ ..tak da, v planu mam eno od mest/okolica Bergen, Stavanger ali Oslo. kdaj? ..to pa tudi mene zanima :P ..upam da čim prej! :)

..Lep pozdrav!!
Mr.Think, kaj mi lahko pišeš na mail buz.nevermind@gmail.com? Sem tista iz zgornjega sporočila :-).
Nergal

12.02.13 22:33

Lepo pozdravljen.

Pišem ti, ker se imam namen konec februarja (2013) končno odpraviti na Švedsko. Oziroma grem poizkusiti. Po tisočerih raznoraznih informacijah in neskončnem čakanju sem se odločil oditi pa kar bo naj bo. Namenjen sem v Goteborg. Veliko sem slišal govoriti o tej osebni številki (person nummer). Si jo ti sedaj dobil? Če si, kako? Drugače so mi iz vseh strani nabijali kako je težko. Da je velik problem s stanovanji in službami, je res? Pravijo, da jih "poplavljajo" razni Poljaki, Bolgari, Slovaki in podobno in da so precej zamašili delovni trg in da se švedska toleranca do tujcev precej krha, res? Mene zanima kako priti do stanovanja oz. sobe? Imel bi te seveda za vprašati cel kup stvari in zadev. Imaš morda profil na Skyp-u ali e-mail? Bilo bi mi lažje, če bi te slišal ali videl. V bistvu sem te kontaktiral, ker se bom po vsej verjetnosti tudi sam ubadal s težavami kot si jih imel/imaš ti sam.

Lp
shiptarka

13.02.13 09:46

realnost je taksna...
Ko prides zivet na svedsko in zelis delati se moras najprej prijaviti na svedski davcni urad, da ti odobrijo in dodelijo svedske davcne stevilke, nato gres, kot vsi priseljenci na priseljenski urad, saj ti tudi oni morajo odobriti stalno bivanje na svedskem....
.Ker prihajas iz EU kot vsi poljaki litvanci in romuni, te nihce ne bo preganjal nnazaj saj si lahko tukaj na dopustu ali obisku ipd...
Ne se tolazit da nas imajo raje ker smo slovenci-nas enacijo z vsemi kar je prislo na novo iz EU in smo isti kot litvanci latvijci romuni poljaki cehi slovaki,svedom je pac vseeno kje je slovenija

To da smo slovenci delovni je bla bla-saj vsi tujci tukaj delajo 3krat vec kot svedi samo da si pridejo v sistem...

Vendar te nihce ne bo vzel v sluzbo brez svedskih davcnih stevilk-dela na crno pa na zalost ni.

Vse to kar obljubljajo v sloveniji, da lahko kot clan EU delas povsod NE DRZI in ti v sloveniji mecejo pesek v oci...

Na FB poisci kontakte z skupino slovenci na svedskem, naj bi pomagali?????? vendar ti bo prej pomagal kaksen srb bosanec albanec, na zalost taksna pac je slovenska miselnost vseh kaatere sem jaz prosila za pomoc

Ne pisem tega da bi komu vzela upanje ampak zato, da tisti ki prihajate si naredite rezervo denarja (med 2000 do 5000 evrov )saj se tukaj zadeve odvijajo zelooooooooo pocasi
Brit

13.02.13 10:37

Siptarka bravo
Koncno je tu nekdo ki pove realno sliko o tujini in potrjuje kar sem vam pravil ze od zacetka. Mogoce sem uporabljal bolj mocne besede toda bistvo je isto. Na primer jaz sem rekel da vsi azijci, afrikanci, romuni, latvijci,rusi bulgari, poljaki, cehi, na kratko East itd namesto da sem navajal vse te nacionalnosti sem jih na kratko opisal kot cigani. Za svede, angleze, francoze, nemce itd na kratko West smo tudi mi cigani,Slovenci smo imeli ostale jugoslovane za cigane in tako to gre po lestvici navzdol in si domisljujte kar si hocete tako to je. Zaradi navala in kriminala ki so ga prinesli cigani v West so sedaj se tisti tolerantni ljudje spremenili mnenje. In ne zanasaj se na slovenca v tujini, ker ta ta bo najprej zajebal. Nevem kako ste med sabo doma v sloveniji po mojih izkusenj ne dosti boljsi.Jaz se imam za patriota toda Daj mi bosanca anytime?!
Igelkott

17.02.13 12:36

Ponovno se oglasam, porocam, kako je po 4 mesecih:
Z novim letom so me zaposlili na obcini kot inzenirja. Je mal ven iz mesta, tko da je ura in pol voznje nekaj normalnega. Se da pa spat na busu al pa surfat-majo gratis wifi :)
Personnummer je prisla socasno s sluzbo. Sam ne opazam nobene diskriminacije, ceprav me kdo prass, kako da sem prisel iz Jugoslavije (k so oni v solo hodil, se ni blo Slovenije).
Mamo Tajca, Iranca, Nemko pa mene na hodniku. Je pa bistvena prednost za dobit delo tekoc jezik in izkusnje z dela. Pa da si prijeten clovek :)
"Poporodne tezave", ki jih clovek lahko pricakuje, so odpiranje bancnega racuna, predpogoj je svedska osebna izkaznica, vpis v zdravstveno zavarovanje lahko traja 3 mesece-dokler ne sobis potrdila, da si v Svedskem sistemu, mors placvat se v sloveniji; za presojo diplomske naloge si visokosolski zavod tud 4 mesce vzame... Ampak drgac je pa lajf boljsi tukej. V slovenijo se hodi samo se na poletne pocitnice :)

Lp, Rok
selitev 77

21.02.13 09:51

Pozdravljeni,
ko berem vaše komentarje vodim ,da imate že kar nekaj izkušenj z Švedsko ter se priporočam za kakšne koristne informacije. Tudi midva z ženo bi se rada preselila na Švedsko, ona sicer še dela specializacijo interne medicine,jaz sem pa informatik, pa naju zanima kako sledi procedura slitve,kako je z službami na Švedskem, znanje jezika, najemi stanovanja itd.

Hvala
Selitev77, kdaj imata kaj plan oditi? Midva s partnerjem bi tudi odšla, vendar si sploh ne predstavljam kako naj narediva prvi korak...
Stefan novak

15.06.13 23:07

Halo vsi!

Sem slovenec ampak sem rojen na svedskem in ce imate kaksne vprasanj se lahko meni javite na email nasliv
Novak_stefi@yahoo.se
mlad slovenec :)

25.06.13 14:45

a imajo kje na Švedskem študij veterine? če pa ne pa bi doštudiral v Ljubljani in se potem preselil gor. Kako je z delomn veterinarja na Švedskem?
Ivica (Ivo) Furdi

02.08.13 00:01

Pozdravljeni!

V kolikor ste se odlocili da prihajate na Svedsko in potrebujete stanovanje javite se mi na ivicafurdi@gmail.com

Lp Ivica Furdi
ELmahico

16.08.13 21:55

Pozdravljeni vsi skupaj!

Bil sem na dopustu na švedskem (3dni v Stchlm. in potem 4dni v manjši vasi cca.30km od Boros-a).Glede na stanje v naši državi,me je švedska takoj navdušila,vse urejeno,standard višji,totalno drugačna mentaliteta ljudi kot pri nas (sej naletiš na pacienta,pa še ta ti pol pove da je iz Banja Luke:),res da je kup imigrantov,še posebaj v večjih mestih.Vendar moja želja oz. plan je živeti na podeželju,oz. v manjšem kraju,kjer je bistveno bolj mirno in idealno življenje za družine.Zato počasi planiram o selitvi gor.Imam ženo in otroka starega 8mescev,sam jih štejem 26.Imam gor tudi družinske prijatelje pri katerih sem vedno dobrodošel,in tudi v primeru selitve se lahko obrnem na njih.Vendar ker sem bolj ziheraški tip,me zanimajo vaše izkušnje in pred vsem vaši predlogi,glede mojega primera.Tukaj živimo oz. smo živeli solidno,imamo hišo, jaz imam 1.100eur plače,vendar to delo katero opravljam ,lahko opravljam še max. 5-7let,žena oktobra ostane brezposelna (prej je imela 1000€ur plače,lepo se je živelo z cca. 2.200mesečno),jaz imam še službo,vendar razmišljam o odpovedi in o novem poglavju v življenju..obstajajo možnosti,da se že prej uredijo nekatere zadeve še preden se odpravim gor,oz.dam odpoved v službi?kaj predlagate vi,kako je najbolje in najlažje začeti?

Hvala vsem v naprej!
Lp!
Pozdravljen ELmahico,

te popolnoma zastopim, kako ti je. Tudi sam sem bil pred letom dni v podobni situaciji, ko sem v SLO dal odpoved, ker sem se zelel preseliti v Nemcijo, kjer sem sedaj in sem zelo zadovoljen. Se posebej sedaj, ko berem, kaj vse se dogaja v SLO in me je kar groza.

Torej,... Tudi jaz imam tukaj prijatelja, ki mi je pomagal pri urejanju papirjev,.... Prav tako nisem potreboval placevati stroskov za stanovanje, dokler nisem dobil sluzbe, v roku 4 mesecev.
Preselil sem se oktobra, kar je sicer za iskanje sluzbe zelo neugodno. Med novembrom in januarjem je nekasno zatisje. Se pa potem v februarju odpre, in takrat sem tudi jaz dobil slubo.

Ker si zapisal, da imas kolege gor, ti lahko recem le, da se poskusi zmenit, mogoce za kaksno nizjo najemnino, pomoc pri urejanju papirjev,...
Pred letom dni je bilo stanje na Svedskem taksno, da je bilo lazje dobiti sluzbo, kot pa stanovanje.

Moram pa reci, da ce se bom kdaj od tukaj selil, se bom vsekakor na Svedsko, najverjetneje Stockholm, ker me je totalno prevzel.

Pogumno naprej, nimas kaj dosti izgubiti. Izkusnja je nepozabna, pa ceprav je zacetek tezak. Tudi meni je bil. A kar te ne ubije, te naredi mocnejsega. Pa se res je, ti lahko povem iz lastnih izkusenj.

Sporoci, kako bo!

Tomaz
ELmahico

27.08.13 17:13

Živjo Tomaž!

hvala na odgovoru,in vzpodbudnih besedah:)

prijatelj iz Švedske pride poslovno v Slo. čez cca. mesec dni,takrat se bova dobila in dogovorila okoli vsega skupaj (papirjev,in stanovanja).

Glede na to,da imam gor vezo mislim,da je to samo še velik +.Zavedam se težkega začetka,vendar mislim,da bo najtežje bit gor brez družine,ostalo mi nepride do živega.Bo pač treba reskirat,da bi lahko 1x profitiral,očitno je to cena za to...
No, potem pa le pogumno naprej. Drzim pesti. Ne bo ti zal, to ti lahko zagotovim.

Sporoci, kako bo.

LP, Tomaz
mIraneK

10.10.13 15:21

Pozdravljeni,

z možem sva se Aprila preselila na Švedsko - Malmö, živiva pri sestrični, ki živi na Švedskem že 20 let. Ker je moj poklic povezan z zdravstvom, sem morala oddati papirje za pridobitev licence za opravljanje poklica, predn lahko začnem delati. To sem storila že februarja in do sedaj zadeva še ni urejena, kličem Socialstyrelsen skoraj vsak dan, in govorijo le, da imajo precej dela in da moraš čakati, čeprav na inter. strani piše, da je za zadevo potrebno 3 mesece, sama čakam že 8. Tako, da vsem priporočam, če imajo podoben primer, da zadeve urejajo veliko prej, preden se preselijo. Vmes sem imela, kar nekaj ponudb za delo, a me niso mogli zaposliti, ker še nimam urejene licence. Jezik je zelo pomemben, sama sva opravila A1 in A2 v Sloveniji, potem pa še tukaj v Malmoju b1 in b2. Se ga šele bolj naučiš, ko si res v tem okolju. Na SFI nisva sla, ker moraš biti prijavljen na kakšnem naslovu prvo, midva pri sestrični še nisva prijavljena - ker ona dobiva podporo od države, ker je samohranilka, dobiti stanovanje je pa res težko, brez te emšo številke, tako, da sva si tečaj plačala sama. Mož je pošiljal prošnje za vsa mogoča dela, ampak se je zataknilo vedno pri jeziku, saj je to res OBVEZNO, če hočeš delati karkoli. Sedaj je dobil službo (preko veze) in tukaj jezik ni bil tako pomemben. Sedaj upava, da bo čimprej pridobil švedsko emšo številko (glede na to, da bo dobil pogodbo - je zaposlen), in da si bova lahko našla tudi svoje stanovanje. Sploh pa upam, da se bo ta birokracija okoli moje licence čimprej uredila, saj je veliko služb za vse zdravstvene delavce tu na Švedskem. Začetek je težak, potrebno je imeti nekaj denarja, da se lahko preživiš na začetku, + lahko se zavleče pri papirjih, vendar vsem toplo priporočam, država je super, pogoji so odlični, plače odlične, cene so primerljive kot v SLO, nekatere stvari tudi cenejše, skratka - tukaj imaš lahko res dostojno življenje, pa ne rabiš delati nevem kaj za to !! Le opogumiti se je treba in narediti korak! Kar se tiče narave - je prelepo. Temperature so super - vsaj v Malmöju je tako, poletje je bilo toplo, lepo, ni prevelikih vročin, jesen je pa sedaj tudi prekrasna, temperature pa skoraj enake kot v SLO, zimo bomo pa še videli :)
ELmahico

18.10.13 10:31

Zdravo mIranek!

A mi lahko prosim, daš svoj email ,(ali pa mi pišeš na mojega "[email protected]") imam par vprašanj.Marca se selim gor!

Hvala in lp.
Zdravo mIraneK ,

res skoda, da imas take slabe izkusnje s tem pridobivanjem licence.
Sam sem se pred letom dni preselil v Nemcijo. Na sreco nisem rabil the papirjev. Sem pa dobil informacijo, da traja vse skupaj do tri mesece in stane okoli 600€, ce zelis imeti uradno papirje.
Tukaj obstaja tudi uradna institucija, kjer sem bil tudi sam. Tam so mi pomagali in svetovali, kaksno stopnjo izobrazb imam v nemskem sistemu. Kot sem rekel ni uradna, a za zavod za zaposlovanje je zadostovalo. Tisti cas tudi nisem vec potreboval in upam, da ne bom vec potreboval.
Z ostalimi papirji pa je slo vse zelo hitro, najvec dva dni, se mi zdi.

Upam, da ti cimprej uredijo stvari, da bos lahko lazje zadihala.

Veliko uspeha ti zelim.

Pozdrav v cudovit Malmo iz Hamburga
ELmahico

19.10.13 11:12

Jaz lih urejam person number (za švedsko) čez mesec,do dva bo fertik...Bivanje imam urejeno pri družinskih prijateljih,dokler ne dobim službe.(blizu mesta Boras ,če je kdo v blizu naj sporoči)Tako,da za začetek je to ok...potem , pa čim prej na tečaj jezika.nevem samo kako je z službami,in povprečnimi plačami....mislim da cca. 14.000-17.000 kron neto,tako sem jaz obveščen (govorim za navadna dela trgovec/skladiščnik/varnostnik...)
samo pogumno!
Lunaa

29.10.13 13:44

Zdravo,

sem arhtektka po izobrazbi in iščem službo oz pripravništvo. Lani sem diplomirala. Izkušenj nimam, saj ne dobim službe. Delala sem vse mogoče preko študentskega servisa, vendar ne zdržim več te situacije in bi se rada preselila na Švedsko ali Norveško. Ne vem kako naj se tega lotim. Najceneje je verjetno, če se naučim jezika doma A1-A2, če je to mogoče in potem poizkušam srečo s pošiljanjem portfolia podjetjem? Kje imajo kvalitetne tečaje v Sloveniji, da bi nadgradila znanje?Moj budget je zelo omejen, zato ne morem na vrat na nos na Švedsko..Če imate kak nasvet se priporočam.
Norge2014

15.11.13 19:53

Navedeno
Lunaa
Zdravo,

sem arhtektka po izobrazbi in iščem službo oz pripravništvo. Lani sem diplomirala. Izkušenj nimam, saj ne dobim službe. Delala sem vse mogoče preko študentskega servisa, vendar ne zdržim več te situacije in bi se rada preselila na Švedsko ali Norveško. Ne vem kako naj se tega lotim. Najceneje je verjetno, če se naučim jezika doma A1-A2, če je to mogoče in potem poizkušam srečo s pošiljanjem portfolia podjetjem? Kje imajo kvalitetne tečaje v Sloveniji, da bi nadgradila znanje?Moj budget je zelo omejen, zato ne morem na vrat na nos na Švedsko..Če imate kak nasvet se priporočam.

Pozdravljena Lunaa,

sam bom poizkusil sreco na Norveskem v zacetku nasl.leta. Imam eno majhno vezo okoli dela, tako da upam, da mi rata z novim letom.

Okoli jezika si trenutno ne belim glave. Sem govoril s Svedom, ki dela gor v moji stroki, da zadostuje znanje angleskega jezika za zacetek. Ravno te dni mi je razlagal zgodbo Madzara, ki je potrkal na vrata njihovega podjetja. - Prisel s trebuhom za kruhom, vprasal za delo, ga dobil, sedaj ze seli celo druzino gor. V glavnem - ta Madzar niti anglesko ni znal ok - baje samo besede - niti stavkov ni znal tvoriti, pa mu je uspelo. Seveda je to zopet odvisno od poklica&podjetja, ampak ocitno je mogoce! Nasplosno na Norveskem naj ne bi bilo tezav s samo anglescino - taksne so tudi moje 1 mesecne izkusnje z norveskim Oslom.

Problem je morda financni zalogaj na zacetku, ker pac Norveska slovi po visokem standardu, ampak tudi to je izvedljivo, v kolikor se zdruziva vsaj dva&si v startu deliva stroske. - Sam sem zainteresiran za kaj taksnega.

Sicer sta obe drzavi ok za zivljenje, s tem da pac sam dajem prednost Norveski zaradi samega ne znanja norvescine. Delovnik na Norveskem je 37.5h tedensko; 7.5h dnevno (delas 4 ure, potem 1h pavze, itd.). Zanimiva mi je stvar okoli bolniske. - 4x na leto imas namrec moznost, da ostanes doma 3 dni, brez obiska zdravnika - poklices podjetje&reces, da si bolan, podjetje pa ti mora placati 100% bolnisko:-) Obstaja tudi neke vrste regres za dopust, decemberska placa pa je neobdavcena - v bistvu neke vrste bozicnica. Pripada ti 5 tednov dopusta letno.

Skratka - v kolikor se najde se kdo, s katerim bi skupaj prebila led na Norveskem, naj pise tukaj&pripise kaksen mail naslov za kontakt.

Lp.
toki

21.11.13 21:32

Norge2014 samo pogumno,in optimistično,kar te ne ubije te samo ojača :)....jz tut štartam v začetku novega leta,vendar na Švedsko :)

lp
Kitarist25

26.11.13 01:56

Zdravo!!!

Zanima me kako priti najceneje do Švedske?

Ali ima morda že kdo izkušnje (torej kašno je življenje,plača...)

Prosil bi če mi lahko pišete na kitr25@yopmail.com

Hvala!!!
Atimes2

09.01.14 11:16

pozdravljeni!

ima kdo kakšne izkušnje z ˝ansök om uppehållstillstånd för att flytta till någon i Sverige˝?

04.02.14 16:46

Čao.

Midva sva dva prijatelja, trenutno nastanjena v Halmstadu pri prijatelju. Iščeva delo ( gradbeništvo, adaptacije, suhomontaže, slikopleskarstvo, leplenje tapet, prodaja ) , angleščina ni problem in tudi izpit za avto imava. Iščeva si tudi svoje stanovanje . Če bi nama lahko kdo kako pomagu ali svetoval, se priporočava na ta email : rifatales@gmail.com in seveda da spijemo eno pivce , kot pravi slovenci :)

Lp
urška

12.02.14 15:36

S partnerjem se seliva na Švedsko. Stocholm. Ker pa je žal problem stanovanj, bo on živel pri prijateljih jaz pa pridem kasneje. On je programer, jaz pa nezaposlena.Ne želim biti v državi, kjer si želim delati pa mi država ne dopušča. Da o mentaliteti ovc in klanjanju za 700 evrov ne govorim, ker me prime sveta jeza.

Me pa zanima:

1. Kako ste pripeljali vse stvari na Švedsko.Imam namreč ogromno oblačil in čevljev. Če greš na primer z rynairom moraš plačati veliko za kovček večji od 20kg. Ste najeli avto, kombi v eno smer? Kaj pa mednarodni prevozi.

hvala Urška
akii

26.03.14 08:26

Navedeno
mitjaba
Ojla vsem skupaj

Kot sem rekel - mi smo na Švedskem! Če so kakšna vprašanja ali kdo rabi kakšno pomoč sem na voljo. Povem vam poa samo to - glavo pokonci, naredite plan in bo šlo! Stanovanje je težko najti - vendatr smo ga mi v 14 dneh, službo je najti lažje kot stanovanje zato sem jo jaz našel v manjk kot tednu. Pa bo nekdo rekel, da je to samo sreča - @#$%& sreča, sreča bi bila, če bi sedeli doma in bi nas nekdo poklical za službo! Res, da nisem izbirčen ampak potrebno se je zavedati, da si mi tukaj postavljamo temelje in začenajamo iz nule!!! S to razliko, da bomo tukaj nekam prilezni v Sloveniji pa bomo vedno na nuli!!

Še enkrat glavo pokonci, plan in bo šlo. Ni lahko lahko ampak gre, se da. Komaj čakam, da pridejo mulci v začetku junija gor!!!

Mitja

Zdravo, super da si se uspel znajti, ali imaš mogoče kak kontakt.
Rad bi ti zastavil par vprašanj. Lp oz. lahko mi pišeš na dodajgas@gmail.com
dvigi

30.03.14 16:51

nisem brala vseh komentarjev,tako da ne vem kaj so ti napisali,
na Švedskem je kar dost Slovencev,Hrvatov,Srbov ,.........
plača je tam nekje okrog 4000-5000€,odvisno od izobrazbe-službe,
na Švedskem dobiš kredit za izobrazbo,ga plačuješ,ko končaš študij in se zaposliš,standard je kar precej višji,kot pri nas,tam se edino proda-kupi hiša,ki ima hipoteko,ker se hipoteka zraven kupi in jo daš v dohodnini,kot olajšavo,določene osnovne šole imajo tuje jezike,kot so slovenščina,hrvaščina,
ocenjevanje v OŠ se začne v 5 ali 6 razredu,trgovine Lidl,Hofer,....edino alkohol se lahko kupi le v eni trgovini,mislim v mestu ki je tako veliko kot Maribor je le ena trgovina z alk.pijačami.,npr. pivo dobiš v ostalih trgovinah s tem da je nižji %alk. in se prodaja kot prehrambeni artikel,.................
če imaš sorodnike,ti samo pojdi,
hehehe,hrana zunaj-mislim restavracijah je obupno draga in pijača tudi,tako boš videla na zabavah se ne vem kaj ne pije,ker Švedi se ga doma naruksajo ali pa na trajektih,ker je dost ceneje.
več ti bo povedala sestrična,
lp
carlos

22.06.14 17:57

DVIGI ...............
(plača je tam nekje okrog 4000-5000€),

ja ja kar fantazirajte o tej plači hahahaha
gamsek

24.07.14 13:16

Zdravo!

No še nekdo, ki hoče s trebuhom za boljšim kruhom :)
Mene pa zanima, kako je kaj s pogoji dela in življenja ne samo na švedskem, tudi na norveškem, kje je lažje najti delo, stanovanje itd..
Si želim gor, kjer je red in disciplina, pa mi je v bistvu vseeno kam..
Če ima kdo kaj več informacij ali kakšne kontakte za pomoč, se priporočam in bom zelo vesel..

Hvala in lp
Oto
Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 13 plus 11?