Slovenci po svetu

Domotožje, različne navade, težave z integracijo? Povsod je lepo, a najlepše doma. Prostor, namenjen izmenjavi izkušenj o bivanju onkraj meja naše države.
cinx 

slovenci na novi zelandiji

07.02.09 23:37

Sem na novi zelandiji vec kot eno leto,je kak slovenec na severnem otoku ali pa tud na juznem da se lahk mal po slovensk pogovri.

CHEERS MATE

matej
Pozdravljen Matej na žalost nisem na nz ampak v slo vseeno bi te vprašal kako je tam z delom in kako bi ga lahko našel ker bi želel za ene 3 mesce tja pridt. Kaj rabim kako vizo al kako to gre. Hvala l.p.
l.p
rad bi šel delat u novo zelandijo..,in če mi lahko kdo od slo.ki živijo u n.zelandiji pomaga..,naj mi prosim javi na mailu...
bilo kkršno delo sprejmem..
l.p Davor
zivjo
mene tut zanima kako je z delom na novi zelandiji.
star sm 21 in me zanima kako je na novi zelandiji in če je kej študenckega dela dol???
pa če do pozna kakšnega slovenca dol bi blo zelo vesev če mi to sporoči:
l.p Jan
Spakiraš in greš.
Probajte poiskati odgovre na tejli spletni strani
http://www.sta-lj.com/forum
Živjo!
No, tudi jaz nisem na Novi zelandiji, in tale pogovor sem našla, ker iščem informacije o delu in stanovanju tam doli... Vendar pa sem, ne tako dolgo nazaj, gledala po televiziji, da je na Novi Zelandiji kar nekaj slovencev in so celo naredili svoje društvo... tako, da bi jih skoraj moral najti! Veliko uspeha!

p.s.kaj pa veš, morda se pa naslednjič oglasim, ko bom že na vašem koncu ;)
Živjo,tud jaz sem še vdno v sloveniji in se nameravam čez približno eno leto priselit na NZ, samo da uredim vse dokumente in delovno vizo.
Rada bi se povezala z slovenci, ki živijo na NZ, ker me zanimajo njihove izkušnje glede življenja in dela tam.

Vsi, ki ste na NZ se mi lahko javite na moj mail.

Hvala in LP
MARKO

Re: slovenci na novi zelandiji

01.01.10 02:31

Zivjo Cinx!
Moje ime je Marko in sem pred dnevi pipotoval v NZ. Ce bo sreca, bi sli lahko nekje na pijaco, trenutno sem v Aucklendu, nameravam pa potovati po celi NZ.

moja NZ tel je 02102270635
Primozzz

04.01.10 14:06

en lep pozdrav iz Slovenije.
Trenutno iščem informacije v zvezi z NZ, kr imam 2.2. letalo do Aucklenda. Vidim da si pravkar prišel na to destinacijo, zato me zanima če bi mi lahko posredoval določene informacije. Sem študent in mislim ostat v NZ 3 mesece. Trenutno si iščem delo na kaki farmi, da se mal aklimatizeram, kasneje pa bi raziskoval to prečudovito deželo. kot prvo me zanima, kater hostl si naj uredim v Aucklendu. Hvala za informacije pa srečno v neznano....
Primož
Sporty

06.04.10 07:54

Zivjo Matej.

Jaz zivim v Aucklandu. Kje se nahajas ti? Sem poskusal po netu pregledat ce bi lahko zasledil kaksno slo drustvo ali vsaj kakega slovenca amapk nic srece.

LP
MIO

06.04.10 10:20

Živijo, tudi mene zanima življenje v NZ. Kakšni življenjski standard imajo proti našemu? Kakšne so osnovne šole- po zahtevnosti? Imam namreč otroka ,ki obiskuje 3. razred OŠ. Skratka, preselila bi se cela družina, zato me zanima čim več koristnih informacij.

Hvala in LP
Sporty

06.04.10 15:58

Standard na Novi Zelandiji je podoben kot pri nas. Sam vedno ocenim standard drzave po ceni BIGMAC menija - tu stane 8 dolarjev, kar je 4 evre. Drugace pa sem sel danes v trgovino pa ti lahko povem par stvari.

12 jajc - 1.25 evra
bel toast - 60 centov
1kg jabolk - 30 centov
1kg buck - 1 evro
1kg paradiznika - 1.5 evra
1kg zelene solate - 30 centov
mleko - 80 centov
bencin - 80 centov
dizel - 50 centov
,...

Ce te zanima kaj posebnega vprasaj pa ti bom napisal.

Sole so tu krasne, ceprav so po spolih loceni in vsi nosijo uniforme. Pravijo da so zelo kvalitetne in starsi so zadovojni. Klima je nora - pri nas je sedaj ze 1 mesec jesen in sem se vedno dnevno na plazi. Ljudje so izredno prijazni in narava je nora!!!

Kar veselo pot pod noge, se splaca riskirat!!!
Še jaz se bom malo vmešala v pogovor :)) Kako je pa za dobiti delo, jaz znam dobro angleško ker sem že živela v tujini, medtem, ko moj fant dobro razume govori pa bolj slabo. Nobeden od naju ne pričakuje, da bi obagatel ali karkolipodobnega, želiva si le spodobnega življenja in prihodnost za otroke. Če je možno se lahko razpišeš o delu oz. zaposlitvah. HVALA!!!
MIO

08.04.10 12:38

Pozdravljen Sporty,
Zelo sem ti hvaležna za odgovor. Zanima me še, kakšno znanje angleščine moraš imeti, da lahko sploh dobiš službo. Jaz znam osnove angleščine, moj fant zaenkrat nič ne zna, sin pa ima od 1. razreda AGJ, ampak tudi ne zna pogovorno, zgolj delajo na besednem zakladu.
Zanima me še kako dolgo čakaš na vizo in katera je najbolj primerna. Kolikor vem, da obstajta dve vrsti viz. To me zanima, da vem koliko časa imamo, da lahko gremo na tečaj angleščine. In še nekaj, kakšne so kaj plače in kakšni so kaj gospodinjski stroški (najemnina, elektrika, voda...)?
To je zaenkrat vse, če bi me še kaj zanimalo ti pišem.

Hvala in lep pozdrav iz Štajerske.
MIO

12.05.10 18:20

Pozdravljeni,
Prosila bi še koga drugega, če mi lahko odgovori na zgoraj zastavljena vprašanja. Res bi bila vesela vsakršne informacije.

Hvala in LP.
cock

14.06.10 18:22

Zdravo!
S kolegom se nameravava preselit na drug konc sveta!(koncno)! V planu sva imela Avstralijo ampak nam je na misel prisla Nova Zelandija! ..in sedaj sva totalno prepricana da je to res to! Ne misliva obogatit ampak samo poskusit zivet normalno zivljenje z punco,ker v ti nasi bedasti drzavi gre pocasi vse v maloro!
Torej prebral sem ze kar nekaj clankov po spletu in povsod je opisano z +5 .Niker pa nisem nasel nobenega potencialnega minusa o tej dezeli?A je res tako vse lepo in prav ali..? V planu imava dolgoletno selitev oz. ce se bo izslo. Vem da eno ali vec-mesecna turisticna potovanja dozivis kot vsak turist lepo in se ti zdi vse kul! Kako je pa dejansko ziveti tam nam Slovencam navajenim na vse in nic pa nevem in to me mocno zanima!Kaksen je standart,kvaliteta zivljenja?Kako je z najemninami oz. nepremicninami?Kaksna so dela oz. kaksno delo lahko dobis kot ljubitelj narave in po poklicu strojni tehnik?

Skratka zanima me cim bolj podrobno vse o NZ! Ce pa kdo vej naslov kaksne knjige,prirocnika,dukumentarnega filma,spletne strani z vsemi informacijami bi bil resnicno zelo vesel!

lep pozdrav!!

Luka
Kris

19.06.10 09:43

Oj!

No zgleda, da nas je kar nekaj takšnih, ki nam tukajšnje življenje ne ustreza več in smo željni novih izivov.
No z ženo greva ravno danes na predavanje http://www.avstralija.info/ o selitvi v NZ.
No me prav zanima kako bo?!!

lp
cock

20.06.10 21:07

no...zal nisem vedel za ta predavanja in sem jih zamudil!

kako je blo?
Kris

22.06.10 15:50

Evo v soboto sva bila na predavanju oz. so bili bolj pogovori...

Moram rečt, da sva zdej še bolj zagreta in sva se odločila za osebo svetovanje v katerem mal več izveš kakšne so tvoje možnosti dobit vizo glede na tvoj profil... no bomo vidl!

lp
alentomasic

14.08.10 20:45

Zdravo!

Moje ime je Alen, trenutno zivim v Londonu ampak sem zivel v Aucklandu 2 leti in je blo vse cool!!!!

Glede sluzbe in stanovanj je blo full lahko se znajti naokrog. Imam prijatelje tam in sicer potujem nazaj v Auckland ta December da si pogledam stanovanja ker se nameravam vrnit nazaj in uzivat naravo v Kiwi land.

Ce se hoce kdo povezat naj mi pise na email ali pa me najdi na facebooku.

www.http://www.facebook.com/profile.php?id=669991606

email: alen.tomasic@yahoo.co.uk
ki ora

08.11.10 12:27

zdravo-ki ora
8.11.2010
po pomoti sn najso ta forum.zivim tu vnz 13let.kakorkoli zacetek je bil tezak,sprememba okolja,nz anglescina,malo te lahko izkoristijo ni pa nujno.
ko sn zavohal kak svobodno se da tu zivet,sn dal ego na stran in trmoglavo sel naprej...
bi zelel iti ziveti nazaj v slo....no frikn way....
mislim da z malo skromnosti se dalec pride.
place so tedenske....kaksno olajsanje,tako da se iz financne strani stvari hitro zgodijo.
to leto sn bil v slo.. wow..skromno sn bil hvalezen samsebi in valjda bogu<nisem vernik>da sn
dal glavo dol
poznam par slovencev,avstricev,nemcev ki so imigrirali sem...in vecini ni blo z rozicami posejan zacetek....
daljni sorodnik je migriral v avstralijo in vem da jim ni lahko.
to pisanje ni namenjeno zbit komu pogum,samo namig da zacetek je lahko tezak....
vsem ki zelijo se preseliti sem zelim veliko srece....ce pa je kdo ki bere to pismo kuhar,kuharski tehnik, in je slucajno v nz na working holday visi,pa
naj rece A pa mu-ji morda lahk pomagam z sluzbo...
od casa do casa bom pogledal ta forum...
ki ora
ps.nikoli se nisem sodeloval na forumu,fak da fejsbok
pss.migriranje je eno velko loteriranje ce me kdo vprasa ker so se kar velki dnari in volja vpleteni v igro,in ce na kraju mislis da si se narobe odloco evri grejo vrgu vrit,in tezko je prenest poraz in iti domov.ce pa lahk vidis svetlobo na drugi strani tunela...kdo ve kaj te lahk caka...
psss.upam da to pismo ni depresivno,ce pa je pa mi naj to nekdo pove,in nikoli vec nebom delil svojih izkusenj,misli na netu....
marko.o

08.11.10 18:39

ojla prebral sem tvojo verzijo glede NZ.pa me zanima kaj delas v NZ glede na to da si ze 13let tam.po poklicu sem kuhar-natakar zaradi tega ti tudi pisem in me zanima kake moznosti imam?angleško razumemm,prosim za čimveč informacij,hvala že vnaprej,lp marko!
ki ora

10.11.10 22:24

ki ora
1.sezonska viza-jo lahk dobis ko si enkrat v nz kot turist...ampak le med nekje med decembrom in majem.pod sezonsko vizo lahk delas le v sadjarstvu-vingradnistvu...placa 12.50$

2.holiday working viza-zanjo lahk samo zaprosis iz nz immigracije v hag,moras biti med 20-30let,in na voljo je samo 100mest za slovenijo.placa 12.50 in gor odvisno kako sreco mas...

3.work viza.tricky...ce se se dobro spolnim....vsaj 3-5let delovnih izkusenj-recimo kot kuhar;moras pokazat iz delovne knjizice,chest x ray< zaradi tuberkoloze>,ah dokaz da si koncal solanje...in najpomembneje ponudba dela.se pravi nz delodajalec mora ti poslat ponudbo dela,da pa grejo stvari lazje okrog pa mora delodajalec tud pokazat da je delo bilo javno razpisano.--->se pravi da je delodajalec tvoj sponzor...kar pomeni da si lahk izkoriscen...nizka placa...
meni se je glih to zgodilo..in je blo sprejmi to al pa idi domov.pa sn reko da raje trpim 2leti tu kot pa v slo.<2 leti zato ker nisem bil zaposlen vec kot 9mescev v slo vkljucno z pripravnistvom.bil sn zlo mlad ko sn priso sem.>
ker moras v hag poslati nekaj papirjev ki morajo biti uradno prevajeni v ang...to tud kar nekaj stane.sem zrihtal delo tako mojemu sorodniku in ga je kar nekaj stalo.
MORDA SEM KAJ POZABO,ALI POZABO DODAT NAJ KDO DODA AL PA ME POPRAVI
jaz kuhar-tehnik.enkrat ko prbijes led placa je 0d 16.50 pa gor.stem se pa da zivet.okrog 500nzd na teden.ce si delis accomadation z nekom lahk presparas 300na teden-1200na mesec---600evrov presparanih...to pa ni tak slabo za zacetek.

se pravi na kratko;ce dobis sponzorstvo-povabilo delodajalca ti nekdo dela ogromno oslugo....

drugace pa o nz zivljenju tako;nekdo je to opisal kot anlo-sakso,ali nomadsko...zelo fleksibilno.
danes nisem zadovoljen tu,naslednj teden sem 600km drugje.cez pol leta kdo ve.
men se dopade tu,svoboda in to,delamo tak vsi ni vazno ki si,milford sound,most beutiful place on earth,ljudje fantasticni,ribolov enkraten,pohodne poti prelepe,avtomobili najmanj 1800ccm,malo jih je manj kot to,cigareti 14dolarjev,pivo zanic,tekila ugabna tu,coca cola cenejsa od vode,vino dobro,hrana we love rib eye tu,svinjina tak tak.klobase zanic,pasteta zanic,siri tak tak,kruh..hahaha,keksi,mufini tu zlo dobri..SLADOLED NAJBOLJSI NA SVETU!!!!!,punce se rade dol dajo to ni skrivnost,hise so kolibe proti nasim,elektrika je draga,za vodo ni potrebno placat kot za smeti,tehnicni 50$,registracija je 270$????nekaj takega,bencin 1.82$,najemnina odvisno 180 in gor na teden,z malo srece lahk dobis dober avto za 3000$.

vem da tisto sponzorstvo kot jo stari ljudje tu imenujejo je pain in the butt,but its the way to do it.
bi zelel slisat izkusnje drugih ljudi ki so in kako jim je ratalo postati resident,verjetno so lukne v sistemu ki jih jaz ne poznam in kak se da okrog zaobiti sistem.nekdo mi je povedal da brazilci so profiji v teh stvareh.amak ce se dobor spolnim,in koliko mi je v spominu ostalo-job offer
baje pa ce prides kot turist sem in poskusas dobiti delovno vizo jo verjetno ne bos dobil....
dosti srece vsem
ki ora
ps.UPAM DA SE KJE MOTIM,IN BO V PRIHODNOSTI NEKDO DODAL LAZJO POT,ker sovrazim bit negativen..ce bi blo res lahk migrirat v nz,beri naslednji clanek;
http://nz.news.yahoo.com/a/-/world/8296555/australia-and-nz-top-migrants-choice/
Milan Kraner

11.11.10 18:30

Lep pozdrav izMaribora Imamželjo živfet na Novi Zelandiji,star sem 50 let v najlepših letih vendar brez službe,sem samski,po poklicu živilski tehnik in mesar prodajalec.prosim,če mi pomagaš priti gor posledično sem brez denarja,nisem in nisem bil kaznovan,rad bi zaživel polno življenje.lep pozdrav iz Slovenije
Milan Kraner
ki ora

12.11.10 11:50

ki ora
g.Milan...nisem v poziciji da bi komerkoli pomagal.to receno; is srca bi pomagal vsem...
vem da je starostna meja dolocena katera ne vem.
marko;holiday working viza....
trenutno lahk pomagam;beri; kuhar ki je tu v nz na holiday working visi.
samo 100 slovencev lahko dobi working holiday viso.....
recimo mladina ki pride sem z working holiday viso in grejo delat v sadavnjake;sure they have good time,ampak z isto viso mlad izkusen kuhar,diesel mehanik ma vecije zivljenske moznosti.
in priloznosti.
ta mladina gre delat z whv v sadovnjake kjer bi lahk isto delali z seasonal viso.placano dobijo 12.50.
ista mladina ki majo recimo zgoraj naveden poklic pa majo moznost zasluska 15,16+$na uro++priloznost za zivljenje
na kratko-kdor pride sem z holidaj working viso in gre delat v sadovnjake=:(
delo v sadovnjakih,se je fun,zanimivo,caga na kratko +trdo delo,sam ko opazujem vecina ko se dela koncajo= zivotarijo+zacne se zima,vem sn vido na lastne oci... je zivotarjenje..
beri med vrsticami kaj je tu moralen nasvet..in g.milan in marko in se marsigdo se bo stem strinjal....
moje misli....
ki ora
ko je poletje tu je vse kul,ampak enkrat ko se zacne april pa do septembra-octobra zna biti zlo mracno-temacno,tema je 5.30-7am,dost zna dezevat,tud ce si si uspel kupit kombi in mislis da bo ze kak...pozabi-to ni zivljenje,holideyevanje...razen za one ko so ramboti po dusi,pa se rambotu se bi zmesalo po par tednih.zna dezevat ogromno
DONT VASTE WHV V SADOVNJAKIH!!!!!
DaniNz

16.11.10 06:32

Zivjo vsem,
mene zanima ce je kaj slovencev da zivi tukaj na Novi Zelandiji
Pripravljamo eno festo-druzenje za staro in mlado v Aucklandu sredinom Decembra
Ce koga zanima bi radi slisali od vas prosim pisite na naslov
dani@slovenia.co.nz
ki ora

17.11.10 23:22

ki ora
pozdrav iz juznega otoka.auckland je malo predalec zame trenutno+delo<busy december>.ce bi imel moznost priti bi prinesel lepinje in lepinje bread pa kaki
beli kruh z rozinami al pa sarkelj.
ajvar pa srbska...
baje bi moralo biti v aucklandu kar nekaj hrvatov;pa sreco sem imel srecat kar nekaj srbov...
veliko srece
ki
Radek

26.11.10 12:07

Najprej zdravo Novozelandci. Samo me zanima kako je z delom pri vas, saj bi se najvrjetneje kvalificiral za avstralsko vizo, delal in živel pa bi na Novi Zelandiji (koliko mi je znano je to možno).
Zanima me , kaj bi lahko počel:
-imam končano srednjo šolo- strojni tehnik
-imam končano šolo za poslovodjo
-imam ogromno teoretičnega znanja o vodovodu, ogrevanju (vem da tam centralnih ogrevanj skorajda ni), klimah, poznam veliko materialov na tem področju.
-znam delati vodovod, (oziroma kompletna distribucija vode), ogrevanje (kanalsko, toplovodno, sevalno) , klimatizacijo.
-poznam kup gradbenih del (specialnost okna,vrata, mavčni(gibs) sistemi).
-star 37
-zaposlitve 11 let trgovina (od tega 5 let kombinacija 6 mesecev trgovina, 6 mesecev teren - montaža klim, ogrevanja, vodovoda....), 5 let lastno podjetje, montaža gibsa, oken, vrat, vodovod, ogrevanje, klime, razne sanacije..
Hvala za informacije.
Radek

26.11.10 13:35

Bi prosil še za eno informacijo. Kot kaj se v Novi Zelandiji tretira izobrazba (naša) strojni tehnik (5. stopnja).
Hvala za odgovore.
Andrej Brilly

27.11.10 15:21

Smo proizvajalec bio masivnih lesenih hiš (iQwood). Naše hiše imajo izjemne značilnosti zlasti v primeru požara ali potresov. Zanima me ali je kje kak Slovenec v Novi Zelandiji, ki bi mi pomagal prodreti na trg Nove Zelandije ali pa vsaj pomagal vspostaviti kak pameten kontakt.

E-mail andrej.brilly@gmail.com

Produkti:

iqwood.com

naravnahisa.si

cenejeDoHise.com
ki ora

30.11.10 23:36

ki ora
redek;
vsaj 4 letna sola je potrebna za imigracijo.kaorkoli z vasimi leti ni mogoce dobiti work holiday vise-whv lahko dobi mladina med 20-30 leti.
to sem ze v prejsnjih pismih povdaril;
nekdo z 4 letno solo,je med 20-30 letom,ima vsaj 5 let rednih delovnih izkusenj bo z WHV ostal dlje ali celo migriral v nz....to je edina pot ki jo lahk jaz vidim.
nz migracija so z maslom namazani;recimo work holiday visa<WHV> je veljavna med aprilom in aprilom.se pravi da si tu lahko le eno sezono- beri 3-4 mesce za pobiranje sadja in podobno.
se pravi ce dobis whv in potem se odlocis....ajd gremo,bos sem priso sredi zime...ce nimas recimo 4000e sabo ne mores nic..in ni dosti del v tem casu.
s 4000e si lahk kupis recimo spodoben station vagon,ga preuredis v spalnico,in ostane ti dnara za bencin in hrano z nekaj cas...verjetno lahk vidis celo nz na tak nacin...in vmes gres od vrat do vrat iskat sluzbo....potem pride druga pol decembra in sezonska dela se odprejo 12.50$...in potem do aprila delas in potem gres domov
iz lastnih izkusenj vem da gostinski teh. z WHV bo priso do hotela iskat sluzbo,pokazes viso,cool.15$/h.bla bla bla.delodajalec je zadovljen s tabo te zeli meti v igri naslednjo sezono...in tako naprej

redek ne vem tocno kak stvari se odvijajo v drugih sectorjih,vem pa da strojni tehniki nimajo nikakrsnih problemov...kak pa dobit job offer v vasem sectorju jaz nebi vedo kak iti okrog..
.

Andrej,pogledal sem web site,tu in v avstraliji ker vem so samo take hise.lesene,enoetazne,zato ni v septemberskem potresu v christchurchu veliko his slo dol.
Blo bi super kul ce bi se kak drug slovenec ki zivi tu povedal svoje izkusnje kak dobit del.vizo ali job offer.
ki ora
ki ora

30.11.10 23:42

redek;pozabo dodat.
v avst.je Baje dost tezje migrirat oz dobit del.vizo.baje rabis 5 letno job offer,morda se motim ampak tak sn slisal.....
veliko ljudi uporabijo nz in nz zakone da pridejo delat v avst.
avstralija,not my cup of tea......
Radek

02.12.10 18:26

Najprej, ki ora, hvala za odgovor.
Za migracijo v AU bi naj imeli (po kalkulatorju) 110 točk. Za stalno vizo jih rabiš 120 (Skilled – Independent Visa) 10 točk bi pa naj še dobil na osnovi jezika, ki je pri ženi (rabi IELTS 7) vnešen kot ne dovolj dober, tako da imam upanje, da bi to šlo nekako skoz, s 100 točkami pa lahko dobiš
(Skilled – Sponsored Visa) regionalno sponzorirano viso za AU.
Migracijo smo si predstavljali tako, da bi našo hišo v SLO dali v najem za neko obdobje, da vidimo če je NZ to ali ne, hkrati bi nam pa pomenilo to nek fiksen prihodek. V kolikor je to to, bi hišo v SLO prodali in kupili drugo v NZ (mislim da bi istržili za hišo vsaj 180-200k €=315-350k NZD), nekaj za začetek bi za ta denar dobili, ali bi pa (samo hipotetično- ne sanja se mi kakšni so pogoji) šli sami v gradnjo.
Možno je, da bi lažje dobili NZ vizo, vendar če imamo AUS lahko živimo kjer hočemo v NZ ali AUS, strošek vize je pa najvrjetneje nekje tukaj.
Kako je z odprtjem podjetja v NZ? Kaj rabiš (minimalna sredstva, izobrazbo), konkretno razmišljam o gradbenem podjetju.
Imate na NZ homeopatske lekarne (naravno pridobljena zdravila- pri nas prepovedane, v Avstriji pa polne Slovencev), saj je žena farmacevt s kar nekaj izkušnjami...
Hvala za odgovor.
ki ora

04.12.10 10:48

hi redek
ok ce mas 110 tock ze zbranih in na podlagi tega lahk dobis delovno vizo pol to je full cool.
tistih extra 10 tock bos avtomatsko dobo ko bos tu ali v avst vec kot eno leto.
jaz bi cist tak naredo kot mas v planu..priso sem al tja na delovni vizi,vido kaj se dogaja....pol pa se odloci ce ces prodat hiso.....ce bos sem priso z enimi 15000e in ce te sluzba ze caka pol ni panike.15000 vem se slisi dost in je dost ampak ti bos mel mir en cajt....no pressure...
kupit si bos moral avto,becikl,pralni stroj,hladilnik,najtet hiso,kaki teden bos verjetno mogo ostat v motelu da prides ksebi........jaz bi priso z vsaj evo z 10000e.
vem da tu v nz moras vsaj biti 3 al 5 let da lahko zaprosis za stalno bivalisce..v petih letih pa bos dobo tistih 10 tock.
podjetje je lahk odpret,homeopatija-no problems....
jaz ko bom mel dnara dovolj nasparanega pa bolj pomembno ko bom vedo ki hocem zivet bom gradil,ja ene 300 k bi blo zlo prirocnih...
prid sn dol tu je texsas....
nakratko;ne prodaj hise,in ne idi nikamor brez dnara,pa le pogumno.......
ki ora
Radek

05.12.10 11:47

Hvala ki ora. Ja, če se bomo selili, bomo tak porabljali kaj mamo našparano, pa avto bomo prodali, spet inkaso, tak da bo na razpolago nekaj malega več kot 15k€ (mam še firmo, tam je še kombi, ki je še nekaj vreden, prav tako posli..).
Bi pa res rad, da se mi življenje umiri... je zdaj čist noro..samo iskanje in zbiranje dnarja.
Za točke, kot sem napisal, še nisem preverjal NZ immi-ja, 110 jih je po avstralskem.
Hvala.
ki ora

05.12.10 22:25

ki ora
ce mas 110 avstralskih tock,potem za nz ni panike...so zlo podobni.
kakorkoli, mam se en nasvet,ce mas familjo al pa ne,v vsakem primeru preden gres v avst,al pa nz bi blo zlopriporoceno da se povezes z slovenci,hrvati,srbi.nekdo ki bi takoj bil pripravljen mal razkazat naokol-to je zlo pomembno.
vem da v brisbanu je veliko slovensko drustvo.ce pa ves kam bos sel probaj preko neta najti kakega istogovorecega domacina,da ti razkaze naokol.drugace se bos pocutil kakor da si se vrgo v prevec neznano.
ce nimas avta je glih tak kakor da nimas nog tu okrog.razdalje so ogromne.en stvar;avti v avstr.so drazji kot tu.za 5ke dobis tu spodoben avto.v avstr racunaj skoraj duplo.
jaz bi defenitivno probal narediti tako;jaz bi sam priso,bi pusto familjo odzad za kaki mesec al dva.-da se "svobodno udomacim".da ko familja pride mas situacijo "pod kontrolo".
mojih par misli
ki ora
Radek

06.12.10 10:23

Se strinjam s tabo ki ora.
Mi smo razmišljali, najprej o AUS, nato smo preklopili na NZ, kjer pa še nismo bili. Zato si bomo najvrjetneje v vaši zimi (julija ali avgusta) privoščili počitnice v NZ, da vidimo, da je to to. Koliko sem uspel dobiti informacij, nam bo veliko bolj odgovarjal severni otok (je bolj toplo..), istočasno bi bili radi ob moju, kjer se je možno tudi kopat čim več časa.
Ko se odločimo za NZ (fiksno) pričnemo tudi urejat vize (smo pa prepričani, da nam bo to to, saj nam predvsem vrednote v SLO ne štimajo - pokazat se pred sosoedi, šimfanje, zavidanje, nevoščljivost... nas sosedi čudno gledajo, ker hodimo na dopuste, mamo soliden avto, hiša pa ni dokonca renovirana....kot da je to njihova stvar...), sam se bi, če bo možno, preselil nekje marca ali aprila (2012), družina bi pa prišla konec junija (ko se konča šola), v tem času bi najel hišo ali stanovanje, nabavil avto, potrebno opremo, poiskal delo.... da so, ko se preselijo ostali, osnovne stvari porihtane.
Tako da, ki ora, imam isto razmišlanje kot ti, me pa zanima, ker nikjer ne najdem, če je v NZ kako društvo Slovencev (vem da naj bi obstajalo hrvaško, baje tudi srbsko), saj so take informacije, kot jih dobiš od vas, tam živečih ljudi, najbolj realne in kvalitetne (seveda, vsak opisuje zadevo malo drugače, saj jo tudi drugače vidi...).
Vsekakor bi rad našel kakega domačina, ki bi mi bil pripravljen podati kako informacijo, enega sem našet (hvala ki ora), ki mi podaja infote, samo žal na napačnem otoku, samo osnova je pa ista.
Lep dan. Radek.
Radek

06.12.10 11:56

Težava pri NZ vizi je, da so za njo potrebni poklici, katerih sam nimam. V AUS bi se kvalificiral kot plumber, sicer sem strojni tehnik, vendar imam veliko praktičnih izkušenj pri vodovodu in klimatizaciji, preverjanje pa ne bi bil problem. Brez poklica na Novozelandski Essential Skills in Demand Lists pa imam samo 70 točk (poklic ti jih da 60!), mogoče 80 (po kalkulatorju- sem danes preverjal), tako da nam bo lažje dobiti še 10 točk za AUS.
ki ora

07.12.10 12:31

hi redek
ja, fukn ej?tisti online kalulator je kar vredi pogrutavscina,veliko ljudi zgubi upanje ko gredo skozi tisti kalukulator....kot sem ze napisal;nz miggracija je z maslom namazana.bi moral videt kak indijci in sri lankanci dobijo vize tu....ja?....no problem....kdo fakn ve zakaj.....
generalno nas slovence dajajo da spadamo pod eastrn block-kot da smo del rusije al pa kaj takega...ja vem...ne zgubljat besed...
res je, severni otok ma mal drugacno klimo...veliko srece kakorkoli se boste odlocili ce pa slucajno vas nanese ki tu okrog,pa ja,cemo pomagat.
ne obupat!
lep dan...
ki ora
meo

19.12.10 09:41

Pozdravljeni, no upam da je ta del foruma še aktiven.
No midva z ženo pa razmišljava, da bi se preselila v NZ, imava dva predšolska otroka.
Zanima pa me, če se je kdo preselil dol s celo družino, ter kje bi dobil več informacij o postopku pridobivanja državljanstva/vize ter zaposlitve.
FStreet

19.12.10 16:35

Živjo!

Zanima me podobno kot vse tukaj. V mojem primeru pa je tako: z dekletom bi se oba preselila v NZ za več let oz. za vedno. Jaz trenutno delam na radiu, kot avdio producent. Imam 6.2 stopnjo po našem sistemu (Bachelor of Honours). Zanima me kako delujejo TV in radio hiše tam doli in bi prosil za kakšen kontakt oz. priporočilo. Star sem 25 let.

Ali je sploh možno dobiti job offer preko neta, če ne poznam nobenega od tam? Se je bolje preseliti in potem iskati delo? Ali bi se morala s punco poročit, da bi se lahko oba preselila?

hvala za info
ki ora

20.12.10 22:13

ki ora
ko priletis v nz dobis 3 mes.turisticno vizo..,da lahk ostanes se osanes se druge 3 mesce moras met dober razlog,dost denarja,al pa sponzorja....
ce ostanes dalje kot lahko si v nz illegalno....
smesno poznam vsaj 2 tipa ki sta ilegalno zivela tu ohhoo let,se porocila,placevala taxo,pol pa en dan sta rabla iti iz nz na dopust pa je velk problem nastal....sem siguren da je v tem trenutku en velik kup ljudi ki so tu ilegalno...
v eneni posti sem dodal en link v katerem je napisano ce bi ljudje prosto lahk se odlocli kje bi lahk ziveli bi se stevilo ljudi v nz povecalo za 186%.
Ja zato so 2004 oreng spremenili nz immigracijske zakone.
ker jaz delam v turizmu vem kak sistem deluje,in sem v prejsnjih postah to z podrobno opisal.
drugace pa najboljsa pot bi bla prek agentov,<ne da jih advertizam,>oni si stem dnare sluzijo,tak
da verjetno lahk garentirajo job offer in deelovno vizo.....to je way out of my leauge,ne poznam sistema in poti....
AHA,ena pot je priti sem in se zaljubiti in porociti z nz drzavljanom...well....haha,sem srecal slovenko,v srednjih let<50??>,prava sex bomba,ce se spolnim pravilno nalodana z dnarom in vdova,ki je hotela se sem porocit...te zenske nebom pozabo....
ja pa polno russinj se sem poroci...enkrat ko sem sem letel sem sedel zraven ruskinje ki se je sem porocila,ja mal je mela problem s cirilico...JA TAK DA VSE JE MOGOCE!!!!!!!!
mal nemocno se pocutim,ker ne moram dati boljsega nasveta kot da ce je kdo resen in ma dnar in gre preko agencije....
f street;
Glede ra/tv -->da realno pomislim,sem siguren da tvoj poklic ni na shortige list za migracijo,sigurno so postaje polne amerikancev,anglezev,ircev,nzcev...ce se dobro spolnim en cas nazaj je na eni tv postaji ogromno ljudi zgubilo sluzbe...
drugace pa google clasic hits....tam se vedno kake sluzbe dogajajo
mao;
odvisno na tvoj poklic,agenti bi bli najboljsa opcija ce sem iskren.poznam eno slo druzino,ki so tu ze kr en oreng cas....
ki ora
ps.me pa drugac zanima kolko dnara racunajo agencije....
Rade

20.12.10 23:52

Ki ora, evo spet mene. Sprašuješ koliko zaračunjo agencije. Meni je Lenko dal ponudbo za study & work vizo za AUS ali/in NZ. Za družino (2 otroka+mama in ata) je znašalo 2.400 AUD. V ceni je zajeto samo posredovanje v IMMI in za šolanje- brez pregledov, oeritev, šolnin, IELTS testa.... Tak da te kar nekaj pride, viza za residenstvo je pa tudi kar nekaj dražja (bi mel najvrjetneje težavo z IELTS). Najdražja varjanta je bila pri meni poslovna (business) visa (dokazovanje, da imaš vsaj za 150.000 EUR premoženja). Tak da lahko računaš s stroškom cca 5000 EUR+ (za prevode, teste, zdravniške...). Ja ni poceni, samo v SLO plačam davka letno vsaj 5krat toliko, tak da sem na ivici, kaj naredit, saj uspeh ni nikjer zagotovljen (saj nam v SLO laufal, sam če je država tak požrešna, da moreš delat non stop, da nekaj maš)...
Posebaj lep pozdrav pa tebi ki ora.
Radek.
Radek

26.12.10 15:49

Kak je ki ora. Je vse v redu? Slišal sem, da je spet streslo južni otok. Upam da ste v redu.
LP in leppo novo leto.
Radek
Onewoman

26.12.10 20:29

Lep pozdrav vsem.

Mene pa zanima kake so kaj možnosti za tiste,ki imamo visoko izobrazbo. Sama delam celo magisterij iz informacijskih sistemov. Sem za začetek pripravljena delati kako nižjo delo od prodajalca, receptorja ipd. Ampak mi ni jasno če imaš WH vizo ki jo lahko koristiš eno leto. Kaj če si v tem času najdeš delodajalca, ki bi te zaposlil? A lahko dobiš kar delovno vizo? Ali greš po teh WHV (working holiday visa) lahko samo domov in šele potem prosiš za delovno vizo? Najlepša hvala.

Lepo praznovanje novega leta:)
ki ora

30.12.10 11:21

ki ora
rade;kolega iz chch mi je povedal da ni blo prevelke panike, shoping mall pa se je sprazno baje v trenutku...
tistih 5000e za celo druzino bi bilo tam neki kak bi jaz razmisljal da vse potrebno se uredi in prevede,vem da prevodi so prekleto dragi...pismo vse stane a ne??.....ne vem kak tocno gre prek agencije,ce pa ta clovek pozna pot,po kateri lahk kompletno legalno brez prevlkih tezav migriras<delo in to!!!!> potem bi blo to to...
vem lahk je meni to pisat ko sem tu.....
one woman;kuharji so na shortige listi,videl sem vsaj en primer kak je brazilec tak napredoval iz whv na wv z job offer.
v drugih sektorjih iskreno ne vem,obljubim da bom enkrat v naslednjih nekaj tednih poklical immigracijo in se tocno pozanimal ce je se vedno mogoce napredovat iz WHV z job offer do work vise in ce v katerih sektorjih....
lp in srecno srecno novo leto!!!!!!!!!!!!!!!!
ki ora
Simon76

30.01.11 15:40

Ki ora Ali bi mi lahko posredoval kakšne inf na moj mail simon.peterzinek@t-2.net. Želili bi se preseliti v Novo zelandijo smo namreč družina. Razmišljamo, da bi bilo bolje ko bi šel najprej le eden od nas in se potem preselili še drugi. Kako bi prišel najhitreje do delavne vize Sem ing. Gozdarstva in je moj poklic na LTSSL seznamu. Ali mi lahko kako pomagaš?
ki ora

30.01.11 22:36

ki ora
kr naenkrat je februar...
ali je mogoce dobiti delovno vizo ce si tu na whv in dobis job offer?
sem poklical <3x-3razlicni ljudi>in nisem mogel dobiti jasnega odgovora,in vsekakor mi nihce ni odgovoril ;ne nemores ali ja lahko
ti klici so snemani in so kasneje<po mojem> analizirani in strenirajo te ljudi da ti valjda ne morejo dati direktnega odgovora.....
ultimate answer;ce lahko dobis working vizo po working holiday vizi in zelis ostati v nz mas najvec moznosti;
-ce je tvoj poklic na shortige list
-ce mas job offer
-vsaj 3 let delovnih izkusenj
UPAM da se kje motim,in da me kdo popravi...
vem da je immigracija zlo omejila izdajanje viz.
SIMON;evo,sam nisem preveril preveri sam;seek.co.nz ali trademe.co.nz -jobs
in sem siguren da bos najsel delo,ampak za vsako delo ki je listirano je pogoj da moras meti
papirje urejene preden zaprosis za delo....
v preteklosti je blo drugace,delodajalec je z malo truda ti pomagal do vize
ne da reklamiram agencije;ampak ta bi bla najboljsa sansa,
KER ne mores vec priti v nz in dobiti vize kr tak-tako je blo mozno do nekje 2006.
SIMON privatnega emaila vam ne bom posiljal ker vse kar vem sem ze napisal,in iskreno ne vem
kako bi lahk pomagal.....
RADEK kak tebi gre?
ki ora
Radek

31.01.11 11:59

Hvala, v redu. Malo smo naš plan morali spremenit. Trenutno nič NZ (žal). Ni realnih možnosti za koliko toliko spodoben začetek (resident visa). Tako da zaenkrat tudi ne razmišljamo o business vizi, ker je povezana z veliko kapitala (bi morali najprej prodat hišo), pa da ti pol ne zalaufa pa se vračaš- nam je preveč rizika.
Pridemo pa na dopust 2012 (upam- začetek leta) za 3 do 4 tedne.
Lep pozdrav v sanjsko deželo.
Radek.
aleira

31.01.11 20:18

Zdravo!

Sanje...recimo, da imamo možnost migracije in nekako zberemo denar, ki ga potrebuješ da sploh začneš razmišljat v tej smeri (kolko razumem vsaj 15000e), prideš dol in nekako v prvih dveh mesecih dobiš šiht. Kakšne ima možnosti za normalno preživetje štiričlanska družina z dvema otrokoma? Ali bi potreboval še več denarja kot na začetku ena in kasneje dve plači, da bi lahko začeli novo življenje. Kakšni so stroški najemnine in ostalih stroškov stanovanja, hrane, avta.... A lahko dobim kako primerjavp s Slovenijo, kakšen je življenski standard? Ti konec mesca kaj ostane, če imata obadva starša delavske plače? Kako je z varstvom predšolskih otrok? A bi dobila dopust ali bolniško, če otroci zbolijo?
ki ora

01.02.11 02:52

ki ora
ok,mam glih mal cajta,pa da vidimo....
ok aleira....v nz je zakon da maj kot 12.75$ na uro ne mores zasluzit<to zasluzijo tu 15letniki ki pomivajo posodo.>pa recimo da bo lazje s stevilkami 13$/h.delo bo prislo z 40urami=520na teden-18%davek=
427$na teden x 2placi= 850na teden x4=3400 na mesec
najemnina-180 na teden -720 na mesec
elektrika -150 na mesec poleti 200pozimi
internet z 40gb-slingshoot -106 na mesec
=2424 ostane na mesec
MINUS HRANA;jaz pecem kruh in delam jogurt doma,
jogurt liter je okrog 6-7$ v trgovini,ga delas doma 1.8$na liter
kruh-med 3-5 za kruh ki je uziten,doma jaz-recimo 1$za 800g kolac
mleko v prahu za 8l mleka je 10$,mesorecimo 6$za 4 velke bedre,mleto 9na kilo???kila poceni sira okrog 10$,ribe pa znajo bit drage,sladoled 2l okrog 4$,zelenjava ta zna bit mal drazja kot v sloveniji to zagotovo,sadje tudi.moram res iti v trgovino,1kg cesenj 12$ ampak to je najdrazje sadje,jabolke 3.5$za kg,ostalo pa tu nek al pa vmes
spageti,konzerve to je pocen,riz 2$ na kilo
MINUS AVTO;recimo en 1.8l avto=7.5-9l na 100km;cena bencina trenutno 2dolara
za avte ki so starejsi od 10 let je teh 2x na leto.tehnicni stane okrog 50$
registracija 275 nz leto zavarvolnina?? paket ce ti povzrocis nesreco,da zavarovalnica pokrije skodo drugega avta..400$na leto ce le tolko
ajde recimo 150 za hrano na teden-to ni skromno pa se vedno ti bi ostalo cez 1500$na mesec.
in to so kalkulacje z dvema najnizjima placama,recimo moz je mehanik,painter,gardener,operater masin,kuhar,plumer,pek,pa bo posavka 16pa gor na uro nekatera dela celo 18 pa gor.
po kakem letu ko se mal okrog spoznas pa to pa lahk stroski grejo dol
aja bolniske pa dopust jaja-placan dopust je tu mal drugacen
to bi pokrilo vecino stroskov deli za japonske avte pa so se kr pocen.honda,nissan,mitsi,toyota...
vode in smeti tega ne placujes kot najemnik
pivo;ce brez laskega ne mores zivet ne pridi sem.;cena piva pojma nimam ker ko se mi zalusta se ga napijemo po delu vec al manj zastonj.steklenica vina;joj,9$pa gor ce se dobro spolnim
ribolov iz morja in ustj je free,iz rek je karta 90na leto...tu neki
cigareti...17$ jaja wow
ce pa hoces bilokaj kupit pa mi uporabljamovvv. trademe.co.nz
kako se te stevilke primerjajo z slo?menenja,misljenja?
ki ora
radek,2012 ni vec dalec me res zanima kako ti bo vsec,obcutki....je resnicno drugacno zivljenje tu
ki ora

01.02.11 03:05

ki ora
kak je z zdravstvom;
enkrat ko si resident te obisk pri splosnem zdravniku stane okrog 20$<odvisno ki si-mene tu 16> plus nekatere tablete,vsi testi ki jih moras opravit so v tej ceni.
ce gres direktno v bolnico je zastojn
zobozdravnik;plomba 200$,gnil zob;se pravi da ti kanale scistijo in blalala okrog 1200$,do 18leta je zobozdravnik zastojn,operacija za viboljsanje vida je 4000dolarov.
to bi zaj moglo pokrit res vecino
ki ora
aleira

01.02.11 09:28

Hvala ti ki ora, ker si si vzel čas.
Ne vem kako je z drugimi slovenci, enim gre kar fajn. Mladim družinam je kar precej teško. Obadva univerzitetna inženirja, delava v proizvodnji za minimalno plačo, pa vsi jamrajo da bo še hujše. Trenutno na porodniški dobim cca 480e, otroški dodatki za dva otroka 240e, mož malo zaposlen, malo na zavodu, trenutno na čisto bedni plači okrog 550e (neto zneski). Ko bo konec porodniške bo katastrofa, nobeden noče zaposlit mlade mamice, bog ne daj oroci lahko zbolijo!Stanovanje sva podedovala tko, da ne plačujeva najemnine. Stroški za stanovanje: Elektrika 45e, komunala 40e, internet 30e, rtv 12e. Ostali stroški: zdravstveno zavarovanje cca 50e, mobi recimo 30e, vrtec 40e (vrtec plačuješ glede na dohodke). Ogrevamo se z drvi, recimo da pokurimo 15m3 = min 750e na leto (če si jih razžagaš sam). Za hrano porabimo okrog 300e na mesec . Avto je vreden recimo 3000e, za zavarovanje damo na leto okrog 300e + 2x na leto tehnični (cca 30e)+ cestnina za pol leta znaša mislim da 50e+ potem rabiš še vinjeto za avtocesto - dodatnih 100e na leto. Bencin 7l/100km - 1,30liter. Naslednjič ko bom šla v trgovino bom lahko napisala bolj točne zneske hrane. Zdravstvo je zastonj- recimo, oz si ga plačuješ - cca.11e na mesec od plače+dodatno zdr.zav. 23e(ne vem zakaj dodatno, če ga moraš nujno plačevat). Zobar je druga zgodba, čakalne vrste so za znoret dolge, tako da greš raje samoplačniško če kaj nujno rabiš (zalivka na enem zobu okrog 30e - močno odvisno od zobarja, eni so pravi oderuhi). Kakšni mostički in kvalitetne nadgradnje zob so pa noro drage.
Nevem kako živijo drugi Slovenci. Verjetno več kot maš, večje maš tudi stroške. Saj se preživi nekako iz mesca v mesec, ampak če bi imeli kje drugje boljše možnosti spakiramo kufre in reskiramo, res nimamo kaj dosti zgubit.

LP, Aleira
Radek

02.02.11 12:26

Aleira, sprašuješ kak je standard v NZ. Odkrito, nimam pojma, vendar bi po vsem prebranem (smo razmošljali o selitvi v NZ- tako da so me te zadeve zelo zanimale, in sem jih kar solidno preštudiral) lahko rečem, da finančno standard ni ogromno boljši, je pa nekaj. Če greš zaradi denarja, ti to odsvetujem. Če pa greš zaradi drugih stvari (življenje je bolj free, nihče ne gleda kaj maš v loncu, ko nekdo kupi avto, ni nujno, da bodo vsi sosedje kupili hitro boljši avto, pa čeprav pol jejo sam "kuhan krompir"....) pa kar pogumno. Najprej na http://www.immigration.govt.nz/ po informacije, ali imata poklic ki je na listi (sam ga nimam, zato ostajam v SLO -je pa res da ni samo to). Pa dobro vse preštudirat kaj vama piše tam. Kot fakultetno izobražen par, mislim da bosta za življenje spravila skupaj dovoj denarja (sploh, če bosta delala oba). Pri plači pa vaju tako ne bodo nategovali ( oprostita, samo ob taki izobrazbi bi tudi pri nas morala zaslužiti vsaj 2 krat toliko).
Z vajino izobrazbo, bi že pakiral, seveda pa je pogoj znanje angleščine (brez tega ne gre), saj bosta sama v SLO težko kaj naredila (hvala bogu in staršem- tudi sam sem podedoval hišo- sicer je najvrjetneje nikoli ne bi imel). Razmislita tudi o otroku - otrocih, kaj jim bosta lahko kje ponudila. Pa tudi o tem, kaj vama SLO pomeni (ter ljudje okoli vaju). Domovina je potem NZ- če ti bo SLO ostala domovina, potem bo bolj težko (ne mislim, da bi skrivala poreklo, samo domovina je tam, kjer si zares doma). Nekaj se zgubi, nekaj pridobi. Živeti pa bi tam, z vajino izobrazbo, morala boljše, kot živita trenutno tukaj.
V kolikor ni na listi iskanih poklicov v NZ vajinega, je možno, kolikor mi je znano, živeti in delati na NZ tudi z Australsko vizo (obratno pa ne- to inf. prej preverita, mi je bila sporočena preko agenta).
Skratka, da zaključim. Za vaju sem prepričan, da bi bolje živela na NZ, samo je pa daleč, zelo daleč (v Evropi ti SLO lahko ostane domovina- si v 2 urah doma, z NZ pa rabiš skoraj 2 dni).

LP Radek
aleira

03.02.11 21:03

Radek, res je da ni samo denar vzrok za selitev je pa nuja za preživet, mene je bolj zanimalo če bi lahko normalno živel z dvema plačama. Tist kuhan krompir, pa filanje tanka pol za 20e tudi meni obrača želodec. Tudi tukaj bi v normalnih pogojih v najinem fohu dobila enkrat več, kot mava (ne dva krat - na žalost). Ne vem pa če te dol ravno čakajo s šihtom, a misliš da je res tolko prostih delovnih mest (jasno bi bila pripravljena delat na začetku pod svojo stopnjo)? Malo sem gledala tudi po tujih forumih in zgleda kot da se cele turume dol valijo, se mi zdi da jim bo kmalu poln kufer priseljencev.
Najin poklic sicer je na LTSSL, vendar ker nimava delovnih izkušenj s svojo stopnjo ne kvalificirava za delovno vizo. Če bi imela vsaj 12 mesecev delovnih izkušenj v preteklih dveh letih, bi lahko zaprosila za avstralsko vizo. Trenutno dobiva lahko le študentsko. Problem so tudi stroški (čeprav bi si tapravi slovenc za ta denar s ponosom brez problema kupli avto... mi pa ga mečemo stran ;)). Nova zelandija je tako prav zares deleč....
Radek

04.02.11 10:34

Imata slično težavo kot mi. Sam ne bi upal migrirat s študentsko vizo. Se mi zdi, da je rizik prevelik. Tu pa sem tudi sam zgubljen, in ne vidim sprejemljive rešitve za naš primer, tako da vama nočem pametovat.
Glede vajine plače pa se strinjamo, samo moje izhodišče je npr 500 * 2 (dva krat več)= 1000, tako, da smo na isti valovni dolžini. -:)
Pa samo sem vama želel še enkrat položit na dušo, da je res daleč. Sam vem, da bi se vračal v SLO na začetku najvrjetneje vsako leto, po 10 letih, pa mislim da bi bilo dovolj vsakih 5 let, je pa to velik strošek...
Z delom te, če res nisi strokovnjak na nekem ozkem področju, res ne bodo čakali. Najvrjetneje bo treba kar nekaj napora za dobro službo, pa tudi nekaj znanja bo treba pokazat. Tako je povsod. Začetek sigurno nikjer ni lahek. Se pa kako delo hitro najde (slabše plačana dela-makar obiranje sadja, dokler se ne dobi vsaj solidno delo), toliko da lahko preživiš.

V razmislek glede življenja pri nas in v AUS ila NZ: tisti ki uspejo dobiti resident vize, praviloma ne razmišljajo o vrnitvi v deželo na sončni strani alp..(sicer pa NZ ima tudi deželo na sončni strani alp- samo južnih :-))....

Dobro uredita....
LP Radek.
ki ora

08.02.11 11:56

ki ora
veliko vas je v sloveniji ki bi zeleli migrirat,pocutim se nemocen ker v casu od mojga prvga pisma pa do daes sem spoznal kako tezko je postalo.
po drugi plati bi pa rad se enkrat povdaril;migriranje ni za vsakogar!
vsi migranti<ok ne vsi, vecina!!!>ki so dokoncno migrirali in ostali tu je zato ker hocemo pobegnit od necesa.en kup nas je tu ker smo tu svobodni bolj kot doma...
prejsno nedeljo je bil na tv oddaja o hrvaskem drustvu v aucklandu....fantasticna odaja,cudoviti ljudje,iskrene cestitke nasim sosedom da imajo tako mocno drustvo tam zgoraj.
in v tej odaji lahk zacutis kako mocne navade prinesemo s seboj...recimo vegeta kot primer,zeljna solata,prsut....in se bi lahko nasteval..v bistvu mi migranti po eni strani trgamo tako mocne navade da vcasih kar boli.
vse kar ves,si izkusil,dosegel tam, nima nobene vrednosti tu...in ce hoces veselo zivet tu moras zaceti vse od zacetka...tu postanes nihce...in veliko ljudi tega ne prenese
verjamem da nimajo vsi iste iskusnje kot jaz ampak verjamem da je nz in aust naredila marsikaterega europejca super flexsibilnega..
v glavnem kaj hocem povedat;to pismo je po eni strani tud odpis odziv na ALERIJINO prvo pismo sanje.eno so sanje,drugo je realnost,in bi rad da se vsi ki resnicno hocete migrirat ne zaletitte, dobro premislite kaj maste tam in cemu se boste odpovedli ce migrirate.in beck up plan kaj boste naredili ce ste se usteli...
iz osebnega zornega kota,meni se je po pol let tu htelo zmesat in ce nebi srecal pravih ljudi bi verjetno odsel domov.vsakic ko za dalj casa grem iz nz in ko pridem nazaj se par dni sprasujem kaj za vraga delam tu...ceprav komaj cakam da pridem nazaj v nz.
par rezlicnih stvari ki si je ne morete predstavljat,recimo v chch skoraj na vsakem koraku srecas azijca ali kaksnega tujca.kruh je zanic,pasteta kot je poznate tu ne obstaja,hise so cisto drugacne,vozi se po levi strani,gozdovi,reke so drugacne,vegete ni,krompirjeva solata se je tu z olupkom,ogromno ogromnih ljudi,bucno olje tu ne obstaja,vecina ogrevanj v hisah je neandertalec stil,sonce ma ubijalsko moc,razdalje<leta nazaj sem se moral skoraj 200km peljat po nakup>,dezuje se mi zdi da kuj nonstop se posebaj letos,potres je ze skoraj vskadnevnost,2l mleka 5$,brez avta enostavno ne gre,plaze so drugacne,morje,solanje,vtrec je drugacen....
v glavnem mal je za premislit
ki ora
Radek

09.02.11 09:29

Ki ora, vem da je kup pretresov, ko se nekam migriraš, še posebaj, če so zraven take razdalije. Sam bi se najvrjetneje sprijaznil, beck up plan pa mora obstajati, vsaj nekje v nekem skritem delu vsake migrantske glave.
Situacija v SLO pa je vsak dan hujša. Nas je samo 2 mil. naši gospodarstveniki pa kradejo take cifre, da te srat (Istrabenz - 1.700 milj NZD, Vegrad 900 milj.NZD, Merkur vsaj 800 milj NZD, SCT bo najvrjetneje rekorder, CPM...pa še cerkev- Mariborska nadškofija ima 1.400 milj. NZD dolgov- v svojih firmah.pa banke NLB in +NKBM...). Pišem v NZD, da ti bo lažje razumet kako se določene skupine okoriščajo pri nas. Seveda kradejo nam malim, če kaj delaš z njimi ti ne plačajo, drugače pa bo moral nekdo te dolgove poravnat (najvrjetneje vsi perko obdavčitev), saj so zapravljali denar ki ga ni bilo. Tako da se krade kje se lahko in koliko se lahko.
Od kar je EURO, pa imam občutek, da so cene znorele. Pa še se cene hrane dvigajo, ravnokar kruh, mleko, jajca (KRUH - SOSEDOV 700g 2,90 NZD-1,7 Eura)...... To kar je prej pomenilo 100 SIT je zdaj euro (2.4x več), plače pa so ostale iste. Delo izgubljajo tudi odlični kadri, in se nimajo kje zaposliti.....
Praviš da v Christchurch-u vidiš veliko azijcev. Saj je pri nas tudi veliko tujcev, azijcev sicer ni veliko, je pa jih veliko iz bivše juge, ki niti ne znajo besede slovensko, tako da se moraš z njimi pogovarjat v njihovem jeziku...( si zamisliš da vaši azijci ne bi zanali druga kot kitajsko...?). Pri nas ni IELTS-ja. Na gradbiščih sta skoraj uradna jezika srbsko(hrvaško, bosansko- je zame en jezik) ter albansko. Pa nisem niti pod razno rasist, samo komunikacija na gradbišču je ponavadi možna samo preko enega njihovega, ki zna jezik države v kateri biva in dela!!! Se mi je zgodilo, da se prišel na hišo, pa je samo en znal nekaj slovenskih besed, sva se res težko zmenila (bili so Romuni- ne nemško, ne angleško, - samo romusko...). Nisem rasist, samo to ni normalno. Ko pridem v Avstrijo, se pogovarjam nemško, ko pridem v Nemčijo Nemško (mogoče srbohrvaško), v franciji se ne pogovarjam, na Madžarskem Angleško....v sloveniji pa srbohrvaško, moral pa bi znat še vsal albansko. Tako je v gradbenem sektorju (ki pa je čisto crknil).
Tako da, situacija je vsak dan slabša (pa imam občutek da najhujše še pride), in veliko jih je, ki se v tej situaciji ne znajdejo. Ne znamo biti lopovi... Ne vem kako je pri vas, samo plačilni roki so pri nas tudi 120 dni po končanju dela (normalni rok je 90 dni)...delam tudi z Nemci in Avstrijci, normalni rok je 30 dni, podaljšan 45.... pa je še velikokrat plačano pred datumom, pri nas pa velikokrat sploh ni plačano....
J...š vegeto, olje...(če rabiš vegeto mi piši na mail, ti jo pošljem- čisto res)....če je vse v kurcu.
Razdalje pa so pri nas resnično manjše, samo je gorivo tako drago (bencin 95-1.68 NZD, 98 1,69 NZD, diesel 1,62 NZD), pa pri povprečni plači nič ne ostane za na kup....
Skratka ekonomsko gledano, samo bejži s SLO.
Je pa res tudi vse, kar si napisal ki ora. Lep pozdrav v deželo dolgega oblaka.....
Radek.
P.S. mail pošlješ tako da klikneš moje ime na vrhu posta (za vegeto- če se da pri vas uvozit).
V tem postu pa je res mail...pritisneš na ime...
Radek
ki ora

09.02.11 21:43

ki ora
wow,beri to;<baje!?>v nekih delih anglije,londona ne praznujejo bozic v solah da nebi prizadeli obcukov otrok in starsev druge religije....beat that..
kakorkoli,maorscina je v solah prepovedana tu v nz,mislim da je rezred ce se hoces je naocit,ampak kot pogovorni jeazik ni dovoljena....filem once were worriors in boy,nista fikcija sploh ne,bolj realno jih baje ne gre prikazat..
hahha vegeta,ne redek je res ne pogresam,samo hotel sem povedat kako mocne navade mamo,tako da je celo vegeta bila omenjena in prikazana v tistem programu.evo pasteto,posebno,zdenka sir pa pogresam,in ce bi lahko bi si prineso s seboj posebaj pasteto!!!
vse ostalo pa se da kak nadomestit...
jeez a becin je tu drazji;2nzd za liter...ki so bli casi ko je bil okrog dolar za liter...
ceste so tu siroke in je najvecija hitrost dovoljena 100km/h.lepse je vozit v6 avto kot 4 celindrasa,ampak po mestu v6 te stane da ga vozis<11-13 l/100km,na odprti cesti pa zakon.

ah,prej sem se spraseval ce lahko dobis work viso ce si tu na working holiday visi.
in odgovor sem mel pod nosom cel cajt...delam z anglezinjo ki sefica v restovraciji,in je prisla sem na whv,in zdaj je v procesu da zaprosi za residenstvo,in dela kvalifikacije iz natakarstva al kaj da bo lahk zaprosla za residencij,na kratko sem prisla brez kvalifikacij,dobila delo v hotelu,hotel jo hoce obdrzat,ona se vpise v program,hotel ji da sponzorstvo in pripravistvo in to je to.....ce pa mas kvalifikacije in del izkusnje potem pa si tak na konju...tak da je mogoce
ena dobra novica
lep dan
ki ora
Ki ora, kako je sedaj pri vas? Se stanje normalizira?

Drugače pa sem pri prejšnjem postu uporabil napačen preračun (izračun je za AUD), tako da moraš vse cene povečat za 35% (bencin je pri nas 2,35 NZD (1,279€)- 95 oktanski, res smo v dreku).
Lep pozdrav
Radek.
ki ora

05.03.11 00:40

ki ora

hmmm...stanje se ne bo normaliziralo se kr nekaj casa...ce bi sel na google maps in poiskal chch,in ko bos gledal karto chch je na sredini en park,desno od njega sta dve glavni ulici ki teceta desno od parka,moorhouse ave in zgornja bealy ave....kar je med tema dvema ulicama bodo vecino porusli kak dalec desno pa res ne vem...vem da na moorehouse na kriziscu pred flitzgerald ave je en nadvoz...iz google maps ga ne vidis ce ne ves da je tam, v glavnem ta je dol pado...tak da ja, med parkom in temadvema ulicama in nekje do flitzgerald ave, bo vecina stab porusena...no tako je kr posten del mesta sel dol.no to je da dobis idejo iz materialne skode...
ogromno ljudi je zgubilo sluzbe...kolko ne vem vem pa da bodo nekaksni paketi,ne morem si zamisljat kasen pritisk mora biti za vse te ljudi iz financne strani.okrog 2500 je ze pobrisalo v avstralijo...kdo ve natancno koliko jih je slo iz chch drugam po nz.
sem mel priloznost videt kolega ki je delal v hotelu v casu potresa in potem.nam je povedal da so resevalci prihajali nazaj v hotel po vodo in odeje v solzah,da jih je kar nekaj priznalo da so videli stvari ki jih nebi smeli....karksnekoli so rane,fizicne,custvene,financne,materialne...se se en lep casa nebodo pocelile.
juzni otok se je pa cel stresel od nelsona pa vse do invercargila so ljudi cutili potres....
po dveh dneh sem nehal gledat tv ker je postalo pretezko za duso.tu pa tam prlistam casopis to pa je tud vse.
ami rugby stadion se stoji,ampak je tezko predvidet sedaj ali bodo kaksne tekme potekale v chch junija med svetovnim prevenstvom v rugbiju,ker vecina hotelov je v centru in teh ni vec...
prejsnji teden se je tud wellington tresel 2x,kakor so predvideli ampak nic prevelikega na sreco...
vsekakor si bo svet zapolnil februar 2011.
upam da<no to bi sodilo v kaksen drug forum>da se nebo nic resnega zgodilo v naslednijh nekaj letih kot predvidevajo zato ker kar so ti ljudi v chch in drugod morali iti skozi nebi privoscil nikomur...ja tud cene bencina....kmalu bomo enaki z cenami becina...2.1nz in cez weekend se bo cena povisala...ja eno star poleg pastete sem zacel pogresat..... tomosov apn..haha
lep pozdrav v slo
kiora
123321123

10.03.11 10:26

Živjo,
če mi lahko kdo, ki se je preselil v NZ ali AUSTRALIJO iz prve roke pove, kako je odjavil svoje bivanje v Slo. Ali je odjavil stalno bivanje v Slo, kako je uredil z svojimi nepremičninami v Slo, ali je ukinil svoje TRR v Slo, ali se je izpisal iz davčnega registra,.. Ali je javil v Slo, svoj novi naslov (v NZ ali AU)? Namreč ko berem temo Rezidenstvo imajo nekateri ogromno težav še po selitvi v tujino z slovenskim Dursom. Skoraj nemogoče se mi zdi, da požrešni durs pusti slovence, ki so se preselili v NZ ali AU pri miru. Prosim za informacije. čao
Seena

04.04.11 15:13

Pozdrav vsem!

Ki ora, kaj pa običajno počnejo sezonski delavci po končani sezoni? Napisal si že, da nekateri životarijo, koliko pa jih recimo nadaljuje z delom v kmetijstvu? (Šele začela sem raziskovat NZ in si težko predstavljam pravo sliko)
Se pravi zdravstvo je samoplačniško razen v nujnih primerih, ne vem, prometna nesreča, infarkt, ko te brezplačno(?) sprejmejo v bolnico? Kaj pa hude vročine/ zoboboli/ ostali nujni primeri?

Je pa čudno, da velja NZ za tako svobodno, maorščina pa je prepovedana!?
lukc1234

05.04.11 14:32

Lep pozdrav vsem skupaj!

Včeraj so se odprle prijave za WHV in seveda sem se prijavil. Čakam na odobritev, ampak mislim, da bo šlo skozi, saj sem oddal prijavnico kot eden izmed prvih.

Vidim, da se tu pogovarjate bolj o končni migraciji v NZ. Jaz nameravam v NZ priti s prijatelji in punco v začetku oktobra, ostal bi pa po občutku.

Tiste, ki ste že v NZ (ki ora) prosim, če bi lahko podali nekaj informacij o tem, kakšno delo lahko pričakujem v sezoni od oktobra do decembra, in realno oceno o težavnosti iskanja dela. Večino forumov itn. sem si že pregledal, vsi pravijo, da je dela dosti in se najde na oglasnih deskah po hostlih in časopisih. zanima me tudi, kje menite, da je najbolje začeti z delom in popotovanjem?

Dobrodošli so seveda tudi vsi drugi nasveti, nasploh o življenju tam.

Hvala vsem za odgovore,
Lep pozdrav,
Luka
žatom

slovenci na novi zelandiji

07.04.11 15:08

Lep pozdrav

Me zanima, kdo je že kar nekaj časa na NZ in bi mi lahko ponudil kaj več informacij iz prve roke. Zanima me kot prvo turistična viza, da vidim, kako se doli živi, navade, ljudje itd. Kasneje tudi WH viza..

Moj email : tom.lek@hotmail.com
ki ora

09.04.11 13:57

ki ora
žatom;izgleda da sem edin ki kaj prispeva na tem forumu ki zivi v nz.precitaj vsa pisma ,vse kar vem je napisano iz prve roke; na zalost bljiznic vec ni kot vcasih .do tega spoznanja sem sam prisel..precitaj vsa pisma in preglej radekove linke....
123321123;??????
luka;dobro vprasanje... delo ali potovanje...odgovor je preprost;ce imas denar potem je vseeno,ce pa ne kot vecina pol pa delo seveda prvo.ce hoces res dozivet nz v popolnosti potem je lepo ce mas kakih 5kevrov sabo;prides sem septembra,se mal zapeljes okol,naredis par trekov, spoznal bos iste ljudi ki ti bodo pomagali predlagal kje kaj zakaj....
ce mas denar je vse lahko.veliko nas,jih,vas je ki pridejo-te sem prakticno brez dnarja...
Seena;tu je tvoj odgovor vse se vrti okol denarja;ce ga mas ne bos zivotaril ...ce si denarno omejen pol pa saj ves kak je....
po drugi strani je pa tudi odvisno od osebnosti;recimo sem srecal nemko;punca ma sve kaj rabi na kolesu in je prekolesarla canado,del avstralije in vecino nz.skrije kolo nekam v bush in naredi pohod,zna si kamp postavit,zakurit ogenj,kaksno hrano kuhat,zase poskrbet,ce si evanturist pol ne mores zivotarit...
velko jih je onih vmes;denarno omejeni in napol avanturisti!
vem da dostikrat zvenim depresivno zato ker vem da je mladina brez denarja ali pa malo AMPAK RECIMO;MAMA TI KARTO KUPI PA BABICA pride okol in ti da 5000e in rece idi in uzivaj...pol je vse lahko;ne rabis vrnit tega dnarja,delo glih ker je fun ne pa nuja...bla bla bla,bungy,jetboat,skydiving,horseriding,skiing,pohodi,qeenstown,pary,kanuing,hunting,climbing,ja dnar vse probleme resi.
gledano iz mojga vidika danes;jaz bi rabo vsaj 10000nzd da bi si lahko prevoscil vecino+bi moral se delat.
ENA STVAR;;kakrsnokoli je stanje na racunu NABAVITE SI ZDRAVSTVENO ZAVAROVANJE!!!ce po nesreci koncate v bolnici brez zavarovanja pol bo hudo. drugace pa obisk pri zdravniku 100nzd.
dela je med sezono dovolj,nikoli nisem jabolk pobiral tako da ne vem kdaj je najboljsi cas si delo iskat.
luka kolko denarja nameravas imet seboj??
ki ora
lukc1234

12.04.11 19:33

Ki ora:

Živijo! Hvala za odgovore.

Plan je takšen, da vzamem čimveč denarja, oziroma da ga imam čimveč v tem času na računu seveda. Do oktobra bom delal v Sloveniji, tako da bi poleg karte imel na voljo kakih 2k evrov (vendar zagotovo ne bom imel več kot 3 - 3,5k). Če bo kaj več, toliko bolje :-) Sicer smo doma finančno ok, tako, da se imam na nekoga obrniti, če bo nuja, prav tako imam v avstraliji prijatelje, ki jih lahko obiščem.

Kakor sem zasledil, prva dva tedna v NZ lahko pozabim na delo, saj traja da urediš bančne in davčne formalnosti. verjetno se bom oktobra pozicioniral v Bay of plenty. Potem tam kakšna služba (hotelirstvo, obiranje) ali pa celo kaj v mojem "fohu" (inženir elektrotehnike, sem absolvent robotike) za nekaj časa, da skužim stvari. Plan je, da se potem odpravim po NZ in na določenem območju ostanem kakšen teden, dva, vmes pa za par deset ur poprimem za kakšno delo. Tako, da si vsaj spanje pokrijem.

Sicer verjetno spadam v tisto kategorijo "nekaj vmes", kar pomeni, da sem avanturist, obenem pa navajen ne neke fine stvari v življenju, kot je udobno, čisto stranišče in kakšen kvaliteten obrok v dnevu. Pričakujem lahko, da bodo življenski stroški v prve mesecu bivanja v NZ kar visoki, potem pa jih bom z delom in izkušnjami ter poznavanjem dežele iz tedna v teden nižal.

Imam sicer zavarovanje na letni ravni (Coris z asistenco v tujini), ki pa krije bivanje v deželi do 3eh mesecev, če se ne motim.

Skoraj gotovo se bom oglasil še z mnogimi vprašanji, vendar si moram še veliko prebrati (backpackersboard.co.nz) in skužiti način življenja pr vas v NZ :-)
ki ora

21.04.11 02:40

ki ora
nova lekcija???angino sem pobral in seveda sem sel v lekarno po antibiotike katere seveda nisem dobil brez zdravniskega recepta....ce se spolnim, antibiotike v slo lahk kupis al dobis na vsakem koraku,morda se motim tak dolgo nazaj od takrat kot sem bil nazadje bolan.anyway,popotniki, ce v slo si lahk nabavite antibiotike jih mejte zraven!<en glavobolj manj>drugace pa tablete proti bolecinam se dajo kupit brez recepta!driska;majo dobre kapsule za drisko ...kar nas pripelje do se ene stvari ne pozabit met seboj malo rocno prvo pomoc;kaki obiz,obvezo,antibiotike,osebne stavri brez katerih ne morete in kremo za soncenje z najvecijim uvfactorjem....sonce je tu ubijalsko razmisljaj sunstroke<ne se salit>,emergency blanket,pa svicarski noz seveda-oni mal veciji<jaz mam onga z 9cm rezilom,zagico in dva odpiraca>gor pa piscal obeseno.jaz osebno vecijega noza ne potrebujem,razen ce grem kamipirat
od cevljev;tukaj boste potrbovali nekaj nepremocljivega;jaz ne grem nikamor brez mojih zvestih planikinih gojzarjev,<epir model>lahek,udoben,super nepremocljiv<z mojimi gojzarji lahk reko preckam in moje noge bodo ostale suhe>seveda jih je potrebno vzdrzevat<ce koga zanima kako lahk razlozim>.v glavnem mal je za premislit kaksno obuvalo vzet seboj...
isto k cevljem sledi kaka dobra jakna-kiwiji so tu specialisti za te stvari.se vam splaca ne kupit nic tezjega v slo,ker za 100-150evrov tu lahk dobis tako dobro jakno s kapuco da ni smesno;jaz in vsi moji kolegi nosimo ridgeline<google it>seveda swazi in swandri sta tudi opciji.
za delo v sadovnjaku,za pohode, trek je mal za premislit kaj vzet in kaj ne.med dezjem,vetrom in soncem je tezko najti dobro ravnotezje ce ne ves v kaj se spuscas.
mal sem se razpisal ceprav nenamerno,druge stvari sem nameraval v tem pismu odgovorit lukcu123.kakorkoli ze;je pa dobro po drugi strani te stvari povdarit da bo vam bivanje tu lagodnejse in prijetnejse,da boste dobro pripravljeni.kakrsna koli vprasanja na to pismo so doborodosla...
ki ora
zdravo.
super da je veliko nz navdusencev in sploh super brat vase komentarje.

Jaz sem se ena ki se je prijavila na WHV 2012 (lukc1234 pravis da imas namen it na nz letos oktobra?? te vize zacnejo veljat z januarjem 2012, ja?) in se selim na nz (upam da s to vizo) na novi zelandiji imam fanta novozelandca, tako da me caka mogoce malo mehkejsi zacetek, ampak vseeno bi se rada povezala s slovenci na novi zelandiji! tukaj v sloveniji delam kot angleska vzgojiteljica v day care-u in bi z veseljem namesto obiranja kivijev cas za magari manjsi denar prezivela nekako povezana s solstvom, se vam to zdi mogoce?
kako je tam z daljso nastanitvoijo na istem mestu s to vizo - zivela bom sicer pri fantu...pa me zanima a je to tko ko pri nas da si lahko na obisku 30 dni potem pa moras ta obisk prijavit? do sedaj sem namrec bila vedno pr njem s turistino vizo (in so me kar posteno matrali na carini vsakic sem mogla pojasnjevat kje sva se spoznala kao in zakaj in kaksnii so moji nameni in so preverjali njega in mene in vse zivo) ....
upam da se s kom od vas srecam, nazaj na obisk se vracam oktobra!
javite in lep sladek maj zelim vsem skupaj. ^^
lukc1234

01.05.11 16:19

Lu*na živijo!!

Kolikor je meni znano, vize začnejo veljati od trenutka odobritve pa vse do naslednjega aprila (2012). To pomeni, da do takrat lahko v NZ vstopiš. Potem pa ti viza velja od trenutka prvega vstopa v državo za obdobje enega leta (torej največ do aprila 2013).

Ki ora:
Jap, pri nas dobiš vse vrste zdravil kar brez recepta, ni nobenih komplikacij. Nisem vedel, da je pri vas to tako zelo regulirano? Verjetno zato, da spremljajo razvoj bolezni v NZ ali kaj podobnega :)

Za opremo se bom pa vsekakor pozanimal. kar se tiče oblačil, imam večinoma vse zrihtano tukaj, tako da bom verjetno kar s seboj prinesel. :D (kakih 20kg pa lahko na avion vzamem s seboj :-) =

LP; luka
lukc1234, a živiva v isti Sloveniji? Kolikor mi je znano, pri nas so antibiotiki samo na recept. Brez recepta se dobijo samo določena zdravila (aspirin, lekadol....), ter razna prehranska dopolnila. Prav tako si naj bi zdravniki prizadevali za zmanjšanje porabe antibiotikov, saj se z večkratno uporabo istega antibiotika efekt le tega zmanjša, in morajo predpisovat močnejšega (težava, ko resno zboliš, in antibiotik "na prime").
Želim pa ti, da okoli vize in ostalega čim boljše urediš, ter brez kakeršnih koli težav preživiš v NZ.

LP Radek
ki ora

03.05.11 09:30

ki ora
lukc1234;
mas prav prvih nekaj tednov bo pain in the butttt...saying that is becouse you will need to get your IRD NUMBER;ali tax stevilko....
odpret racun tu na banki je preprosto,se kartico bos dobo isti dan,uro....
za ird number pa je mal komplicirano ce ne ves;za ird number lahk zaprosos na posti in da bo vse teklo lazje imej pasus zraven,par kopij pasusa in vize TER International Drivers’ Permit.
ce bodo zahtevali da so kopije certificirane-<resnicne>potem bos moral z pasusom in drivers permit iti do ljudi ki so kot justice of peace....justce of peace ljudi pa najdes v imeniku in so generalno zelo zelo ustrezljivi in ti ne racunajo nic,od njih dobis stempiljko in podpis kar bo pomenilo da je kopija resnicna....
druga pot je pa da gres direktno na ird office in tam zaprosis z tvema dvema dokumentoma....sam ne vem ali zahtevajo certificirane kopije.
vsekakor bos rabo 2 dokumenta z slikama zato si zrihtaj international drivers licence
drugo stvar kar sem se hotel napisat v prejsnjem pismu je da bos prej al slej pogruntal da ce bos se hotel svobodno pocutit tu je avto!!!brez prevoznega sredstva si tu zlo zlo omejen!!!!
mal sem pogledal na trademe in od car dealarjev za 3ooo$dobis station wagon z nekakasnim zavarovanjem...cist od srece je drugac odvisno..
lunca;tle se ne rabis prijavit.ce pa hoces delat v vrtcu al pa kaj pa kar na vrata potrkaj;ljubcek ti bo pokazal ki so vrtci-preschool,kindergarden pa mej kak reference zraven da delas ali da si izobrazena v tem poklicu;drugace je pa mozno ti prevedejo tvojo slo izobrazbo v novo zelansko.
stane okrog 160$ce se dobro spolnim.nzqa....
ki ora
dionizi

07.05.11 02:06

Halo,halo

Jaz in moj prijatelj prideva 21.5. 2011 v Novo Zelandijo, Auckland z working holiday vizo.... sedaj sva bila v Avstraliji 4 mesece in pol.... KI ORA od kod si? Lahko pustis kaksen kontakt mogoce (mail, telefonsko st....) Z veliko stvari sva ze seznanjena, vendar vsak nasvet prav pride...

Lep pozdrav
ki ora

09.05.11 12:24

ki ora
dionizi;
ko prides sem si dobi eno od tel. kartic in mi tu na tem forumu pusti stevilko.te bom jaz tako kontaktiral...
jaz grem okol tega datuma v planine za par tednov;drugace pa zivim na juznem otoku,pa ce vaju pot bo peljala kje tu mimo se lahk dobimo na kavi...easyyyy...
ki ora
žatom

10.05.11 22:30

dionizi;

imam nekaj vprašanj glede tvojega potovanja na NZ.. lp daš meil ?
ki ora

11.05.11 15:45

ki ora
ja 40000$ na leto je dobra povprecna placa minus okol 25% davka in ti ostane okol 30000$
povprecne mesecne stroske bi jaz dal med nekje 1000-1600$odvisno od rente ali ce mas kredit na hiso.
verjetno povprecna placa dveh delavcev<para> je verjetno nekje med 40000-65-70000.
tezko je tocno dolocit ker je odvsno od veliko faktorjev...
70000+ na leto je mogoce odvisno od izobrazbe in profesije para!

DENIS! glede na to da prihajas dejansko na zecetku zime tu<hard core time>,upam da bos mel kaj casa da tu na tem forumu pustis kaksno vrstico kako vama gre,kaksne stroske imata tako da vsi ki prihajate sem bodo lazje videli v kaj se spuscajo-te.
ki ora
suppressed

23.05.11 13:35

KI ORA
hvala za informacije
aleira

26.05.11 10:50

Zdravo!

A ima mogoče kdo kakšne iskušnje z New Zealand Qualifications Authority? Koliko razumem lahko zaprosiš za oceno kvalifikacij tudi preko interneta, ni mi pa najbolj jasno kako jim posreduješ potrebne dokumente, če nisi v NZ. A jih kar priporočeno pošlješ?

lp
neveččistomlada

26.05.11 11:30

Ki Ora, vidim, da si poln informacij. Imela bi vprašanje in sicer, če se še tako čudno sliši, ali imaš kaj več točk, če izobrazba ni ravno prava, imaš pa recimo cca 500 tisočakov keša, da ga prineseš s sabo, oz prenakažeš po banki, seveda ?
dionizi

01.06.11 23:59

Kia Ora ...

Lep pozdrav!!!

midva sva prezvela tedn dni Aucklanda, med drugim tudi skok iz stolpa .) Sedaj sva na bey of plenty, bolj natacno Te Puke... malo mestece, lepa pokrajna in ogromni nasadi kiwija, katere tudi trenutno obirava.... ja to je za enkrat to.... na NZ bova sigurno leto dni, če ne dlje .... tole je najina NZ cifra 021 131 670 3 ..... Pot naju bo ziher vodila tudi na juzni otok.... zdle cez zimo vrjetno ne...ko se pa zacne topliti pa sigurno.... srecno!!!
Britishman

10.06.11 19:01

Halo KI ORA
Od kod pa si ali si sigurno slovenec?
LP
ki ora

13.06.11 12:17

ki ora
aleira;pojma nimam moje solske dokumente sem poslal v welington na nzqa ali nekaj podobnega in tam je nekdo iz slo jih pregleda in izobrazbo prevede glede na nz sloski nivo.nekaj takega...vse skupaj sem dobil nazaj v tednu dni ce se spolnim in je kr pocen,nekaj 100 dolarjev....
neveccisto mlada;ja je mogoce migrirat ce mas denar...ce se dobro spolnim je biznis migriranje....ampak detaile ne vem...morda redek je bolj seznanjen s to potjo....
dionizi;poslal sem ti txt...pa do zdaj nisem dobil replay....???
malo sem premisil in je malo "cudno"morda rizicno puscat kontakte na splosnih foromih....kakorkoli v dobri veri......
britishman...moja pisma tu na tem forumu pisem v dobri veri,sem slovenc,zivim na juznem otoku kakorkoli mojih osebnih podatkov ne nameravam puscat na splosnem forumu ker so zli ljudje tam zunaj in nebi rad da kdo me spravil v tezave....

danes smo zopet imeli potres v chch<christcrchu> 6 po rihtarjevi 5km globoko in je naredil kar nekaj skode again....zopet je silt<to je kakor nekaksen pesek,mivka pomesana z vodo poplavila ulice,spet bodo cistili.....ta silt med drugim napolni kanalizacijo,in ljudje ki cistijo to mivko so placani oreng dobro...ti"plitvi-5km globoko"potresi so nekaj cisto drugega.globoki potresi so hitro vibriranje plitvi pa so ;kakor da bi si recimo slodelico po mizi podrsaval iz roke v roko,zato majo tako mocno rucilno moc,imel sem priloznos iskusit enega mocnejsega ob 6ih zjutraj in se je obcutil kakor da me gdo potiska v postelji sem ter tja.....30cm v eno in 30cm v drugo stran...tako bi najlazje opisal///skeryyyy
ki ora
Za neveččistomlada
Del odgovora, ki sem ga dobil od agencije, in se nanaša na poslovno vizo (kot ena izmed opcij):

"Prav tako bi lahko zaprosili za začasno poslovno vizo, kar pa je ponovno povezano z znajem angleškega jezika in seveda, če bi lahko dokazali, da imate več kot 150.000 EUR lastnega premoženja (denar na banki, osnovna sredstva v firmi, nepremičnine...)."

Tako da gre, samo ko si tam, bo treba tudi nekaj služit....

LP Radek
Britishman

13.06.11 21:33

KI ORA
Ali si siguren da te ni zena brcala ker si smrcal?
LP britishman
ki ora

14.06.11 12:02

ki ora
nevec cisto mlada;RADEK ma prav,visa se imenuje poslovna viza in ce se ne motim poleg denarja bi isto moral pripravit posloven plan...tako mi je en anglez razlozil on je tako migriral sem...ko mas dost evrov je vse lahko...kitajci in indijci znajo to vizo v svoj prid dobro prenesti...generalno ti dve naciji odperejo restovracije in potem svoje sorodnike zaposlijo kot kuharje...legende.......
britishman....haha,bodi mozak pa pridi na sem dol v chch na dupust da sam vidis kako drugacen potres majo tu....
http://nz.news.yahoo.com/news-gallery/a/-/article/9637507/image/1/new-photos-from-the-christchurch-earthquake/
na sliki 6 je grandchanceler hotel;beje 50kg rib pa 30kg govedine gnije na kuhinjskih pultih,ker nihce ni bil dovoljen iti nazaj pocistit po marcevskem potresu,pa zamisli si vse hladilnice in zmrzovalnice s tonami mesa.......
slika 14;ceste naplavljene s siltom
lep dan
ki ora
Britishman

14.06.11 14:55

Hi KI ORA
Ne hvala, prevec ruka tam dol, NZ se potaplja pod tezo vseh indijcev in kitajcev, grem v slo in hrvasko letos,pa brez zamere.
asanovic

26.06.11 16:17

živjo,

glede na to,da sem dipolmiral pred več kot letom dni in nisem še našel redne zaposlitve(delam kot študent_), me zainma kako je z isknkjem prve službe v NZ? Sicer sem univ.dipl.ekon., končal sem torej ekonomijo v LJ...Prav tako igram nogomet, tudi sodnik in tudi trener nogometni pa me zanima kako je s tem v NZ...ne vem kok znani po nogometu niso, kar pa je mogoče prednost, saj niso taki eksperti in bi se tu dalo kaj zaslužiti morda?

hvala na odgovoru.....
ki ora

02.07.11 12:44

ki ora
asanovic;nogomet,vem da kolega vozi sina na nogomet in je vse zastonj...sam da se pubeci znorijo...ne vem kak je v auklandu recimo ampak bi moral met posteno sreco da si bi lahk sluzil denar tu kot trener nogometa.....
tu je vse okoli rugbija.....in svtovno prevenstvo letos septembra....
moja prejsnja pisma pa bi morala bit dost jasna kaj se glede migracije tice....
dosti srece
ki ora
niikica

07.07.11 15:05

Zdravo,

ki ora mene pa zanima kako da živiš na južnem otoku, kjer je toliko potresov in ne na severnem kjer je bol mirno? Pa zanima me kako dolgo že živiš doli (se uopravičujem če si že napisal ampak sem očitno spregledala :S).

Drugače pa najlepša hvala za vse tvoje informacije. So zelo zanimive in koristne =)

Lp
Pozdravljeni!

Berem vse te odgovore,pa me zanima,ali je v NZ kakšen Slovenec,ki bi vsaj približno slovnično opisal pogoje za življenje v NZ? Ker tele "spakedraščine",ki jih tukaj berem,težko razumem.Sem vedno mislila,da smo Slovenci jezikovno dobro podkovani.A začenjam počasi dvolmiti v to...
Pa brez zamere...
Nataša
Nataša, vse te "spakedranščine", so namenjene tistim, ki jih razumejo. Prav tako jih je večina napisana dobronamerno, z veliko informacijami, kar za tvoj post ne bi rekel. Brez zamere.
Radek.
Se opravičujem,če sem zvenela nesramno,a to ni bil moj namen.Tudi sama zbiram informacije o življenju na Novi Zelandiji,zato mi je zelo všeč,če lahko preberem nekaj,kar tudi dobro razumem.Ne da moram brati po večkrat isti stavek,ker se osebe niti toliko ne potrudijo,da bi pisale pravilno slovensko.
Sorry. :)
brrrrrr

17.07.11 18:27

Pozdravljen, res me zanima vse kar mi imaš za povedat v zvezi s to deželo, imigriranjem tja, službe, bivanje, itd...resno razmišljam, da bi odlutala z te Slovenije, vem da je vsak začetek težki kjerkoli si že....na to sem pripravljena vendar ne vem kako naj začnem..no šparam denar...zaenkrat ...morem pa ti povedat da sem stara 36 let..in težko hodim zaradi nesreče..bi se našlo kakšno delo bolj sedečke narave? Tukaj sem izgubila vse ..nimam staršev in nikogar vse sem izgubila ,zato bi tudi rada odšla in nekje na novo začela...izobrazbe neke nimam, v angleškem jeziku me ravno ne morejo prodat in rada in hitro se učim ...lepo prosim javi se mi...mary.standeker@hotmail.com ali na Facebooku - Marija Štandeker...l.p. od Mary..
ki ora

22.07.11 02:52

ki ora
niikica;tu zivim kmalu 14let.juzni otok mi je zanimivejsi +delo in nekak me zivljenje ni popeljalo na severni otok,jaz ne zivim v christchrchu<chch>,chch lezi na foult line,in se premiki tam dol dogajajo...south island je zakon<za mene>
natasha 73....ojj,ja vem moja slo je originalna,mi je lazje se s slo tu v anglescini pogovarjat.kot v slovenscini<le poglej ta stavek...kr tak ven pride>......hmm po drugi strani pa ma redek prav.....
osebno pa mi ni prav nic mar kar si o moji slo kdo kaj misli....
recimo sveto pismo je lepo napisano v lepi slovenscini,pa verjetno 99%ljudi ga ne razume kaj so htel napisat....ne da sem vernik,tak sem slisal....
mam pa vprasanje....vsaka nacija ma en ponos...na kaj smo lahk slo ponosni?
8ljudi od 10 pojma nima kje slo je,eden bo vedel,nekdo bo celo vedel da slo je bila del yugoslavije.
ostalih 8 ljudi pa nas kr dajo tja nekam med latvojo estonijo,slovasko,poljsko,russijo......
morda sem srecal 4 ljudi ki tocno vedo kje slo je ker so bili tam in jim je bila zelo vsec....
brrrrrrr,gospa marija;resnicno ne vem kako bi vam lahko odgovoril vspodbujajoce.
ni vas,nas..veliko ki lahko recemo da smo moral zacet iz minus nic.. na koncu ni vazno kje si dokler je tam mocna volja in duh.vsi gremo k istemu cilju nekateri na juzni nekateri na severni polobli...bodite mocni!!!
ki ora
Britishman

22.07.11 10:22

Hi ki ora
Mene zanima is katerega konca slovenije si jas sem iz Ljubljane.
Britishman

22.07.11 17:12

Hi ki ora
Ti imas veliko za povedati toda tezko te je azumeti.Tvoja slovenscina je cvek , in celo jaz se moram resno truditi da te razumem kaj hoces povedati in moje potrpljenje me zapusca.kar je skoda posebno ko pravis da ti je vseeno kaj mi mislimo. To zveni zelo sebicno in upam da bos spremenil svoj nacin
Ki ora

23.07.11 01:18

Ki Ora
Za cvek... So hurt right now.. ;.(.....
Taksna pisma ti dajo mal za misit....
Lp
Ki ora
Britishman

23.07.11 14:43

Dear Ki Ora
S teboj clovek ne ve komu je pismo namenjeno, razen samemusebi. Meni se zdi, da si padel na glavo s postelje med enim od potresov tam dol v Kiviland in dobil pretres mozganov in sedaj ne ves kje je zacetek in kje je konec. Ponavadi ne dajem zdravstvene nasvete toda tvoj primer je edinstven torej po moje je najbolje da te zena useka z valarjem za nudelne se enkrat po betici z upanjem da ti bo bolje saj biti slabse skoraj ni mozno v tvojem stanju.No, to sem ti hotel povedati na najbolj diplomatski nacin kar ga zmorem v moji slovenscini in upam da nisi zameril
So long friend
Britishman, glede na to, da močno dvomim, da živiš kje drugje kot v SLO (tvoja zgodba o UK mi daje veliko pomislekov- sem prepričan da sediš v neki Slovenski vasici ), te prosim, da drugim, ob tvoji slovenščini, ne soliš pameti (moja je slaba- tvoja pa...).
Ki Ora, glede tvojih izkušenj v NZ, glede tvojih nasvetov... res mogoče jezik včasih malo šepa (tudi moj ni briljanten, pa še kak škrat pri pisanju..), samo se mi pa zdijo nasveti realni in dobronamerni in sam še nikoli nisem imel težave z razbiranjem pomena tvojih postov, za kar se ti še enkrat zahvaljujem (sem dobil precej informacij iz prve roke). Vsega tega pa za Britshmana ne bi mogel reči. Je večkrat žajliv, piše poste samo za provokacijo, in njegovo pisanje je brez vsake informacije. Prav tako tvoje razdajanje informacij, Ki Ora, vsekakor ni sebično, po 14 letih življenja brez slovenščine, je tvoja kar v redu.
Britishmen, piši poste še dalje, samo poskusi pokazati vsaj malo kulture, saj pljuvaš po vseh (tudi mene si že imel na spisku). Večina nas je tukaj, da dobimo informacije o deželi, ki nas zanima. Žal pa od trebe dobimo samo negativne, nacionalistične, .... misli, ki z realnostjo nimajo ničesar, se pa taki pojavi pojavljajo povsod po svetu, in pri vas (če si res v UK), rasizem itd. ni tako grozno razširjen, glede na to pa, da si živel v SAR!!! Raje se vzdržim komentarja (so delali črnci namesto tebe, zdaj pa so ti ostali "golazen" ?).
Upam, da se bomo tukaj dalje raje ukvarjali z New Zealand Immigration, kot s slavisti.
Britishman

23.07.11 22:10

Radek
Zakaj mene kritiziras, da sem zaljiv proti Kiori itd, ko pa sam pravis da njegova slovenscina"sepa" ja kaj sem pa jaz rekel, da je tako zaljivo razen tega da ga ne razumem. Jaz ga spodbujam da se fant malo potrudi, ker je res zanimljivo ko enkrat razcifriras njegovo cvekanje.Pravim le kar je res in nimam nicesar proti Ki ori ima vec potrpljenja kot ti in jaz skupaj.Toda nekaj kar pravi Ki Ora mi resno ne gre v glavo in to je ko pravi kako lazje govori anglesko s slovenci.Sedaj vem zakaj,(poleg ocitnega) zato ker on ni slovenec on mora bit tam nekje iz slovenske/ madzarske manjsine okrog medzimurja na severu slovenije ali pa hrvat ki zna malo slovensko.Jas sem dosti dalse v tujini kot je on, verjemi mi Radek, materin jezik nikdar ne pozabis. Ce nam gdo tukaj pamet soli je to Ki ora
Ce te zanima jaz nisem rasist in ljudje ki me poznajo bodo to potrdili toda sovrazim corupcijo ki so jo ti ljudje uvedli v mojo izbrano dezelo Anglijo.Kar se tice crnci delali zame v SA je smesno,to lahko rece samo negdo ki ni bil nikoli tam,
Radek ti pisi poste iz tvojega vidika jaz jih bom pa iz svojega. OK.
ki ora

24.07.11 13:24

ki ora
ej bro,im not hurt in any way
moja zadnja posta je bila slana sala...ker nisem vedel kaj napisat,pa sem se srcnoljubo posalil....crying face....kuzis britisman???
jaz rabim en cas da preklopim iz ang v slo....ce se srecam z slovencem, se pogovarjam napol slo napol ang...thats just me....<recimo thats just me ki sem dodal se mi osebno smiselno zdi dodat,ker ne vem kako bi se lazje izrazil v slo v tem trenutku....makes sanse???
vem pa da moje pisanje je tezko razbrat...vprasaj g.slavistiko v srednji soli...vsi cveki pri spisih....u dont wanna go there.....
mimogede,britishman kaj mas proti medzumurju???ahhh pa ze drugic si napisal proti meni naj me zena udari po glavi z necem????it makes me wonder bro....<<ampak beri ti zadnji vprasanji kot salo....cool????>>
ok, jaz svoje idintete na splosnem forumu ne bom izdal....tako se resnicno boste lahko vecno spraseval kje zivim
generalno jaz vidim da sem svoje delo opravil na tem forumu...pretipkal ogromno casa,in iz mojih pisem je razvidno kaksni so pogoji za migriranje...jaz bom od casa do casa pregledal ta forum
KER SEM kot sem v prvem pismu napisal;sem v poziciji da lahko pomagam slo kuharju-ci ponudit ali pomagat poiskat delo...oni z whv ki hocejo migrirat sem majo prednost v vsakem pomenu...nisem v poziciji nikogar sponzorirat!!!!<TO JE RAZLIKA>
no to bi bilo trba lahko razumet.....
AHA pa RADEK ce te pot vodi sem dol,butni vrstico pa se bomo videli....4sure
all cool
upam da smo to s temo zakljucili,ker v meni vre in hocem tolko napisat in blal blal bla.....ej beri to kot salo.....
ne spolnim se ce sem napisal;bral sem v casupisu,da nameravajo izdajat posebne vize for rebuilding chch.sklilfull immigrants....nekaj v tem kontekstu...
lep dan in posiljam vam eno veliko vreco na svezo zapadlega snega in mraza v vroco slo.
ki ora
FP

24.07.11 23:54

Saj veste kako pravijo, bolj papeski od papeza...
V Britishmanovem primeru je izpadlo da je vecji Anglez od Anglezev. Njegova modrost sedaj seze ze do nove zelandije! Veseli me ko vidim kako sklepa nova 'prijateljstva' saj lahko vsi vidijo kaksno neizobrazeno tele je. Tukaj se moram opraviciti govedini za zalitev.
Kot si se sam enkrat izrazil, si se pripopal kot izpljunjen cigumi za podplat in se te clovek ne more otresti.
Lej danes je bilo soncno, prosim da gres cim vec ven na sonce tako da te nam ni treba vec brati!
Britishman

25.07.11 13:58

FP
Ja sedim v mojem soncnem vrtu obdan z rozami, v hisici ob morju na juzni obali , ja in nic mi ne manjka jaz sem srecen tukaj.Nevem zakaj se dajeva tako med sabo, saj pravis da si ti tudi uspel v angliji , torej kaj te zre. Midva sva oba Slovenca iz Ljubljane, kot trdis, mogoce celo iz istega konca in ne moreva biti tako drugacna.Kar se mene tice nisem prizadet in sem pripravljen pozabit preteklost in zacet na novo, kaj pravis prijatelj?
LP Britishman
Global Migration Consultants je podjetje s sedežem v Broadbeach Waters, Queensland, Avstralija. Podjetje GMC ima predstavniško pisarno od 1.7.2011 tudi v Sloveniji. Pisarno smo odprli zaradi lažje komunikacije in pomoči strankam v Sloveniji.

Podjetje nudi vrhunsko strokovno in pravno podporo iz področja urejanja vseh vrst viz (poslovne, študentske, delovne,… ), ter svetovanja in pomoč pri iskanju poslovnih priložnosti za podjetja in vlagatelje. Pomoč pri izbiri študija v tujini, jezikovnih šol, ... .

Slovenian Office
Global Migration Consultants
+386 (0) 40 42 48 19
mail: bogo@globalmigration.com.au
www.globalmigration.com.au
CELJAN nz NZ

31.07.11 07:11

Lep pozdrav !!!

Kak Slovenc v Aucklandu? zdej bo ze 3 mesce od kar sm tuki ..Mi ga ze mal pipa :P ...sluzba 6 dni v tednu... Nedelje ko sm pa fraj pa nimam nobenga za poklicat za kak pir ....javte se kej Slovenci, Slovenke v Aucklandu... lahk tut kr txt: 021 21 41 371 ....

Srecno !
monpet

02.08.11 09:17

Živjo Celjan :)

s kolegico prideva novembra na nz...tako da če boš takrat še tam gremo na pivo ;) ...

zelo bi bile vesele kakršne koli informacije... če boš imel kaj časa piši na mail .. nika.map@gmail.com

Uživaj naprej!!

m.
monpet

02.08.11 09:33

Ki ora hvala za vse tvoje informacije...so zelo koristne...

super si!!!
rokki87

11.08.11 06:53

ki ora.. zanima me, če je kej možnosti zaposlitve v hospital.. 4 leta delovnih izkušenj.....

lep pozdrav tja na oni svet :)))
MERY

11.08.11 13:34

ČEZ DVA MESECA SE ODPRAVLJAM NA NOVO ZELANDIJO NA DOPUST....Tam nameravam ostati slab mesec....zanima me če je potni list vse kar potrebujem za dopust...ali mogoče potrebujem vizo...HVALA ZA ODGOVOR...
CELJAN

13.08.11 03:53

Ki ora ....

pred okol 2 mesca si mi poslal msg na telefon, ko sm ti pustil telefonsko na tem forumu....... no tist telefon se je izgubil.... ...sedaj sva s kolegom dobila sluzbo v chc... 2. septembra zacneva delat....mogoc kaka kava al pir na easy kaksno nedeljo? da kako po nase recemo... ce si za, txt again please on 0212141371 matic ... vem da si pograju da ni pametno puscati osebnih podatkov na netu zarad zlobnih cloveckov, sam....... .) ... aja... prejsni nickname na forumu je bil "dionizi" (kolega).... vrjetno se se spomnes.... no lep dan se naprej !!
duks

26.08.11 13:16

Jst potujem konec oktobra v Auckland. Je kdo ki isto takrat potuje al pa mogoce ksn k je ze dol pa se dobimo na kaksni kavici ali pivu:) bi mi zelo prov prsle ksne info iz prve roke.
monpet

29.08.11 08:25

Živjo,

jst in kolegica potujeva v Novo Zelandijo v začetju novembra. Trenutno še gledava za letalsko katro...imaš mogoče kakšen predlog glede ugodnosti kart? Vsaka informacija bi bila dobrodošla...mogoče pa se vidimo v Aucklandu...

M&P
MERY

31.08.11 11:27

Tudi jaz odpotujem konec oktobra začetek novemba...in to prvič..nevem še iz katerega letališča bom šla a cene kart so si kar podobne..in velik je presedanja..
Mery
monpet

31.08.11 13:55

Živjo Mery,

super še ena, ki se je odločila odpotovat na NZ. Midve sva tud začele gledat za letalsko karto...verjetno bova letele iz Benetk. Imava pa WHV in se odpravljava dol za eno leto...tako, da se ne ne veva ail vzet enosmerno ali povratno karto. Koliko pa časa nameravaš ostat dol? Greš samo potovat?

Lp,
M&P
duks

31.08.11 18:57

Ojha

O hudo bo kr neki slovencov dol. Jst isto ptojem z WHV za eno leto nekje konc oktobra. Karte sm pa trenutno najdu najcenejso iz munchena, mislm d je nekje okol 900e enosmerna. Glede povratne pa nism nikjer najdu za celo leto pa se pomoje je cenej vrjanta di si jo pol dol kups za nazaj ker najcenejs kr sm najdu je 1600e povratna pa sam za pol leta je. Ce najdete ksno cenejso vrjanto prosm za info. tnx

Lp
ki ora

01.09.11 09:06

ki ora
em,ducks mal se pozanimaj ce lahko vstopite v nz z enosmerno karto....
nisem glih siguren da bodo na carini najbolj navduseni....
na hitro sem pogledal;auckland-munich enosmerna 1500 in gor; auckland vienna okrog 2000nzd in gor
dosti srece, pa ne bodite sramezljivi deliti dobrih info na tem forumu!

ki ora
monpet

01.09.11 14:28

Ojla,

mal smo se pozanimali in baje, da če imaš WHV ni potrebno kupiti povratne karte...moraš pa met dovolj denarja na računu ob prihodu dol, da vidijo da si boš lahko nabavu karto za nazaj. Tud midve nisva našle povratne za eno leto...ker za več kot 11 mesecev ne moraš rezervirat povratne karte. Ki ora hvala za info...vsaka info je dobrodošla...

M&P
MERY

03.09.11 20:30

No super vsi slovenci v novo zelandijo...Jaz grem zaenkrat samo na dopust, ker sem povabljena..Prijatelj živi in dela v Aucklandu..tako da grem mal na obisk in dopust..gledala sem za karte..kupila je še nisem , ker nevem kako bo z dopustom..a ko točno zvem bi bila zelooo vesela da je vsaj delček poti...še bolje celo pot kak slovenec ali slovenka poleg mene..
Hvala vam...mogoče se vidimo...
puscavnik

05.09.11 22:51

Hehe kok slovencev nas gre letos v NZ :)
midva s punco greva tudi konec oktobra in tut še nimava karte :) razmišljava pa da bi letela preko Bangkok-a, da si za 2-3 teden pogledava še malo tajsko. Enosmerna karta 2 meseca nazaj je bila cca slabih 400€ iz benetk, potem pa se cca 200€ do aucklanda.

En način iskanja dela v NZ, če nočeš obirati kivijev ali stričt ovc, je da se oglasiš na agencijo za iskanje dela, poberejo ti 300-500€ ti pomagajo pri CVju in poiščejo razgovore,... Kolegica je to naredila lansko leto z WHV, letos pa ima že delovno vizi in dela v aucklandu v mestni hiši :)

vsi ki boste prej odšli prosim pišite o izkušnjah prijetni ali neprijetni na ta forum, vse infromacije so dobrodošle.

če ima pa kdo željo pa se lahko pred odhodom še dobimo na kašni kavici ali pivu. će ne prej pa na NZ :)

lp
brgly

08.09.11 01:49

Ojla Slovenci!
Na hitro: z WHV ne potrebujete dvosmerne karte, na letališču ne preverjajo ničesar (npr. stanje na računu,....), dobiš le štampiljko v passport in to je to.....če te pa že slučajno vprašajo o finančnem stanju, pa jih lahko pospremite do prvega bankomata in jim pokažete stanje na računu...
Se vam pa spača naredit postanek na poti sem, ker je drugače pot precej dolga in naporna (js sem vmes preživel 2 meseca na Tajskem, blo je noro, se res splača:))
Kar se služb tukaj tiče, res ni nekega problema, moreš bit vsaj malo iznajdljiv in it na kak pirček po gostilnah in ogovorajtat zašankovce:) drugače pa se tule slovenci kr povezujemo in si pomagamo med sabo, tako da so stvari še mal bolj poenostavljene.
Js sem zaenkrat štacioniran v Christchurchu, kjer po potresu poteka prenova mestnega jedra, ki je bil konkretno porušen...tako da dela ne manjka, fantom priporočam, da pridobite potrdilo za upravljanje z viličarjem, ker se tuki da fajn zaslužit s tem enostavnim delom....drugače si pa poskusite pridobiti čim več raznoraznih priporočil, da jih imate v naprej pripravljene (tukaj to največ šteje)
Če rabite kakršnokoli informacijo me kontaktirajte.
Želim vam srečno pot in res si probajte privoščiti kak postanek v eksotičnih azijskih deželicah..
LP
duks

08.09.11 17:06

Ojha

Jo brgly jst sm slisu d zdj k to prenavlajo d rabjo full velik ljudi za delat. Kaj najvec rabjo pa dj povej kasne so prblizn urne postavke pa kakna priporocila je dobr met? Jst sicer nameravam k pridem na eno kmetijo mal sadje obirat pa te fore d mal izpopolnem svojo anglescino pol pa pocas nekam v centr, ksn Auckland mel sm tud v mislih v Churchil glede na to d baje rabjo ful delavcev pa d je full dobr placan tko d me zanima kako je res glede tega. Glede postanka na tajskem sm pa gledu mal cene in za cenej k 600 ojrov nism najdu karte iz Bankoga do Aucklanda tko d se mi zdi kr draga vrjanta pa pol se vrjetn dost kesa odloms dol. Kok si ti dal za karto, pa kok si prblizn kesa pustu na Tajskem? Pa kako je s tem obiranjem sadja, si ti obiral kaj sadje?
Hvala za vse odgovore.
Lp
brgly

12.09.11 01:51

duks:
js sem dal za enosmerno karto cca. 850eur (munich-dueseldorf-bangkok-singapur-auckland), povratno karto je brezveze kupovat, raje si tuki kupiš avto za ta denar in ga prodaš preden greš nazaj.

drugač pa je najboljš, da kupiš najprej karto do Bangkoka, če misliš it tja, pa si pol kr tam kupiš karto za naprej (je cenejš, ker thai airways al pa jet star in easy jet majo tam nižje cene)....mislim da tud air asia ma neke akcije skos....karta do aucklanda pride iz bkk cca. 400$, kar pride okol 250 eur...

Drugač poab na Auckland, ker je preveč zasičen, men tam ni preveč pasal (morš vedet da tam živi 2 miljona folka, kar je pol cele NZ)....Wellington je ok, ful manj azijcev in bolj kul mesto...prava nz je pa južni otok, tu se doživi prava izkušnja (no northland čist na severu severnega otoka je tud zakon)

Kar se tvoje angleščine tiče ti morem povedat, da tuki to ni nek problem, ogromno azijcev in folka, ki sploh nima pojma o angleščini (pa da čuješ maore, ki sploh ne znajo ang, pa živijo tuki....tak da naši kriteriji o znanju angleščine tule ne veljajo čist...bodi pa prepričan, da tudi tisti, ki pridejo sem z odličnim znanjem ang, na začetku ful slabo razumejo nz sleng:)...je res mal poseben...

sezonska dela lahka delaš kjer koli skor, sam morš vedet, da je to čisto izkoriščanje folka, delaš na norme in rabiš kakih 14 dni da se ulaufaš, pa še pol je plač slaba...pršparaš nč kej, ker je fajn družba skos in se kej spije.....

delavec na gradbišču mora s sabo prinest CV in priporočila, ki se nanašajo na gradbena dela (preverjajo pa ne, tak da.....)...govorim ti za christchurch.....men so jih npr poslal kr kolegi iz slo v pdf-u...
je pa fajn da maš kake izkušnje (pleskanje, kitanje, keramičarstvo, skratka čim več praktičnega znanja...plače so različne- če delaš preko recruitment agencij je urna postavka od 16$ naprej, če pa delaš direkt za delodajalca, pa od 20$ naprej.....mi delamo višinska dela (pleskamo fasado 24 nastropnega hotela, zato imamo plačano več....je pa kr adrenalinsko tule, ker potresi tresejo vsak dan in je kr zanimivo viseti na odru :)
fajn je met mednarodno vozniško s potrjenim izpitom za delovne stroje, to je carsko delo tuki (od viličarista naprej), ker se center mesta kompletno renovira(poškodovane stavbe se rušijo, ceste se prenavljajo.....)
najlažje najdeš službo, če hodiš do agencij in opraviš razgovor....je pa res, da ni rečeno, da boš dobil službo že prvi dan...včasih kr traja, tak, da neki finančne rezerve moreš imet (nastanitev,....)

Drugače pa glede Tajske: ni več tako poceni kot je bila pred kakim letom in več: pivo 2-4 eur....
je pa res, da je odvisno od osebe, koliko si pač privoščiš (js nisem šparu:))kolk sem zapravo raj ne povem, ti pa lahka rečem, da za jurja eur kamot preživiš 1 mesec, če mal paziš, kaj delaš....priporočam jug tajske, ker tam zdej ni preveč deževno obdobje, sever je pa čist namočen....

V glavnem na izi, prvošč si vmesni postanek, ker se res splača videt čim več stvari, če že greš nekam tako daleč...pa kr vprašaj, če te še kej zanima, slovenci smo tu zato, da si pomagamo..LP v slo
duks

12.09.11 16:09

Ojha

Burgly:
Zanima za avionsko karto: a si ti ze v slo rezerviru karto iz bankoga al si uzeu karto do bangkoga pa si potem na tajskem kupu za naprej? Jst mam ze od nekdaj full zeljo it na Tajsko tko d mogoce res ne bi bla slaba ideja d bi to naredu spotoma. Pol za avto jst si itak nameravam dol kupt en avto in me zanima za kok kesa se da dobit en solidn avto al pa enga pickupa? Glede sezonskega dela in izkoriscanja folka si verjetno tud mislu na obiranja sadja, kako je s tem, je zelo tezko delo za ta denar? Pol glede stanovanj me tud zanima kaj je najbols, d recmo najames ksno bajto al pa flat al mogoce d kje spis pa jes v zameno za par ur dela? Kaj ti priporocas? Pa omenu si tud d je placilo boljse ce najdes dirrekt od delodajalca, kako to a ti pac hods okol pa sprasujes ce rabjo kej za delat al oni tud objavjo ksne oglase preko casopisov al dajo direkt na agencije?
Drugace pa kolk casa si ze dol, si zadovoljen, si srecov ze kej slovencov, kaksne so kej tvoje izkusnje nasploh pac ta work and holiday?
Hvala ti za vse info in da si si uzel cas pa tole spisu skp, res hvala!
Lp
brgly

15.09.11 09:40

ni blema duks:)

js sem tu šele dobra 2 mesca, prej sem bil pa na tajskem 2 mesca....
karto sem dobil plačano od dolžnika:), tak, da se niti nisem spraševal preveč o cenah...je pa defintivno ceneje, če jo kupiš v bkk za naprej do NZ....js sem najprej mislu ostat na tajskem samo en mesec, pa sem si sprot premislu, ker je blo preveč fajn, da bi šou naprej:) tak, da sem mogu prebukirat let...to me je pa neki stalo...
pišem ti iz svojih izkušenj, ne vem pa kako bo tebi pasalo, meni je blo bolj kot ne vseeno, kdaj grem naprej v nz, tako da sem podaljšal malo, zato ti svetujem, da ne kupiš karte za naprej, ker ne moreš glih kamot prestavit leta, če se odločiš malo podaljšati, na tajskem je pa karto mogoče kupiti na skoraj vsakem koraku...
za nakup avta in za vse ostalo (flati, bajte, službe...) si poglej na: http://www.trademe.co.nz/
to je page, ki je tuki bog i batina, vse se tuki zbira....
služba:
- js se sezonskega dela (obiranje svega i švašta, delo v vinogradih, delo na kmetiji), .... niti nisem lotu, ker je preveč drugih variant, je pa res, da slišiš tule najrazličnejše zgodbice....nekateri ful teško dobijo službo, nekateri takoj, tak, da mislim, da je vse odvisno od posameznika, kako se znajde, mogoče tudi malo sreče pripomore....
- svetujem da si urediš več različic CV, za različna dela (kelnarjenje, gradbeništvo, itd...)
- oglasi za delo so vse povsod (oglasne deske v šoping centrih, časopisih, na netu,...)
- tuki sicer velja, da je najboljš hodit okrog z sprintanimi CV in jih talat okrog....
- će pa res ne najdeš nč druga pa greš obirat sadje al pa woofingirat mal (sam to je večinoma delo za prenočišče)

drugače ti pa svetujem: sam it je treba, pa ne se preveč obremenjevat z raznoraznimi stvarmi, se boš že znajdu, še vsak se je, ki je šou to pot....
če te še kej zanima mi pošlji še tvoj mejl zraven, da ti odpišem...
LP
LPM
MIO

17.09.11 21:01

Pozdravljeni vsi skupaj!

Tudi jaz se z družino odpravljam na dopust v NZ v mesecu oktobru, natančneje 20.10.2011 iz Ljubljane. Prihod v Auckland 22.10.2011. Najeli smo si avtodom, da si bomo lažje ogledali cel severni otok. Na južnega sicer nimamo plana. Imamo že malo treme kako se bomo znajdli v tako odaljeni deželi. Namen potovanja je tudi ta, da si ogledamo deželo "vsaj en del" in da se potem odločimo ali bomo migrirali v to deželo.
Zanima me sledeče, ali je že kateri Slovenec odprl sam svojo firmo na NZ in če je, kakšne so kaj možnosti.
Glede cen kart, ki jih navajate, smo mi za njih dali 1.268 € na odraslo osebo in 968€ za otroka (smer: LJUBLJANA-ZÜRIH-DUBAJ-MELBURN-AUCKLAND- skupaj 2 postanka).

LP
Zagotovo ste kdaj razmišljali o NOVEM začetku v državi, ki vam lahko ponudi VEČ ?

Potem je sedaj pravi čas! Avstralija, Kanada in Nova Zelandija VAS vabijo, v kolikor ste oseba, z bogatimi delovnimi in osebnimi izkušnjami. Morda razpolagate s specialnimi znanji ali visoko izobrazbo, lahko pa ste zgolj oseba, ki pričenja svojo kariero ali pa imate ustaljeno poslovno pot, ki jo želite nadgraditi. Če ste človek, ki želi prejeti pošteno in dobro plačilo, za opravljeno delo, ter ste pripravljeni prispevati k še hitrejšemu gospodarskemu razvoju države; potem imate sedaj priložnost, dobiti celovite informircije o tem, kaj vam nudi Vaša »nova dežela«:

Visok življenjski standard
Odlična zdravstvena oskrba
Velik poslovni potencial
Stabilno gospodarstvo
Odlične zaposlitvene možnosti
Zaščita socialnih in političnih pravic
Vrhunski javni šolski sistem

Vabimo vas tudi na informativni seminar 15.10.2011. Gostili bomo predstavnike iz Avstralije, Nove Zelandije in Filipinov. Več informacij na naši spletni strani:
http://www.migrationoffice.eu/txtl/1/4/sl/domov

in na e-mail: bogo@migrationoffice.eu
Navedeno
duks
Ojha
burgly je možno,da te nekaj vprašam zasebno,ker sem dobil neke ponudbe za delo ravno iz Christchurcha....
Burgly:
Zanima za avionsko karto: a si ti ze v slo rezerviru karto iz bankoga al si uzeu karto do bangkoga pa si potem na tajskem kupu za naprej? Jst mam ze od nekdaj full zeljo it na Tajsko tko d mogoce res ne bi bla slaba ideja d bi to naredu spotoma. Pol za avto jst si itak nameravam dol kupt en avto in me zanima za kok kesa se da dobit en solidn avto al pa enga pickupa? Glede sezonskega dela in izkoriscanja folka si verjetno tud mislu na obiranja sadja, kako je s tem, je zelo tezko delo za ta denar? Pol glede stanovanj me tud zanima kaj je najbols, d recmo najames ksno bajto al pa flat al mogoce d kje spis pa jes v zameno za par ur dela? Kaj ti priporocas? Pa omenu si tud d je placilo boljse ce najdes dirrekt od delodajalca, kako to a ti pac hods okol pa sprasujes ce rabjo kej za delat al oni tud objavjo ksne oglase preko casopisov al dajo direkt na agencije?
Drugace pa kolk casa si ze dol, si zadovoljen, si srecov ze kej slovencov, kaksne so kej tvoje izkusnje nasploh pac ta work and holiday?
Hvala ti za vse info in da si si uzel cas pa tole spisu skp, res hvala!
Lp
burgly.....

je možno,da te nekaj vprašam zasebno,ker sem dobil neke ponudbe za delo ravno iz Christchurcha....
TancyG

08.10.11 01:04

Hej kar se letalskih kart tiče se študentom ful splača prek STA kupt karte jz sm povratno (benetke-dubaj-auckland) dobila za 900e pa drobiž
ki ora hvala ogromno uporabnih informaci
Aleks1

31.10.11 01:42

Kia ora!

S punco sva prišla v Auckland 27. okt., par dni v hostlu zdej sva najdla flat in bova zivela z enimi indijci na flatmate varianto, kar je tuki dokaj normalno. Priložnosti se že odpirajo samo pogovarjajte se z "domačini". Itak je večina azijcev in indijcev, ki so med sabo povezani in za službe vejo prej kot delodajalec. :)) Zdaj pred Božičem bo menda dosti raznega dela.

V naslednjem mesecu bova raziskala možnosti za delo pol pa naprej. Priložnostnih del je dovolj, za kaj bolj resnega bomo pa videli v enem mesecu. Takrat vam bom lahko povedal malo več.

Če je kdo od slovencev tuki naj se javi.
tel. 0220500554 ali na abergant@gmail.com

LP
Janez1

31.10.11 14:07

Aleks
Sem poznal enega Berganta ki je stanoval nasproti Viske gimnazije me zanima ali imas ti Aleks kaksne veze z njim?
LP
Aleks1

02.11.11 10:07

Janez1
Ne, ne poznam nobenega Berganta iz Ljubljane. Med Kranjem in Ljubljano nas je več. :)

Ravno danes sem urejal davčno št. (IRD number) in odpiral bančni račun pri banki ASB.

Opozarjam na naslednje:
S sabo morate imeti vsaj dva dokumenta!
IRD sem uredil s Passportom in mednarodno vozniško.
Pri odpiranju bančnega računa pa bi se lahko zapletlo, ker mednarodne vozniške iz Slovenije ne priznajo več kot drugi dokument! Pred dvema mesecema bi jo še, so mi rekli.
Rešila me je mednarodna študentska izkaznica ISIC, kar je po svoje poden, sploh glede na to kako sem jo dobil, tukaj pa je vredna več kot naš vozniški izpit. To veliko pove kolk vejo kam spadamo.

LP
Matijas

02.11.11 20:47

Pozdrav vesm slovencem,ki ste se odlocili za ta korak, svaka cast. Jaz sem se namrec prav tako odlocil za selitev s svojo druzino in me zanima cim vec stvari. Prav vesel bom, ce mi posljete na mail te informacije in pa hvala vsem do zdaj, kajti ogromno uporabnih informacij ste ze podali.
levcar999@yahoo.com

Samo tako naprej, lep pozdrav vsem.
monpet

03.11.11 13:25

Zdravo Aleks,

čez 14 dni potujem v NZ..praviš, da mednarodnega vozniškega dovoljenja ne priznajo več pri odprtju računa na banki...ali je potem ok osebna izkaznica poleg potnega lista seveda?
Kako pa kaj prvi občutki v NZ?

Uživajta pa hvala!
Aleks1

19.11.11 12:52

Sori monpet mal prepozno.

Osebna mislim, da ne pride v postev.
Sicer pa, ko bos urejal zadeve bodi tolk dober in deli izkusnjo na ta portal, ker okrog tega je zdaj kar dosti negotovosti. Mogoce sem jaz naletel na takega uradnika, ti pa bos imel drugacno izkusnjo.

LP
MonPet

06.12.11 00:10

Zivjo,

prejsni teden sva s prijateljico prisle v Auckland. Trenutno sva v hostlu v centru mesta in isceva sluzbo. Ce bi kdo vedel za kakrsno koli delo bi prosila, ce nama javi.
Vceraj sem odprla racun na Abs banki....s sabo je potrebno imeti dva dokumenta. Mednarodno voznisko res ni dovolj, tako kot je napisal Aleks.
Iz Slovenije sem poslala mail na ASB banko in vprasala, ce je za odprtje racuna dovolj potni list in mednarodno voznisko. Odgovor iz banke je bil, da je potni list in mednarodno voznisko dovolj....vendar, ko sem vceraj prisla na banko mi niso hoteli odpreti racuna ces, da mednarodno voznisko ni dovolj. Resilo me je to, da sem jim pokazala mail katerega sem jim pisala in ko so mail pregledali so rekli, da je ok...tako, da hvala Aleks za tvoje informacije!
Ce si se v Aucklandu se pa javi.

Lep pozdrav,
Monika & Petra
Mira12

14.12.11 14:28

lep pozdrav vsem,
tudi jez razmišljam da bi vsaj 3 mesece preživela na NZ, v ta namen nameravam zaprositi za WHV. Malo sem se že zanimala glede financ in je potrebno imeti cca 1.000 € za letalsko karto
2.200 € na računu, da imaš sredstva za preživetje. No pri tem me pa zanima, katero banko naj izberem v sloveniji, da bom imela gor sredstva. Ker predvidevam, da če bi hotla v NZ dvignit iz računa neke slovenske/evropske banke, ne bi bilo tako enostavno in bi mogla plačat provizijo...a kako je s tem, nimam nekih izkušenj.

hvala za pojasnila in lep pozdrav,
Mira
Aleks1

27.12.11 00:55

Pozdrav,

MonPet hvala za potrditev, bo pomagalo vsem, ki bodo tole brali. Sem se pozanimal kako je s to mednarodno voznisko kot dokumentom.
Ravno pred kratkim so dolocili, da sprejemanjo mednarodne vozniske kot uradni dokument le, ce so iz nekega mednarodnega avtomobilskega zdruzenja, kjer pa Slovenije seveda ni. Do tega podatka prides, ce mas res voljo brskat in brat uradne papirje.
Ker je stvar nova tudi uradniki ne vedo zanjo dokler ne vtipkajo dokumentov v sistem ta pa mu jih zavrne. Zato so tebi rekli po emailu, da je z dokumentom vse ok, na okencu pa si imela probleme. Dosti splosnih stvari za nas slovence (tukaj eksote) ne velja, zato moramo biti zelo natancni, ko pisemo razne vloge in urejamo dokumente.

V Aucklandu nisem (nisva) vec. Tam dobiti sluzbo je res uspeh. Zato sva se preselila v Christchurch, kjer je dela precej vec, ker ljudje po potresih zapuscajo mesto. Moj nasvet je, da se premaknita drugam, Auckland je najslabse mesto v NZ za zaposlitev. Konkurenca je huda zaradi indijcev in kitajcev.
Lahko se pa vidve javita, ti namrec nisi pustila podatkov. :) Moji so v prispevku visje.

Mira12
Svetujem ti, da denar prineses sem in tukaj odpres racun. Stvar je enostavna in brezplacna. Takoj dobis placilno kartico (nasa Maestro), cez 7 dni pa se Viso. Samo za viso placas 5$ za 6 mesecev, transakcije so vse zastonj. Elektronsko bancnistvo dobis takoj, seveda zastonj. Ena transakcija iz Slovenije te stane dosti vec kot te bo bancnistvo v NZ v 3 mesecih. Ko bos odsla bos pa racun zaprla v 5min in to je to.

LP
ki ora

25.01.12 22:23

ki ora
lep cas ze nisem nic napisal.
mi pride vec in vec na usesa da aukland ni glih mesto za iskanje sluzb,tako da hocem sam potrdit kaj je alex1 napisal.
recesija se pozna,ni glih vec toliko turistov kot lansko al predlansko leto,mam znance-bivse sodelavce ki pravijo enako iz razlicnih krajev....oh razen qeenstowna....pa sem siguren da se tam tud na nekem nivoju pozna
kaj sem hotel napisat;<to ni glih moj blog al web stran> sem vesel da delite te male iformacije z ostalimi ki planirajo prit sem!
ker smo slovenc manjsina<beri malo nas je>in samo 100slo dobi whv bi rad predlagal da si sporocite kak je z delom,ki so mesta odprta kr na tem forumu.
ne vem ko sem jaz sem prihajal ni blo interneta kot zdaj,in je blo sve bolj sreca al pa kaj,te dni pa
internet ja zakon,tako da se mi zdi da vsaka pomoc ki jo lahk dobis al ponudis tako dalec od doma je velka stvar....
veselo novo leto
ki ora
grega.b

26.01.12 21:07

Sem varilec in rad delam. Zanima me, če bi zaslužil toliko, da bi normalno živel in da bi preživel družino in ali je težko dobiti službo. Lahko bi prišel tudi pogledat za kaj se gre in ali bi mi kdo zrihtal službo. LP grega
Aleks1

28.01.12 04:19

Grega varilci se tukaj zelo iscejo. Menda tudi zelo dobro placani. Pojdi na spodnja dva naslova in vtipkaj Welder. To sta edini dve strani kjer se tukaj isce delo. Vecina oglasov je kar na obeh straneh.
http://www.trademe.co.nz/jobs
http://www.seek.co.nz/

Ki ora a mas kaksen kontakt, da bi te povprasal par stvari o stvareh tukaj, da ne bova glih vse morala sama skoz dat. :)) Trenutno sva v Hamiltonu kjer sem dobil sluzbo.

LP
vertreter

29.01.12 21:35

Brgly, ti pa si en model :) Na glas se smejim, ko berem tvoje freemind poste. Si še v NZ ali te je odneslo kam naprej? Z družino planiramo v kratkem en 3 mesečni dopust po NZ, tako da se obenem zahvaljujem vsem, ki ste s koristnimi informacijami prispevali k pridobivanju novih info o NZ. Kaj pa ostali, ki ste še tam? Kakšni so občutki... je res tako noro dobro dol?
bajkrka

15.02.12 19:38

Pozdravljeni!

Sem študentka zadnjega letnika podiplomskega študija poslovne informatike in me zelo zanima zaposlitev v Novi Zelandiji. Predvsem v mestu Queenstown. Ali morda kdo ve kakšne možnosti zaposlitve bi imela?
Sicer pa bi me najbolj zanimalo delo povezano s športom. Kot je na primer vodič za gorsko kolesarjenje - v preteklosti sem se profesionalno ukvarjala z gorskim kolesarstvom.
In še, ali morda veste, ali je pri nas pridobljen poklic NPK Maserja priznan v Novi Zelandiji?
Kako pa je z zaposlitvijo serviserjev koles?

Zelo vam bom hvaležna za kakršen koli odziv in pomoč.
lasnik

25.02.12 01:04

LP

maserstvo? hmmm.... do sedaj sm videl samo azijce ki se okvarjajo s tem.... drugace je pa veliko fitnes centrov.... ne vem ce nudijo tudi maserstvo... to bi lahko bila opcija.... vsekakor je pa po celi novi zelandiji predvsem tuki na juznem otoku ogromno treking stez...tako da bi tudi za vodica verjetno ne bi bilo tezko.....
Pozdravljeni,

imam vprašanje če je kdo pripravljen mi pomagati izpolniti expression of interest form?

Imam kr neki problemov, želim pa iti na stalno vizo za novo zelandijo.

težave imam z razporeditvijo poklica Poslovni sekretar
AK

28.03.12 08:50

Pozdrav!

Tudi mene mika, da bi se selila v NZ. Sem diplomirana ekonomistka za racunovodstvo in davscine, fant pa je diplomiran inzenir lesarstva. Imava majhno puncko (2 leti). Ker je v SLO trenutno taka situacija, da enostavno ne vemo vec, kako naprej, prosim, ce mi lahko kdo pomaga. Kaksne moznosti imava za selitev in pridobitev stalne delovne vize? Kaksne so moznosti zaposlitve najinih profilov?

LP, Alenka
Aleks1

31.03.12 06:37

Bajsika jaz ravno izpolnjujem EOI, ce potrebujes pomoc se javi na moj email napisan v enem od prejsnjih komentarjev.
brit

09.04.12 13:23

Na splosno za Aus in Nz
Ceprav nisem rojen v GB in kot tak delim mnenje med mnogimi britanci in anglezi da nisem ponosen na vse kar je GB naredila po svetu v preteklosti ali sedaj. Toda ena vrlina je brez oporeke, da dokler bodo anglezi na oblasti v AUS, NZ, USA itd bo tam zakon in svoboda civiliziranega sveta, boljsega kot kjerkoli drugje. Vabim bralce da izrazijo svoje mnenje na to temo, katera drzava je nabolj civilizirana na svetu in katera nacija bi bila boljsa kotV. Britanija. Brez klobasanja prosim! Razlog in dokaz zadosca.
LP
Charlemagne

12.04.12 13:56

Pozdravljeni vsi, ki iščete delo na NZ.

Tudi sam že več mesecev fantaziram, da bi se selil tja dol. Vse to razmišljanje človeka postavi pred mnoga eksistenčna vprašanja in čemu vsemu bi se bil pripravljen odreči za boljšo prihodnost. Naj vam razložim mojo situacijo za boljše razumevanje: star sem 25 let z diplomo Univerze v Ljubljani. V tujini bi se zaposlil na podlagi moje izobrazbe (7.stopnja) ne mika me odhod v tujino za "umazana" dela. Rad bi bil spodobno plačan, ker za 800€ na mesec lahko delam tudi tu, nimam stroškov s selitvijo, manj stresno je, pa še stikom s svojci se mi ni treba odrekati. Sam sem preživel mnogo ur na spletni strani imigracijskega urada in mi je PRIBLIŽNO jasno kako stvar poteka.

Stvar je precej zakomplicirana in tudi DRAGA! Za sebe sem našel nekaj variant za vizo, ki bi mi ustrezala. in teh nekaj informacij bom delil z vami. Upam da komu pridejo prav, pa tudi meni bi prišlo prav, če mi kdo kakšno temno točko razsvetli. Rad bi poudaril, da te informacije uporabite za INFORMIRANJE, za napačno interpretacijo ali zaplete, žal ne morem odgovarjati.

Pomembno: za vse naštete vize lahko zaprosite ko ste ŽE na Novi Zelandiji. Npr: prideš tja s 6mesečno WORK vizo, zaprosiš čez nekaj mesecev za work to residence... bodite iznajdljivi.

1. RESIDENCE VISA
med vsemi residence (stalnimi) vizami mi ustreza samo
SKILLED MIGRANT pogoji:
+100 točk po kalkulatorju*
+mlajši od 56 let*
+dokazilo o identiteti
+dokazilo o nekaznovanju
+dikazilo o zdravju
+opravljen IELTS test z rezultatom 6,5 ali več* (btw, test brez tečaja stane 192€)
+440nzd, če se prijavljaš prek spleta ali 560, po pošti

nadaljni postopek: pošlješ dokazila z * na immigration office (mislim, da na nizozemsko) in oni ti ocenijo prijavo. Če si celo tako kvalificiran, da imaš na kalkulatorju več kot 140 točk, potem boš zelo kmalu na vrsti, drugače čakaš dlje. Medtem izbereš ostalo dokumentacijo (ki seveda dodatno stane) AMPAK pazi, ker le-ta hitro zastara.

2. WORK TO RESIDENCE VISA to so vize, ki se jih izdaja za obdobje 30 mesecev, po poteku 24 mesecev lahko zaprosiš za residence visa oziroma državljanstvo. Nisem prepričan kako je z zdravstvenim zavarovanjem, ko si lastnik te vize.

Tukaj bi lahko zaprosil za dva pod-tipa vize, oba bom objasnil

2.1. TALENT VISA (ACCREDITED EMPLOYERS)
za vizo potrebuješ:
+izpolnjeno prijavnico, ki jo najdeš na spletni strani
+veljaven potni list
+mlajši od 55 let
+ponudba za delo od AKREDITIRANEGA zaposlovalca za obdobje 24 mesecev in "base salary" 55000NZD (base salary, si predstavljam da je letna plača, a kdo ve zagotovo?)
+zdravniško potrdilo in rentgensko sliko
+potrdilo o nekaznovanju

postopek:
prijavnico, podatke od zaposlovalca, zdravnišlo, policijsko potrdilo ter 195€+poštnina pošlješ na imigracijski urad (sodeč po spletni strani na nizozemsko). Pri tej vizi je najtežje dobiti zaposlovalca, ker 55000nzd ni malo denarja, da bi ga dal kar naključnemu imigrantu, katerega sploh nisi imel še priložnost spoznati.

2.2. SKILLS SHORTAGE LIST
zelo podobno, kot za talent vizo z nekaj ključnimi razlikami:
+tvoj poklic/izobrazba/veščina MORA biti na spisku Long Term Skill Shortage List
+še vedno moraš imeti ponudbo za delo, toda plača ni važna

SEDAJ PA CATCH!!!

Sam imam izobrazbo za katero MISLIM, da ustreza enemu izmed poklicev navedenih na seznamu, TODA kako je z overitvijo moje izobrazbe? MISLIM, da je vse te stvari potrebno verificirati pri New Zealand Qualifications Authority (NZQA). Kar je pa zopet nesramno drago 465€+poštnina. Poleg tega, da karkoli pošlješ tja verificirat, mora biti v angleščini, prevedeno pri zapriseženem tolmaču (več stroškov). Sem pa nedavno zasledil nekaj, kar mi je vlilo malce upanja glede overitve izobrazbe: da so v NZ ratificiral nek del Lizbonske pogodbe glede izobrazb pridobljenih izven NZ. Tako da MOGOČE ni potrebna verifikacija s strani NZQA (prihraniš 500€, zame je to kar zalogaj), ampak le prevod v angleški jezik s strani zapriseženega tolmača.

In še nazadnje
3. TEMPORARY WORK VISA
Obstaja več podtipov (tudi tisti za sezonsko delo), tisti ki mi najbolj ustreza je
ESSENTIAL SKILLS za katerega potrebuješ
+potni list
+ponudbo za delo
+dokazilo o kvalifikaciji za delo (glej zgornji catch! izobrazba!)
+če gre za obdobje do 6mesecev niso potrebna potrdila, ampak zgolj nek vprašalnik o zdravju, nekaznovanosti, drugače so potrebna policijska in zdravniška potrdila
+izpolnjen obrazec

potek:
zgoraj navedene stvari + fotografijo + 195€ + poštnina + obrazec, izpolnjen s strani delodajalca, kjer mora objasniti, zakaj ni našel nobenega primernega domačina za zaposlitev (good luck with that) + kopijo tvoje zaposlitvene pogodbe. Vse to pošlješ na Nizozemsko v nekaj tednih dobiš odgovor

TAKO!

mislim da sem bil dovolj izčrpen in ob tej moji raziskavi sem ugotovil zakaj ljudje za vse to raje najemajo agencije. Problemov lahko nastane ogromno. Upam da sem komu naslikal sliko o tem postopku in da si bo sam pri sebi premislil razmerje med tem kaj lahko izgubi in kaj lahko pridobi če ostane ali gre. No, tako v slogu The Clash zaključujem ta slonovski post.

Lep pozdrav
Eden

12.04.12 17:23

Hej,

A imam kdo izkušnje s študijem v NZL? Kaj, kje in kako ? Mislim na dodiplomski redni študij po končani srednji mednarodni šoli.
Hello, KI ORA!!

V začetku naslednjega leta nameravam s fantom potovati po NZ, predvsem po J delu. Bi bilo možno, da bi se dobili? Vidim, da si zelo pripravljen pomagati in si že napisal ogromno uporabnih informacij, za kar se ti zelo zelo lepo zahvaljujem. Potovati nameravava z Jucy-jem (kakšna se ti zdi ta opcija?).

Zelo bi ti bila hvaležna, če bi se mi javil na meil: someone01here@gmail.com. Obljubim, da na forumu ne bom razkrila tvoje identitete.

lp
lee.deeja

24.04.12 09:32

povzdrav vsem,
delam fotoreportažo izseljevanju mladih v tujino (kot posledice slabih pogojev za življenje v slo). vsi, ki bi bili pripravljeni sodelovati, me prosim kontaktirajte na naslov lee.deeja(at)gmail.com. ostalim pa srečno kamorkoli že boste šli...
ki ora

30.04.12 04:51

ki ora;
Charlemagne;
dobro si naslikal,le eno stvar bi dodal;3leta delovnih izkusenj iz poklica iz katerega si se izsolal.
domaco nalogo dobro upravil,kar je dober prvi korak.
sedaj je preblizno 8let od kar so sistem spremenil,jaz sem do resident vize prisel preko temporary work vize.
vprasanje ki ga imam jaz trenutno je;kako priti do temporary work vize??
bolj kot cas mineva vec stvari pozabljam,amapak v naslednjih 14dni bom en dan spet sel v chch in mam plan se videt s dvema slovencema,mal na kavo in to...
upam da mi bosta lahk kaj vec povedala
men je jasno;
prides
a>s turisticno vizo.....kako priti do vize?mislim da imigracija je kr dobro dodelana da ne dobis vize,ker tako bi nz mela na tisoce novih ljudi.morda se motim...
b>z working holiday vizo,in si najdes delo ki je na short list in ce mas izobrazbo iz tega podrocja potem verjamem da je pot,do work vize.

bajkrka ;ni problema,se bomo dobil zakaj ne...
tu je doc<department of cnsevation>web stran,dobro prestudiraj CONSERVATION CAMPSITES.
http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-stay/
NA TEH mestih se lahhk svobodno usavis placas mall fee nekaj 5 al pa kaj dolarjev in ne bosta v nobene tezave prisla.problem je ce vozilo nima stranisca onboard in se ustavis nekje kjer je prepovedano...recimo jaz sem ene10dni nazaj prespal na enem takem mestu in nisem mel nobenih problemov.
ce bi jaz bil ti,bi si dobil karto in oznacil vsa mesta kjer je dovoljeno kampirat in bi si naredil plan glede na ta mesta.
tu je se web stran kjer si lahk skalkuliras razdalje in driving time;
http://www.aatravel.co.nz/main/td-calculator.php
in glede na ti dve informaciji si lahk cudovite pocitnice pripravis
jaz mam mal manjsi avto kot jucy cabana al crib,ampak ista masina 2400cc;nedolgo nazaj sem prevozil 1600km in me je stal malo manj kot 400dolarov...sam da dobis predstvo kolk bo gorivo stal.
ah,pa dobre spalne vrece priporocam za spanje v avtomobilih,avti znajo bit hladilnik.
tolk za dans
lep dan
ki ora
Ki ora,

thanks a lot!!!
Če je možno mi lepo prosim piši na naslov someone01here@gmail.com, ker se bojim, da se ne drugo leto ne bomo našli...
interested

06.06.12 13:01

Živijo,

kje je možno najti delo v NZ, so tam kakšne posredovalnice? Kje je najboljši kraj za bivanje na NZ in kje je največ slo imigrantov? Še vedno velja viza in kako potem z družinskimi člani in ljubljenčki? Po katerem poklicu je največ povpraševanja? Kako pridobiti stalno prebivališče tam? Smo močno zainteresirane in potrebne spremembe!!!!

Hvala vsem za odgovor in lp iz slo!!!
unm

07.06.12 04:20

Hej!

Sicer nisem prebivalec NZ, sem pa trenutno ze 7 mesecev tu preko working holiday visa. Ne morem komentirat stalnih selitev na NZ, ampak ce koga turisticno zanima, pa sezonska dela,... mi lahko pise na ursa.nabergoj[at]gmail.com.
Iz izkusenj mojih bliznjih pa vam lahko povem da selitev na NZ ni poceni in nobeden ti ne garantira nic. Za vizo in vse monade zraven das kar nekaj denarja, poleeg tega moras overednotit izobrazbo po njihovem sistemu, kar tudi stane. Nasplosno pa ni tako lahko dobit sluzbe oz. ponudbe za sluzbo. Ce ti to uspe potem gredo stvari naceloma dokaj zlahka.
Veliko uspeha vsem!
Pozdravljen Ki-Ora.

Danes sem prebiral ta forum in vidim, da se ti je mnogo Slovencev zahvalilo čeprav jih je verjetno še več z zanimanjem prebralo.
Pohvale tudi z moje strani.

Delam za Eropean Migration Office, kjer se ukvarjamo z vodenjem postopkov za pridobivanje viz. To uspešno počnemo za Avstralijo in Kanado, saj imamo tam urejen Settlement Service. Za Novo Zelandijo pa zaenkrat tega še nismo vzpostavili, zato želimo na tvojih otokih pridobiti slovensko govorečega sodelavca, ki bi bil za to zainteresiran.

Zanima me ali nam lahko kako pomagaš, da pridemo do takšne osebe, ki bi za nas opravljala kvaliteten Settlement Service. Če je to mogoče mi prosim odpiši na:
bostian@migrationoffice.eu
lahko pa se slišiva tudi preko Skype:
EMO_pisarna

Ker vedno več rojakov potrebuje podporo, te prosim, da nam pomagaš vzpostaviti storitev, ki nas dela kredibilne in nas razlikuje od polovičarjev.

Hvala za pripravljenost in odgovor.
Lep pozdrav iz Slovenije.
Boštian
mgl

20.07.12 09:42

Pozdravljeni,

tudi mene zanima migracija v nz. Pred kratkim sem izgubila službo, kar me je še dodatno spodbudilo za odhod v nz. Verjamem, da je vsepovsod začetek težak. Kot omenjate, da je selitev kar precejšnji finančni zalogaj, me zanima koliko je to? In kako je recimo z otroci, ki so študenti in bi nadaljevali šolanje v nz.
jmarj000

07.08.12 13:58

Pozdravleni,

v Novi Zelandiji sem zivel eno leto (2011). Spisal sem tudi en fajni blog o mojih izkusnjah, kako sem se integriral v tamkajsnjo kulturo, informacije o delu, potovanju in se vec si lahko preberete tukaj Nova Zelandija

Trenutno se nahajam v Avstraliji, kjer tudi nameravam ostati, tako da bom se kak blog o au spisal. Morda komu kaka info prav pride...

see ya;)
Terezija

13.08.12 11:13

Matej lep pozdrav,
z možem bi se rada zaposlila in preselila v NZ, najraje čimprej. Sem novinarka, on pa strojnik. Delala bi lahko kaj z račinalniki, pazila otroke, čistila ... Kako do delovne in bivalne vize? Govorim tekoće angleško. Hvala za pdgovor že vnaprej, lep pozdrav, Terezija
Pozdravljeni.

Z ženo imava resen namen čimprej se preseliti na Novo Zelandijo.
Sem se pa spraševal... kako je če prideš v državo z končano izobrazbo strojni tehnik? kakšni so kaj pogoji zaposlovanja? Kakšne so kaj plače? Verjetno je bolje če si dipl. ing. sam je treba potem še diplomo vrednotit a ne?
Je pa verjetno malo težava v temu, da sva mlada in SKORAJ BREZ delovnih izkušenj (Žena eno leto v cvetličarni, eno leto v hostlu, jaz pa 8 mesecevc kot CNC rezkalec). Žena bo kmalu diplomirala iz agronomije, meni pa še malo manjka do konca strojnega faksa.

Lepo bi prosil, če mi lahko kdo poda kak nasvet glede tega kako priti do vize in kako do zaposlitve.
Lep pozdrav!
kkrstic

17.08.12 16:36

pozdrav vsem!
pogosto slisim o mladih, pa naj sedim v baru pri sosednji mizi, ali gre za znanca od znanca, ki pozna nekoga..ali pise v medijih, se govori ...skratka ta NZ je pravi hit!
pa sem sel se jaz malo pogledat, ne na slovenske forume, kjer itak noben cisto nic ne napise o izkusnjah tam doli, pac pa na tuje, predvsem angleske forume na to temo. recimo en tak:

http://emigratetonewzealand.wordpress.com/2011/07/27/reasons-not-to-move-to-new-zealand-part-2/

pa recimo tole:

http://www.scribd.com/doc/101980338/Tips-on-Emigrating-to-New-Zealand

no, sem prebral tudi precej lepega, ampak zakaj bi sel dalec cez pol sveta, da zivim tam se malo slabse...

tako, dragi moji mladi, premislite kam boste nesli mladost, denar in predvem upe, ki jih polagate dalec cez morja.

k.
filmmaker

17.08.12 17:35

kkrstic, prebrala, hvala za powst!
Aha.
No, kkrstic.
Pustmo angleške forume.
Sej res dajo svoj komentar.
Jaz bi rad bral komentarje in izkušnje slovencev.
Mi se še kar razlikujemo od angležev veš.... mislm.... minimalna plača 6 funtou na uro.... Ni to glih 6€, je to malo več, je to 7.5€, je to 1200€ na mesec a ne, je to 14400€ na leto MINIMALC!!!!
Tle pa delaš za 4€ na uro, kar za danes že NI tako slabo plačano (Vsaj kolkor jaz vidim tle v naši okolici), pa te to pride 7680€ na leto. Zraven moraš pa še podalševat na delu, pa sobote delat, pa še te napi***** da premalo delaš, pa te gonijo nekam....
Pa če si mlad in nimaš izkušenj te še noben hudič ne vzame....
Pa recimo primer moja žena, ki je univ. dipl. ing agronomije.... TUKAJ NI SLUŽB!!!! pa kaj naj pase 2 osla po travniku al kaj? V Novi Zelandiji pa mrgoli oglasov za agronome.
PA DA BI SI KREDIT V SLOVENIJI OMISLU!!!!!!!! Treba si je pa tudi nekje ustvart en kotiček za živet, kar tle v naši ljubi domovini traja in traja in traja in pol te še mal zajebavajo... Pa plačaš par letnih plač sam za papirje...
Pa še poklic ni noben več nč cenjen.... Strojno industrijo bi mogli ustavit za en mesec pa bi vidli kje smo! Pol bi mogli še agronomi (kmetje) malo stavkat... Pa bi jedli sam še orehovo listje pa brinove jagode!!!
Pol pa še poslušaš te naše politike kakšne neumnosti klobasajo... pa da bojo rešli državo.
Ej... če te po vsem tem ne prime na sekret...
Mislm... A ni logično da vsak ki ima kaj v glavi se bo znajdu, neki zasluži in šel s trebuhom za kruhom? Sej bistvo življenja ni preživet ampak ŽIVET!!!
podobnost_

17.08.12 22:52

Ja, kaj se čudiš :).

Nova Zelandija je pač podobno sranje kot Slovenija. Mala dežela, malo ljudi.

In imaš podobno kot pri nas:
- moraš biti VIP (veze in poznanstva)
- zaplankanost, provincialnost
- negativna selekcija (pametni in sposobni bežijo ven)

V NZ pa je še to: ker je to otoček sredi Oceana, je manj konkurence v trgovinah oz. izdelki so dragi.

Navedeno
kkrstic
pozdrav vsem!
pogosto slisim o mladih, pa naj sedim v baru pri sosednji mizi, ali gre za znanca od znanca, ki pozna nekoga..ali pise v medijih, se govori ...skratka ta NZ je pravi hit!
pa sem sel se jaz malo pogledat, ne na slovenske forume, kjer itak noben cisto nic ne napise o izkusnjah tam doli, pac pa na tuje, predvsem angleske forume na to temo. recimo en tak:

[emigratetonewzealand.wordpress.com]

pa recimo tole:

[www.scribd.com]

no, sem prebral tudi precej lepega, ampak zakaj bi sel dalec cez pol sveta, da zivim tam se malo slabse...

tako, dragi moji mladi, premislite kam boste nesli mladost, denar in predvem upe, ki jih polagate dalec cez morja.

k.
SLO na NZ

18.08.12 23:20

prisel sem na workig-holiday vizi..... nasel delodajalca.....se izkazal.... dobil workoffer..... prijavil za working vizo....dobil za eno leto.... napredval v sluzbi.... ponovno vlozil prosnjo za vizo....dobil se za dve leti.... ko se te dve leti preteceta se prjavim za rezident vizo.....(3 leta naj bi opravlal poklic, ki je na listi zazeljenih)

uzivam tuki....star sem 29 let....delam v gradbenistvu...izobrazbo mam gradbeni tehnik...srednja sola...placa 25$ na uro bruto.... davek je 20%..... tedenska placa..... 45-50 ur na teden.... cene:
hrana cenej, bencin, cenej, vzdrzevanje avta cenej. najemnina stanovanja enako, stroski za stanovanje cenej...npr voda zastojn :) .... .alkohol, cigareti, zdravstvo drazje !!! ... ljudje prijaznejsi.... pokrajna neverjetna.....!!!

ne gobezdajte pametnjakovici iz domacega gnezdeca (podobnost_) rade vole bi prisel nazaj v slovenijo med prijatelje in starse, ce bi bile stvari pol toliko poslihtane kot so tukaj !!! tak pa berem novice iz domacih portalov pa mi na kozlanje gre.....kak kdo krade pa kak kir kirga tozi pa sama skodozelnost, pa zavist....... da bi ljudje tukaj vedeli v kakem primitivnem, skorumpiranem sistemu zvimu, ne vem ce bi nas sprejelti tako enostavno....
Živijo SLO na NZ.

Ej ful hvala za tak lep odgovor. A bi mi zaupal tvoj e-mail na z.s. če te lahko še malo povprašam o situaciji v NZ?
SLO na NZ

19.08.12 19:54

za vse interesente: www.immigration.govt.nz .... vse kar sem kdar koli rabil je na tejle strani.... predstavleni so vsi pogoji, vse forme, skratka cist vse kar rabis vedet in se mnogo vec....

jamson: pusti svoj mail al fb pa se ti javim
podobnost_

20.08.12 22:19

Še to sem pozabil: na Novi Zelandiji so potresi !
brit

21.08.12 00:00

Ja NZ se orenk ruka
SLO na NZ

22.08.12 07:29

"na nz so potresi" :) ... nz je po velikosti priblizno kot nasa bivsa drzava.... za potresno obmocje je pred letom 2010 veljal welington.... tam so se kasneje potresi umirili ter se zaceli malo juznije v Christchurchu....september 2010, februar 2011, december 2011.... od takrat nas je se mal zibalo.... zdej pa se je tut tukaj umirilo.... zgleda da so se plate nastimale.... to je mnde 1/20 nz...... podobnost_ ? na kirem koncu si ti ?
podobnost_

22.08.12 16:37

Še nikdar nisem bil v NZ.
aha.... KRASNO!
Se pravi tebi "podobnost_" pol lahko verjamemo tako kot našim politikom?

Se pravi NIČ!!!
Brit

22.08.12 17:59

Hi Jameson
Ne razburjaj se, saj na tem forumu verjamemo samo tisto kar nam pase. To kar je za nekoga u redu je za drugega zanic itd.Tu ste vsi pristransko usmerjeni. Vsi hocete v tujino in ce negdo rece da doma je se najbolje mu ne verjamete. Za 99 % od vas, vam ne bo boljse v tujini, le mislili boste da vam je bolje, to so same iluzije, verjemi meni.
Lp Brit
uzaloscendiplomant!

22.08.12 22:26

zdravo vsem!
se podpisem pod Brit!

naj grejo vsi , ki tu ne morejo ostati, naj grejo vsi, ki mislijo, da je njihova diploma boki batina, vsi uzaljeni diplomanti, vsi ki so povsem povprecni, pa mislijo da to niso.
naj grejo se vsi- ajde neka malo politicno- vsi ki podpirajo najbolj zavozene politine opcije, ki so na oblasti, naj grejo vsi ki veliko naredijo, do tridesetega pa nimajo kaj pokazati, naj grejo vsi, ki niso se nikoli nikje bli, pa se samo na take forume palijio in si dajajo korajze, naj grejo vsi, ki imajo diplomo, ker so lahko v nasi ljubi drzavici lahko zastonj do nje prisli.

ne, nisem zloben, samo rad bi, da ostanemo tisti, ki bi radi v nasi mali drzavici kaj naredili, ker je od boga dan kos zemlje!!!
pot71

26.08.12 01:00

Pozdravljeni,

2 para star od 40 do 50 bi šla na dopust v novembru v novo zelandijo. Krožno potovanje.

Iščem kakšnega Slovenca ki bi bil dol da mi kaj pomaga s kakimi kontakti ali z bilo kakšno

informacijo.

Lp

Pot
kojne

26.08.12 02:28

Navedeno
jameson
Aha.
No, kkrstic.
Pustmo angleške forume.
Sej res dajo svoj komentar.
Jaz bi rad bral komentarje in izkušnje slovencev.
Mi se še kar razlikujemo od angležev veš.... mislm.... minimalna plača 6 funtou na uro.... Ni to glih 6€, je to malo več, je to 7.5€, je to 1200€ na mesec a ne, je to 14400€ na leto MINIMALC!!!!
Tle pa delaš za 4€ na uro, kar za danes že NI tako slabo plačano (Vsaj kolkor jaz vidim tle v naši okolici), pa te to pride 7680€ na leto. Zraven moraš pa še podalševat na delu, pa sobote delat, pa še te napi***** da premalo delaš, pa te gonijo nekam....
Pa če si mlad in nimaš izkušenj te še noben hudič ne vzame....
Pa recimo primer moja žena, ki je univ. dipl. ing agronomije.... TUKAJ NI SLUŽB!!!! pa kaj naj pase 2 osla po travniku al kaj? V Novi Zelandiji pa mrgoli oglasov za agronome.
PA DA BI SI KREDIT V SLOVENIJI OMISLU!!!!!!!! Treba si je pa tudi nekje ustvart en kotiček za živet, kar tle v naši ljubi domovini traja in traja in traja in pol te še mal zajebavajo... Pa plačaš par letnih plač sam za papirje...
Pa še poklic ni noben več nč cenjen.... Strojno industrijo bi mogli ustavit za en mesec pa bi vidli kje smo! Pol bi mogli še agronomi (kmetje) malo stavkat... Pa bi jedli sam še orehovo listje pa brinove jagode!!!
Pol pa še poslušaš te naše politike kakšne neumnosti klobasajo... pa da bojo rešli državo.
Ej... če te po vsem tem ne prime na sekret...
Mislm... A ni logično da vsak ki ima kaj v glavi se bo znajdu, neki zasluži in šel s trebuhom za kruhom? Sej bistvo življenja ni preživet ampak ŽIVET!!!

Ne vem, zakaj so slovenski forumu polni takih izjav kot je tale zgoraj... angleske place so xxx minimum, v Avstraliji bi zasluzil xxx. Clovek, a si bil kdaj za nekaj casa v UK ali Avstraliji? Ne kot turist, ampak zivel tam? Komu ni jasno, da so stroski zunaj, kjer so urne postavke/place visje kot v Sloveniji, tudi zivljenje krepko bolj drago kot doma?
Brit

26.08.12 08:13

Kojne, dobro si povedal, place so visje pa so tudi cene sorazmerno visje to jim tudi jaz plozam toda tisti ki so emigrirali ali pa se pripravljajo na to so se ze zdavnaj odlocili da grejo. ni vazno kaj. .Standard zivljenja ne bo dosti boljsi. Ker slo je tako majhna je normalno v primerjavi vec moznosti v vecjih drzavah toda danes je ze vse nasiceno z ljudmi istega namena, da skoraj ni vec sanse.
Na primer prides v GB. Tvoje kvalifikacije niso priznane v GB in predno ponovis vse izpite bos delal in placan kot nekvalificiran delavec S tako placo bos zivotaril in zivel v neki najeti sobi med drugimi priseljenci itd. Se mi ne ljubi opisovat na drobno zato bom samo rekel, da bos hitro preklinjal lastno mamo ki te je rodila.
Jaz sem imel sreco.Pravzaprav ni bila sreca, ker jaz sem sel v GB kjer sem imel vse urejeno.Zato me ne primerjaj s priseljenci kot si ti. V mojem casu tukaj sem srecal ogromno priseljencev in vem kako vzhajajo. Eni dobro eni slabo.Toda ce vzames povprecnega angleza je njegov standard zivljenja slabsi kot povprecni slovenski, predvsem neskoncno pust, dolgocasen.
Lp
yamakaro

30.08.12 23:44

Za tiste ki jih zanima;
Drustvo Slovencev v Novi Zelandiji..
http://www.glasslovenije.com.au/triglavNovaZelandija.html
Jaz trenutno zivim v Aucklandu ampak ne morem velik pomagat..
Bajkrka

01.09.12 14:31

Lepo pozdravljen SLO na NZ!

Tudi jaz se ti zahvaljujem za tvoj iskren post glede NZ.
S fantom greva naslednje leto v začetku februarja na NZ in bova tam približno 1 mesec, da malo dobiva vtis, ker imava v planu si delo poiskat in preselit v roku enega, dveh let.
Zelo bi ti bila hvaležna, če bi se mi lahko javil na meil someone01here@gmail.com in če bi se bil pripravljen z nama srečati, ko bova na NZ.

Hvala že vnaprej!

Cheers ;)
pika poka bg

05.09.12 11:26

Uff, sem ful vesela, da sem našla tale forum.
Dost dobrih stvari se da prebrat iz zgodb zasledovat. Vsi, ki vam je uspelo iti z naše SLo in obstati- vse najboljše!
Me pa nekaj zanima.
Glede na to, da imamo v Slo zdej migration office, me zanima, če se je kdo povezal z njimi pri iskanju zaposlitve v NZ?
Smo družina z 2 otrokoma, 10 in 4 leta, oba univerzitetno izobražena in tekoča v angleškem jeziku. Nekako nezadovoljne s situacijo v Slo, se spopadama z mislijo - ODITI na NZ.
Srčno hvaležna za vsako info, sploh tistih, ki so to že počeli, predvsem, če se najde kakšna družina.
Koliko časa približno traja urejevanje papirjev in viz? Stroškovno?
Koliko budgeta pa bi rabil za kak rent stanovanja- 2 sobno ali manjše hišice?
hvala vsakemu, ki napiše kaj!
pika ne poka

06.09.12 00:09

ne draga pika poka bg,
ne odhajajte dokler ne preucite ZELO dobro kako tocno boste tam zaceli.
si prepricana, da bos dobila sluzbo, ves vrsta za NZ je dolga? manjsa hisica? aja- a ves kako obirajo priseljence, ze za stanovanje? in uni izobrazba? verjemi, tam bos izenacena z vsemi indijci/pakistanci/egipcani/kitajci samo ne z nemci/anglezi/americani... tam spodaj bosta zadnja liga..verjemi.

dobro dobro preberi se druge forume, predvsem britanske.
pa pozor, na forumih pisejo nasi ki so tam spodaj samo pozitivno in povecini so to ljudje, ki imajo srednjo poklicno izobrazbo. za njih je najbrz vsaj toliko dobro kot doma..ti pa najbrz pricakujes mnogo vec? preveru tudi prevedbo vse izobrazbe in ne hodi dol brez vec ponudb za sluzbo.

nz je bi lahko rekli popularna..zdaj pa pomisli v zadnjih 10 letih na stvari, ki so bile popularne..a ves koliko se jim danes smejis?

vse dobronamerno.

za pocitnice, za malo povohat vnaprej pa le pojdi.

lp, mira
XXXxxx

06.09.12 05:27

Najprej, ne živim v NZ ampak v sosednji državi. Moram vam povedati, da ima Mira delno prav glede novi priseljencev. Tudi sam opažam, da skoraj nihče od njih nikoli ne pove tudi kaj kritičnega glede preselitve v tujino ampak zgolj dobre. Najbrž jih je tega sram in si zato v podzavesti lažejo sami sebi, da je vse OK. Nima pa prav, da so to samo ljudje s poklicno izobrazbo. Jaz mislim, da ti še najmanj pretiravajo glede vsega. In tudi tem je nabrž v tujini resnično veliko boljše kot pa doma. Glede zadnje lige? Si v tisti ligi v katero se sam postaviš. Če nisi nadut in prepotenten ter, če si skromen in delaven lahko uspeš povsod!
george99

06.09.12 10:08

Pozdravljeni!

Res tisti, ki hocete potovati na nz prebirajte tuje forume, namrec so precej bolj realni, kot pa tukaj ko dva priseljenca civkata nic kaj konkretnega......

lp
white2

06.09.12 13:52

Sem mislil, da smo beli Evropejci na NZ vseeno bolj zaželeni kot pa aziati, Indijci, ostali Azijci in Arabci.
Brit

06.09.12 14:52

White 2
Se v UK ne vejo kje je slovenija tisti ki pa mislijo da vejo nas pa postavijo v neko rusko,slovasko republiko, nekje za zelezno zaveso. V NZ je pa se slabse.Rasizem, ali sovrastvo do priseljencev, prevladuje med delavsko klaso povsod po svetu, ker oni najvec trpijo ce je veliko priseljencev. Slovenci smo mogoce beli toda to ne pomeni, da nas imajo povsod radi.Kjerkoli si v tujini bos vedno tujec, le doma si enakopraven.
Lp Brit
Charlie1

06.09.12 15:06

Ojla,
Sem 32-letnica in delam v marketingu. Imam svoje podjetje v SLO. Zaradi idiotizmov države se želim preseliti na NZ. Zanima me postopek glede vize.
Žal nimam 500000 $, pa vendar bi rada dol odprla firmo. Delam na področju event managementa in marketinga in imam 10-letne dokazljive izkušnje na projektih in več kot 150 konferencah.
Kako je s pridobitvijo:
A- business viza
B-working viza (s sponzorjem zadaj) - kako pravzaprav sponzorja najdeš oz. delodajalca. Malce sem razmišljala celo o turistični vizi in da vmes najdem zaposlitev in sponzorja v času kolikor turistična viza velja.

moj mejl aida.lju@gmail.com
Hvala za vse informacije,
lp.
pika poka bg

07.09.12 08:27

Živjo ,

hvala Mira za info. Res verjamem, vse kar si napisala, samo situacija tukaj pa je vse prej kot blesteča. Zdi se mi smešno, da dva mlada človeka, ne moreta delat- pazi KARKOLI, da bi otroku ponudila neko dostojno življenje. Prebijanje iz meseca v mesec in rezanje stvari na račun preživetja ni formula za uspeh.
Kar se tiče preselitve mi ni problem, vse mi je jasno, da je hudo na začetku. Sem prepotovala kar velik kos sveta in vsepovsod je enako, Tudi v SLoveniji je odnos du tujcev takšen.
Ob tem se ne smeš zlomiti, ampak vztrajati.
Ker ne bom letela na vrat na nos na NZ, mi je jasno, da se bom prej pozanimala, zato sem tudi vprašala, če ima kdo izkušnje z našo migration office v lj in celju. Že pred cca. 8 leti sem dobila šanso za kanadsko ali avstralsko vizo, pa sva se takrat z možem odločila, da ostanema doma, saj sva imela oba solidne službe. NAPAKA!
In nikakor ne pričakujem, da bom v štartu dobila sanjsko službo, saj sem do sedaj delala že marsikaj. Ni mi nerodno in ne sramujem se nobenega dela, dokler lahko delam.
Sicer pa, kako ti veš za vse te stvari? Si bila že doli? Saj veš, zbiram info in vse je v pomoč.
Hvala ti.

XXXxxx- kako dolgo si pa že ti tam? Začetki? Težki verjetno. Si šel dol preko agencije ali na svojo noto?

Charlie 1
podobno razmišljam kot ti. Načine, kako priti tja in poiskati službo.
Nekaj sem se dogovarjala na migration office v ce in lj, pa moraš napraviti osebni razgovor in potem kaj? Škoda, ker noben ne pozna ali deli izkušnje glede tega.
če pa se odločiš za turistično varianto, pa če rabiš kompanjona- pazi soborca, pa se lahko tipkava. Tudi meni ni sami dol za it, če pa bo treba, pa tudi! lp
pika poka bg

07.09.12 08:33

Ojla SLO NA NZ

Zanima me, kako dolgo si že dol in kako dolgo je trajal proces preko immigration office, da si lahko odšel? Tvoj mail je super, kratek in jedrnat in sploh mišljenje o slo, se ne bi mogla bolj strinjat!
Hvala za vsak info, prav tako tudi JAmeson,[/b] se odpravljaš dol?
hvala za info!b obema!
Hejla
pika poka bg
kontaktiri me na emlesk2@gmail.com, pa ti z veseljem povem vse info kar sem jih že jaz staknu!
Charlie1

09.09.12 11:56

Pika poka bg javi se na mejl in izmenjava kontakte ... sama sem vzpostavila kontakt z nekaj ljudmi v zvezi z začasno in stalno selitvijo na NZ. moj mejl aida.lju@gmail.com lp C
pika poka bg

10.09.12 09:43

Aida - charlie 1- sem ti poslala mail!
Sva na liniji,

lp
SLO na NZ

14.09.12 08:42

komentarji xxxxxxxxx-a ... pa pol vso strelanje v temo.... mine te volja da bi kej svetoval...nenamirno te zagrabi nevidna egoisticna roka in si mislis: boli me @#$%&, js se mam fajn :P ...vi si pa mislite kar si hocte..... glede viz pa sam tole: www.immigration.govt.nz .... tule je razjasneno VSE !!! vsi pogoji, nacini, kombinacije..... vsi ki smo se tukaj nasli mladi okoli 30 let...smo nardili samo eno stvar: ODLOCILI SMO SE PA SLI ! ... to je vse kar mors nardit.... ce pa nisi sposoben razbrat informacij in pogojev iz URADNE strani novo zelandskega imigracijskega centra, nisi sposoben zapustiti domacega dvorisca in je tudi velika verjetnost da se tuki ne bos znasel....... ostan doma za pecjo pa za lastno uteho simfi tiste, ki sledijo sanjam in avanturam....
Bob Carpenter

Iščete finance?

29.09.12 18:40

Dober dan,
Ali ste poslovni človek ali ženska Ali potrebujete posojilo ali financiranje iz katerega koli razloga, kot so: osebna posojila, širitev poslovanja, ustanavljanje podjetij, izobraževanje, trdi posojila denar, investicijske kredite.
  Nudimo Pravno finančnih posojil po obrestni stopnji 2% nas kontaktirajte preko e-pošte: real_globallenders@superposta.com
odkrivanja

17.10.12 22:40

Čau, iz napisanega vidim, da vsi bolj ali manj razmišljate o selitvi na NZ. A je mogoče tu tudi kakšen posameznik, ki bi šel samo na potovanje po NZ (okvirno maj, junij 2013 do november 2013)?

lp, :)

Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 3 krat 6?